آخرین اخبار

گردشگری روستایی ظرفیت پنهان کهگیلویه و بویراحمد

توسعه گردشگری روستایی از جمله ظرفیت‌های اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد است که با وجود بسترهای فراوان سرمایه گذاری، درآمدزایی و اشتغال پایدار اما هنوز بالفعل نشده است.

اشتراک گذاری
21 December 2016
کد مطلب : 5611

به گزارش ایرنا، تنوع شرایط آب‌وهوایی و وجود جاذبه‌های طبیعی متنوع به ویژه در مناطق روستایی با مناظر بدیع و چشم نواز ویژگی خاصی به صنعت روستاگردی در کهگیلویه و بویراحمد داده است.
کهگیلویه و بویراحمد دارای یکهزار و ۶۷۶ روستا است که از این تعداد ۷۰۰ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد و بخش زیادی از جلوه‌های طبیعی و تاریخی از جمله آبشارها و غارهای تاریخی این استان در مناطق روستایی واقع شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویر احمد معتقد است که ۱۴ منطقه نمونه گردشگری و ۱۱ روستای هدف گردشگری در این استان وجود دارد که توسعه زیرساخت‌های این اماکن نیازمند جذب سرمایه گذاری است.
محمود باقری بیان کرد: ۳۰۰ جاذبه گردشگری این استان بیشتر مجاور مناطق روستایی قرار دارد و در ۲۰ نقطه از مناظر طبیعی زیرساخت‌ها فراهم شده است و در عین حال این مناطق به ویژه روستاهای هدف گردشگری از جمله تنگ تامرادی، کریک و مارین با استقبال چشمگیر گردشگران مواجه‌اند.
وی گردشگری را محور توسعه کهگیلویه و بویراحمد می‌داند و اظهار داشت که رئیس جمهوری در نشستی که سال جاری در جمع مجمع نمایندگان و استاندار این استان داشتند بر نقش گردشگری در توسعه تاکید کرد.
وجود آداب و رسوم ایلی و محلی، غذاهای سنتی، نواها، گویش‌ها و پوشش محلی زنان و مردان دیار آریوبرزن ازجلوه‌های ویژه مردم شناسی به ویژه در مناطق بکر و روستایی این استان است.
آب و هوای چهارفصل، وجود چشمه سارها، آبشارها، تنوع پوشش جنگلی و گیاهی در کنار بناهای تاریخی و بقاع متبرکه جلوه‌های دیگری از جاذبه‌های گردشگری روستایی کهگیلویه و بویراحمد است.
روستای کریک در شهرستان دنا یکی از مهمترین روستاهای هدف گردشگری کهگیلویه وبویراحمد است که در ۳۵ کیلومتری یاسوج مرکز این استان واقع شده است.
بافت کم نظیر پلکانی روستای کریک با سازه‌های گلی و مهندسی جذاب با قدمت دیرینه سبب شده تا سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی روانه این روستای زیبا و دیدنی شوند.
روستای مارین در ۳۰ کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز گچساران نیز به عنوان ماسوله جنوب با رنگین کمانی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی یکی از کانون‌های گردشگری در جنوب کهگیلویه و بویراحمد است.
وجود باغات انبوه گرداگرد خانه‌های کوچک پلکانی به زیبایی تمام قد در چشم هر تازه واردی رخ می‌نهد و این طبیعت سحر آمیز ویژگی خاصی به این روستای هدف گردشگری بخشیده است.
آب و هوای مفرح، وجود بقعه متبرکه بی بی حمیده (س)، باغ های میوه‌های رنگارنگ مارین را به بهشت گمشده جنوب ایران معروف کرده و این روستا همه ساله در فصل بهار و اواخر زمستان میزبان گردشگران از تمام نقاط کشور است.
آبشارتنگ تامرادی از جمله مناطق مهم هدف گردشگری روستایی شهرستان بویراحمد است که از جاذبه‌های کم نظیر کهگیلویه و بویراحمد و حتی کشور محسوب می‌شود زیرا سالانه پذیرای هزاران گردشگر مشتاق طبیعت است.
** روستای میمند
روستای تاریخی میمند با مناظر چشم نواز، قطب صنایع دستی و مزارع برنج چون نگین زیبایی از مناظر چشم نواز در ۸۰ کیلومتری یاسوج سالانه پذیرای گردشگران پرشماری است.
**روستای بی بی حکمیه
روستای بی بی حکیمه میزبان بارگاه نورانی امامزاده بی بی حکیمه (س) خواهر بلافصل امام رضا (ع) به لحاظ وجود چشمه آب گرم و ساختمان بقعه متبرکه که در دل کوه واقع شده از جایگاه خاصی برخوردار است.
سالانه بیش از یک میلیون نفر از حرم مطهر بی بی حکیمه(س) زیارت می‌کنند که این امر ویژگی خاصی به گردشگری روستای همجوار این حرم بخشیده است.
این روستا از آب و هوای دلپذیر در فصل زمستان و نزدیکی به سواحل سد زیبای کوثر در فصل سرما میزبان گونه‌های نادر پرندگان مهاجر آسیایی یکی دیگر از این جاذبه‌های توریستی و گردشگری در گچساران است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بویراحمد گفت: این شهرستان دارای چهار روستای هدف گردشگری شامل قلات، کاکان، تنگ تامرادی و دهنو است.
محمد حسین زاده تصریح کرد: در تنگ تامرادی بخشی از زیرساخت‌ها فراهم شده و توسعه زیرساخت‌های اولیه این روستاها به چهار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بوم گردی زمینه ساز رونق گردشگری روستایی است، گفت: توانمندسازی جوامع محلی در قالب ساماندهی منازل دارای شرایط خاص معماری و تاریخی برای اقامت گردشگران، راهبرد دولت برای رونق گردشگری روستایی در این استان است.
الماس قبادی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات تعمیر و تجهیز واحدهای روستایی و آموزش اهالی آن از برنامه‌های در دست اجرای توسعه گردشگری روستایی در این استان است.
وی ادامه داد: این طرح با هدف بهره وری از طبیعت بکر و خدادادی مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد در توسعه صنعت گردشگری اجرا می‌شود.
وی افزود: به هر یک از متقاضیان احداث اقامتگاه مسافرتی در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات بانکی با کارمزد چهار درصد و دوره بازپرداخت پنج ساله پرداخت می‌شود.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: طرح توسعه گردشگری در روستاهای این استان با مشارکت صندوق کارآفرینی امید اجرا و هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد.
قبادی گفت: تاکنون پرونده ۴۰ متقاضی دریافت این تسهیلات به بانک عامل معرفی شده است.
وی اظهار داشت: برپایی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای آشنایی ساکنان مناطق روستایی مستعد با گردشگری و مزایای آن از دیگر اولویت‌های توسعه بوم گردی در استان است.
قبادی بیان کرد: نخستین واحد بوم گردی این استان در سال جاری در شهر سی سخت بهره برداری شد.
وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد ۲۸ خانه مسافر و ۷۰۰ تخت هتل و مسافرخانه دارد، اظهار کرد: داشتن زیرساخت‌های گردشگری گام نخست توسعه گردشگری در استان است.
قبادی ابراز داشت: این استان به دلیل داشتن ۲ هزار و ۶۰۰ اثر تاریخی و ۳۰۰ جاذبه طبیعی از مناطق مستعد برای جذب گردشگر از تمام نقاط کشور در ایام مختلف سال است.
استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل ظرفیت‌های گردشگری در چهار فصل، مقصد میلیون‌ها نفر گردشگر بویژه از استانهای جنوبی است.
کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۱۵هزار کیلومتر مترمربع بین استانهای فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خورستان واقع شده و در این استان بیش از ۲ هزار اثر تاریخی وجود دارد که از این تعداد افزون بر ۷۰۰ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *