آخرین اخبار

۷۷دانستی درباره بایدن

رسانه فرانسوی «فرانس انفو تی وی» پس از پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، ۷۷ مورد را درباره این سیاستمدار کهنه‌کار برشمرد که شاید کمتر کسی دست کم برخی از این موارد را درباره رئیس جمهوری منتخب و جدید آمریکا بداند. ایرنا، رسانه فرانسوی «فرانس انفو تی وی» پس از […]

اشتراک گذاری
08 November 2020
کد مطلب : 56782

رسانه فرانسوی «فرانس انفو تی وی» پس از پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، ۷۷ مورد را درباره این سیاستمدار کهنه‌کار برشمرد که شاید کمتر کسی دست کم برخی از این موارد را درباره رئیس جمهوری منتخب و جدید آمریکا بداند.

ایرنا، رسانه فرانسوی «فرانس انفو تی وی» پس از انتخاب بایدن نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، ۷۷ مورد را درباره بایدن برشمرد:

۱. نام کامل وی جوزف رابینت بایدن جونیور است (برای جونیور).

۲. وی در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۲ در پنسیلوانیا (اسکرانتون) به دنیا آمد.

۳. او یک خواهر به نام والری و دو برادر به نام های فرانسیس و جیمز دارد و از همه آن ها بزرگتر است.

۴- بعد از اینکه پدرش شغل خود را از دست داد، جو بایدن و خانواده اش مجبور شدند که نزد پدربزرگ و مادربزرگ مادری اش نقل مکان کنند.

۵- وقتی او ۱۰ ساله بود، طایفه بایدن به ویلمینگتون (دلاوِر / Delaware) نقل مکان کردند. جو بایدن هنوز در آنجا زندگی می کند.

۶. وی در دوران کودکی به دلیل لکنت زبان خود مورد تمسخر قرار می گرفت،   نهایتا وی با حفظ شعرهای ویلیام باتلر یتس ایرلندی و رالف والدو امرسون آمریکایی بر این مشکل فائق آمد.

۷. در ۱۹ سالگی، او تصمیم گرفت که به یک ناجی نجات در منطقه ای از طبقه کارگر در ویلمینگتون تبدیل شود.

۸- استخر شنایی که بایدن آنجا غریق نجات در حال حاضر نام او را دارد؛  مانند ایستگاه ویلمینگتون

۹. او در دبیرستان و دانشگاه، فوتبال آمریکایی بازی کرد.

۱۰. پدرش به او یک شعاری یاد داد : “ما ارزش یک انسان را با تعداد دفعاتی که زمین می خورد نمی سنجیم بلکه با سرعت برخاستن او از زمین ارزیابی می کنیم”.

۱۱. جو بایدن با همسر اول خود نیلیا در ساحلی در باهاما آشنا شد. وی به او گفت که قصد دارد تا سن ۳۰ سالگی به عنوان سناتور انتخاب و یک روز رئیس جمهور ایالات متحده شود.

۱۲. جو و نیلیا پس از ازدواج ، سگی که آن را سناتور  نامیدند، نزد خود برای نگهداری به نشانه تحول در آرزوهای سیاسی خود آوردند.

۱۳. آنها صاحب سه فرزند شدند، جوزف، رابرت و نائومی

۱۴- وی از دانشگاه دلاور / Delaware و دانشکده حقوق دانشگاه سیراکیوز / Syracuse (ایالت نیویورک) فارغ التحصیل شد.

۱۵. پس از اتمام تحصیلات، در طول جنگ ویتنام برای پیوستن به ارتش فراخوانده شد اما سرانجام به دلیل ابتلا به آسم برکنار شد.

۱۶- وی در اولین انتخابات خود در سال ۱۹۷۰ برنده شد و به مدت دو سال در شورای نیوکاستل  (دلاوِر / Delaware) خدمت کرد.

۱۷. او سیگار نمی کشد و مشروبات الکلی نمی نوشد.

۱۸- هنگامی که وی برای اولین بار در سال ۱۹۷۲ برای مجلس سنا نامزد شد، تیم او عمدتا از دوستان و خانواده تشکیل شده بود. خواهرش والری مدیر ستاد انتخاباتی وی بود.

۱۹. او به دلیل اینکه توان مالی برنامه های تبلیغاتی – انتخاباتی تلویزیونی را نداشت، در خانه به خانه مردم را می زد تا خود را به رای دهندگان معرفی کند.

۲۰- وی چند هفته قبل از سی امین سالگرد تولد خود، در مجلس علیا/ la chambre haute  انتخاب شد و به یکی از جوان ترین سناتورهای تاریخ تبدیل شد.

۲۱. شش هفته بعد، هنگام بازدید از دفترکار آینده خود در واشنگتن، ماشین همسرش توسط یک تریلر  مورد اصابت قرار گرفت؛ نیلیا بایدن و دختر ۱۳ ماهه آن ها در این حادثه کشته شدند.

۲۲- او پس از مرگ همسر اول و دخترش به خودکشی فکر می کرد؛ اما او می گوید: “آنچه مرا نجات داد، پسران من بودند. ”

۲۳- پسران بایدن که در زمان تصادف نیز در اتومبیل بودند، به مدت چند ماه در بیمارستان بستری بودند.

۲۴. جو بایدن در ژانویه ۱۹۷۳ در اتاق بیمارستان پسر بزرگش سوگند یاد کرد که سناتور شود.

۲۵. وی به مدت ۳۶ سال، از ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹، نماینده دلاور / Delaware در مجلس سنا بود.

۲۶. هنگامی که جو بایدن برای اولین بار به کنگره راه یافت، پدرش کار خود را رها کرد و به یک مشاور املاک تبدیل شد.

۲۷. او نمی خواست پس از انتخاب به سنا در واشنگتن مستقر شود؛ به همین منظور او بیش از ۳۰ سال هر روز با قطار از دلاور به کنگره رفت و آمد می کرد.

۲۸. این امر باعث شد به او به لقب “Amtrak Joe”، نام شرکت ریلی عمومی ایالات متحده را بدهند.

۲۹. در سال ۱۹۷۵، او علیه قانون “busing” سیاست مبارزه با تفکیک سازی از طریق اعزام اتوبوس هایی برای بردن کودکان سیاه پوست به مدارس در محله های سفید؛ رای داد.

۳۰. او بارها ادعا کرده است که در آفریقای جنوبی هنگام بازدید از نلسون ماندلا در سال ۱۹۷۷ “دستگیر” شده است؛ سایر مقامات آمریکایی حاضر در سفر، این ادعای را زیر سوال بردند.

۳۱. پنج سال پس از مرگ همسر اولش، دوباره با جیل جیکوبز، معلم زبان انگلیسی ازدواج کرد.

۳۲. این پسران او بودند که او را وادار به خواستگاری از جیل کردند؛ او مجبور شد پنج بار خواستگاری تا جیل موافقت کند. جیل در مصاحبه ای که در جریان کنوانسیون دموکراتیک سال ۲۰۲۰ پخش شد، گفت: “من پسران را آنقدر دوست داشتم که می خواستم مطمئن باشم که برای همیشه ادامه خواهد داشت.

۳۳. جو و جیل بایدن صاحب یک دختر به نام اشلی  شدند که در ۱۹۸۱ به دنیا آمد.

۳۴. او همیشه یک شی مقدس شبیه تسبیح مانند، به همراه خود دارد.

۳۵. او به دلیل اصالت ایرلندی خود، پیرو مذهب کاتولیک است. اما اجداد او نیز پروتستان فرانسوی هستند، همانطور که بخشی از نام او جوزف روبینت بایدن نشان می دهد. در ژانویه ۲۰۲۰، وی پس از جان کندی، دومین رئیس جمهور کاتولیک در تاریخ ایالات متحده خواهد شد.

۳۶. در اوایل دهه ۱۹۸۰، وی به قطعنامه ای رأی داد که به ایالات متحده اجازه می دهد تا رای  Roe vs. Wade در مورد سقط جنین را اجرایی کند. او از آن زمان اعلام کرده است که از تصمیم خود پشیمان است.

۳۷. به گفته رسانه های مختلف، وی در دهه ۱۹۸۰ چندین بار در راهپیمایی ها و تظاهرات حقوق شهروندی شرکت کرده بود.

۳۸. وی پیش از این نیز دو بار در ۱۹۸۷ و ۲۰۰۷ نامزد انتخابات مقدماتی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

۳۹. فیلم مورد علاقه او ارابه های آتش/ Les Chariots de Feu است. این فیلم در مورد دو ورزشکار انگلیسی است که در بازی های المپیک ۱۹۲۴ پیروز می شوند.

۴۰. در سال ۱۹۸۷، او انتصاب دادستان محافظه کار رابرت بورک، منتخب رئیس جمهور جمهوری خواه رونالد ریگان، را به دادگاه عالی ناکام گذاشت.

۴۱. در اولین مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود، وی به سرقت ادبی سخنرانی یک سیاستمدار انگلیسی متهم شد.

۲. او در سال ۱۹۸۸ دو آنوریسم (بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ قلب) داشت.

۴۳. در سنا، او ریاست کمیسیون قضایی و سپس ریاست کمیسیون امور خارجه را بر عهده داشت.

۴۴. جو بایدن خود را  به عنوان “ماشین گاف دادن” توصیف می کند.

۴۵. وی به دلیل عدم تلاش برای تأیید اتهامات آزار و اذیت جنسی علیه قاضی «کلارنس توماس» در جلسات دادرسی دیوان عالی در سال ۱۹۹۱ مورد انتقاد قرار گرفته است. وی از آن زمان ابراز تأسف کرده است.

۴۶. ‌ «آنیتا هیل» زنی که «کلارنس توماس» را به آزار و اذیت جنسی متهم کرد؛  خواستار حمایت از جو بایدن  در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شد.

۴۷. در سال ۱۹۹۳، وی هنگام سفر به بالکان «اسلوبودان میلوسویچ» دیکتاتور صرب را ملاقات کرد. جو بایدن ادعا می کند که وی را به “جنایتی جنگی” متهم کرده است؛  اما شاهدان گزارش می دهند که سناتور بایدن ترجیح داده که تلویحاً او را مجرم بداند.

۴۸. وی به عنوان یک سناتور در تدوین لایحه ای برای سخت گیری احکام مجازات فدرال در سال ۱۹۹۴ شرکت کرد؛ برخی می گویند این متن منجر به حبس بیش از حد افراد رنگین پوست شده است.

۴۹. ماکارونی با سس گوجه فرنگی و ساندویچ کره مربا-بادام زمینی از غذاهای مورد علاقه وی است.

۵۰. او بستنی را دوست دارد (و یکی به نام خود دارد).

۵۱. وی تدوین گر قانون فدرال در مورد خشونت علیه زنان بود؛ که وی آن را “بزرگترین موفقیت قانونی”خود می داند.

۵۲. یکی از پسرانش به نام رابرت بایدن که تاجر بود،  سال ها با اعتیاد به الکل و مواد مخدر دست و پنجه نرم می کرد.

۵۳. در سال ۲۰۰۲، او به نفع «جنگ عراق» که جورج بوش می خواست؛ رای داد. وی از آن پس، رأی خود را “اشتباه” خواند.

۵۴. در جریان انتخابات مقدماتی دموکرات ها در سال ۲۰۰۷، وی پس از گفتن اینکه باراک اوباما اولین نامزد آفریقایی-آمریکایی است که خوب صحبت می کند، باهوش و از نظر ظاهری خوش تیپ است؛  به نژادپرستی متهم شد.

۵۵. وی در طی دو دوره حضورش در کاخ سفید، بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۷ معاون باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا بود.

۵۶. در سال ۲۰۱۵، او گفت که طرفدار قانونی شدن ازدواج برای همه است؛  حتی قبل از باراک اوباما آن را اعلام کند.

۵۷. پسرش ژوزف بایدن در اثر سرطان مغز در سال ۲۰۱۵ درگذشت.

۵۸. پس از مرگ وی، خانواده بایدن ۷۲ هزار نامه تسلیت  از طریق تارنمای اینترنتی کاخ سفید دریافت کردند.

۵۹. قبل از مرگ ژوزف بایدن به پدرش قول داد که وی کاندیدای ریاست جمهوری خواهد بود.

۶۰. جو بایدن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نامزد شده بود؛ اما مرگ پسرش و عدم حمایت باراک اوباما، وی را وادار به انصراف کرد.

۶۱- باراک اوباما در ژانویه ۲۰۱۷، درست قبل از پایان دوره ریاست جمهوری خود، با اهدای مدال آزادی ریاست جمهوری (بالاترین افتخار غیرنظامی کشور)  او را غافلگیر کرد.

۶۲. جو بایدن هفت نوه دارد.

۶۳. او شیفته خودرو است. او هنوز صاحب  la Corvette (کوروت) ۱۹۶۷ است که پدرش به عنوان هدیه عروسی به او داده است.

۶۴. او ادعا می کند هنگامی که دونالد ترامپ پس از حمله به برتری طلبی سفیدپوستان در برابر تظاهرات کنندگان سیاه پوست در شارلوتسویل (ویرجینیا) گفت که “افراد خوبی در هر دو طرف وجود دارد”؛ او میدانست که می خواهد کاندیدای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شود.

۶۵. او دوست دیرینه «جان مک کین / John McCain سناتور جمهوری خواه بود و به درخواست او  هنگام تشییع جنازه اش در سال ۲۰۱۸ مدحیه سرایی کرد.

۶۶. دونالد ترامپ حداقل ده لقب متفاوت (نه چندان خوب) به او داد.

۶۷. ستاد ترامپ پسرش رابرت بایدن را به فساد مالی متهم کرده است، اما هیچ مدرک مستند و مستدلی برای اثبات این اتهامات وجود ندارد.

۶۸. معاون رئیس جمهور او کامالا هریس خواهد بود؛ درواقع اولین زن و اولین فرد رنگین پوست که این پست را به عهده خواهد گرفت.

۶۹. نماینده کالیفرنیا در انتخابات مقدماتی دموکرات ها رقیب وی بود؛ در حالی که از او خواسته بود خیلی تندروی نکند،  این نماینده بر اساس سوابق سناتوری به او انتقاد کرد.

۷۰. جوزف بایدن مدت های مدیدی با کامالا هریس کار کرده بود و دوستی آن ها در تصمیم جو بایدن، برای انتخاب هریس به عنوان معاون ریاست جمهوری موثر بود.

۷۱. «تارا رید / Tara Reade »دستیار سابق پارلمانی،   بایدن را به تجاوز جنسی در سال ۱۹۹۳ در حالی که او سناتور بود، متهم کرد. اما بایدن دموکرات می گوید ” هرگز ای موضوع اتفاق نیفتاده است. ”

۷۲. هفت زن دیگر جو بایدن را به رفتارهای رکات نامناسب جنسی متهم کردند.

۷۳. در جریان مبارزات مقدماتی دموکراتیک سال ۲۰۱۹، وی دو بار ادعا کرد هنگامی که معاون رئیس جمهور بود با بازماندگان تیراندازی در دبیرستان پارک لند/ Parkland فلوریدا ملاقات کرده؛  اما این حمله بیش از یک سال پس از پایان دوره تصدی وی صورت گرفت.

۷۴. در سال ۲۰۱۹، شرکت رسانه ای و نشریه آمریکایی فوربس/ Forbes ثروت جو و جیل بایدن را ۹ میلیون دلار تخمین زد.

۷۵. وی در طول مبارزات از حمایت ساحران پرو برخوردار شد.

۷۶. او همچنین از پشتیبانی بازیگرانی به نام تام هنکس، آلیسا میلانو، الک بالدوین و خواننده ای به نام شر برخوردار بود.

۷۷. هنگامی که وی در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ در واشنگتن بر مسند ریاست جمهوری قرار گیرد، جو بایدن مسن ترین رئیس جمهور ایالات متحده خواهد بود که سوگند یاد خواهد کرد

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *