آخرین اخبار

اجباری شدن مشاوره ژنتیک در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با اجباری شد مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، امیدواری زیادی برای کاهش معلولیت‌های ژنتیکی در آینده وجود دارد.

اشتراک گذاری
۲۲ آبان ۱۳۹۵
کد مطلب : 2998

علیرضا موسوی‌امجد با بیان اینکه بسیاری از معلولیت‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد زاییده مشکلات ژنتیکی است، اظهار کرد: تعداد معلولیت‌ها به نسبت جمعیت در استان ما زیاد است که باید کاری برای کم کردن این مشکل در استان انجام می‌شد.

وی ادامه داد: در استانی که محرومیت‌های زیادی در حوزه معیشتی مردم داریم اگر خانواده‌ای علاوه بر محرومیت‌های معیشتی، معلولی هم در خانواده داشته باشد زندگی سخت و طاقت‌فرسایی خواهد داشت.

مدیرکل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه چنین خانواده‌هایی در استان ما کم نیستند و در حال حاضر با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند، افزود: بهترین راه برای کاهش معلولیت‌ها در استان در وهله نخست اقدامات پیشگیرانه فرهنگی است.

این مدیر در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها در کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی باید به رسالت خود برای پیشگیری از مشکلات عمل کنند و به یاری دستگاه‌هایی مانند بهزیستی بشتابند.

موسوی‌امجد تبیین کرد: به همین منظور طی تفاهم‌نامه‌ای که با دانشگاه علوم پزشکی و ثبت اسناد و استانداری امضا کردیم از این پس مشاوره ژنتیکی در استان قبل از ازدواج اجباری شد.

مدیرکل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد با قدردانی از این حضور و تعامل اداره‌کل ثبت اسناد استان مطرح کرد: با این تعامل و همکاری که برقرار شد در آینده شاهد کاهش چشمگیر معلولیت‌ها در استان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در استان معلولیت‌هایی که ناشی از تصادفات و حوادث کار باشد کمتر یافت می‌شود، توضیح داد: بیشتر معلولیت‌ها به دلیل مشکلاتی است که با مشاوره و عمل به مشاوره ژنتیک می‌توان برطرف کرد.

این مسئول با درخواست از رسانه‌ها برای تبیین این موضوع در رسانه‌ها و مطبوعات استان برای نهادینه شدن در بین مردم به خصوص جوانانی که در شرف ازدواج هستند افزود: جوانان با چنین مشاوره‌هایی مشکلات بعدی را در زندگی نخواهند داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *