آخرین اخبار

“حجازی” یک هفته قبل از اجلاسیه نماز افتخار کرد ، دو شب قبل انتقاد !

در این اجلاسیه بیش از ۳۰ روحانی از جمله برخی امامان جمعه موقت و جماعات، رؤسای دفاتر نمایندگی ولی فقیه در برخی ادارات و نهادها و اکثر طلاب حوزه علمیه خواهران گچساران حضور داشته و از ۱۳۰ فعال حوزه نماز از جمله ۳۵ روحانی که نماز صبح را در مساجد به جماعات برگزار کردند تجلیل شد.

اشتراک گذاری
07 November 2016
کد مطلب : 2755

%d9%86%d9%85%d8%a7%d8%b2

نظر به اینکه برخی سایت ها مطالبی به نقل از برخی ائمه جمعه راجع به برگزاری اجلاسیه استانی نماز در شهرستان گچساران مطرح کردند، جهت استحضار ائمه جمعه مذکور و تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

بر اساس دستورالعمل مشترک وزارت کشور و ستاد اقامه نماز بلافاصله بعد از اتمام کنگره عظیم شهدای استان پیشنهاد تشکیل نخستین جلسه برنامه ریزی از سوی مدیر ستاد اقامه نماز استان به رئیس دفتر امام جمعه یاسوج داده شد که وی اذعان کردند که امام جمعه به دلیل کسالت و برای درمان بیماری و مداوا به شهر اصفهان سفر کردند و زمان بازگشت وی مشخص نیست.

لذا این جلسه با حضور اعضا با توجه به ضیق وقت در استانداری تشکیل شد و پس از آن شهرستان گچساران به عنوان میزبان و مکان برگزاری اجلاسیه تعیین گردید. گفتنی است در همان جلسه بر ضرورت حضور نماینده ولی فقیه در استان و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و همچنین استاندار تأکید شد و البته مقرر شد که مشاور استاندار در امور روحانیت وظیفه هماهنگی های لازم با دفتر آیت الله ملک حسینی را بر عهده بگیرد.

مشاور استاندار در امور روحانیت در همین راستا به دفتر نماینده ولی فقیه در استان مراجعه و موضوع زمان و مکان اجلاسیه نماز را با دفتر در میان گذاشته بعد از آن دفتر آیت الله ملک حسینی اظهار کردند که روز ۱۲ آبان مصادف با سالگرد رحلت نماینده فقید ولی فقیه در استان هست.

پس از آن مدیر ستاد اقامه نماز استان برای کسب تکلیف به محضر آیت الله ملک حسینی شرفیاب شدند و گفتند که زمان برگزاری اجلاسیه استانی نماز را به زمان دیگری موکول کنند، اما آیت الله ملک حسینی فرمودند که اجلاسیه را در زمان مقرر و تعیین شده برگزار کنید آن را عقب نیندازید.

البته نماینده ولی فقیه در استان گفتند با توجه به مراسم ارتحال عالم ربانی مرحوم آیت الله العظمی ملک حسینی در همان روز و برخی میهمانان ویژه خارج از استان نمی توانند در اجلاسیه شرکت کنند و عذر خواستند.

شایان ذکر است مدیریت ستاد اقامه نماز استان پس از بازگشت امام جمعه یاسوج از اصفهان به حضور ایشان رسیدند و زمان و مکان برگزاری اجلاسیه سراسری نماز را با وی در میان گذاشتند و از ایشان دعوت کردند که به عنوان میهمان ویژه در اجلاسیه سخنرانی کنند، اما امام جمعه مرکز استان ضمن تشویق به انجام اجلاسیه به دلیل بیماری فرمودند امکان حضور ندارند. گفتنی است در همین راستا صورتجلسه برگزرای این اجلاسیه به صورت رونوشت علاوه بر رئیس محترم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان برای فرماندار گچساران و دیگر دست اندرکاران اجلاسیه ارسال شد. با توجه به برگزاری  این اجلاسیه در گچساران، مدیر ستاد اقامه نماز استان با امام جمعه این شهر به صورت تلفنی موضوع برگزاری این اجلاسیه در شهر گچساران و زمان آن را در میان گذاشتند و اعلام کردند که حضرتعالی میزبان اجلاسیه هستید و امید است که رسم میزبانی را به جای آورید. اما امام جمعه گچساران با اکراه گفتند که فقط شنیده ام که قرار است اجلاسیه ای در این شهر برگزار شود و البته اظهار داشتند که تلاش خواهیم کرد آبرومندانه برگزار شود.

بعد از آن دعوتنامه هایی مشترک به امضای دبیر و رئیس اجلاسیه استانی نماز برای ائمه جمعه شهرستانهای هشتگانه و سه بخش و سایر مدعوین ارسال شد.

بر اساس مستندات موجود طی دو مرحله از امام جمعه شهر گچساران برای برنامه ریزی و هماهنگی های اجلاسیه دعوت شد. امام جمعه گچساران یک هفته قبل از برگزاری اجلاسیه در این شهر و بین دو نماز و یک بار هم در شورای اداری این شهرستان به مدت ۱۵ دقیقه راجع به اجلاسیه نماز صحبت کردند و گفتند: مایه افتخار است که که شهر دوگنبدان میزبان اجلاسیه نماز باشد و باید تلاش شود آبرومندانه برگزار شود.

مدیر ستاد اقامه نماز گچساران و فرماندار این شهر نیز از امام جمعه برای حضور در اجلاسیه دعوت کردند و زمان و روند برگزاری این رخداد دینی و فرهنگی را به وی گفتند.

پس از آن دو شب قبل از برگزاری این رویداد، امام جمعه گچساران با مدیر ستاد اقامه نماز استان تماس تلفنی برقرار کرده و از عوامل دست اندرکار اجلاسیه شدیداً انتقاد کردند.

اجلاسیه استانی نماز در شهرستان گچساران با حضور حدود ۵۰۰ نفر شرکت کننده و با خیرمقدم فرماندار شهرستان گچساران، ارائه گزارش دبیر ستاد اقامه نماز استان و سخنرانی امام جمعه موقت گچساران، جناب آقای دکتر خادمی استاندار و جناب آقای مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور برگزار شد.

در این اجلاسیه بیش از ۳۰ روحانی از جمله برخی امامان جمعه موقت و جماعات، رؤسای دفاتر نمایندگی ولی فقیه در برخی ادارات و نهادها و اکثر طلاب حوزه علمیه خواهران گچساران حضور داشته و از ۱۳۰ فعال حوزه نماز از جمله ۳۵ روحانی که نماز صبح را در مساجد به جماعات برگزار کردند تجلیل شد.

در پایان این اجلاسیه نماز جماعت به امامت یکی از طلاب جوان در محوطه محل برگزاری اجلاسیه اقامه شد.

دبیر خانه ستاداجلاسیه استانی نماز
کهگیلویه و بویراحمد سال ۱۳۹۵

منبع : پورتال استانداری کهگیلویه و بویراحمد

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۳ responses to ““حجازی” یک هفته قبل از اجلاسیه نماز افتخار کرد ، دو شب قبل انتقاد !”

 1. پایگان says:

  بنده حق رو به امام جمعه میدم.اجلاسیه فقط یه جایی بود که پول بیت المال رو بین چند مدیر کل هبه کردند

 2. 1 says:

  حرف و انتقاد امام جمعه مظلوم درسته اینها دارند توجیهش می کنن

 3. صالح says:

  این مقاله زوایای پنهان این اجلاسیه را خوب تشریح کرده
  *عنوان اجلاسیه نماز و کاهش آسیب های اجتماعی بود.معمول چنین اجلاسیه هایی یا ارائه برآیند مقاله ها و یا سخنرانی علمی در مورد علل و معلول که در این همایش نماز و آسیب های اجتماعی بودند را تبعا می بایست شاهد می بودیم.اما آنچه که در این همایش به وقوع پیوست از هیچ کدام از این موارد خبری نبود البته چرا!این همایش سرشار آسیب بود که به آن اشاره خواهد شد.

  *هدف از برگزاری این اجلاسیه و نیز گسیل امکانات و نیروها باید استفاده از نیروهای متخصص و در فرایندی پژوهشی به بررسی و واکاوی علل گرایش نداشتن افراد به نماز مورد مداقه قرار میگرفت وحتی با واکاوی وجه عدم بازدارندگی نماز و وقوع آسیب های اجتماعی را از این منظر بررسی و نیز ارائه راهکارهای مناسب برای این امور انجام میگرفت.اما آنچه که عیان بود ریل گذاری اجلاسیه درخلاف این جهت قرار داشت.

  *آن چه که در اجلاسیه نماز گچساران اتفاق افتاد مظاهری از ولنگاری فکری و فرهنگی مورد اشاره رهبر مظلوم انقلاب را شاهد بودیم.پاشنه آشیل فرهنگ عمومی آن است که از فضای مردمی خود فاصله گرفته و دولتی سازی شود.آنچه که به تمامه در اجلاسیه شاهد آن بودیم.عدم دعوت از امامان جمعه و جماعت و نیز فعالان مردمی عرصه نماز در همین راستا ارزیابی می شود.

  *با وجود آنکه مشخص نشد که متر و معیار این تجلیل ها بر چه اساسی بود اما ظاهرا مبنای آن چیزی نبود جز برگزاری نماز جماعت در ادارات!!و سوالی که باید برگزار کنندگان این همایش به آن پاسخ گویند این است که آیا انجام شدن وظیفه و این کار معمول روزانه در ادارت -آن هم به شکل دست و پاشکسته-و آن هم از دید بعضی از ارباب رجوع ها که برای فرار از کار اداری تعبیر می شود -نیاز به این اجلاسیه و با این حجم هزینه و هدر رفت زمان و بودجه بیت المال را داشت؟!

  *چاپ بنرهایی در حجم وسیع و نیز تشریف فرمایی مدیرانی که هریک نیز با چندین تن از همکاران با خودرو های پلاک قرمز خود رنج سفر و ماموریت یاسوج گچساران را به جان خریدند تا لوح تقدیری + کارت هدیه ای را به کارنامه پرالواح خود بیفزایند.

  *معلوم نبود این همه مدیر با خود نیندیشیدند که چرا از آن وصله لایتچسپک آسیب های اجتماعی هیچ صحبتی از آن به میان نیامد و کسی هم از آنان نخواست که خود برای این آسیب ها چه کاری و یا به تعبیری واقعی تر هدر رفت بودجه ای حرکتی انجام داده اندیا خیر؟

  *مسئولان باید پاسخگو باشند با توجه به عنوان این اجلاسیه چه قدمی برای کاهش آسیب های دامنگیراجتماعی مانند روند فزاینده طلاق،آمار وحشتناک خودکشی و نیز وضعیت اسفناک اعتیاد و بیکاری داشته اند و آیا شایسته است برای کار های نکرده خود حاتم وار از بودجه عمومی به یکدیگر هدیه دهند

  *به واقع “مردم” واژه ناآشنای اجلاسیه بود در واقع اجلاسیه “تجلیلی” بود از اعضای شورای اداری استان.تقدیر از ۱۰۵ فرد و سازمان نشان از تشکیل دورهمی و بده بستان لوح ها و جوایز، آن هم در سطح مدیران داشت که با حرکات محیرالقول و نیز توانایی مجری صرفا جای تجلیل کننده و تجلیل گر با هم جابه جا می شد.

  *اعطای انگشتری مقام معظم رهبری به مسئول برگزاری اجلاسیه اگر سخت گیرانه نگوییم غصب شده ، بی گمان می توان گفت شایسته اعطای آن به برگزار کننده همچنین همایشی که هیچ سنخیتی با هدف و فلسفه آن نداشت و بیشتر به سخره نمودن نماز شبیه بود تا آنچه که برای آن هدف طراحی شده بود.

  *مسئولان بدانند که با برگزاری چنین اجلاسیه هایی آگاهانه و یا ناآگاهانه در دام روندی گرفتار شده اند که آشکارا سرانجامی جز فاصله گرفتن از شعائر دینی را نخواهد داشت. به نام نماز هویت نماز را لگد مال نمودن خسرانیست که مسئولان در پیشگاه احدیت باید جوابگوی آن باشند.

  *شایسته بود در این اجلاسیه اگر قرار بر تجلیل بود از کسانی تجلیل به عمل می آمد که گمنام شبانه روز در مساجد و در راه اعتلای نماز تلاش درخوری داشته بودندو یا حتی می شد با سیاست های تشویقی از نوجوانان نوپا و یا هنرمندانی که آثاری از خود در ارتباط با موضوع همایش بر جای گذاشته اند تقدیر به عمل می آمد.

  *استاندار محترم کهگیلویه و بویراحمد در جایی از سخنان خود در اجلاسیه به این موضوع اشاره کردند که در دولت تدبیر و امید سوء استفاده از ارزشها و کارهای نمایشی جایی ندارد.به نظر می رسد ایشان با برپایی این همایش باید این ادعای خود را پس بگیرند.

  *هزینه ها و خاصه خرجی هایی که برای این دورهمی صورت گرفت نشان داد اتفاقا برخلاف آنچه که ادعا می شود – که بودجه نیست- اتفاقا بودجه هست اما در مسیر صحیح آن هزینه نمی شود.

  *با همه احترام و تقدیر از تلاشهای چندین ساله که برای مسئول شهرستانی و استانی ستاد اقامه نماز قائل هستیم به نظر می رسد دیگر باید کار را به نیروهای تازه نفس و با انگیزه و خلاق سپرده و خود در نقش مشاوره ای با آنان همکاری نمایند.

  *رسانه های استان کهگیلویه و بویراحمد هم که باید در نقش ناظر عمل کرده و کاستی ها را بیان نمایند نیز نهایت همت شان پوششی تصویری بود از این اجلاسیه و نیز حاشیه ایجاد نمودن برای رییسی که جلسه داشت و کمی زودتر جلسه را ترک نمود.به واقع اگر رویکرد رسانه های استان در همه جلسات مانند این جلسه و این گونه باشد باید فریاد وامصیبتا سرداد.

  *در پایان باید یادآور شد یاوران نماز و آنها که تلاششان برای اعتلای این واجب الهی است را نیازی به چنین تجلیل هایی نیست و آنان بهای بندگی خود را نه از این تجلیل ها بلکه از پروردگار “جلیل” خواهند گرفت.

  و…عاجزانه از مسئولین بزرگوار می خواهیم دیگر لازم نیست اجلاسیه نماز برگزار نمایید!!عزیزان تشکرات

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *