آخرین اخبار

کوچکترین شهید کهگیلویه و بویراحمد

بسیجی شهید ابوالقاسم علی پور با دستکاری شناسنامه‌اش به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شده بود. وی در عملیات بیت‌المقدس ۷ (شلمچه) شرکت کرد و مفقودالاثر شد

اشتراک گذاری
30 September 2016
کد مطلب : 1316

71423179_77270230bedbeشهید «ابوالقاسم علیپور» با ۱۲ سال سن کوچکترین شهید کهگیلویه و بویراحمد در دوران دفاع مقدس است که با دستکاری شناسنامه خود را به جبهه رساند و بعد از سال‌ها مفقودالاثری، به میهن بازگشت.

به گزارش ایسنا، بسیجیِ شهید، ابوالقاسم علی پور یکی از شهدای کهگیلویه و بویراحمد است که در سال ۱۳۵۴ در روستای «قلات» از توابع استان متولد شد.

دوران کودکی را در آغوش مادری مهربان و در سایه پر مهر پدری پر تلاش در ایلات عشایری در کوه ها و دشت‌های سردسیر «قلات» از توابع شهرستان بویراحمد و گرمسیر  روستای «کوپن» سپری کرد.

وی تا کلاس اول راهنمایی به تحصیل علم پرداخت و سپس در ۲۳ خرداد ۱۳۶۷ در حالی که ۱۲ سال و ۸ ماه بیشتر نداشت وارد عرصه نبرد شد. جثه شهید بزرگتر از سنش بود و کسی نمی توانست سن کمش را تشخیص دهد.

مادر دلسوز شهید این چنین از فرزندش گفته است: ابوالقاسم فرزند چهارم خانواده بود که هنگام تولد و شهادتش پدر بالای سرش نبود. پدرش که در خارج از منطقه مشغول کار بود، تا چندین ماه بعد از تولد ابوالقاسم نتوانست به دیدن ما بیاید و من مجبور بودم جای خالی پدر را برای وی پر کنم. بعد از چند ماه که پدر برگشت برای سلامتی و تولد ابوالقاسم نذر کرد. بعد از تولد ابوالقاسم ۵ دختر و یک پسر به دنیا آوردم که دو دختر بعد از چند ماه از دنیا رفتند، ابوالقاسم از همان بچگی مهربان، دلسوز، آرام و زرنگ بود و هیچوقت روی حرف ما حرفی نمی زد و در کارهای کشاورزی و دامداری به ما کمک می کرد.

ما در منطقه عشایری در سردسیر بودیم. ابوالقاسم در گرمسیر بود و بدون اطلاع ما شناسنامه‌اش را از چمدان برداشته بود و آن را برای برای رفتن به جبهه دستکاری کرده بود. سال ۶۷ نامه‌ای برایمان نوشت که من عازم جبهه شده‌ام. تا ۱۱ سال هیچ اطلاعی از او نداشتیم و شب و روزم گریه و زاری بود. تمام نهادهایی که به جبهه ختم می‌شدند و هر جایی که به ذهنمان می‌رسید پرسیدیم اما خبری نبود.

پدرش ابوالقاسم نیز گفته است:در دوران خردسالی فرزندانم همه تلاشم این بود که آنها را با اخلاق، با ادب، مهربان، دلسوز و آشنا با فرهنگ دینی و مذهبی رشد دهم. در سالی که ابوالقاسم به دنیا آمد به دلیل اینکه در کوه های فارس بودیم تا چند ماه بعد از تولدش نتوانستم آن را ببینم.از همان کودکی بسیار ساکت، آرام، دلسوز و بسیار بازیگوش بود.ابوالقاسم علاقه زیادی به مدرسه و درس خواندن داشت. بسیار با اخلاق و منظم بوده و در کنار درس خواندن در کارها به ما کمک می‌کرد. بعضی اوقات نیز با دوستانش برای کار در مزرعه دیگران می‌رفت و با دستمزدش برای برادر و خواهرانش هدیه و وسایلی که نیاز داشتند تهیه می‌کرد. اما در کنار همه این کارها حواسش به رفتن جبهه بود.

بسیجی شهید ابوالقاسم علی پور با دستکاری شناسنامه‌اش به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شده بود. وی در عملیات بیت‌المقدس ۷ (شلمچه) شرکت کرد و مفقودالاثر شد.

پیکر پاک شهید در  ۲۸ بهمن ۱۳۷۹ با تلاش کمیته جست‌وجوی سازمان یافته ستاد کل نیروهای مسلح پیدا شد و  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۱ به استان منتقل و در گلزار شهدای شهر یاسوج به خاک سپرده شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *