آخرین اخبار

نظر تاجگردون در ارتباط با تبدیل ریال به تومان

هیأت وزیران با تصویب موادی از لایحه بانک مرکزی، تومان را واحد پول ایران تعیین کرد. اقدامی که سوالاتی را برای افکار عمومی ایجاد کرد؛ سوالاتی از این دست که این اقدام چه تاثیری بر اقتصاد کشور و وضعیت دارایی های مردم خواهد داشت.

اشتراک گذاری
۲۰ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 4910

غلام رضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص  گفت: این مصوبه قبل از هر چیز دیگری، باید به مجلس شورای اسلامی ارسال تا توسط نمایندگان مجلس بررسی شود؛ چرا که طبق گفته دولت، باید این طرح وارد مجلس شود. در این مصوبه موضوع اصلی حذف صفر از پول رایج نیست، بلکه دولت واحد پول ملی را تغییر داده است. اگر تنها موضوع حذف صفر بود، شاید مسأله قدری متفاوت تر بود؛ اما از آنجایی که مربوط به تغییر واحد پول است، مجلس باید نظر خود را اعلام کند.

تاجگردن در پاسخ به اینکه تغییر واحد پولی چه تأثیری بر معیشت مردم خواهد داشت نیز گفت: به نظر نمی رسد که تغییر چندانی در زندگی مردم ایجاد شود. تنها یک تأثیر روانی گذرا خواهد داشت و واحد پول از ریال به تومان تبدیل خواهد شد. به همیل دلیل، در اقتصاد عمومی انتظار تغییر چندانی وجود ندارد.

این نماینده مجلس افزود: البته بهتر بود دولت همزمان با این طرح، طرح حذف صفر را نیز در دستور کار قرار می داد. با توجه به کارهای کارشناسی که در این خصوص شده بود، اگر دولت یک بار برای همیشه این کار را انجام می داد به صلاحش بود.

تاجگردون  ادامه داد: اگر این لایحه به مجلس ارسال شود، به احتمال زیاد، نمایندگان، بحث هایی را در این خصوص خواهند داشت و احتمال می رود آنان پیشنهادهایی برای حذف یک یا دو صفر دیگر در واحد جدید پولی کشور داشته باشند.

وی همچنین یادآور شد: اظهار نظر در این باره سخت است، ولی فکر می کنم یکی از پیشنهادهایی که می توان به دولت داد، این است که برای یک موضوع دو بار هزینه نشود و اگر دولت و بانک مرکزی قبول کنند که حذف صفر اتفاق افتد، همزمان با تغییر واحد پول، این اتفاق رخ دهد، بهتر خواهد بود.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه این امر در اقتصاد کلان نیز تأثیرگذار خواهد بود یا نه، گفت: بعید است تأثیر خاصی داشته باشد؛ چون مسأله بیشتر یک موضوع روانی است و چون در جامعه مردم بیشتر با تومان کار می کنند و در واقع به این شیوه آشنایی بیشتری دارند، این موضوع تصویب شده است.

وی در پایان افزود: این موضوع به هیچ عنوان سیاسی نیست و اینکه گفته می شود ایران واحد پول خود را به خاطر کشور عربستان عوض کرده، درست نیست، چون سال ها آنها و ما از ریال استفاده می کردیم و مشکلی از این بابت نبوده است؛ بنابراین، این استدلال درستی نیست.تابناک

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *