آخرین اخبار

رتبه دوم سرشماری اینترنتی کشور از آن کهگیلویه و بویراحمد شد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کهگیلویه و بویراحمد در سرشماری اینترنتی بیش از انتظار ظاهر شد که به لحاظ میزان مشارکت خانوارهای این استان در کشور بعد از سیستان و بلوچستان رتبه دوم را کسب کرد. به گزارش فانوس زاگرس ، سید موسی خادمی روز چهارشنبه در نشست توجیهی آمارگیران شهرستان بویراحمد در یاسوج اظهار […]

اشتراک گذاری
19 October 2016
کد مطلب : 2201

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کهگیلویه و بویراحمد در سرشماری اینترنتی بیش از انتظار ظاهر شد که به لحاظ میزان مشارکت خانوارهای این استان در کشور بعد از سیستان و بلوچستان رتبه دوم را کسب کرد.

خادمی استاندار

به گزارش فانوس زاگرس ، سید موسی خادمی روز چهارشنبه در نشست توجیهی آمارگیران شهرستان بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: برنامه ریزی و اتخاذ تصمیم ها در بخش های مختلف بدون آمار و اطلاعات دقیق و معتبر همچون رهاکردن تیری در تاریکی است.

وی با اشاره به نزدیک شدن آغاز مرحله دوم سرشماری در استان، گفت: کار میدانی، بخش مهم و اساسی برای دسترسی بهتر به آمار و اطلاعات است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: تنها راه دسترسی به اطلاعات سرشماری در گذشته حضوری بوده که با انقلاب و تحولی که در فناوری های نوین به وجود آمد، این روند تغییر پیدا کرده است.

خادمی ادامه داد: کشورهای پیشرفته با روی آوردن به روش های استنباطی از آمارگیری حضوری فاصله گرفتند اما درجمهوری اسلامی و برخی کشورهای توسعه نیافته هنوز زیرساختها به شکل مطلوب برای استفاده از این روش فراهم نیست.

وی بیان کرد: با حرکت به سمت ایجاد دولت الکترونیک و استفاده از تکنولوژی های نوین که در دولت تدبیر و امید آغاز خوبی داشته، می توان خطاهای بخش توصیفی و استنباطی را تا حدود زیادی کاهش داد.

وی بر ضرورت اهمیت وجود آمار و اطلاعات در حوزه های مختلف به ویژه نفوس و مسکن گفت: آمارگیران باید با نهایت دقت، سخت کوشی و ظرافت حتی یک نفر را در آمارگیری حضوری خود از قلم نیندازند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: آمارگیران باید امانت دار باشند و این حق مردم است که اطلاعات آنها دقیق و صحیح گرفته و به دست تصمیم گیران برسد.

خادمی یادآور شد: کهگیلویه و بویراحمد در سرشماری اینترنتی بیش از انتظار ظاهر شد که به لحاظ میزان مشارکت خانوارهای این استان در کشور بعد از سیستان و بلوچستان رتبه دوم را کسب کرد.

مشارکت ۴۴ درصدی مردم کهگیلویه وبویراحمد در سرشماری اینترنتی

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه وبودجه نیز با ارایه اطلاعات استخراج شده تا روز ۲۷ مهر سال جاری گفت: ۳۱۴ هزار و ۹۲۴ نفر به صورت اینترنتی سرشمای شده اند.

علی شهابی اظهار داشت: مشارکت ۴۴ درصدی مردم کهگیلویه و بویراحمد به نظر می رسد در سرشماری اینترنتی و کسب جایگاه یازدهم برای استانی با جمعیت روستایی بیش از ۵۴ درصدی نمره قابل قبول باشد در حالی که در کشور جمعیت روستایی ۳۰ درصد است.

وی ادامه داد: تاکنون شهرستان دنا با ۶۲درصد و بویراحمد با ۳۴ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین مشارکت را در سرشماری اینترنتی داشته اند.

شهابی تاکید کرد: نگرانی هایی در سطح استان وجود دارد که برخی افراد مکان زندگی خود را در شهرستانی غیر از جایی که ساکن هستند اعلام کرده اند اما چنانچه هنگام مراجعه حضوری اشتباهی در اطلاعات مشاهده شود ماموران دوباره سرشماری را انجام می دهند.

وی یادآور شود: سرشماری اینترنتی با هدف ایجاد مشارکت مردمی بوده اما آمارها و اطلاعات نهایی از تبلت های ماموران آمارگیر استخراج می شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه وبودجه یادآور شد: نتایج اولیه سرشماری ۱۵ دی سال جاری و نتایج تفصیلی آن نیز مرداد سال ۹۶ اعلام می شود.

شهابی اظهار داشت: ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم درگیر سرشماری حضوری خواهند بود که ۱۸۳ نفر از این افراد آمارگیرانی هستند که بر اساس برنامه ریزی هر مامور ۱۲۰۰ خانوار را سرشماری می کند.

وی گفت: معیار سواد و بی سوادی در مراجعه حضوری برای ثبت اطلاعات، توانایی خواندن و نوشتن و یا سواد قرآنی است که هر فرد پایه سوم ابتدایی را گذرانده باشد با سواد محسوب می شود.
فرماندار بویراحمد نیز گفت: جمعیت مهاجر این شهرستان از سال ۹۵ تاکنون افزایش چشمگیری داشته به همین دلیل سرشماری برای این منطقه مهم است.

محمد کاظم نظری با مهم خواندن سرشماری و اطلاعاتی که از آن استخراج می شود، اظهار داشت: اعتبارات بر اساس جمعیت توزیع می شود و باید آمارگیران برای کسب اطلاعات دقت و ظرفت بیشتری به خرج دهند.
وی ادامه داد: تاکنون میزان مشارکت مردم شهرستان بویراحمد در سرشماری اینترنتی به لحاظ آماری چندین برابر سایر شهرستانها بوده اما به نسبت جمعیت، همچون سایر مراکز استانهای کشور کم است.

مرحله نخست سرشماری عمومی نفوس و مسکن به صورت اینترنتی از چهار مهر در سراسر کشور آغاز و تا ۳۰ مهر ادامه دارد.

جمعیت کهگیلویه وبویراحمد بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ بیش از ۶۵۸هزار نفر است.
براساس اطلاعات سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰بیش از ۵۲ درصد از جمعیت این استان در مناطق شهری زندگی می کنند./ایرنا

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *