آخرین اخبار

تاجگردون به دنبال امتیاز است نه استیضاح

تاجگردون به‌خوبی می‌داند با انتشار این نامه، وزیر نفت از او دلجویی می‌کند و این همان جایی است که می‌توان امتیازات شیرینی از وزیر گرفت، چه در بعد ملی و چه در مقیاس محلی وگرنه استیضاح زنگنه در چند ماه مانده به پایان دولت توسط وی بعید است.

اشتراک گذاری
23 January 2017
کد مطلب : 7557

روزنامه جوان نوشت: نماینده مردم گچساران طی نامه شدیداللحنی به وزیر نفت نسبت به کشته شدن پنج نفر از کارکنان پیمانکاری نفت اعتراض کرده و سخن از استیضاح آورده است؛ نامه عجیبی که دایره شگفتی را به موافقان شخصی بیژن نامدار زنگنه هم برده است و البته نباید آن را جدی گرفت.

اینکه تاجگردون به استیضاح وزیرنفت بپردازد و داعیه‌دار این موضوع شود بسیار عجیب است چراکه او از پشتیبانان اصلی و ویژه زنگنه در مجلس است و به گواه مشاهدات عینی رفت و آمدهای بسیاری در وزارت نفت دارد. اینکه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چرا و به چه دلیل باید در وزارت نفت حضور فعالی داشته باشد در مقابل فلسفه حمایت‌های عجیب وی از زنگنه، چندان مهم نیست ولی سؤال اصلی اینجا مطرح می‌شود که دلیل این نامه تاجگردون چیست به ویژه آنکه رفاقت غیرقابل قیمت‌گذاری این دو، از هر چیزی مشهورتر است.

زمستان ۹۲، روزهای پرحرارت انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبلیغات تاجگردون در شهر خود یک حاشیه بزرگ داشت. در حالی که طبق دستورالعمل وزیر نفت، هیچ یک از مدیران نفتی دولتی مجاز به انجام امور انتخاباتی نبودند، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، خود را به کارناوال‌های انتخاباتی وی می‌رساند و در کنار وی عکسی به یادگار می‌انداخت و با وجود رسانه‌ای شدن آن در سمت خود باقی ماند.

آن مدیر نفتی به‌خوبی می‌دانست بابت این تخلف محرز خود پشتیبان بزرگی به نام تاجگردون داردکه ادامه مدیریتش به او بستگی داشت، لذا بی‌توجه به دستورالعمل وزیر نفت همان کاری را کرد که تاجگردون به آن علاقه داشت.

«کارت زدن» مدیران نفتی استانی نزد تاجگردون به یک رویه تبدیل شده است آن هم به واسطه روابط گرمش با زنگنه، مدیرعامل سابق با وجود تخلفش بر رأس کار باقی ماند و پس از انتخاب تاجگردون به عنوان نماینده این شهر، آشنایان و اقوام وی را به کار گمارد که اخبار و احکام آن در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی پخش شد.

مدیر نفتی مورد علاقه تاجگردون هیچ‌گاه انتقاد آقای نماینده را مشاهده نکرد و در ماجرای کشته شدن یکی از کارگران شرکت نفت در انفجار خط لوله گناوه بیش از پیش به قدرتش پی برد ولی دیگر آن مدیرعامل رأس کار نیست و مدیری دیگر جای او را گرفته است تا با کشته شدن پنج نفر از کارکنان نفت، تاجگردون وارد گود شود و پرچم استیضاح بلند کند.

نفوذ تاجگردون در نفت، شرکت نفت و گاز گچساران را به بخشی از پازل محلی او تبدیل کرده است و به همین دلیل انتقادات بسیاری به وی وارد می‌شود که بهترین راه برای کاهش از فشار انتقادات، نامه تند به وزیر نفت است ولی شاید مهم‌ترین بخش از تغییر بازی تاجگردون، تلاش برای نفوذ بیشتر در نفت است.

تاجگردون به‌خوبی می‌داند با انتشار این نامه، وزیر نفت از او دلجویی می‌کند و این همان جایی است که می‌توان امتیازات شیرینی از وزیر گرفت، چه در بعد ملی و چه در مقیاس محلی وگرنه استیضاح زنگنه در چند ماه مانده به پایان دولت توسط وی بعید است.

رابطه عمیق این دو، بدون تردید کنار آمدن زنگنه با خواسته‌های تاجگردون را در پی خواهد داشت و مردم شریف گچساران نیز کمی آرام می‌شوند چراکه همواره به تاجگردون می‌تاختند که دلیل حمایت بی‌چون و چرا از سیاست‌های وزارت نفت از سوی او چیست؟ کلمه استیضاح بارها از سوی مجلس قبل شنیده شد و با وجود سنگین بودن کفه منتقدان دولت در مجلس نهم، هیچ‌گاه از استیضاح خبری نشد چه رسد به امروز که استیضاح در مجلس دهم سخت‌تر شده است.

این گونه نامه‌نگاری‌ها و تهدیدهای ضمنی، خروجی جز اخذ امتیازات گوناگون ندارد. نه تاجگردون به‌دنبال استیضاح است و نه مسئله به‌وجود آمده به‌قدری بزرگ است که بتوان برای طرحش امضایی جمع کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *