آخرین اخبار

قطع بلوط ها برای ذغال در یاسوج

سودگران ذغال بلوط با قلع و قمع درختان کهنسال بلوط جنگلهای مشرف به یاسوج را به سوی نابودی می‌برند.

اشتراک گذاری
28 December 2016
کد مطلب : 6079

 

فرد یا افراد سودجو برای تهیه زغال، تعداد زیادی درختان کهنسال بلوط را دور از چشم قرقبانان منابع طبیعی قطع کردند. jangal

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه افراد سودجو شبانه اقدام به قطع درختان کهنسال در جنگل‌های استان می‌کنند، کمبود نیروی انسانی و تجهیزات خودرویی را از مهم‌ترین مشکلات این اداره برای حفاظت از جنگل‌ها و مراتع استان برشمرد و گفت: بیش از ۸۵۰ هزارهکتار جنگل از گونه‌های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که به نیرو و تجهیزات بیشتری برای حفاظت از آن‌ها نیاز است.

بهشتی فرد استاندارد مناطق حفاظت شده به ازاء ۲ هزار هکتار را یک قرق‌بان اعلام کرد و افزود: بر همین اساس باید ۴۰۰ نفر قرق‌بان برای حفاظت از جنگل‌های استان داشته باشیم در صورتیکه تنها ۷۶ قرق‌بان از این جنگل‌ها محفاظت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه قطع درختان در برخی مناطق استان برای افراد متخلف پرونده قضایی تشکیل و به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند گفت: این موضوع را پیگیری و با افراد متخلف برخورد می‌کنیم.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد نیز یکی از دلایل قطع درختان بلوط در منطقه مادوان علیا را کمبود نیروی انسانی برشمرد و گفت: با توجه به باز نشسته شدن قرق‌بان این منطقه مجبور به واگذاری این منطقه به یکی دیگر از قرق بانانبا وجودتعهد خودش شدیم اما وی نمی‌تواند در یک زمان هر دو منطقه را محافظت کند.

رحیمیان منابع ملی این شهرستان را ۴۵۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: برای حفاظت از این عرصه‌ها تنها ۲۸ قرق‌بان مشغول به خدمت هستند.

وی ادامه داد: به دلیل کمبود نیرو در این شهرستان هر قرق‌بان ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار از جنگل‌ها را حفاظت می‌کند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد گفت: با هماهنگی با دستگاه قضایی استان در حال بررسی موضوع و شناسایی فرد یا افراد متخلف هستیم که با شناسایی متجاوزان به عرصه‌های منابع طبیعی، با آن‌ها برخوردهای قانونی صورت می‌گیرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *