آخرین اخبار

سی نفر قشقایی یا قشقایی سی نفره

به قلم سید جواد فدایی

اشتراک گذاری
08 June 2018
کد مطلب : 17836

 

شب قدر شب نزول قرآن و شب استجابت دعاهاست.
شبی که در آن بندگان خدا این فرصت را خواهند داشت تا توبه کرده و آمرزیده شوند.
درست در همین شب و در ساعاتی که مردم قرآن بر سر از خدای خود طلب عفو و بخشش و نیاز میکردند عده ای نیازمند توجه در کنار فردی نیازمند رای به برآورده شدن احتیاجات دنیوی مشغول بودند.
برادران قشقایی و نماینده محترم بی توجه به زمان جلسه و همزمانی آن با شب احیا که گفته میشود شب اصلی قدر نیز هست در محلی گرد هم آمدند و مباحث چند ماه اخیر را بررسی کرده و بر خواسته های دو جانبه خود تاکید کرده اند.
هرچند از جزئیات کامل جلسه اطلاعات کاملی نداریم اما طبق شنیده ها برادران ترک اظهاراتی داشته اند که به مرور خواهیم پرداخت.
اینکه مدیری از قشقایی ها گفته است من فقط مسئولیت دارم ولی اختیار نه ، را باید اینگونه پاسخ داد برادر من بزرگتر از تو هم در همان سیستم اختیاری از خود ندارد و اصولا در شرایط فعلی که گچساران توسط یک نفر اداره میشود هیچ مدیری هیچ اختیاری ندارد.
دیگری به کارهای عمرانی نماینده نمره ۲۱ غیر معقولانه ای داده است و تنها انتقاد خود را متوجه تبعیض در استخدامی ها کرده است.
حال آنکه نفرموده است نمره ۲۱ از چند؟ و لذا ما با توجه به کارخانه ها و پروژه های عظیمی مثل کارخانه لاستیک سبز و کارخانه ماشین سازی و پروژه پتروشیمی ان را از صد لحاظ کرده تا با کمی ارفاق به واقعیت نزدیک تر باشد.
دیگری از تاجگردون خواسته از برند معتبر خود برای رشد قشقایی استفاده کند که جای بحث دارد.
اولا کدام برند معتبری به عارف التماس نامه بازگشت مینویسد؟ و اصولا کدام برند معتبری هم با خدا مینشیند هم خرما میل میکند؟ و اما از رشد دادنی گفته که دهه هاست با این خانواده غریبه است و اتفاقا تنها حرف مشترک چپ و راست گچساران همین است که تاجگردونها نمیگذارند کسی از حد معینی رشد کند و در آینده برایشان شاخ شود.
البته مشخص است آنانکه زلفشان را به یال اسب این خانواده گره نزده اند بهتر و بیشتر و اصولی تر رشد میکنند و کسی نمیتواند مانع پیشرفتشان شود ولی وای از کسی که زلفش را بر دم اسب گره زد و سرانجامی جز لگد اسب نخواهد داشت.
و اما بررسی اصل این نشست خود جای کار دارد.
آنجا که در همه جلسات قشقایی با نماینده همین افراد خاص را میبینیم و نمیتوان در این حلقه افراد دیگری دید.
افرادی که اگر نماینده این ایل بودند بی شک در کارزارهای دیگر حداقل از جانب قشقایی ها انتخاب میشدند.
این چند نفر قشقایی از تبعیض گلایه کرده اند حال آنکه خود بزرگترین ذبح کننده عدالتند وقتی که حاضر نیستند در جلساتشان از سایر افراد و بزرگان و تحصیل کردگان ایلشان دعوت کنند گویا کل ایل قشقایی همین چند نفرند که برای منافع خود مذاکره (معامله ) میکنند.
تاجگردون نیز علی رغم اینکه به سیاس بودن معروف است در این مورد وارد بازی خطرناکی شده است.
اگر به این چند نفر بها داده و خواسته هایشان را برآورده کند آنگاه باید پاسخگوی ایل بزرگ قشقایی و کلاه گشادی که با دست فرزندان قشقایی بر سرشان گذاشته باشد و اگر توجه نکند همان کف رای قشقاییش هم دچار تزلزل خواهد شد.
اگر ایل قشقایی در خواسته های سی نفر خلاصه میشود که وای بر این ایل و اگر تاجگردون تنها به این سی نفر بها دهد وای بر تاجگردون.
قشقایی انتظار دارد نگاهی همچون قلعه کهنه و گوهرگان به آنها بشود ، توجه همه جانبه و استخدام فله ای و پستهای بزرگ . اما امان از زمانی به دوستت کارخانه آبنبات بدهند و به تو یک آبنبات چوبی آنهم در شرایطی که تو از برادرت گذشتی و او پشت برادرش را گرفت.
البته بدیهیست تاجگردون آن توجهی که به برخی اقوام دارد را متوجه قشقایی ها نکند چرا که به گفته برخی لیدرهایش قومی که به برادر خود وفا نکرد هیچ تضمینی برای حمایت از تاجگردون نخواهد کرد.
علی ایحال پس از روشن شدن زوایای مختلف شبِ طلب الحوائج!!! میتوان بررسی جامع تر و تحلیل دقیق تری ارائه کرد.
سید جواد فدائی
شب قدر رمضان یکهزار و چهارصد و سی و نه هجری قمری

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۶ responses to “سی نفر قشقایی یا قشقایی سی نفره”

 1. ترک says:

  سلام آقای فدایی اینها نماینده قشقایی نیستن اینان کاسب هستن نه تحصیلاتی دارن نه منصب خاصی ونه سیاسی هستن خ اهشمند است بزرگشان تکینید

 2. باوی سرای ماندگار says:

  تاج نماینده فامیل وطایفه خاص

 3. گچساران بویر says:

  آقای تاجگردون . محمد فرهمندیان و صادق خادمی آدمهای فرصت طلب و … وپول پرستی هستند که برای پول دست به همه نوع جنایت میزنند . آقای تاجگردون محمدفرهمندیان چندین بارقرآن درچند نشست خورد وخیانت کرد و توی همون جلسات فحش ناموس به شما میداد و خانوادت والان هم نقشه داره و ضمنا صادق خادمی توی یک نشست با دشمن شما درحال مکالمه تلفنی و رد وبدل اطلاعاتی ازشما وخانوادتان بود . در مجموعه ورزشی شهیدبشارت ومیهن پرست هم کنارش بود

 4. Majid says:

  توی این شهر هر کسی مسول شد برا خودش و طایفه اش کار میکنه. تاجگردون مثل بقیه.. بقیه هم مثل تاجگردون

 5. افشین مرحمتی says:

  ‌درود بر جناب فدایی

  قشقایی بیدار است

 6. علی عباسی says:

  سلام
  مطالب جالب بود
  جناب فدایی به وقتش در یک ائتلاف مشارکت خواهیم کرد.
  و گروه تاجگردون همه مردم را از طوایف مختلف تحقیر کردند
  و متاسفانه حالا افرادی که خود را لیدر از ایل قشقایی می دانستند جوابگوی مردم باید باشند
  تعدادی هم که رئیس یا مدیر اداره کوچکی شده اند در حد یک کارشناس هم اختیار ندارن
  و فقط عشقشون ی ماشین اداری و ۴ صد ال پانصد هزار تومان مزایا مدیری هستش.
  تشکر.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *