آخرین اخبار

یارانه چه کسانی بدون ارسال پیامک قطع می‌شود؟

با اجرای هدفمندی یارانه‌ها در پایان هر ماه مردم در انتاظار اخبار مربوط به زمان واریز و یا اخبار جدیدی مبنی بر حذف از لیست یارانه‌بگیران هستند.

اشتراک گذاری
29 January 2017
کد مطلب : 7757

در حالی در چند هفته اخیر اخباری مبنی بر ارسال پیامک برای حذف سری جدیدی از یارانه‌بگیران شنیده شد که در این میان بسیاری از افراد نه تنها اطلاعی از حذف یارانه نداشته و پیامک به دستشان نرسیده بود، بلکه جز شش دهک پر درآمد جامعه نیز محسوب نمی‌شدند که این امر موجب می شود تا بازهم نگرانی افراد برای حذف یکدفعه از گردونه یارانه افزایش یابد.

به گزارش میزان، با اجرای هدفمندی یارانه‌ها در پایان هر ماه مردم در انتاظار اخبار مربوط به زمان واریز و یا اخبار جدیدی مبنی بر حذف از لیست یارانه‌بگیران هستند.

این  در حالی است که در چند اخیر ابوالحسن فیروزآبادی  اظهار کرد: در سال جارس تصمیمی به حذف یارانه کسی گرفته نشده و چنانچه قرار باشد یارانه افراد از جمله گروه‌های پردرآمد و ثروتمند حذف شود، قبل از آن حتما پیامک اطلاع‌رسانی به وی ارسال می‌شود.

وی گفت: پس از ارسال پیامک به افراد فرصت داده می‌شود در موعد مقرر نسبت به ارائه‌ی مدارک خود اقدام کنند و چنانچه اثبات شود که فرد نیازمند و مستحق گرفتن یارانه است، یارانه وی همچنان برقرار خواهد بود.

به گفته قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در بحث حذف یارانه افراد پردرآمد وزارت کار در حال شناسایی و بررسی است و مواردی همچون توانایی و تمکن مالی یا آسیب‌پذیری افراد را مدنظر دارد.

فیروزآبادی در پایان خاطر نشان کرد: در بحث تعداد افرادی که باید یارانه‌شان قطع شود و مشمول طبقه ثروتمند می‌شوند، هنوز اتفاق‌نظر وجود ندارد، ولی آنچه که در حال انجام است در حال شناسایی گروه‌های پردرآمد و دارای استطاعت مالی هستیم.

با وجود صحبت‌های قائم مقام وزیر تعاون مبنی بر قطع یارانه افراد با اطلاع قبلی بسیاری از افراد نه تنها استطاعت مالی ندارند بلکه یارانه این افراد بدون اطلاع قبلی نیز قطع شده است.

گفتنی است قرار بود دولت تا پایان هدفمندی یارانه‌ها ۵ دهک پردرآمد را از لیست در یافت یارانه حذف کند که این دهکها شامل:

۱-کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آنها حداقل ۳۵ میلیون تومان باشد.

۲- نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی، پزشکان و دندانپزشکان.

۳-کلیه کارکنان دولت و قوای ۳ گانه و شهرداری‌ها و کلیه مؤسسات عمومی و مؤسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵ میلیون تومان باشد.

۴- کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیر دولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه مدیران و اعضای هیات مدیره و رؤسا و معاونان مناطق و شعب بانک‌ها و بیمه‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیر دولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵ میلیون تومان باشد.

۵- کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور.

۶- کلیه اشخاصی که در ۳ دهک بالای درآمدی بالای کشور هستند و در موارد فوق ذکر نشده‌اند.

نکته قابل توجه اینجاست که بسیاری از افرادی که از چرخونه دریافت یارانه حذف شده اند جز ۶ بند بالا نبوده و از اقشار کم‌درآمد جامعه هستند و حتی پس از قطع یارانه و اعتراض نیز راهی برای واریز مجدد یارانه برای این افراد وجود نداشته است.

با وجود اینکه وزارت رفاه اعلام کرده که برنامه‌ای برای حذف سری جدیدی از یارانه‌بگیران ندارد باید منتظر ماند و دید در هفتاد و دومین مرحله یارانه نقدی چه کسانی بدون برنامه‌ریزی از گردونه دریافت حذف خواهند شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *