آخرین اخبار

جلوی اختلاس را از کودکی باید گرفت

ز آن زمان تا امروز بیش از چهل‌وچهار سال می گذرد، شما الان کل بودجه جاری و عمرانی ایالات متحده آمریکا را بسپار به این اخوی ما، دور از جان، اگر از گرسنگی بمیرد به پول دشمنش هم دست نمی‌زند.

اشتراک گذاری
28 October 2016
کد مطلب : 2494

کلاس اول دبستان بودم.، این اخوی مان که اکنون دو سال از ما بزرگتر هستند بخاطر می آوریم که در آن زمان هم، دو سال از ما بزرگتر بودند. در همه جا و در همه کار با هم بودیم.عینهو دو تا شریک. یک روز دو نفری باهم رفتیم،نان بخریم. نان در آن روزگار دانه‌ای دو قِران یا شاید پنج قِران بود، البته نه اینکه نان آن موقع مثل همه چیز این موقع، دونرخی و یا چندنرخی باشد بلکه ما یادمان نیست. خلاصه! به سمت نانوایی می‌رفتیم که به‌یکباره اخوی هیجان زده گفتند: «پول، پول!»گفتیم: «کو،کجاست،کو پول؟!» یک دوقرانی روی زمین توی خاک‌ها افتاده بود.
آن‌زمان مثل حالا نبود که تا توی دهن خلق الله را هم آسفالت کنند!-به سلامتی شما- خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف خانه‌ی ما، همه خاکی بود. خلاصه! اخوی دو زاری را برداشتند. نان را خریدیم و به خانه برگشتیم. مرحومه مادر در زیرزمین مشغول طبخ غذا بودند. اخوی خوش خیال ما، نان را روی میز گذاشت و گفت: «اینم پیدا کردیم»
و دوقرانی را به مادر نشان داد. مرحومه مادر پرسیدند: از کجا؟! اخوی گفت: توی خیابون، روی زمین افتاده بود. صاحب نداشت. مادر گفتند: مگر پول، بی صاحب میشه؟!
پول، روی زمین افتاده بود، تو هم برداشتیش؟!
اخوی گفت: بله برداشتم. مادر گفتند: با کدوم دستت پول رو برداشتی؟! اخوی از همه جا بی‌خبر گفت: با این دست!
آقا!این دست داداش ما که بالا آمد-خدا بیامرزد رفتگان شما را، این مرحومه مادرمان مثل اینکه دزد گرفته باشند، جوری این مچ دست اخوی را در دست گرفتند گویی دزدی، در چنگ یک عدالتی گرفتار آمده که اصلا عدالتش اهل پارتی بازی و سفارش و حق حساب نیست. از ترس مجازات و سوز کیفر یک رعشه‌ای به تن ما اخوان افتاد،کانه هر دو به بیماری پارکینسون مادرزادی(!)مبتلا هستیم.
مرحومه مادر این اخوی نگون بخت ما را همینطور که به سمت چراغ گاز می‌بردند، فرمایش می‌کردند: الان یک قاشق داغ می کنم، پشت دستت میذارم تا یادت بمونه پولی که مال تو نیست،بهش دست نزنی.
عزم مرحومه مادر برای مبارزه با هر گونه فساد اقتصادی(اعم از دانه ریز و یا دانه درشت آن) یک جزمی داشت، بیا و ببین! چشم تان روز بد نبیند، مادر شعله چراغ گاز را که روشن کردند، این اخوی ما زد زیر گریه، مثل ابر بهار اشک می‌ریخت. از همان فاصله چند متری ما هم سوزش آن داغ را زیر پوست‌مان حس کردیم و زدیم زیر گریه.محشر کبری به پا شده بود. با کم و زیادش حداقل پنجاه دفعه این اخوی ما هی گفت: غلط کردم مادر! مادر غلط کردم! بالاخره دل مادر به رحم آمد و گفتند: این دفعه اول و آخرت بود؟!
اخوی هم به جمیع کائنات در عالم هستی، قسم یاد کرد که دفعه اول و آخرش باشد. مادر دست اخوی را که رها کردند. نگاه پر جذبه‌اش به ما دوخته شد. قلب‌مان آمد توی دهن‌مان. فهمیدیم که به عنوان مشارکت یا معاونت در برداشتن دوزاری مردم، متهم ردیف دوم پرونده هستیم.
در کسری از ثانیه تجزیه تحلیل کردیم که باید به یک جایی پناه برد. آن موقع امکانات نبود و ما نمی توانستیم به کانادا پناهنده شویم، پس هیچ جا بهتر از گوشه حیاط به ذهن‌مان نرسید. مثل تیری که از چله‌کمان رها شده باشد، پله‌های زیرزمین را دو تا یکی کردیم، رفتیم داخل حیاط و -گلاب به رویتان- به مستراح گوشه‌ حیاط پناهنده شدیم. در را هم از داخل به روی‌خودمان قفل کردیم.‌ صدای هر تپش قلب‌مان را دو بار می شنیدیم که صدای دومش مربوط به پژواک صدای قلب مان از دیوارهای مستراح بود.‌ مادر به پشت درب اقامتگاه ما رسیدند و گفتند:‌ بیا بیرون! ولی ما فقط عاجزانه التماس می کردیم: غلط کردم مادر! مادر غلط کردم!

مرحومه مادر دریافتند با توجه به محل پناهندگی ما، این غلط کردم! خیلی فراتر از یک غلط کردم معمولی است و حواشی زیادی بر آن مترتب است! بالاخره با کلی عجز و لابه، مادر امان دادند. اکنون ما از یک حبس خود خواسته مستراحی و یک کیفر داغ، رهایی جسته بودیم. ندایی از درون به ما نهیب زد که: استثنائا همین یک بار جستی ملخک!
از آن زمان تا امروز بیش از چهل‌وچهار سال می گذرد، شما الان کل بودجه جاری و عمرانی ایالات متحده آمریکا را بسپار به این اخوی ما، دور از جان، اگر از گرسنگی بمیرد به پول دشمنش هم دست نمی‌زند. حالا گم شدن این چند هزار میلیارد تومان پول از صندوق ذخیره فرهنگیان هم ممکن است که دو حالت داشته باشد یا پول های گمشده را برادران فکر کرده اند که بی‌صاحب است و برداشته‌اند اما به مادرشان نگفته‌اند و یا پول را برداشته و به مادرشان هم گفته‌اند، اما مادر ایشان، عزم جدی در مبارزه با مفاسد اقتصادی نداشته‌اند! وگرنه چند هزار میلیارد تومان پول به آن سنگینی که پا ندارد، تا برای خودش برود به راه رفتن و دوردور کردن!

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *