آخرین اخبار

کشمکش بر سر یک انتصاب مساله دار

بعد از آنکه زمزمه های تغییر در دانشگاه آزاد مرکز استان و انتصاب دکتر محمودی به این سمت به گوش رسید لشکر مخالفان و نیز در پاره ایی هم موافقان با این انتصاب واکنش هایی از خود نشان دادند که به تعدادی از آنها اشاره می شود

اشتراک گذاری
03 February 2017
کد مطلب : 7910

بعد از آنکه زمزمه های تغییر در دانشگاه آزاد مرکز استان و انتصاب دکتر محمودی به این سمت به گوش رسید لشکر مخالفان  و نیز در پاره ایی هم موافقان با این انتصاب واکنش هایی از خود نشان دادند که گاها تا نامه به رییس جمهور  هم کشیده شد که به تعدادی از آنها اشاره می شود

نامه دانشجویان ادوار دانشگاه آزاد یاسوج خطاب به رئیس جمهور

جناب آقای دکتر روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با تبریک سی و هشتمین فجر شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و با آرزوی موفقیت در عرصه خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.
ما جمعی از دانشجویان ادوار دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج در پی اتفاقات خارج از شعار اعتدال و وعده های علمی حضرتعالی و از آنجا که در این استان هیچ امید و تدبیری برای رسیدگی به این فاجعه وجود ندارد شکایت خود را به محضر حضرتعالی ارایه می دهیم با امید به اینکه در راستای صیانت از حقوق شهروندی نسبت به این موضوع دستورات لازم برای رسیدگی را صادر فرمایید.
جناب آقای رئیس جمهور ما در آستانه انتخابات مهم دوزادهم ریاست جمهوری قرار داریم و باید با تداوم تدبیر و امید افزایی و هم چنین اصلاح و جبران اشتباهات و کوتاهی های گذشته مردم را برای تکرار حماسه ۲۴ خرداد ۹۲ در اردیبشهت آینده ترغیب نماییم.
ارایه گزارش از وضعیت مدیریتی در استان و نارضایتی های موجود در این حوزه خود مثنوی هفتاد من کاغذ است که در نامه ای دیگر به محضرتان تقدیم خواهیم کرد و در این نامه ی تظلم خواهی نیت استمداد طلبی از حضرتعالی برای ممانعت از بروز یک فاجعه در دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج است. فاجعه ای که از یک طرف به عزل یکی از بهترین و شجاع ترین مدیران طرفدار شما در استان منجر شده است و از طرف دیگر نیرویی معرفی شده است که نه با این دولت بوده است و نه به این دولت و شعارهای آن اعتقاد دارد.
و غم انگیزتر و دردآورتر آنکه قاطبه دانشجویان با هراس و تردید به این انتصاب می‌نگرند.
جناب آقای روحانی
ما دانشجویان ادوار دانشگاه آزاد اسلامی شهر یاسوج به نمایندگی از جمع عظیم معترض دانشجو از حضرتعالی خواهشمندیم با استفاده از اختیارات قانونی مانع این جابجایی شوید و در عین حال تدبیری برای برخورد و تذکر به مدیران منفعل و ناهمسو در این استان بیندیشید.
جامعه دانشگاهی و تشکل های فعال دانشگاه نسبت به این موضوع سکوت نخواهند کرد و هرگز اجازه نخواهیم داد که هر کسی با یک لابی ساده با نمایندگان مجلس سرنوشت هزاران دانشجو را به دست ناتدبیری گره بزنند.
آقای روحانی
همچنان که مطلع هستید هزاران دانشجوی بی بضاعت و کم بضاعت از سر ناچاری در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و خانواده این دانشجویان با هزاران امید به سرنوشت فرزندانشان چشم دوخته اند پس نباید سرنوشت این عزیزان را به دست هر کسی سپرد.
کاش یک ارزشیابی ساده صورت می گرفت تا ملاک های علمی و اخلاقی از یک طرف برای رئیس فعلی یعنی آقای آل بویه و از طرف دیگر برای نیروی جدید بر شما و حامیان رئیس جدید روشن می گردید و آنگاه به دانشگاه و دانشجو احترام گذاشته می شد تا خود تصمیم گیرنده باشند.
با آرزوی توفیق خدمت خالصانه برای حضرتعالی و دولت خدمت‌گزار
جمعی از دانشجویان ادوار دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج

 

نامه‌ حمزه بنام از فعالان ستاد روحانی به استاندار

خطاب به استاندار محترم استان کهگیلویه و بویراحمدجناب دکتر خادمی
با عرض سلام و ادب و تبریک ایام الله دهه فجر و عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت شما و همه مدیران دولت تدبیر امید در استان. استاندار محترم اینجانب به عنوان عضو کوچکی از مجموعه حامیان دولت و فعال ستاد دکتر روحانی بر خود لازم دیده ام تا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پایان دوره اول دولت یازدهم نکاتی راخدمت شما و مدیران دولت تدبیر امید بیان کنم.

جناب دکتر خادمی
همه عقلای کشور فارغ از نگاهای سیاسی براین باور هستند که دولت یازدهم میراث دار خرابه ها و ویرانه های بجا مانده از دولت قبل هست. به همین خاطر حامیان دولت هیچ وقت از دایره انصاف خارج نشدند ودر همه امور واقعیت ها و مشکلات دولت را لحاظ کردند و اگر نقدی هم دارند از روی خیر خواهی در جهت پیشرفت دولت و برای تحقق وخواست مطالبات مردم هست.

جناب دکتر خادمی
بی شک دولت تدبیر امید به معنی واقعی کلمه مظلوم هست و اوج این مظلومیت زمانی هست که ظلم خودی ها باشد. آری مدیر دولت در حق دولت. متاسفانه شاهد هستیم این رویه که دولت زبان پاسخگوی در مقابل هجمه ها و تخریب ها غیرمنصفانه ندارد و حتی از بیان و انتقال خدمات خود به مردم عاجز هست که در استان ما کاملا نمود عینی پیدا کرده هست و اکثر مدیران دولت در استان عملا در دفاع از دولت منفعل هستند و انگیزه ای برای بیان خدمات و اقدامات ارزشمند دولت را ندارند. از شما به عنوان مقام ارشد اجرایی استان تقاضا داریم که با جدیت به این موضوع ورود کنید و مدیران را وادار به دفاع از دولت و پاسخگوی مطالبات مردم کنید ودر غیر از اینصورت لحظه ای در عزل آنها دریغ نکنید..تا درآستانه انتخابات مردم را از دولت ناامید نکنند (انشاءالله )

استاندار محترم
شاید دلیل اصلی که باعث شد این حقیر خطاب به شما بنویسم خبری بود که این روزها در فضای مجازی و رسانه ای مبنی بر عزل ریس اصلاح طلب و اعتدالی دانشگاه آزاد اسلامی استان جناب دکتر آل بویه و انتصاب یک مدیر اصولگرا بجای ایشان منتشر شد. خبری که موجی از یاس و ناامیدی را در بین جامعه دانشگاهی و حامیان اصلی دولت بوجود آورد. و دانشجویان این حامیان بی ادعای دولت که هیچ وقت تعلق شخصی به زندگی خود نداشتند و همیشه ودر همه حال خود را هزینه و قربانی به قدرت رسیدن همراهان خود میکنند و در این بین تنها خواسته آنها که شعار دولت تدبیر امید هم بود ایحاد فضای باز سیاسی و شور نشاط در دانشگاه بود که الحق بعد از روی کارآمدن دولت دراستان شاهد آن بوده‌ایم و در این راه و مسیر فشارهای زیادی را تحمل کردند تا جاییکه مدیر توانا و حامی دولت در دانشگاه یاسوج جناب دکتر شاپور رمضانی اولین قربانی در راه رسیدن به این خواسته بود. مدیری که عزلش و مهمتر از آن عقب نشینی دولت در حمایت ازآن موجی از ناامیدی را در بین دانشگاهیان بوجود آورد. و حالا بعد از ایشان عزل دکتر آل بویه مدیری که همیشه ودر همه محافل از دولت دفاع کرد و همراه وهمگام خواست دانشجویان بود شوک بزرگی به پیکره جنبش دانشجویی دراستان هست که در صورت تحقق هزینه و عواقب زیادی برای دولت در استان دارد و جریان دانشجویی سکوت نخواهد کرد.

استاندار محترم
از شما تقاضا داریم اکنون که حامیان دولت و مهمتر جامعه دانشگاهی بخاطر محدویت ها از خیلی از مطالبات بحق خود از دولت گذشتند شما هم به پاس احترام به آنها و از مدیر موفق حامی دولت دکتر آل بویه حمایت کنید چرا که ابقای ایشان باعث ایجاد انگیزه برای مدیرانی میشود که دغدغه حمایت از دولت را دارند.

استاندار محترم
در صورت عزل دکتر آل بویه از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان این شایعه رنگ واقعیت بخود می‌گیرد که هر مدیری که از دولت دفاع کند و به دنبال تحقق مطالبات مردم باشد پاداش آن برکناری هست. ….نگذارید این موضوع باعث شود بقیه مدیران با نگاه به سرنوشت دکتر رمضانی‌ها دفاع نکردن از دولت را توجیهی برای عملکرد ضعیف خود بدانند. از شما تقاضا داریم در ایام مبارک دهه فجر با حمایت از دکتر آل بویه و مدیرانی که دغدغه حمایت از دولت را دارند پاداش خوبی به جامعه دانشگاهی و حامیان دولت در استان بدهید (انشاءالله )

در پایان آرزوی توفیق و موفقیت برای شما و مدیران دولت تدبیر امید دارم …

 

انتقاد تند دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد یاسوج به این انتصاب

وقتی مدیریتی را می خواهید جایگزین کنید قطعا مولفه و شاخص‌هایی را در نظر می‌گیرید. و براساس آن گفته می شود که مدیر کنونی این مولفه ها را ندارد و باید عزل شود. حداقل این است که مدیر جدید باید از مدیر فعلی قوی تر باشد.
قصد ندارم از حسنات دکتر آل بویه خیلی حرفی بزنم اما به این اکتفا میکنم که ایشان در مولفه ها و شاخصه ایی نظیر: توان علمی، توان و سابقه‌ی مدیریتی، کرامت و عزت نفس، تقید به تقوی و مرتبه ی بالای ایشان در اصلاح طلبی بوده و هستند  و اینکه عملکرد وی در این مدت انصافا قابل دفاع در تمامی جوانب بوده و هست.
باری از چند منظر می توان این اتفاق ناخوشایند را  بررسی کرد. جناب آقای استاندار و نمایندگان محترم که قطعا دستی بر این آتش دارید روی صحبتم با شماست،
از منظر سیاسی این انتصاب جای هیچ توجیهی و دفاعی ندارد. آقای محمودی که دوره ای خود را منتسب به اصولگرایان کرد و در دوره ای هم مدعی شد که  زیر علم اصلاح طلبان بوده حتی یک چهره معمولی سیاسی هم به حساب نمی آید تا چه برسد به این که یک چهره شاخص باشد.
گفته می شود در هندوستان رئیس ستاد احمدی نژاد بوده و به واسطه همان خوش خدمتی، در دوره ریاست فرهاددانشجو، رئیس دانشگاه آزاد گچساران شد و در دولت تدبیر و امید نیز  عزل شد و یا دوره ای در دانشگاه کفن پوشیده و بر علیه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی شعار می داد.
اگر بناست که بنا به سفارشات و مصالح حفظ صندلی ها از اصولگرایان برای مدیریت دانشگاه آزاد استفاده کنند چرا از اصولگرایان قوی و شناسنامه دار استفاده نمی‌کنند؟ اگر نمی‌شناسند تا افراد قابل دفاعی نظیر دکتر جانی پور، دکترخرامین، دکتر افتخاری و … را معرفی کنیم! بالاخره اصولگراهایی هستند که رزومه مدیریتی قوی و قابل دفاعی دارند.
اگر از منظر علمی بخواهیم بررسی کنیم، من که تا الان نشنیدم آقای محمودی جایگاه علمی داشته باشند. ازطرفی، وی بدلیل نامرتبط بودن مدارک تحصیلی‌شان در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا نتوانستند ارتقای علمی بگیرند و در همین دانشگاه آزاد، کم نیستند اساتید قوی، با عقبه‌ی علمی قابل تامل، پشتوانه‌ی فکری قابل اتکا و جایگاه اجتماعی قابل دفاع.
و با توجه به غربت سیستم و متد شایسته سالاری برآمده از دل دموکراسی، و گرایش بی مهابا به متدهای «فاتیل کراسی» و «فامیل کراسی» و از منظر فامیلی و قومی و قبیله‌ای هم که بخواهیم بررسی کنیم نیز این آقا،  جایگاه محکمی ندارد که بر این اساس از سبد قرعه بدر آمده باشد!
وقتی کسی را به عنوان مدیر یک مجموعه علمی و آموزشی عالی می خواهند منصوب کنند  در بدترین شرایط ممکن و مبتنی بر هشلهفت مدیریتی، اگر رزومه و پشتوانه‌ی چشمگیری نداشته باشد، اقلا اشتهار به ضعف عملکرد و سو مدیریت نداشته باشد. تنها رزومه آقای محمودی ریاست دانشگاه آزاد گچساران بود که آنجا هم برخی از کارها و نامه ها و اعتراضها عالمگیر شد!
بررسی دوره مدیریتی آقای محمودی در دانشگاه آزاد گچساران نشان می دهد که آنجا هم نه تنها موفق نبوده، بلکه بسیار ضعیف بوده است.
به عنوان کسی که در رشته‌ی مهندسی شیمی نفت در دانشگاه آزاد گچساران تحصیل کرده ام با اطلاع کامل، عرض می کنم که جایگاه علمی دانشگاه آزاد گچساران در کشور بالا بود. در رشته مهندسی شیمی پالایش نفت این دانشگاه در سطح کشور مدعی بود. بسیاری از پذیرفته شدگان آزمونهای استخدامی از دانشگاه آزاد گچساران بودند. ولی متاسفانه در دوره مدیریت آقای محمودی وقتی بررسی می کنید جایگاه دانشگاهی که در مقطعی، حتی در برابر دانشگاههای دولتی مدعی بود در بین دانشگاههای آزاد استان رتبه چهارم را گرفت که این فاجعه بود!
یا می توان به کلاسهای دروس علوم پایه و عمومی اشاره کرد که تعداد دانشجویان در دوره آقای محمودی در هر کلاس  به ۸۰ نفر رسید! یا دروس آزمایشگاهی که کلاسها با ۴۵ نفر برگزار می شد در حالی که استاندارد کلاسهای آزمایشگاه ۱۵ نفر است!
فعالیتهای دانشجویی و فرهنگی در دوران آقای محمودی به سمت صفر کلوین رفت و هیچ فعالیت خاصی صورت نگرفت! در حالی که انتخابات ریاست جمهوری بود اما کاملا فضا را بسته و صندلی خود را به همه چیز ترجیح داد!
در دوران مدیریتش بر دانشگاه آزاد گچساران چند رشته تحصیلی جدید تصویب کرد؟ دقیقا هیچ!
در مقطعی که آقای جانی پور رئیس واحد استان بود زمزمه هایی نیز مبنی بر جایگزینی محمودی – که روشن نشد اصرار برخی بزرگان بر نصب ایشان بر روی یک عدد صندلی گردون چیست! – به جای جانی پور منتشر شد که با واکنش دانشجویان دانشگاه و از جمله دبیر سابق و اسبق انجمن اسلامی و فعالان دانشجویی مواجه شد. با مشارکت بسیاری از دانشجویان جلوی این کار را گرفتند و آقای بوستانی را با خواهش و التماس و اصرار راضی کردند که مسئولیت دانشگاه را به عهده بگیرد.
قابل توجه کسانیکه مصرّند حتما آقای محمودی  حکم مدیریتی بکف بیاورد اینکه:
اگر مدیری مثلا در حوزه مسکن، ناتوان باشد، نهایت سقفی فرو میریزد، اگر مدیر، راه ناتوان باشد، ماشینی از خط خارج می‌شود، اگر مدیر منابع طبیعی  ناتوان باشد، مرتعی بر باد می‌رود و خون پازنی به ناصواب ریخته می شود، مدیر کشاورزی ناتوان باشد، باغات دلی از بی آبی می خشکند و قس علی هذا…
همه ی اینها فاجعه و مصیبت هستند، اما اگر مدیر سیستم آموزشی ناتوان باشد یعنی مدیران همه‌ی رشته ناتوان بار می آیند، یعنی سقف خانه ای نمی‌ریزد، سقف جامعه فرو می‌ریزد، یعنی ماشینی  از خط خارج نمی‌شود، فرهنگ و جامعه از خط خارج می‌شوند، یعنی درختی نمی خشکد، جنگل، بیابان می شود (صحبت از پژمردن یک برگ  نیست،،،   وای ،،،  جنگل را بیابان می کند)
آقایون قدر قدرت ذی شوکت و با مکنت!
اگر واقعا اصرار  بر مدیر شدن  ایشان  دارید، اقلا در جایگاهی  وی را منصوب کنید که ضریب خسارت کمتر و دامنه‌ی آسیب عمومی کمتر و عمق فاجعه کمتر باشد.
**مطئنم این انتصاب با واکنش تند دانشجویان مواجه می شود و قطعا عکس العمل نشان خواهند داد. دانشجو خود می داند فضای دانشگاه به چه شکل است و چه نوع مدیریتی را می طلبد.
برخلاف برخی، مبنا این نسیت که اگر قرار است فردی رئیس دانشگاه باشد باید حتما همفکر و همراه ما و تفکر ما باشد، بلکه معتقدم باید توان اداره دانشگاه را داشته باشد. حداقلهای مدیریتی، علمی ،اخلاقی و شاخصهای عمومی را دارا باشد.
تصورم این است که همه تشکل های دانشجویی با این جابه جایی مشکل خواهند داشت و قطعا معترض خواهند بود.
** جناب استاندار در جریان هستند که همین دانشجویان با اعتماد به شعارهایی که در این دولت داده شد، جوانان و دانشجویان دفاع جانانه ای و حمایت قاطعانه ای از دولت داشتند. دفاع از آرمانها و سیاستها و خط مشی دولت، و انصافا زحمت کشیدند.
شنیدن خبر این جابه جایی مرا شوکه کرد. نمی توان باورکرد بدون اذن استاندار این انتصاب صورت گرفته باشد اما معتقدم و مطمئنم در شرایط عادی  استاندار زیر بار این حرف نمی رفت.

** چنین انتصابهایی موجب یاس و نامیدی جوانان و دانشجویان می شود. جوانانی که همه نمایندگان و استاندار و مسئولان همه آنها را می شناسند و گاها ۱۵ سال و ۱۰ سال و ۸ سال و … مشغول فعالیت سیاسی هستند و با وجودی که نه شغل دارند نه ازدواج کرده اند و نه پول و پله ای دارند اما پای آرمانهایشان ایستاده اند. اما وقتی ببینند هیچ شعاری با عمل مطابقت ندارد و جهالتهای خالصانه و حماقتهای صادقانه را می بینند ، دچار سرخوردگی می شوند.
این انتصاب را با هیچ فرمولی نمی توانم به خود بقبولانم. نه با فرمول سیاسی و نه با فرمول علمی و نه با فرمول قومی و قبیله ای و نه حتی با فرمول معاملات سیاسی ، نمی توان آن را توجیه و هضم کرد و قطعا کسانی که خود را صاحب این انتصاب کنند در آینده متضرر می شوند.
** امیدوارم مسئولان ما باور کنند یک روزی خواهند رفت و نتیجه عملکردشان خواهند ماند و در آینده به جز این عملکرد از آنها نخواهد ماند و تا آدمی زنده است و تاریخ هست آدمها را با عملکردهایشان می سنجد و از آنها یاد خواهند کرد. اینکه فلانی در دوره‌ای استاندار بود و در حضور ایشان کی را برداشتند و کی را منصوب کردند، فلانی نماینده بود و این عملکردش بود و چقدر به درد استان خورد و در دوره این آقایون استان چقدر رشد کرد و مسایل فرهنگی چقدر مهم بود به آن پرداخته شد و … و مسایلی  از این دست، شناسنامه ی کاری یک مسئول یا یک مدیر یا یک نماینده می‌شود.
پس امیدوارم حداقل نه در شعار بلکه در عمل وقتی در معرض قضاوت عمومی قرار می گیرند نمره قبولی بگیرند!

نامه جمعی از دانشگاهیان به استاندار در حمایت از «دکتر محمودی»

جناب آقای دکتر خادمی

استاندار محترم استان کهگیلویه و بویراحمد

با سلام

احتراماً در خصوص فضای ایجاد شده در چند روز اخیر توسط معدود افرادی، در برخی رسانه ها پیرامون تغییر ریاست دانشگاه آزاد استان، اینجانبان بعنوان جمعی از دانشگاهیان استان که حامی دولت تدبیر و امید می باشیم، لازم دیدیم مطالبی را بطور شفاف خدمت حضرتعالی معروض داریم:

۱ – جناب آقای دکتر آل بویه از مدیران خوب و خوش فکر استان بوده که جا دارد از خدمات و تلاش های ایشان در طول دوره تصدی ریاست دانشگاه آزاد استان کهگیلویه و بویراحمد کمال تشکر و قدردانی را بجا آوریم و برای ایشان نیز آرزوی توفیق و سلامتی داریم.

و همانگونه که مستحضرید تغییرات مدیریتی امری اجتناب ناپذر برای همه مسئولان استان بنا به شرایط خاص میباشد.

۲- ریاست جدید دانشگاه آزاد استان جناب آقای دکتر آرمین محمودی از نخبگان و مدیران شایسته استان می باشند که سابقه خوبی در کارنامه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران از خود نشان داده و در کنگره بین المللی حضرت بی بی حکیمه خاتون (س) تلاشها و زحمات زیادی متحمل شدند و به همین منظور مدیریت و رویکرد علمی ایشان مورد توجه و تقدیر حضرت آیت الله ملک حسینی نماینده محترم مردم در مجلس خبرگان و نماینده مقام معظم رهبری و همچنین وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت جناب آقای دکتر روحانی قرار گرفتند.

 

۳- ریاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان برخلاف خیلی از مدعیان حامی دولت و اصلاحات در طول یک دهه گذشته هیچ وقت حامی و همراه نمایندگان جریان پایداری و اصولگرای  افراطی نبودند و اتفاقا از جریان حامی دولت حمایت و همراهی کردند.

در حالی که برخی از دیگر مدعیان چنین سابقه ای ندارند؟!

 

۴ – در شرایط کنونی حمایت از نیروی انسانی شایسته و فرهیخته بومی  وظیفه تک تک طرفداران و حامیان دولت و الخصوص مدیریت ارشد استان و نمایندگان استان می باشد.

در پایان بعنوان جمع کثیری از دانشگاهیان استان از حضرتعالی بعنوان عالی ترین نماینده دولت انتظار می رود بدون توجه به برخی جوسازی های هدفمند و تخریب های جهت دار اقلیتی ( که اهداف آنها نه تنها در راستای تحقق شعار های دولت نمی باشد بلکه دنبال منافع شخصی و باندی خویش اند) نیروهای شایسته استان را مورد حمایت و توجه ویژه قرار دهید.

به امیدی سربلندی اسلام عزیز ، انقلاب اسلامی و با آرزوی توفیق و سلامتی برای رهبر معظم انقلاب و همچنین آرزوی پیروزی ریس جمهور محبوب و مردمی

 

۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۵

 

جمعی از دانشگاهیان حامی دولت تدبیر و امید

استان کهگیلویه و بویراحمد

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *