آخرین اخبار

چرا عزاداری امام حسین(ع) از اول محرم شروع می‌شود+نوحه زیبای «هنگام محرم شد» فخری

آیت‌الله میرباقری و حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در پاسخ به این سوال که چرا عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام از ابتدای ماه محرم آغاز می شود نکاتی را مطرح نمودند

اشتراک گذاری
10 مهر 1395
کد مطلب : 1365

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در یادداشتی مبنی بر اینکه چرا عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام از ابتدای ماه محرم آغاز می شود، پاسخ دادند که مشروح آن در ادامه آمده است.

 

اینکه چرا مراسم عزاداری برای اباعبدالله(ع) از اول دهۀ محرم آغاز می‌شود، دلائل مختلفی می‌تواند داشته باشد:

 

شاید به اعتبار فرمایش امام رضا(ع) است که می‌فرماید از اول دهۀ محرم حزن و اندوه در چهرۀ پدرم دیده می‌شد و حالت عزادار به خود می‌گرفتند. در روایت آمده است که امام رضا(ع) فرمودند: هنگامی که ماه محرم شروع می‌شد، دیگر کسی پدرم را خندان نمی‌دید و هر روز ناراحتی او بیشتر می‌شد تا روز دهم محرم. پس وقتی روز دهم می‌رسید، آن روز روز مصیبت و اندوه و گریۀ او بود.(كَانَ أَبِي ع إِذَا دَخَلَ شَهْرُ الْمُحَرَّمِ… امالی صدوق/128) در روایت مشهور دیگری وقتی پسر شبیب در اول محرم بر امام رضا(ع) وارد شد، حضرت برای او ذکر مصیبت شهادت و اسارت اهلبیت(ع) را کردند.(دَخَلْتُ عَلَى الرِّضَا ع فِي أَوَّلِ يَوْمٍ مِنَ الْمُحَرَّمِ.. امالی صدوق/130)

 

شاید به این دلیل باشد که عزاداران قبل از عاشورا با ده شب عزاداری بتوانند خود را برای حضور در غم بزرگ عاشورا آماده کنند. چرا که پس از یک هفته عزاداری، حضور در ذکر مصیبت هولناک عاشورا قابل تحمل‌تر خواهد بود. تمام عزاداران می‌دانند که اگر عزاداری از روز عاشورا شروع می‌شد چقدر ذکر مصیبت‌ها در عاشورا دردناک‌تر و غیرقابل تحمل‌تر می‌شد. اینکه پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَيْنِ حَرَارَةً فِي قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ لَا تَبْرُدُ أَبَداً»(مستدرک الوسائل/10/318) این حرارت را هر کسی حس کرده باشد، می‌داند بی‌مقدمه وارد روز عاشورا شدن بسیار دشوار است.

 

از طرف دیگر ممکن است یک دهه عزاداری قبل از عاشورا برای بعضی‌ها کسب توجه و آمادگی برای ایجاد سوز در روز دهم باشد. کسانی که دل غافلی دارند یا در اثر توجه به تعلقات دنیا احساس محبتشان به امام حسین(ع) کم شده باشد ده روز فرصت دارند تا در محافل عزاداری با شنیدن مواعظ و معارف دینی آمادگی لازم را کسب نمایند تا مبادا در روز مصیبت بزرگ اباعبدالله الحسین(ع) بی‌احساس و بی‌توجه حضور پیدا کنند.

 

و شاید حکمت آن این باشد که در واقع این عزاداری دهۀ اول محرم یک نوع اعلام آمادگی برای نصرت است تا صرف سوگواری، و گویی عزاداران به قصد یاری اباعبدالله الحسین(ع) از همان ابتدای محرم به خیمۀ اباعبدالله الحسین(ع) می‌روند که مولایشان را غریب نگذارند. به همین دلیل عزاداری دهۀ عاشورا رنگ و بوی حماسی دارد و دسته‌های عزا با علائم دسته‌های رزمی در میادین دیده می‌شوند. در حالی که عزاداری از عصر عاشورا و شام غریبان به بعد تنها رنگ و بوی غم به خود می‌گیرد و حتی رسم شده است از ظهر عاشورا به بعد بیرق‌ها را به علامت شهادت اباعبدالله الحسین(ع) می‌خوابانند و دیگر برافراشته نگه نمی‌دارند.

 

آیت‌الله میرباقری نیز در پاسخ این سوال این گونه پاسخ گفتند:

بعضي می‌گويند مجالس عزا را از عاشورا بايد شروع کرد در حالی که می‌بينيد ايامِ هيجان، همين دهه اول است. علتش اين است که اين ايام، ايامي است که نسيمي از محرمِ سيد الشهدا(ع) به عالم دنيا مي وزد. علتش اين است که اين ايام، ايامي است که امام زمان(عج) عزادار هستند.
طبق روايات وقتي محرم شروع مي شد ديگر کسي لبخند بر لبان ائمه(ع) نمی‌ديد و روز عاشورا، روز اوج حزن و اندوه آنها بود. با آغاز محرم، ديگر لبخند بر لبان امام زمان(عج) نمي‌آيد؛ لذا در اين ايام، عالم متحول است و مومنين متحول هستند.
رزق بکاء و زيارت و شفاعت و خونخواهي سيدالشهدا(ع)، رزق برائت از دشمنان ايشان، رزق آمادگی جهت حضور در لشکر امام زمان(ع)، رزق‌هايي هستند که موسم تقسيم‌شان ايام محرم است. در وقت ديگر اين روزی‌هاي الهی به راحتي در دسترس نيستند؛ لذا بايد مترصد باشيم رزق‌هاي مخصوص محرم را از دست ندهيم. اگر اين دهه را از دست بدهيم خيلي از رزق ها ديگر تا محرم بعدي در دسترس نخواهند بود».

«محرّمِ حقيقي، تکرارناپذير است اما در ماه محرم هر سال _ که تکرار می‌شود_ حقيقتي از محرم حقيقي، نازل شده و دري به سوي محرم حقيقي بر عالم دنيا باز می‌شود؛ لذا خيلی از فيوضاتي که در آن محرمِ حقيقي نازل شده، در دسترس خواهند بود.

نبي اکرم(ص) و سيدالشهدا(ع) عبادتي و بندگی‌ای در محرم کردند، که درهاي رحمت بر روي تمام آسمان‌ها و زمين باز شد. هر سال که محرم تکرار مي‌شود و مجالس عزا برپا مي‌شود، نسيمي از رحمت عاشورا بر آن مجالس مي‌وزد…
امام صادق(ع) به شاعري فرمودند: براي ما روضه بخوان. او روضه خواند تا گريه از اهل خانه بلند شد. حضرت به او فرمودند ملائکه اي که در مجلس گريه کردند از آدم‌ها بيشتر بودند.
هر مجلسي که مرتبط با عاشوراي امام حسين(ع) باشد رزقي که مخصوص عاشورا است در آن نازل مي‌شود».

 

هنگام محرم شد(حاج حسین فخری)

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *