کد خبر : 726
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 22 سپتامبر 2016 - 15:27

معضل نداشتن مدرسه و نتیجه ای به نام مهاجرت و حاشیه نشینی

معضل نداشتن مدرسه و نتیجه ای به نام مهاجرت و حاشیه نشینی

دسترسی به مدارس به خصوص در مقاطع راهنمایی و دبیرستان به معظلی جدی برای والدین و دانش آموزان در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد بدل شده است.

بسیاری از روستاهای استان از نعمت مداس راهنمایی و دبیرستان محروم اند و دانش آموزان باید فاصله ای بعضاً تا ۱۵ کیلومتر را برای رسیدن به مدرسه خود طی کنند.

مشکل اما زمانی جدی تر می شود که دانش آموز ما دختر خانم ها باشند، طی مسیرها یا باید با ماشین شخصی باشد و یا در مواردی پیاده و در هر دو مورد امنیت فرزندان روستا نشینان به خصوص دختران مساله ای جدی به نظر می رسد.

بسیار از روستائیان ماشین و یا توان و بودجه کافی برای اجاره سرویس فرزند خود را ندارند و شاهدیم دانش آموزان این والدین با طی مسیری طولانی باید به مدارس خود برسند و اگر خوش شانس باشند ماشینی در میانه راه آنان را سوار می کند که البته این خود عاری از خطر نیست.

هم اکنون به لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی در اکثر قریب به اتفاق روستاها گاز، آب و برق فراهم شده است اما در بخش آموزش و به خصوص مدارس راهنمایی و دبیرستان معضلی جدی وجود دارد که همین امر زمینه مهاجرت از روستاها به شهرها را دچار می شود.

چند نفر از اهالی روستاهای پریکدان، آبزالو و … اظهار داشتند: مدارس راهنمایی و دبیرستان از محل زندگی ما فاصله زیادی دارد و ایاب و ذهاب دانش آموزان معضلی شده که ما را در منگنای شدید تصمیم میان مهاجرت به شهر، منع فرزندانمان از تحصیل و یا به جان خریدن همه خطرات قرار داده است.

آنها از خطر راه گفتند و اینکه دیگر در این زمان به کسی اعتماد نیست که حتی فرزندانمان به خصوص دخترانمان را به آنها بسپریم تا به مدرسه بروند و برگردند و در این شرایط مجبوریم یا آنها را از ادامه تحصیل منع کنیم یا با وجود کار اصلی مان که کشاورزی است و درآمد دندان گیری هم نداریم به شهر ها پناه ببریم.

حال که در روستاها همه امکانات مهیا شده و سیاست جلوگیری از مهاجرت بی رویه به شهرها به صورت جدی در دستور کار مسئولان قرار دادر، حیف است بخاطر نبودن سرویس های ایمن مدارس در روستاها شاهد مهاجرت روستانشینان بیکار و کم توان به شهرها باشیم که خود زمینه حاشیه نشینی بی رویه و سایر بزه ها را ایجاد می کند، باشیم.

یکی از انتظارات عمده مردم تامین امنیت و آرامش و تحصیل بی دغدغه برای خود و فرزندانشان است و سیاست نظام هم همین است و جا دارد مسئولان با چاره اندیشی در این خصوص ضمن تامین امنیت دانش آموزان پسر و دختر روستایی از ترک تحصیل آنها به خصوص در میان دختران روستایی جلوگیری کنند.

بویرنیوز/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.