آخرین اخبار

نگاهی به فرصت‌ها و چالش‌های صادرات غیرنفتی کهگیلویه وبویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد علی‌رغم همه فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که در بخش صادرات غیرنفتی دارد هنوز به جایگاهی که مدنظر است نرسیده است و در این راه فرصت‌ها و چالش‌های فراوانی را پیش‌رو دارد.

اشتراک گذاری
03 December 2023
کد مطلب : 140039

 خبرگزاری فارس یاسوج، نسیم راوند_ میزان صادرات استان کهگیلویه وبویراحمد در سال ۱۳۹۹، دو میلیون و ۶۴۶ هزار دلار بوده که در سال ۱۴۰۰ به لحاظ ریالی رشد چندانی نداشت و به دو میلیون و ۲۹۰ هزار دلار رسید.

صادرات استان در سال گذشته به سه میلیون و ۹۹۳ هزار دلار رسید و از ابتدای سال جاری تاکنون ۲.۵ میلیون دلار بوده است.

عبدالکریم بیاتی مدیرکل گمرک کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به اینکه صادرات استان به لحاظ ارزش‌ها و درآمدها رکورد زد گفت: در هشت ماهه امسال بیش از ۱۷۲ تن محصولات به ارزش دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار صادر شد که با توجه به وضعیت صادرات، پیش‌بینی می‌شود صادرات استان تا پایان سال جاری به چهار میلیون دلار برید به مدت مشابه سال گذشته ۳۷۶ درصد به لحاظ ارزی و ۲۲۰ درصد به لحاظ وزنی رشد داشته است که بیشترین محصولات صادراتی مربوط به سیمان مارگون و سیمان یاسوج است.

 

وی بیان کرد: در گذشته صادرات سیمان مارگون از گمرک استان‌های همسایه بود اما با فراهم شدن شرایط صادرات سیمان از کمرگ استان انجام می‌شود.

یک متر صنایع دستی صادرات نداشتیم

در همین خصوص امین منوچهری مشاور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به اینکه سهم کهگیلویه وبویراحمد از میزان صادرات کشور گفت: متاسفانه علی‌رغم همه ظرفیت‌ها یک درصد صادرات کشور را انجام نمی‌دهد که باید فکر اساسی برای افزایش صادرات غیرنفتی استان شود.

وی با بیان اینکه بخش صنعت بیشترین سهم را در افزایش صادرات محصولات غیرنفتی استان دارد، افزود: ۹۹.۸۳ درصد صادرات سال ۹۹ مربوط به حوزه صنعت و ۱۶ صدم درصد مربوط به حوزه کشاورزی است.

وی با بیان اینکه سهم کهگیلویه وبویراحمد از صادرات صنایع دستی صفر است، گفت: فرش دست بافت استان از بهترین فرش‌های تولیدی است در کشور است اما تولیدات داری استان با برند استان قم صادر می‌شود 

منوچهری با اینکه ۳۵ هزار نفر مدرک صنایع دستی دارند، افزود: ۵ هزار نفر از این افراد به صورت دائم در زمینه تولیدات گلیم فعال هستند که تاکنون یک متر صادرات گلیم نداشتیم و صادرات گلیم با واسطه از استان فارس انجام می‌شود که می‌توان با فراهم کردن شرایط، زمینه صادرات این محصول را فراهم کرد.

منوچهری با بیان اینکه ۹۹.۸۵ درصد صادرات سال ۱۴۰۰ مربوط به بخش صنعت است، گفت: ۱۵ صدم درصد از صادرات مربوط به بخش کشاورزی است که در سال گذشته ۱۰۰ درصد صادرات مربوط به حوزه صنعت بوده و سهم بخش کشاورزی و صنایع دستی صفر درصد بود.

 

وی با اشاره به مهمترین کالاهای صادراتی طی سه سال اخیر گفت: سال ۹۹ محصولات آرایشی و بهداشتی، پودر و عصاره شیرین بیان، پوشاک، کفش و گل رز بود، سال ۱۴۰۰، محصولات آرایشی و بهداشتی، پودر و عصاره شیرین بیان و میوه خشک مهمترین محصولات صادراتی بود و سال گذشته علاوه بر محصولات آرایشی و بهداشتی، پودر و عصاره شیرین بیان و عصاره گیاهی و کلینکر سیمان مهمترین محصولات صادراتی است.

وی بیان کرد: اینکه صادرات استان فقط چند محصول است نگران کننده است و اگر قصد تحول در زیرساخت‌ها را داریم باید محصولات بیشتری از بخش کشاورزی و صنایع دستی صادر کنیم.

وی بیان کرد: بخش کشاورزی و محصولات باغی از دیگر ظرفیت‌های صادراتی کهگیلویه وبویراحمد است سالانه ۱۶۰ هزار تن سیب از باغات استان برداشت می‌شود که می‌توانیم ۳۰ درصد این محصولات را صادر کنیم.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی عنوان کرد: کویت، عراق، آلمان و امارات، افغانستان و آفریقای جنوبی مهمترین مقاصد صادراتی محصولات طی سه سال اخیر بوده است.

مهمترین قابلیت‌های صادراتی استان در بخش صنعت محصولات پتروشیمی، آب معدنی، انواع نوشابه و آب میوه و سنگ گچ است. 

 

بخش کشاورزی محصولات باغی، محصولات شیلات، محصولات لبنی، عسل، محصولات گلخانه‌ای و بخش صنایع دستی گبه، گلیم و فرش دست بافت است.

مشوق‌‌های صادراتی در سال ۱۴۰۲

مشوق هایی صادراتی در سال ۱۴۰۲ پرداخت کمک هزینه اجاره زمین غرفه در نمایشگاه بین‌المللی حداکثر تا سقف دو میلیارد ریال.

پرداخت هزینه اعزام هیات تجاری بازاریابی به بازارهای هدف جهت فعالیت در بازارهای نمایشگاه‌های بین‌المللی.

پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی جهت بنگاه‌های صادراتی تا سقف ۶ واحد و بالعکس.

شورای توسعه صادرات استان یکی دیگر از تشکل‌هایی است که بعد از انقلاب به موجب تصویب نامه۳/۲۱/۱۳۶۵ هیات وزیران شکل گرفته و طبق آیین نامه اجرایی این شورا اهداف آن به شرح زیر است.

تلاش برای تحقق هر چه سریعتر خودکفایی و استقلال اصناف کشور و طرح نقشه کلیدی صادرا ثت و محور قرار دادن صادرات غیرنفتی ذر مقابل صادرات فنی و تک محصولی.

ایجاد هماهنگی لازم بین دستگاه‌‌های اجرایی و نهادهای انقلاب اسلامی ایجاد تسهیلات در امر صادرات به نحوی که کلیه امور مربوط به صادرات رسما صورت پذیرد.

ایجاد تسهیلات در امر صادرات به نحوی که کلیه امور مربوط به صادرات در استان‌ها راسا صورت پذیرد.

تامین اقلام مورد نیاز استان و سایر کشورها در مقابل ارز حاصله از صدور کالاهای غیرنفتی با رعایت مقررات صادرات و واردات

مهترین مشکلات صادرات غیرنفتی استان 

نبود بخش خصوصی و تعاونی توانمند در زمینه صادرات محصولات استان.

عدم وجود منابع بانکی جهت حمایت از صادرات استان.

مشکل ارتباط بانکی و نقل و انتقال ارز حاصل از تجارت به علت تحریم.

عدم سرمایه‌گذاری و استقبال بخش خصوصی در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی صادراتی‌گرا.

فعال نبودن تشکل‌های تولیدی در امر صادراتی و عدم آشنایی با شیوه‌های نوین تجارت بین‌المللی.

مشکلات حمل و نقل کالا و بالا بودن هزینه‌های حمل و نقل وجود پایانه صادراتی در استان.

مشکلات مربوط به آموزش و تشویق صادر کنندگان در امر تجارت .

نبود مشوق‌های لازم برای صادرکنندگان منطبق با شرایط استان.

طولانی شدن و عدم ایجاد نمایشگاه‌های دائمی استان و بلاتکلیف بودن وضعیت آن.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری از نگاه استاندار 

استاندار با اشاره به اینکه در حوزه صادرات به جایگاه مدنظر نرسیدیم، افزود: استان در زمینه مختلف آب معدنی، گیاهان دارویی، محصولات کشاورزی و حوزه صنعت خصوصا پتروشیمی ها ظرفیت بالایی برای صادرات دارد و با بهره برداری از پلمیر گچساران و دهدشت در سال های آینده درآمد استان بالا و صادرات افزایش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد.

سید علی احمدزاده با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ جهش خوب و امیدوار کننده ای در حوزه صادرات داشتیم و در حال هدف گذاری صادراتی تا پنج میلیارد دلار در آینده هستیم گفت: کارخانه گیاهان دارویی در گچساران به بهره برداری رسید و کشت گیاهان دارویی افزایش پیدا کرده که کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس بازار هدف استان هستند.

وی به توانایی صادرات استان در حوزه شیلات پرداخت و گفت در شیلات استان سوم کشور هستیم اما صادرات قابل قبولی نداریم، دلال ها ماهی این استان را با قیمت پایینی خریداری می کنند و اما چندین برابر قیمتی که خرید کردند صادر می کنند که باید این واسطه ها حذف شوند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر فعالتر شدن حوزه کشاورزی برای صادرات تاکید کرد و گفت در حوزه صنایع دستی و صنعت از استعداد بالایی برخوردار هستیم و در صورتی که به ظرفیت های صادراتی توجه شود و محصول پتروشیمی استان به حد صادرات برسد به جایگاه که شایسته استان است می رسیم.

کشورهای همسایه بازار جدید محصولات صادراتی کهگیلویه وبویراحمد 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: عمان یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس است که ارتباط خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارد و فرصت خوبی است تا محصولات استان به بازار این کشور صادر شود.

وی بیان کرد: استان مناظر بکر و زیبایی برای جذب گردشگر دارد که زمینه حضور گردشگران کشورهای عربی به خصوص عمان به استان فراهم شود تا گردشگری استان رشد و توسعه یابد.

احمدزاده با اشاره به اینکه زمستان استان و دامنه دنا نیز هم می تواند گردشگرپذیر باشد، گفت: استان‌های غربی در تلاش برای ایجاد ارتباط با همسایگان خارجی هستند و استان کهگیلویه و بویراحمد نیز نباید از این ظرفیت غافل شود.

استاندار ادامه داد: به جزء عمان، کشور قطر نیز ارتباط خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارد و از بازار این کشور برای صادرات محصولات استان نباید غافل شویم.

وی تصریح کرد: علاوه بر کشورهای حوزه خلیج فارس، کشور روسیه هم می تواند ظرفیت خوبی برای محصولات استان کهگیلویه و بویراحمد باشد و بازار این کشور مطالبه‌گر است.

احمدزاده با اشاره به اینکه ارتباط با اروپا از طریق روسیه محقق می شود، افزود: چون ارتباط با اروپا از دست رفته تمایل برای استفاده از محصولات جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است و استان ما نیز در این زمینه تلاش خود را انجام دهد.

استاندار عنوان کرد: بسیاری از محصولاتی که روسیه نیاز دارد را می‌توانیم تامین کنیم لذا برای صادرات استان سیاست گذاری اساسی داشته باشیم و از این فرصت غافل نشویم.

وی خاطرنشان کرد: با صادرات محصولات استان به کشور افغانستان موافق هستیم و نباید از بازار این کشور غافل شویم، ضمن اینکه عراق هم ظرفیت خوبی برای صادرات محصولات استان است.

تاکید بر برگزاری جلسات کارگروه توسعه صادرات و به نتیجه رسیدن سند توسعه صادراتی دیگر مواردی است که باید مورد مسوولان باشد.

پایان پیام/


این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *