آخرین اخبار

وام ۸۰ میلیاردی برای آقایان خاص/معلمان اندرخم وام ۲ میلیونی

تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان منجر شد تا تحقیق‌وتفحص از این صندوق در صحن علنی مجلس مصوب شود طبق گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس بانک سرمایه وام ۸۰ میلیارد تومانی با سود ۱.۵ درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی ۲ میلیون تومان هم وام نمی‌دهند. صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال […]

اشتراک گذاری
17 October 2016
کد مطلب : 2055

تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان منجر شد تا تحقیق‌وتفحص از این صندوق در صحن علنی مجلس مصوب شود طبق گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس بانک سرمایه وام ۸۰ میلیارد تومانی با سود ۱.۵ درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی ۲ میلیون تومان هم وام نمی‌دهند.

صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال ۷۳ با هدف ارائه خدمت به‌ویژه در ایام بازنشستگی فرهنگیان پا به عرصه وجود گذاشت این روزها نه‌تنها در عرصه خدمت‌رسانی به مخاطبان خود ناکام مانده است که زمزمه‌های فساد مالی و دریافت پاداش‌‌ها و حقوق‌های نجومی از این صندوق به گوش می‌رسد.

عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان سال‌هاست که مورد انتقاد است و این صندوق با ده‌ها شرکت زیرمجموعه از بانک تا پتروشیمی در ارائه خدمات قابل قبول به جامعه مخاطبانش توفیقی نداشته در حالی که سرمایه‌های این صندوق با کسر ۵ درصد از حقوق فرهنگیان و واریز ۵ درصد سهم دولت کسب شده است.

به گزارش تسنیم،در ماه‌های اخیر موضوع تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان جدی‌تر از گذشته مطرح شد و با ورود دادستانی به این ماجرا، ۵ نفر در رابطه با تخلفات صندوق فرهنگیان بازداشت شدند. نمایندگان مجلس نیز در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵) تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را مصوب کردند.

جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و از طراحان طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان امروز در صحن علنی مجلس در رابطه با وضعیت صندوق ذخیره اعلام کرد:‌ شرکت ساختمانی فرهنگیان در اصفهان شکست خورد و نتوانست کاری را انجام دهد و به جای اینکه شرکت‌های ساختمانی در چند استان متمرکز شوند باید در مناطق محروم سرمایه‌گذاری می‌کردند.

وی به تغییر مدیرعامل بانک سرمایه که متعلق به فرهنگیان است اشاره کرد و گفت: در دو سال ۶ مدیرعامل عوض شدند که در نهایت مدیرعامل صندوق سرپرست این بانک شد. به دلیل برداشت بیش از حد از منابع، بانک مرکزی این بانک را مشمول جریمه کرد. ۹۰ درصد اعتبارات به ۳۰ نفر و ۱۰ درصد مابقی به فرهنگیان اعطا شد.

نماینده مردم رشت در مجلس درباره ۷ هزار میلیارد تومان معوقات غیرقابل وصول بانک سرمایه بیان کرد: یک نفر ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک بدهکار است همچنین بانک سرمایه وام ۸۰ میلیارد تومانی با سود ۱٫۵ درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی ۲ میلیون تومان هم وام نمی‌دهند.

در همین رابطه رضا نهضت کارشناس آموزش‌وپرورش اظهار کرد:‌ ما به عنوان معلمانی که عضو این صندوق و سهامداران اصلی آن هستیم، هیچ اطلاعات دقیقی از آن چه که در صندوق می‌گذرد نداریم. اطلاعات ما همان اطلاعاتی است که به صلاحدید مسئولان صندوق، در سایت آن آمده که این اطلاعات نه دقیق است و نه جامع.

** اطلاعات سال مالی ۹۴ در سایت صندوق نیامده است

وی افزود‌: به عنوان مثال یک سال است که از سال مالی منتهی به شهریور ۹۴ می‌گذرد اما هیچ اطلاعاتی از این سال مالی و میزان سود آن، در سایت صندوق موجود نیست. وقتی هم که اعتراض می‌کنیم که چرا معلمان به عنوان سهامداران اصلی، نمی‌توانند نظارتی بر صندوق داشته باشند، دوستان پاسخ می‌دهند که صندوق حسابرس دارد و آنها به حساب‌ها رسیدگی می‌کنند و با این استدلال که تشکیل کمیته حسابرسی زیر نظر هیئت مدیره، تقویت حسابرسی داخلی و امور حقوقی و قراردادهای موسسه و بازرسی ویژه مدیر عامل، از تمهیدات نظارتی در سطح داخلی موسسه است، نیازی به حضور نماینده معلمان در صندوق نمی‌بینند.

** سهم حسابرسان در افشای تخلفات، فقط ۳ درصد

نهضت به گفته‌های یکی از حسابرسان صندوق اشاره کرد و گفت: در حالی مسئولان از نظارت حسابرسان بر صندوق سخن به میان می‌آورند که طبق گفته یکی از حسابرسان صندوق ذخیره، مطابق آمار در دنیا تنها ۳ درصد از تخلفات و تقلب‌هایی که در بنگاه‌های اقتصادی روی می‌دهد، توسط حسابرسان افشا می‌شود.

این کارشناس آموزش‌وپرورش داد:  معلمان به همین حسابرسی‌ها هم دسترسی ندارند تا بدانند نظرات آنها در باره عملکرد یا تخلفات احتمالی آن چیست؟ مسئولان صندوق به طور گزینشی اطلاعاتی را در سایت قرار می‌دهند.

نهضت افزود: هم‌اکنون تنها راه دسترسی معلمان به اتفاقاتی که در صندوق افتاده گزارش برخی از نمایندگان مجلس است. البته اخباری از دستگیری‌ها در صندوق توسط دادستان اعلام شده است، اما معلمان بیشتر از این نمی‌دانند.

وی به سخنان نمایندگان مجلس استناد کرد و گفت: در روزهای نخست که دو نفر از نمایندگان مجلس خبر از  وجود تخلفات گسترده در صندوق دادند، مشاهده کردیم که مسئولان آموزش و پرورش و صندوق ذخیره موضع گرفتند و آنها را نادرست خواندند. کار به جایی رسید که مدیرعامل صندوق در صداو سیما، بیان تخلفات صندوق را کار دشمن دانست و حالا روزی نیست که نماینده‌ای از وجود این تخلفات گسترده خبر ندهد.

** هجمه به صندوق ذخیره فرهنگیان؛ سنگ اندازی در معیشت معلمان

نهضت ادامه داد: البته هیئت امنا نیز باید در این زمینه پاسخگو باشد و تمام مسئولیت را بر دوش مدیرعامل صندوق انداختن، صحیح نیست چرا که وی به پشتیبانی هیئت امناء به کار مشغول شده است به خصوص که نایب رئیس هیئت امنا در گفته‌هایی اخبار منتشر شده دررابطه با تخلفات صندوق فرهنگیان را مصداق مورد هجمه قرار دادن معیشت معلمان دانسته بود.

این کارشناس آموزش وپرورش بیان کرد:‌ البته با رصد اخباری که در مدت سه سال در مورد صندوق ذخیره منتشر شده است و کدهایی که برخی آگاهان در صندوق می‌دهند می‌توان تخلفات احتمالی را حدس زد. به عنوان مثال از آغاز به کار مدیریت فعلی یکی از طرح‌ها برای ارتقای معیشت معلمان، طرح فرهنگ بود به این معنا که کارت‌هایی را به معلمان می‌دادند تا از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای فراز، برخی مایحتاج را با تخفیف ۲۰ درصدی، ماهیانه تا سقف ۲۰۰ هزارتومان خریداری کنند.

نهضت بیان کرد: آقای غندالی وعده کرده بود که ۶۰ فروشگاه برای این طرح پیش‌بینی می‌شود الان سه سال از مدیریت وی می‌گذرد و از این طرح و فروشگاه‌ها خبری نشده است. برخی زمزمه‌ها از سوی برخی از آگاهان در صندوق هست که مبلغ ۸۰ میلیارد تومان به فردی با سود تنها ۱٫۵ درصد وام داده شده و معلوم نیست که سرنوشت این تسهیلات چه شده است؟ این در حالی است که نرخ سود بانکی در زمانی که این وام داده شده، در حدود ۲۷ درصد بوده است. ما که در این مدت از این طرح چیزی ندیده‌ایم، کافی است به سایت طرح فرهنگ مراجعه کنید تا ببینید که اصلاً این سایت کار نمی‌کند. اگر واقعاً آن چنان که می‌گویند این سود ۱٫۵ درصد بوده تکلیف صندوق و مدیران آن معلوم است، سرنوشت این وام چه شده؟ آیا پول بازگشت داده شده است؟ برخی ازآگاهان می گویند در قبال این مبلغ وام، مقداری ملک بازگردانده شده یا به تعبیری تهاتر شده است که ارزش آن بسیار کمتر از ۸۰ میلیارد تومان است.

**وضعیت نامعلوم بانک سرمایه

وی گفت: فروردین سال ۹۳ تا تیر سال ۹۵ بانک سرمایه هفت مدیرعامل و سرپرست عوض کرده است که واقعاً غیرعادی است و مدیرعامل صندوق با چه مجوز قانونی، خود را سرپرست بانک سرمایه کرد؟

احمدی‌لاشکی در تذکری شفاهی:
یک نفر سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار است/ فساد در صندوق فرهنگیان برای تضییع حقوق معلمان بوده است

نماینده نوشهر و چالوس با بیان اینکه یک نفر سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار است، گفت: فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان حقوق معلمان را نشانه رفته است.

قاسم احمدی‌لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان در تذکری شفاهی اظهار داشت: چند روز پیش کتابی را با عنوان ابعاد فساد در ایران خواندم که چند جمله از آن را در صحن علنی مطرح می‌کنم، در این کتاب نوشته شده ۶ میلیارد تومان اختلاس در بانک صادرات، ۱۲۳ هزار میلیارد تومان اختلاس در شعبه تجریش بانک صادرات، ۴۰۰ هزار دلار اختلاس در بانک تجارت رخ داده است.

وی افزود: امروز همین مسائل باعث شده شهرام جزایری‌ها، خاوری‌ها و بابک زنجانی‌‌ها سر برآورند، طبق این کتاب ۱۲ میلیون دلار توسط رئیس بانک شعبه پاریس به نفع گروهک فدائیان خلق و ۲۸ میلیون درهم در یک شرکت متعلق به بانک ملی در دبی اختلاس شده است.

احمدی‌لاشکی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: یک اختلاس ۵۰۰ میلیارد تومانی همزمان در سه بانک سپه، ملت و صادرات رخ داده است، مجلس شورای اسلامی امروز با تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان کار بزرگی انجام داد، چراکه این گونه فسادها حقوق معلمان را نشانه رفته است.

نماینده نوشهر و چالوس در مجلس با بیان اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان ۹۱۷ هزار معلم عضو دارد، گفت: چند هزار میلیارد تومان از پول این معلمان در این صندوق گم شده است، این صندوق وضعیت بیماری دارد، طی دو سال گذشته ۶ مدیرعامل در بانک سرمایه تغییر کردند. البته شاید این تغییر مدیران عامل بانک سرمایه برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات این بانک بوده است، بانک سرمایه در سال ۹۴ حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است.

احمدی‌لاشکی بر همین اساس تصریح کرد: بیمه معلم که خنثی است، فقط ۲۰ مشاور دارد که از آنجا حقوق دریافت می‌‌کنند، یک نفر سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار است و ۹۰ درصد تسهیلات تنها به ۳۰ نفر ارائه شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی با تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اجازه نخواهد داد دارایی معلمان به تاراج برود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *