آخرین اخبار

تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد/نام پیشنهادی شما چیست؟

نام پیشنهادی خود را برای ما ارسال نمائید

اشتراک گذاری
16 November 2016
کد مطلب : 3122

پس از گذشت چندین سال طرح تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد دوباره کلید خورد.
به گزارش کبنانیوز از یاسوج، طرح تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد که در سالهای ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ مطرح شد اما مسکوت مانده بود، امروز برای دومین بار در دستورکار نشست شورای فرهنگ عمومی استان قرار گرفت.khadmi-1

طولانی بودن و ثقیل بودن تلفظ نام و عدم دربرگیری همه مناطق از جمله دلایل مدعیان تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد است که تقریبا اکثر اعضای شورای فرهنگ عمومی استان با کلیات این تغییر موافقت کردند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به اینکه تکلیف این طرح که سالها مطرح شده است را نهایی می کنیم گفت:برای تصمیم گیری نهایی کارگروهی ۲۰ نفره تشکیل و نتیجه نهایی این کارگروه ظرف مدت ۲۰ روز برای تصمیم گیری نهایی به شورای فرهنگ عمومی استان ارجاع داده می شود.

موسی خادمی افزود: برای اجرایی شدن این طرح علاوه بر موافقت نخبگان از مردم نیز نظرسنجی عمومی خواهد شد.

وی ادامه داد: درصورت موافقت مردم طرح تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد برای نهایی شدن به هیئت دولت و مجلس ارایه می شود.

ــــــــــــــــــــــ

با توجه به درخواست استاندار استان از مردم دراین مورد  از شما بازدید کننده محترم تقاضامندیم که موافقتدو یا مخالفت خود را و همچنین، نام پیشنهادی خود را از طریق ارسال نظرات برای ما در میان بگذارید.با توجه به رصد پایگاه های خبری این نظرات می توانند به تصمیم گیری مناسب کمک نماید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۱۱۹ responses to “تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد/نام پیشنهادی شما چیست؟”

 1. رضا says:

  دوستان عزیز در مورد تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد دقت بفرمایند همانطور که انتخاب نام برای هر چیزی که تولید میشود اولین و واجبترین کار میباشد و هر چه این نام نکوتر باشد طبیعتا بیشتر مورد قبول و پذیرش قرار میگیرد. همانطور که مستحضرید این اسم فعلی علیرغم اینکه با مصما میباشد و ریشه تاریخی دارد ولی دو مشکل اساسی دارد. ۱-تلفظ نام کهگیلویه و بویراحمد برای اکثر افراد غیر بومی مخصوصا پایتخت نشین ها (که اتفاقا مشکل اصلی ما همانجاست) مشکل میباشد. ۲- اسم این استان با کلمه نا مبارک محرومیت گره خورده است و اولین گام جدا کردن آن تغییر نام میباشد. به عنوان مثال : از نظر روانشناسی وقتی شخصی به شما مراجعه نماید و درخواست کمک نماید اگر بدانید آن شخص فقیر است در جیبهای خود دنبال پول خورد میگردید و کمترین مبلغ را به او پرداخت مینمایید ولی اگر همان شخص به شما اعلام نماید که من فقیر نیستم ولی بدلیل مشکلی که همین الان برام ایجاد شده نیاز به کمک دارم قطعا کمک بیشتری دریافت خواهد کرد. طبیعتا تخصیص اعتبارات ملی نیز به همین منوال میباشد. همچنین اعلام خبر تغییر نام استان میتواند باعث شناساندن بیش از پیش استان به همه مردم ایران و بعضا جهان و مخصوصا سیاسیون و مسولان کشور شود. لذا با عنایت به موارد فوق الذکر و اینکه هر تغییری در جهت بهبود اوضاع استان صورت گیرد نه تنها لازم بلکه واجب میباشد٬ لذا خواهشمند است صاحبنظران گرامی بجای پاک کردن صورت مساله نظرات کارشناسانه ارایه نمایند. سپاس از توجه شما

 2. م says:

  عواقب وپیامدهای روزمرگی همین است،چون الحمدالله تعالی مشکلات بیکاری،اشتغال،رکود،معیشت مردم،اسیب های اجتماعی و….حل کردند،حالانوبت تغییرنام استان است.

 3. علی says:

  هر چند تغییر اسم اولویت اصلی استان نیست اما با تغییر نام استان موافقم. نام های پیشنهادی ١ بهارستان ٢ زاگرس

 4. علی . says:

  تغییر نام استان خیلی خوب است مشروط به کارشناسی دقیق وبرگزاری رفراندوم. خیلی سنتی فکر کردن هم خوب نیست.

 5. Anonymous says:

  ایل بویراحمد به هیچ وجه نمیگذارند نام استان تغیر پیدا کنه. درود بر ایل بویراحمد و نام استان

 6. Anonymous says:

  اسم استان عوض شه خیلی خوب میشه.بذارنشرچهار فصل یا دنا

 7. Mak says:

  استان بختیاری

 8. سید حسن says:

  دنا

 9. سید حسن حسینی says:

  استان زاگرس

 10. سید حسن حسینی says:

  استان دنا

 11. من says:

  اگر نازمکان ثبت بشه عالیه

 12. فرجی says:

  دنا

 13. ایرج نظری says:

  استان دنا

 14. ایمان ظفری says:

  باید تغییر پیدا کنه وبنام زاگرس

 15. حونی اغا says:

  ناموسا زاگرس

 16. هادی says:

  استان زاگرس

 17. هادی says:

  زاگرس

 18. هم استانی says:

  با سلام وتقدیروتشکر ازهمه دست اندرکاران ،تغییر نام استان گرچه به تعبیر دوستان اولویت نیست اما لازم هست ،انشاءالله بارعایت همه جوانب ودرنظر گرفتن حساسیت ها نامی انتخاب شودکه این استان به عنوان یکی از قطب های مهم اقتصادی ،هم برای مدیران اجرایی کشور وهم برای دنیا به عنوان یک موازنه ی تعیین کننده در معادلات نفتی وگازی ومشتقات آن شناخته شود.

 19. علی says:

  زاگرس

 20. سعید says:

  زاگرس خیلی قشنگه

 21. س says:

  با تغییر نامش مخالفم

 22. Anonymous says:

  به عنوان یک شهروند از مسولان تقاضا دارم به جای حل مشکلات مردم دل مشغولی و دغدغه برای آنها درست نکنند، اصلی ترین دغدغه مردم اشتغال و معیشت، فرض که نام استان هم تغییر پیدا کنه، چه دردی دوا میشه؟؟؟

 23. با تغییر نام مخالفم says:

  ‌کهگیلویه و بویراحمد در زمان حمله عرب جزء یکی از مناطقی بوده که زمیگان نامیده میشدند. ریاست مردم کهگیلویه در اواخر سده دوم و آغاز سده سوم هجری به عهده فردی به نام روزبه بودهاست. پس از او فرزندش مهرگان و پس از مهرگان برادرش سلمه فرمانروای مردم کهگیلویه و بویراحمد شدند. در آن زمان شخصی به نام گیلویه از جایی به نام خمایگاه پائین نزد سلمه آمد و در دستگاه او پایگاه و جایگاهی پیدا کرد و پس از مرگ سلمه توانست زمام امور را بدست بگیرد و آن چنان بزرگی و ارج یافت که منطقه را به نام او کوه گیلویه (کُهگیلویه) خواندند.
  خاندان گیلویه دست کم تا سال ۳۴۶ هجری بر نواحی کهگیلویه فرمانروایی کردند. “گیلویه” از اولین بزرگان ایرانی است که در اواخر قرن دوم هجری علیه عباسیان علم طغیان برداشته سر به شورش می گذارد. او در نبردی “عیسی بن معقل” برادر حاکم جبال ( از همدان تا فارس) را کشته و چندین سال حاکم خودمختار می شود. سرانجام او در جنگ با خاندان ابودلف که نماینده خلیفه و حاکم جبال بوده اند کشته می شود.
  شکست شورشیان کوه نشین تحت حاکمیت “گیلویه” آن چنان مهم بوده که تا سالها در مورد ان نبرد خونین صحبت شده و شعر سروده می شده است. خاندان ابودلف سر “گیلویه” را نقره اندود کرده بر سر نیزه کرده و در نبردهای دیگر به نشانه فتح و پیروزی همراه خود داشته اند تا این که حدود هشتاد سال بعد با طغیان “یعقوب لیث” و شکست ابودلفیان در زرقان شیراز این داستان پایان می پذیرد. اما نام و یاد “گیلویه” همچنان باقی و استان فعلی کهگیلویه بویراحمد که بخشی از سرزمینی تحت حاکمیت وی بوده است به آن نام خوانده می شود.
  در منطقه دشمن زیاری فارس نیز روستای ” گیلومهر” به یاد “گیلویه پسر مهرگان” نامگذاری شده و همچنان به همین نام خوانده می شود.

  به کلاه خسروانی سرباز ساسانی در عکس پایین دقت شوداین یعنی اصالت لباس و فرهنگ و تمدن لر و لرستان بزرگ این کلاه مختص به لرها است و هنوز در میان بزرگان لر استفاده میشود

 24. m says:

  تغییر نام استان با موافقان و مخالفانی همراه شده است..عده ای موافق اند و میگویند نام فعلی بصورت جامع و کامل تمام استان را در برنمیگیرد و شامل دوشهرستان است و ازطرفی تلفظ ان برای افراد غیره بومی سخت است,,از ان طرف مخالفان تغییر نام هم معتقد هستند که این نام بیانگر قدمت تاریخی و البته هویت فرهنگی این استان است که با ان عجین شده است,.عده ای هم با سیاسی خواندن ان و نسبت دادن این اقدام به فرد خاصی سعی دارند ازان استفاده ابزاری کنند,,این اقدام علاوه بر ایجاد مباحث میان اقشار مختلف مردم میان مسئولین و نمایندگان هم حاشیه هایی ایجاد کرده است..
  دراین بین برای تغییر نام استان اسامی چون زاگرس,,اریوبرزن,,بهارستان,,لرستان جنوبی,,پارت,,دنا و…مطرح شده است..
  حال این سوال مطرح میشودد ایا با برگزاری یک نظر سنجی جامع و گسترده نمیتوان تکلیف تغییر نام استان و اسامی اعلام شده را مشخص کرده و مسئولین هم برای امور مهم دیگر ازجمله رفع محرومیت و ایجاد رفاه اجتماعی در استان تلاش کنند و برای یک بار تکلیف تغییر کردن یا نکردن اسم استان ان هم با نظرسنجی از خود مردم استان مشخص کنند,,”نه اینکه هرچند سال یک بار این موضوع را مطرح کنند و حواشی ایجاد بشه و بعد بدون تعیین تکلیف ان به فراموشی سپرده شود تا سالهای بعد و دوباره همان کارهای تکراری و حواشی تکراری..”
  باسپاس

 25. c says:

  اخه چه اجباری به تغییر نام هویت و فرهنگ هستش که حالا این و بخان بزارن نظرسنجی که بعدا همین نظرسنجی بشه چماق قبیله گرایی و مردم و بندازه به جون هم
  عوض کردن نام استان کدوم مشکل اساسی و برطرف میکنه ؟

 26. محسن says:

  نام فعلی هیچ مشکلی ندارد و نشان اقتدار آبا و اجداد ماست دوستان تغییر نام هیچ گرهی از مشکلات ما باز نمیکند بهتر است بپردازند به دیگر مشکلات.

 27. ناخدا says:

  زاگرس

 28. حمید رضا says:

  در خصوص تغییر نام استان بنظر می آید نوعی بازی، توجیه کمکاری و اهمال کار و نوعی مشغولیت و سرگرمی باشد تاوجود یک پشتوانه عقلانی.
  به اسامی دو استان کشورمان توجه کنید که احتمالا مثل استان ما حکایت از هویت تاریخی، فرهنگی آنها دارد.
  آیا ضعف از مدیریت مدیران استانی و کشوری است یا اسم استان؟؟؟
  بنظر می آید مشکل استان، محرومیت از اسم استان نیست و جای دیگری باید علت این محرومیت را جستجو کرد؟؟؟؟
  سیستان و بلوچستان
  چهارمحال و بختیاری
  ،،،،،،،
  بنظر میرسد که شورای فرهنگ عمومی استان برای احترام به تاریخ،فرهنگ و رعایت بافت های اجتماعی و در نظر گرفتن حرمت جغرافیای اجتماعی سرزمینی کهگیلویه و بویراحمد با فراهم نمودن سایتی فراگیر و نظر خواهی از مردم شاید این مهم را بتوان بهتر مدیریت کرد وقابل تحقق باشد.

  و اما محرومیت عمیق و عقب نگه داشتن این سرزمین آن هم به لحاظ تاریخی-اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد قطعا مشکل از نام تاریخی آن نبوده بلکه از ضعف و واپس گرایی عملکرد برخی مدیران و مسوولان رده های مختلف استانی -کشوری نیز حکایت دارد.
  البته باید توجه داشت؛که این تصمیم شتاب زده تغییر نابهنگام از همان قافله ی عدم توسعه ی استانی نیز محسوب می گردد!
  مدیران دلسوز استانی بایدنیک بدانند، بدون پشتوانه، مشارکت و مشورت اجتماعی مردم شریف و نجیب، تغییر اسم استان کهکیلویه و بویراحمد میسر نیست

 29. Anonymous says:

  زاگرس

 30. a says:

  دوستان یادتان باشد که بیراحمد بزرگترین ایل استان هست و کهگیلویه هم نامی به قدمت تاریخ دارد
  ب کوری چشم دشمنان

 31. عیرضا says:

  زاگرس خیلی خوبه

 32. عیرضا says:

  زاگرس

 33. افشاری says:

  بااین طرح موافقم.به نظر من دنا

 34. صادق تقوائی says:

  سقاوه

 35. علی says:

  سلام زاگرس خیلی خوب وراحت وبی طرفانه است

 36. صادق تقوائی says:

  زاگرس

 37. مصطفی says:

  دنا

 38. مدیر says:

  در جواب .نا شناس ٩:۵٢هرچیز بجای خود نکوست نام استان واشتغال بهم ربط ندارن قرار نیست هزبنه ای برانام استان خرج بشه که از سهم اشتغال باشه …اتفاقا تغییر نام استان دراین برهه یه ضرورت هست بنابه چندین دلیل

 39. رزمنده says:

  تورا خدا این اسم بردارید وی اسم قشنگی انتخاب کنید چرا که نوشتن اسم استان برابر یک صفحه است اسمی مثل زاگرس یا کوهسار ان ویا سهند و یا سروستان

 40. بویراحمد says:

  سلام دوستان
  پروژه تغییر نام استان به وسیله کسانی گفته می شود که اولا اطلاعاتی از نام فعلی ندارند و نمی دانند که اگر تاریخ سردار گیلویه و تفنگ های بویراحمد نبود الان استانی نبود
  دوم اینکه تاریخ بویراحمد و جنگ های تاریخی گجستان و تامرادی و سمیرم و ….. غیرا همه و همه منتج شد بویراحمد و استان شدن
  بنابراین دوستان هم استانی انتخاب نام قبلا صورت گرفته تمدن به وجود آمده و نیازی به تمدن ساری و تغییرات نداریم تلاش کنیم اشتغال و تولید را درست کنیم نه نام ها را تغییر بدیم

 41. مسلم 7887 says:

  با تعغیر نام استان موافقم به شرط اینکه بصورت کارشناسی دقیق و نظر خواهی از مردم کل استان باشه.زاگرس خوبه.استان نفت خیز زاگرس هم عالیه

 42. مسعود says:

  بجای إظهار نظر و دغدغه تغییر نام ب مشکلات شهر و روستا ها برسند
  من جمله شورای شهر
  متاسفانه فقط بدنبال اسم و ظاهر قضیه اند
  مسئولین این شهر مدیون این مردم اند
  حق الناس را بدهکارند

 43. مسعود says:

  اگر اینقدر ک دغدغه تغییر نام را داشتند ب مشکلات مردم رسیدگی میکردند الان شرایط مردم این استان این نبود
  فقط دنبال شعار در جهت ظاهر سازی و در صحنه بودن هستند
  نزدیک انتخابات هست پروسه تغییر نام استان را ب راه انداختند در جهت یادآوری نام دوستان ذینفع
  کمی خودباور باشیم
  اینا مدیون این مردمند و حق الناس بر گردن دارند

 44. محسن says:

  مسولین امر لطفا علت اصلی تغییر نام را ذکر کنید و با تغییر نام لطف کنید بفرمایید چند در صد از مشکلات استان حل خواهد شد.

 45. Anonymous says:

  تغییر نام استان در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا مخالفان جدی دارد

  در گچساران اکثرا موافق تغییر

  در کهگیلویه بزرگ موافقان و مخالفان رقابت نزدیکی دارند

 46. سیدمحمد says:

  با سلام…
  به نظر بنده اسم استان باید زاگرس باشه.هم خیلی اسم خوبیه هم خیلی بهش میاد…
  یاعلی…

 47. سجاد says:

  متاسفانه در چند سال اخیر تعدادی از اقایون ندای تغییر نام استان رو سر دادند و به بهانه رفع محرومیت بانگ هیات که ما بخاطر اسم استان محروم و بدبختیم اقایون دلواپس که بخاطر حفظ میز و صندلی خود از پیگیری مطالبات بحق مردم خود کوتاهی می کنید چرا ضعف عملکردی خود رو به پای اسم استان میگزارید با کدامین علم و منطق به این نتیجه رسیده اید مگر نمیدانید اسم استان نشان و هویت ماست و در هر یک از اجزا اسم استان تاریخی پر افتخار نهفته هست حداقل بجای پنهان کردن ضعف خود بهانه ای منطقی تر بیابید شمایی که به این نتیجه رسیده اید ایا تا کنون به هزینه گزافی که بابت تغییر نام استان به این مردم تحمیل میشود اندیشیده اید و ایا نمی شود این هزینه را در ترمیم زیرساختهای توسعه استان و یا ایجاد شغل برای جوانان هزینه کرد

  چه کسی خود را در پشت این فتنه و دسیسه پنهان کرده است حداقل خود را مدیون ایندگان نکنید
  چند استان در کشور به خاطر تغییر اسم از محرومیت نجات پیدا کرده اند اگر لطف کنید دو مورد را با ذکر مثال برای ما توضیح دهید ممنون خواهیم شد.
  برای رفع محرومیت فقط و فقط باید بجای سیاسی بازی تلاش خود رو بیشتر کنیم و ما به کدامین گناه باید جور تفکر غلط شما رو بکشیم

 48. س.س says:

  آقای استاندار مردم مشکل نان دارند نه مشکل نام
  آقای خادمی عزیز مردم درد ازدواج واشتغال بچه هاشون رادارند این آدرس های غلط به چه معناست

 49. Anonymous says:

  به جای تغییرنام به رفع مشکلات وبالابردن سطح رفاه و استفاده از استعدادهای بالقوه استان باشند

 50. ر.ب says:

  تغییر نام یک استان جدیدالاتاسیس با هویت تاریخی – فرهنگی با بی توجهی به بافت های قبیله ای – اجتماعی در این برهه از تاریخ در حال توسعه ی استان کهگیلویه و بویراحمد بدون تردید اقدامی ست نسنجیده و کاملا اشتباه تاریخی به نظر می رسد.
  ملت بزرگ و شریف استان کهگیلویه و بویراحمد
  دامن زدن برخی مدیران کم تجربه و ایلیاتی طبعا سو، تدبیر و تصمیم خویش را با رفتار شتاب زده ی خود اینده ی پیشرفت و توسعه ی استان و همچنین راه حل این پیشنهاد تکراری سال های اخیر را با مشکل حاد اجتماعی مواجه نموده و همچنان سبب ایجاد اختلاف و تشتت در این استان آسیب پذیر نیز شاهد حواهیم بود.
  مدیران و مسوولان استانی-کشوری
  با تعیین این ضرب اللعجل توهمی و نشست شورایی ( انتصابی و محدود) هرگز نام تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد قابل تغییر نبوده و تنها همانند یک آرزوی دیرینه و شاید درارمدت در دل و جان برخی صاحب منصبان و تازه به دوران رسیده های ایلیاتی و منطقه ای خاص ابتکار عجولانه ی آنان ره به جایی نخواهند برد.
  مردم فهیم و حماسه ساز استان
  پیشنهاد می شود برای احترام به تاریخ،فرهنگ و رعایت بافت های اجتماعی و در نطر گرفتن حرمت جعرافیای اجتماعی سررمین کهگیلویه و بویراحمد تنها با بررسی این مهم با انجام کارکارشناسی( اشخاص مجرب و بیطرف) و با( انجام رفراندوم اجتماعی )این مهم قابل تحقق می باشد.
  مدیران و صاحب منصبان استانی-کشوری
  و اما محرومیت عمیق و عقب نگه داشتن این سرزمین آن هم به لحاظ تاریخی-اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد قطعا مشکل از نام تاریخی آن نبوده بلکه ضعف و واپس گرایی عملکرد برخی مدیران و مسوولان رده های مختلف استانی -کشوری نیز حکایت دارد.
  البته ؛ مدیران خاص و شتاب زده ی این تغییر نابهنگام که از همان قافله ی عدم توسعه ی استانی نیز محسوب می گردنند! نیک باید بدانند، بدون پشتوانه ی اجتماعی این مردم شریف و نجیب استان هرگز به اهداف (!!!!) خویش نخواهند رسید ….

 51. صالحی says:

  مسولان عزیز پرازدغدغه مردم لطفا به جای تغییرنام استان و فکر راحتی پایتخت نشینان عزیز برای تلفظ اسم استان, به فکر رفع مشکلات وبالابردن سطح رفاه و استفاده از استعدادهای بالقوه استان باشید

 52. کد says:

  درود خدمت برادران،آیا با تغییر نام استان رونقی در اقتصاد این استان ایجاد میشود؟آیا نرخ بیکاری در این استان کاهش پیدا میکند؟آیا تغییر نام استان باعث تغییر در رفتارهای روزمره که شاهد آن هستیم خواهد شد؟و هزاران سوال دیگر

 53. حسینیان says:

  خانه از پای بست ویران است
  خواجه در بند نقش ایوان است

 54. سجاد says:

  حالا اسم استان عوض شد تمام
  مدیران که عوض نمیشندمیخوان تقصیر ضعف عملکردی خودشون رو بندازن گردن اسم استان
  مدیری که برا حفظ صندلی هر کاری میکنه به جز خدمت به شهر و استان خودش

 55. سید محمد says:

  زاگرس

 56. Anonymous says:

  نیازاست اسم استان کوچیک شودبرای نوشتن اسم استان بایدیک برگ اچارراکاملاخالی گزاشت یاتاجای می خواهیم اسم استان رابگیم بایدچندبارترجمه کنیم بایداین اسم استان کوچیک بشوداستان فقط شده بویراحمدودهدشت پس گچساران کجاست؟یاگچساران بایدباان ترکیب بشودیااسم ان تعغیرکند

 57. Anonymous says:

  ایلستان.

 58. ش says:

  زمزمه های تغییر نام دیارمان در ذهن عده ای محدود گنجانده شده
  تا تاریخ هست نام بویراحمد همچون نگینی سبز همانند قله های بی ادعای کوه دنا میدرخشید بویراحمد اگر بویراحمد شد حاصل تلاش گسترده پدران و مادران عزیزمان که خالصانه و بدون ادعا با همه محرومیت در ادوار مختلف جنگیدند تا نام بویراحمد برای نسل های نسل جاویدان بماند همانطور که رژیم ملعون پهلوی همه از رشادت های بویراحمدی ها وحشت داشتن در جبهه های هشت ساله دفاع مقدس همیشه جوانان کهگیلویه و بویراحمد جز فاتحان بودند
  واقعا از صمیم قلب نگران هستیم از کسانی که از نام کهگیلویه و بویراحمد عاجزند که بر زبان جاری شود
  امروز مشکل بویراحمد از تغییر نامش حل نخواهد شد چرا بویراحمد در گذشته ها با نامش مشکل نداشت
  به عنوان یک جوان هم استانی مخالفت خود را با این رویکرد منفی اعلام کرده و توصیه میکنم بجای اینکه سرگرم تغییر دادن نام بویراحمد ریشه کن کنیم تبعیضات را زمینه اشتغال را فراهم کنیم بفکر جذب سرمایه گذار باشید آنهایی که در راس امور قرار دارند فرصت سوزی نکنند چرا که فردای قیامت بایددر سرای دیگر پاسخگویی اعمال خودمان باشیم
  عزت کهگیلویه و بویراحمد از نامشان هست کسانی که از اسم بویراحمد عاجزند در خیلی از زمینه ها هم ناتوانند پس لطف کنند از چنین فکرهایی بیرون بیاید.

 59. خامی says:

  متاسفانه مثل خیلی از مسائل در استان به این موضوع هم با دیده تعصب سیاسی یا قومیتی نگاه میکنن . تمامی رئیسان جمهور که به استان ما آمدند نام استان را بلد نبودند تلفظ کنند . همیشه در پرسشنامه ها می نویسیم ک ب
  بسیار از ایرانی ها نمی دانند کهگیلویه و بویر احمد کجاست . استان ما معروفتر است یا گلستان و البرز تازه استان شده
  خواهشن تو را به خدا تعصبی به موضوع نگاه نکنین
  بهارستان پارسیان زاگرس

 60. خامی says:

  شهرستان دنا
  شبکه دنا
  شویل دنا
  روزل دنا
  ماشین دنا
  نان دنا
  بابا دیگه بسه اسم فرا منطقه ای و قومیتی بزارین

 61. عباد says:

  بنام خدا…. استان زاگرس

 62. عباد says:

  استان زاگرس

 63. دوست says:

  زاگرس عالیه..همه ی مناطق استان رو در برمیگیره و اسم واضح با تلفظ راحتیه..البته دنا..پارسیان..بهارستان هم خوبن

 64. باشت says:

  استان پارسیان یا بهارستان

 65. حسن says:

  کسانی که دنبال تغییر نام استان هستند.محبتکنند خودشان راتغییر دهند .چراکسی جرأت نمی کند که نام چهارمحال بختیاری وسیستان بلوچستان را تغییر دهند چرا ما مردم کهگیلویه بویراحمد خوب نام این دواستان را به زبان می آوریم چون فرهنگ شان به خوبی درکشور برای مردم معرفی می شوند ولی رسانه های ماچی چکار می کنند هیچ .ولا به لا پنج کارخانه تو این استان زده شود تمام مردم ایران نام کهگیلویه را خوب به زبان می آ ورن خاک تو سر اون افرد عقدی بکنندکه بانام بزرگ کهگیلویه بویراحمد مشکل دارند ….

 66. a says:

  خدایی چه مشکلی دارید که اسم استان را تغییر دهند از این همه اسم خوب وقشنگ چرا ما بی بهره باشیم چرا اسم استان ما به جای کهکیلویه بویراحمد چرا نشه استان کوهسازان یا کوهساران یا زاگرس یا دنا یا استان مجاهدان یا استان دلیران خلاصه هر اسم باشه بهتر از این اسم است

 67. m says:

  این اسم استان کهگیلویه بویراحمد معرفی دوشهر یاسوج و دهدشت است پس جایگاه گچساران کجاست شاید همان واو نانوشته بین…..پس بگذاریم اسمی زیبا و شکیلترانتخاب شود تاهمه از آن خرسندشوند

 68. دانشجو says:

  با تغییر نام استان موافقم / اگر بویراحمدی ها بذارند.
  با نام زاگرس موافقم

 69. ~ says:

  مطمن باشین که چه اسم استان عوض بشه چه نشه هیچ تغییری در اشتغال زایی و دیگر دغدغه های جوانان صورت نمیگیرد درسته که اسم استان اجین شده از اجدا د و نیاکان ما ولی بیاییم خارج از سیاست و سنتی تصمیم بگیریم چه اشکالی داره که اسم استان یه اسمی که به این دیار نزدیک باشه انتخاب بشه تا هم تلفظ ان برای دیگران راحت تر باشه . متاسفانه در بحث سرمایه گذاری خارج از استان نام کهگیلویه و بویر احمد عمل کرد مثبت و خو شنامی برای خارج از استان ما نداره دوستانی که میگن اگه اسم استان عوض بشه اسمون به زمین میرسه چرا برای هویت و شناساندن استانتون در همایشها و مراسمات چه در استان و چه در خارج از استان لاعقل از کلاه نمدی و لباس استان به عنوان نما د پدرانمان استفاده نمیکنین مطمن هستم اگه کسی از ما هم چنین حرکتی انجام بدیم خود هم استانیها با چنان دید تمسخر امیز و انگشت نما مارا نگاه میکنن که گویی کار زشتی انجام داده ایم منم موافق تغییر اسم استان نیستم ولی به شرطی که ما هم مثل بختیاریها مثل قشقاقیها نگذاریم هویتمون فراموش نشه با تبلیغ و مطرح کردن استان در قالب جشنوارهای تبلیغی از ایینهای سنتی و همبستگی سعی در شناساندن استان کنیم بارها اتفاق برای خود شما هم پیش امده که وقتی میگیم از استان ک ب اومدیم میگن زیر مجموعه لرستان یا چهار محال و بختیاری هستید … مقصر کیه …منو شما که فقط نشستیم و میگیم اگه فلان مدیر بی کفایت اسم استانو عوض کنه چی میکنم و چنان میکنم ..نه عزیز دل از خودت شروع کن تا ایران کهگیلویه و بویر احمد را بشناسه نه با تغییر اسم ان ..

 70. سعید says:

  آیا تغییر نام استان مشکلی را حل میکند. آیا هدف جز طایفه گرایی نیست آیا در این سالها مشکلی پیش اومده چند صباحی میدان بدست عده‌ای افتاده می خواهند نام خود را در اسم این استان از. (و)بودن در بیاورن. قبول. قبول باشد که نام نشان به حرف نیست عزیزان من به شجاعت پایمردی. شهامت صداقت. هست که نکته نکته این استان بر گرفته از این نشانه هاست چه مردان بویراحمد که حماسه سازان تاریخ جنوب ایران بودند وچه کهگیلویه که مردانی سترگ داشتند اما می‌مانداین میان (و) هدف بنده دل خراشیدن به هیچ فردی نیست بجز آنان که از اسم استانم به دید لطیفه گرا نگاه میکنند که تحمل کلمه واو را ندارند

 71. حقیقت says:

  در خصوص مسئله ای مهم یعنی تغیر نام استان ابتدا یک سوال وجود دارد؛
  سوال: نام انتخابی و جایگزین استان چیست؟

  موضوع مورد بحث دیگر که بر خود لازم دانستم بنابه اظهارنظر های صورت گرفته دوستان در خصوص تغییر نام استان، ابتدا یک مهم را مطرح بنمایم و بعد از آن یک پیشنهاد نیز خدمت عزیزان بزرگوار دارم:

  این مهم آن است که:
  لازمه هر گفتمانی رعایت اخلاق و ادب می باشد، بنابراین در موضوع مطرح شده هر فردی نظری دارد و نظر و اعتقاد هر فرد برای دیگران به رسم اخلاق مداری و ظرافت ادب جای احترام دارد و نه به معنای قبول نظر.

  پیشنهاد:
  در تایید و یا رد طرح تغیر نام استان اصولا به نفس موضوع و یا طرح بپردازیم و نه به تخریب و درد دل و جبهه گیری های سیاسی ویرانگرا و … ، بدلیل اینکه اظهار نظر توام با چنین اخلاقیاتی آسیب زا بوده و تبعات منفی ازجمله اخلال در سلامت روانی مردم که سرمایه واقعی هر جامعه ای هست وارد می نماید که این بجا و مناسب حال کنونی آحاد ملت نمی باشد.

  تغییر نام استان و استدلال اینجانب نسبت به این مهم:

  ۱_ تغیر نام استان به معنای عدم توجه و بی اعتنایی به هویت، تاریخ و فرهنگ استان نیست و همه مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به بخوبی ارزشها و هویت استان خویش را درک نموده و می نمایند و معتقد بوده و پایبند هستند.

  ۲_ در تغیر نام استان نه شخص خاصی و نه مدیر خاصی نمی تواند چنین تصمیم مهمی را به سلیقه خود و دوستداران خویش اتخاذ بنماید بلکه جهت به مرحله اجرا و به عمل در آوردن چنین پروسه ای خرد جمعی منطقی بوده و با اتکاء به چنین استراتژی بار مالی کمتری در این راستا متحمل خواهیم شد.

  ۳_ تغیر نام استان ب لحاظ منطقی و عقلانی اگر مورد بحث و برسی کارشناسان قرار بگیرد قابل اجرا بوده، و ارتباطی با میزان بودجه(افزایش و یا کاهش بودجه) استان در کشور ندارد بلکه میزان بودجه تخصیص داده شده به هر استانی تابع تدابیر اقتصادی قوی، فکر اجرایی معقول و مرام سیاسی سیاسیون ما(نمایندگان ما) میباشد، و همچنین در ارتباط با بحران بیکاری در استان و ازدهام فارغ التحصیلان نیمه افسرده رو به افسردگی تمام باز هم نیازمند همت مسئولین ابتدا در پایتخت و بعد در خود استان میباشد.
  ۴_ الف.ب.ج
  الف: تغیر نام استان بدلیل اینکه تلفظش مشکل هست حتی برای مردم استان.
  ب: دنا در این بین نه شامل بویراحمد میشود و نه کهگیلویه همانطور که همه ما میدانیم که بویراحمد یک شهرستان هست و دنا هم یک شهرستان.
  ج: گچساران هم تقریبا مظلوم واقع شده و نه جز کهگیلویه است و نه جز بویراحمد.

  ۵_ پس منصفانه نیست اسم استان روی دوتا از شهرستانهایش باشد پس اون دوتا دیگر احساس غریبی میکنند و شایدم این ناراحتی آنها با مطالبه آنها با طرح تجزیه استانی مجزا در دراز مدت مطرح گردد مثل گچساران و یا خواستار مرکز استان، و شاید در آینده مارگون و لوداب نیز شهرستان شوند و اسم آنها در کهگیلویه و بویراحمد نیز گنجانده نمیشود و این خود نیز میتواند زمینه اعتراض باشد که اجرا و عملی کردن این طرح از چنین مسائلی و به وقوع پیوستن آنها جلوگیری میکند.

  ۶_ بنابراین اگرچه انتخاب اسمی کوتاه و مناسب میتواند کاری پسندیده و بجا باشد و نظر شخصی بنده نیز همین است، ولی باز احترام به رای خرد جمعی را علارغم تمام گفتمان ترجیح میدهم.

  حقیقت

 72. ه says:

  البته توجه داشته باشید که مشکل اصلی این استان نامش نیست بلکه بیکاری ،قوم گرایی،رانت خواری،زمین خواری و… هست و این بحث تغییر نام استان هم یک سیاسی بازی بیشتر نیست برای سرپوش گذاشتن بر ضعفها و دور کردن فکر مردم از مشکلاتی که مسئولین علالخصوص نماینده عوام فریب … از حلشون عاجزه

 73. فرشاد says:

  اکثرا میدانیم که برنامه ریزی تغییر نام یک هدف از قبل تعیین شده است و این تغییر نام کم کم به اهداف استراتژی مقامات استانی و سیاست کلان اشخاص دست اندکار مبدل میشود و بنظرم تغییر مرکزیت استان از اهداف بلندمدت میباشد که یکی از نمایندگان محترم بشدت مشتاق و پیگیر تغییر نام استان است.

  این استان هشت شهرستان دارد که صراحتا نام دو شهرستان در نام استان آمده است.
  موافقان تغییرنام را راهکار توسعه میدانند اما مخالفان تغییر نام اظهار دارند که این نام با هویت تاریخی یک قوم عجین شده است. چه جنگها و خون هایی در طول تاریخ و چه رشادت هایی طوایف و ایلات بویراحمد انجام دادند.
  تغییر نام یک نام با سابقه چندین ساله یعنی پاک کردن حافظه تاریخی یک قوم و یک فرهنگ است.

  مسئولین بجای پیگیری تغییر نام استان بهتر است به مشکلات اساسی استان ازجمله اشتغال زایی جوانان، فقر فرهنگی و مادی، کاهش اعتیاد و فحشا،تامین جهیزیه زوجین بی بضاعت، وام کم بهره در زمینه مسکن و ازدواج و توسعه و راهکارهای پیشرفت استان در منطقه و کشور بیاندیشند .

 74. c says:

  ایا مطرح کردن اسم استان جز تفرقه افکنی سودی برای این مردم فلاکت زده و فقیر داره؟؟؟؟؟؟

 75. زاگاریا says:

  قطعا یه زمانی باید تغییر پیداکنه هرچند که فعلا در اولویت نیست
  من میگم زاگاریا باشه که نام قوم لر در دوران باستان بوده و یونانیا به انها وبه محل زندگیشون زاگاریوس گفتن و بعدا خود ایرانیان که کتابهای اونا را ترجمه کردن زاگاریوس را زاگرس خواندند

 76. ا says:

  واقعا این اسم باید عوض بشه خیلی سنگینه بخدا حاضریم اسمشو بزارن دنا ولی عوض بشه

 77. محمد says:

  زاگرس

 78. محمد جواد فرزین says:

  به نظر من زاگرس گزینه خوبیه

 79. محمد جواد فرزین says:

  زاگرس

 80. یاسوج says:

  فقط یاسوج

 81. Anonymous says:

  بیشتر مردم ایران کهگلویه وبویراحمدرا از گچساران می شناسند و بیشتر مردم فکر می کنند گچساران مال استان خوزستان است پس بزارید خوزستان شرقی

 82. B.H says:

  خوزستان شرقی

 83. نوربخش صالحی says:

  زاگرس

 84. موسوی says:

  لرستان شرقی یا زاگرس خوبه…خدمت هم استانیهای عزیز از ایل بزرگ بویراحمد عرض کنم نام زاگرس به خاطر دنای سرافرازکه بلندترین قله این رشته کوه است نامیده میشود..

 85. رسول says:

  نام فعلی استان ضمن گره خوردن در تصورات به محرومیت .دوردستی.صعب العبوری .فقر و…..بسیار طولانی و بد تلفظ است …

  زاگرس عالیه
  یعنی با نام زاگرس همه ایرانیان حس نوستالژی به استان ما دارن ..
  زاگرس بهترین اسم پیشنهادی است…
  با نام زاگرس شکوه وعظمت و صلابت زاگرس را به اسم خود مصادره میکنیم..
  امیدوارم به اسم استان به اسم فشنگ زاگرس تغییر پیدا کنه ..این یه بحث روانشناسی وعقلانیه امیدوارم تعصبی و قوم گری تو این تصمیم خللی وارد نکنه…
  طیبی و بویراحمد وبهمیی و دشمن زیاری و باوی و….همه یک ایل بشیم
  ایل زاگرس نشین
  در استان چهار فصل زاگرس

 86. Z.h says:

  دنا نام برازنده ای برای این استان است هر چه باشه بهتر از ک. ب

 87. صیادی از سی سخت says:

  زاگرس

 88. Anonymous says:

  دنا

 89. Anonymous says:

  مخالفم

 90. باقر says:

  زاگرس

 91. اگاه says:

  بنده خدا مگه قراره هر کاری توی این استان بشه..شما باید بگید اشتۼال بیکاری ازدواج..خوب اینم یه کاریه که حتما باید انجام بشه..اولدیت هم داره..

 92. رسول بیات says:

  به شدت مخالفم

 93. مجتبی says:

  واقعا تغیر نام استان چ دردی از درهای استان رفع می کنه استان ما با نان کهگیلویه و بویر احمد زیبا تر است

 94. مسلم باقری says:

  دوستان بازم خوبه یه بار مسؤلین یبار آدم حسابمون کرد و گفتن مردم…. خنده داره ولی بهشون امیدوار شدم.
  دوستان درسته تغییری در اشتغال و اقشار فقیر ایجاد نمیکنه ولی واقعا اسم استان خیلی سخت تلفظ میشه و اسم استان خیلی مهمه هیچ جا نمیشناسمون همه جا با چهار محال اشتباه میگرمون به نظر من چون لر هستیم بهترین کار اینه پسوند لر باید رو اسم باشه مثلا لرستان جنوبی- زاگرس بد نیست ولی لرستان جنوبی بهتره با این وجود اگه مسولین راست میگن با نظر اکثریت مردم اسمو انتخاب کنن.

 95. مجتبی says:

  مخالف شدید

 96. ناشناس says:

  پارسیان و زاگرس

 97. رسول says:

  زمانی که شبکه استانی رو میخواستن راه اندازی کن براب انتخاب اسمش نظر خواهی کردن و گفتن باید نام شبکه استانی دربرگیرنده همه استان باشه بعد گذاشتن دنا که هیچ ربطی به حوزه گرمسیر نداشت حالا هم همون آش و همون کاسه نظر دادن الکی هست و حتما اسمی انتخاب میشه که فقط مربوط به حوزه سردسیر هست

 98. سرداری از ایل بایاری says:

  با توجه به اینکه استانمون ۱۰۰% لر هستن لرستان جنوبی مناسب ترین اسم خواهد بود

 99. دنا says:

  درود بر هم استانی های عزیز اولا این که دنا قشنگترین اسمه واقعا قشنگه چون خودتون ببینیدو بپرسین اکثرا غیره بومی دارن نگاه شبکه دنا میکنن پس دنا معروفترین اسمی هست که میشه گذاشت دوما .اقا حسن تو خودت اول درست بنویسش بعد اظهار نظر کن خیلی مخلصم داداش با تشکر

 100. سادات محله says:

  پارسیان

 101. بهار۶۴ says:

  زاگرس هم بامسما وهم تلفظش براهمه راحتتره. یاعلی

 102. منطق says:

  بنظرمن این خودخواهی است که اسم بویراحمدروی استان باشه،چون همه که بویراحمدی نیستند،من بازاگرس موافقم،زنده بادزاگرس

 103. منطق says:

  چقدمردمو میزارین سرکاربسه!!!اینم شدمث شبکه دنا که کل خرج استان ازنفت گچسارانه بعدبجای اینکه بزارنش نفت .مسولای خودبویراحمدی گذاشتن دنا.تاسف باره واقعا.من بازاگرس موافقم

 104. منطق says:

  خواهش میکنم،بدون قوم گرایی اسم انتخاب کنید!!اسم شبکه دنا میتونست نفت هم باشه،ولی باقوم گرایی…من بازاگرس موافقم

 105. منطق says:

  زاگرس زیباست،خواهشاقوم گرایی نکنید،بویراحمدو دنا راتمام کنید.زنده باد زاگرس

 106. نفت says:

  بنظرمن این خودخواهی است که اسم بویراحمدروی استان باشه،چون همه که بویراحمدی نیستند،من بازاگرس موافقم،زنده بادزاگرس

 107. م says:

  زاگرس

 108. حسام says:

  ۱.حوضه ی ثلاث ۲.لوداب.۳.پشته ی زیلی ۴.شروگرو ۵.بیمنزگون۶.شاهمزه خصوصا شاهمزه

 109. پوریا says:

  زاگــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرس

 110. محمد says:

  سلام دوستان اگرگچساران نباشه گهکیلویه وبویرحمد کیلویی چنده من نه گچسارانیم ونه استان فقط این را میخوام بگم هرشهرستانی بنام خودش راضیه اکثریت مردمان این استان فقط منافع شخصی خودشونن کاری به کسان دیگه ندارن چرا براعصاب خودتون راه میرید اگرنام استان هرچه کوچک باشه هم تلفظ وهم نوشتاری وهم دیدبانش بهتره دوستان زیادباهم درنیوفتید بجای این حرکات زشت و ناپسند که دورازانسانیته. به فکر اقتصاداستانتون باشید ازدیگراستانها درس عبرت بگیرید شماها فقط حاضرید ازسفره فامیلتون کم بشه گورپدرش پای خوهرومادتون رامیگیرید یمقداری ازمردمون سرزمین دیگرسرمشق بگیرید موقع انتخابات ودیگرمراسمات پاچه همدیگررامحکم گرفتهذتاپاره نکنیدولکن معامله نیستید بگذارید سیاستمداران استانتون تصمیم بگیرد مطمئن باشید به ضررتون نیست استان زاگرس محبوب ترازهمه اسمهاست

 111. بهادری says:

  چ مشکلی داره اسم الانش مگه …
  خیلی دلتون میخاد عوض کنین
  زاگرس بهتر از بقیه اسما پیشنهادیه

 112. وحیدشمشاد says:

  با تغییر موافقم …نام استان بایاری

 113. اسکندر سینگ says:

  به نظر من بزارید کالیفرنیا

 114. Anonymous says:

  دنا♡زگرس♡

 115. زیلایم says:

  من به شدت مخالفم
  باخوندن متن بعضیاتازه تفرقه بین لرای کهگلویه رو فهمیدم یکی میگه من گچسارانیم پس باید نام استان تغییر کنه یکی میگه من اهل باشتم پس باید تغییرکنه چراماایلای استان نمیتونیم باهم متحدباشیم تااستانمونوبهپیشرفت ویه جایگاه بالابرسونیم به خداوقتی میریم تویه شهر مثل اصفهان یاهرجای دیگه وقتی میپرسن اهل کجایی میگم لرم اونام تورولرمیدونن نمیگن فلانی زیلاییه نمیگن بهمئی نمیگن بویراحمدی یاگچسارانی میگن لره به خدامنم زیلاییم ولی وقتی به لرتوهین میشه وقتی به گچسارانی وبویراحمدی باشتوویاسوجی توهین میشه من آتیش میگیرم مالرای استان کهگلویه یه درختیم که شاخ وبرگای زیادی داره ولی همگی ازیه ریشه ایم به امیداینکه یه روزلرهای کهگلویه به اتحادی برسن که بینی دشمناشونو به خاک بمالن درودبرغیرت لرهای کهگلویه

 116. Anonymous says:

  لرستان جنوبی است یا انشان. هردو خیلی خوب هستند البته نام لرستان جنوبی یا لرستان ساحلی باید شامل ممسنی ورستم وینر دیلم و هندیجان و حتی گناوه باید باشد تا یک استان کامل تشکیل بشه

 117. Anonymous says:

  اسمشه بنیت کالیفرنیا 😆😆

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *