آخرین اخبار

وقتی حنای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دیگر رنگی ندارد / موضوع بی‌توجهی وزرای دولت به کمیسیون تاجگردون به صحن علنی مجلس کشیده شد

بی‌توجهی وزرای دولت به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به صحن علنی مجلس کشیده شد و تاجگردون از لاریجانی می‌خواهد که با حسن روحانی رئیس جمهور صحبت کند.

اشتراک گذاری
29 May 2019
کد مطلب : 28354

۰

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یکی از کمیسیون مهم مجلس به شمار می‌رود که چند سالی است غلامرضا تاجگردون نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت ریاست آن را برعهده دارد. این کمیسیون نقش اساسی در معیشت، اقتصاد و رشد و شکوفایی کشور دارد و بدون شک اگر انسان‌های خبره، دلسوز  متعهدی در این کمیسیون مسئولیتی بر عهده می‌داشتند، شاید الان خیلی از مشکلات فعلی کشور را با آن روبرو نبودم، حرفی که خیلی از کارشناسان می‌زنند و کمیسیون برنامه و بودجه را یکی از مقصرین شرایط فعلی کشور می‌دانند.
در این سال‌ها کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به کدام سمت رفته و چه ایراداتی بر آن وارد است که بی‌توجهی وزرا به این کمیسیون به صحن علنی مجلس هم کشیده می‌شود و حاجی دلیگانی از رئیس مجلس می‌خواهد که کاری در این رابطه کند. غلامرضا تاجگردون وقتی می‌بیند که وزرا به کمیسیون برنامه و بودجه اهمیتی نمی‌دهند دست به دامن لاریجانی می‌شود و از او می‌خواهد تا با حسن روحانی رئیس مجلس بخواهد تا وزرا به کمیسیونی که او ریاستش را برعهده دارد، بیاید.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۵ خردادماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکری خطاب به دکترلاریجانی اظهار داشت: صبح روز گذشته شما در صحن مجلس در خصوص ضرورت رسیدگی به نحوه تخصیص ارز برای تامین کالای اساسی تذکر دادید و مقرر شد بعدازظهر جلسه کمیسیون، برنامه و بودجه با حضور وزرای اقتصاد و تعاون برگزار شود اما آقایان دژپسند و شریعتمداری برای تعیین تکلیف اقلام اساسی و معیشت مردم در کمیسیون حاضر نشدند.
غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این زمینه گفت: تخصیص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالای اساسی امری بسیار مهم است تا این یارانه بر روی سفره مردم بنشیند، تاکنون چندین جلسه برگزار کرده ایم تا وزرای دولت حاضر شوند و در مورد طرحی که ما آماده کردیم بحث شود اما وزرا نسبت به تعیین تکلیف این موضوعی که در قانون بودجه نیز آمده است بی توجهی می کند، باید توجه داشت که این رویه به هیچ وجه درست نیست خواهش می کنم رئیس مجلس به رئیس جمهور تذکر بدهد.
علی لاریجانی در پاسخ به تذکر حاجی دلیگانی بیان کرد: وقتی کمیسیون برای چنین امر مهمی از وزرا دعوت می کند آن ها موظف به حضور در جلسات هستند تا به نتیجه برسد.
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان کرد: چند موضوع مهم در حوزه اقتصاد مطرح است که یکی از آن ها ساماندهی یارانه کالاهای اساسی است که در قانون بودجه بر آن تاکید شده و دولت باید یکی از این راه ها را بپذیرد.
دکترلاریجانی ادامه داد: اکنون دولت هزینه می دهد اما این کار به دست دلال ها افتاده است. همچنین یارانه سوخت نیز باید به نحوی انجام شود که فشاری به طبقاتی که ضرورت دارد وارد نشود و مانع از قاچاق سوخت شود. مسئله مسکن برای زوج ها نیز تبدیل به مسئله مهمی شده است.
وی افزود: عدم حضور وزرا در جلسات کمیسیون اصلا معنایی ندارد و باید با آن ها برخورد شود و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه باید این موضوع را پیگیری کند.
رئیس مجلس گفت: سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و وزارت مسکن موظف به حضور در جلسات کمیسیون هستند تا تصمیمات پخته ای اتخاذ شود. آقای تاجگردون جلسات را در اسرع وقت برگزار کنند تا مسئولان دولتی نیز در آن حضور یابند.
همه گلایه‌های تاجگردون به اینجا ختم نمی‌شود، او قبلاً وقتی کمیسیون برنامه و بودجه مورد بی مهری قرار می‌گیرد انتقادات شدیدتری را روانه هیئت دولت کرده بود. اما حرف‌های تاجگردون تا کنون هیچ تاثیری بر تصمیم وزرای دولت نداشته است و گویا روند بی توجهی دولتی‌ها به کمیسیون برنامه و بودجه فعلاً ادامه دار است. اینکه چه مسائلی باعث این اتقاقات شده است، موضوعی خواهد بود که باید نمایندگان عضو این کمیسیون در باره آن حرف بزنند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، قبل از اینها از پاسخگو نبودن وزرای اقتصادی دولت و ورود محمدباقر نوبخت به همه حوزه انتقاد می‌کند.
غلامر‌ضا تاجگردون گفته بود؛ یکی از اشتباهات دولت این است که وزرای اقتصادی کلاً فراری هستند و آقای رئیس جمهور باید به این مساله بپردازد.
تاجگردون با بیان اینکه دکتر نوبخت باید از قیمت خرما و شیر گرفته تا ارز، بودجه و مالیات را توضیح می‌دهد، اظهار کرد: وقتی وزیر مربوطه را می‌خواهیم نمی‌آید، وزرا بیخیال شده‌اند یا نمی‌توانند، یا نمی‌خواهند یا پاسخگو نیستند.
وی در پاسخ به این سؤال که علت چیست، عنوان کرد: بنظر من دو طرفه است، به دلیل اینکه ما یکی دوبار استیضاح کردیم و گفتند وقتش نیست، مثلاً می گویند اول مهر آغاز به کار آموزش پرورش است، یا وقت کنکور است یا وقت برداشت گندم است، یکی ترک است، یک لر است، یکی شمالی است و بالاخره نماینده یا وزیری پشتش می‌آید و استیضاح انجام نمی‌شود.
تاجگردون تصریح کرد: این خطایی است که ما مجلسی‌ها در قبال وزرای دولت داریم انجام می‌دهیم.کبنا

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *