آخرین اخبار

سمّ پراکنی در فضای مجازی

یکی از ابعاد جنگ نرم دشمنان خبیث و پلید استفاده از ابزار جدید و شبکه های مجازی  علیه دین و ارزشهای اسلامی و انقلابی است. از آنجایی که عده ای بخاطر عدم آگاهی و معرفت نسبت به مبانی و معارف دین و یا از سر غرض و عناد از قلم مسموم خویش برای سمیّ نمودن […]

اشتراک گذاری
16 سپتامبر 2016
کد مطلب : 403

یکی از ابعاد جنگ نرم دشمنان خبیث و پلید استفاده از ابزار جدید و شبکه های مجازی  علیه دین و ارزشهای اسلامی و انقلابی است. از آنجایی که عده ای بخاطر عدم آگاهی و معرفت نسبت به مبانی و معارف دین و یا از سر غرض و عناد از قلم مسموم خویش برای سمیّ نمودن و منحرف کردن مردم بویژه جوانان بهره می برند، نکاتی را با استفاده از آیات قرآن به عرض همگان می رسانیم:

۱- استفاده ی معقول و مشروع از فضای مجازی و با رعایت موازین الهی و تبلیغ معارف حیات بخش اسلامی و ارزشهای انقلابی نه تنها ممنوع نیست بلکه مورد تأکید همه ی بزرگان و مراجع بویژه رهبر عزیز انقلاب است.

هدف از خلقت انسان ، اشیاء و ابزار همه عبودیت و بندگی خداوند است، وقتی ابزاری پیشرفته بتواند در تحقق آن هدف متعالی مؤثر باشد باید شکر گزار این نعمت الهی نیز باشیم.

۲- یکی از وظایف و تکالیف شرعی و اخلاقی انسان پرهیز از هرگونه اعمال و رفتار لغو و بیهوده است چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی. یکی از معایب اساسی فضای مجازی فعلی اشاعه ی سخنان لغو، بیهوده ، توهین و تحقیرهایی است که به وفور دیده می شود  در حالی که هیچ انسان عاقل ، مومن و با تقوایی خود را به همچو اعمال بیهوده ای آلوده نمی کند. خداوند متعال یکی از اوصاف مومنین را پرهیز از هر کار لغو و بیهوده بیان می کند و می فرماید: (والذین هم عن اللغو معرضون –مومنون۳).

 

۳– استفاده ی بی رویه از موبایل و حضور مستمر در فضای مجازی و رد و بدل نمودن مطالب بی پایه و اساس، عامل دیگری بر اتلاف عمر و از دست دادن سرمایه های ارزشمند خویش است که از یک طرف موجب بر باد رفتن داشته های خویش و از سوی دیگر باعث اضرار بر دیگران می شود، که هردو مصداق ظلم به نفس و ظلم به غیر است. این افراد ساعات فراوانی از عمر و جوانی خویش را در این راه بی ثمر و بی فایده صرف می کنند و در آینده ی نه چندان دوری فریاد ( واحسرتا علی ما فرطت فی جنب الله – زمر۵۶) را سر خواهند داد که چرا شبشان روز و روزشان شب شده، چرا در پرونده ی عمر خود و دیگران یاد و ذکری از خداوند یافت نمی شود و چرا….

 

۴- در فضای مجازی فعلی بیشترین چیزی که به چشم می خورد ایجاد شبهات و سئوالاتی است برای سست نمودن پایه های اعتقادی و اخلاقی جوانان و همراهی با دشمنان پلید و خبیث، بدون از اینکه منتظر جواب و پاسخ باشند همچنان تلاش می کنند حرف های سمیّ خود را به دیگران و در گروه های مختلف برسانند در حالی که مولا علی علیه السلام فرمود: وقتی سوال می کنید برای فهمیدن باشد نه برای امتحان و آزمون(سل تفقها و لا تسئل تعنتا… نهج البلاغه ) وفرمودند:خوشا به حال آن کس که زبان را اززیاده گویی باز میدارد وآزاراوبه مردم نمی رسد-حکمت ۱۲۳

۵- بعضی در فضای مجازی با تشکیل گروه های مختلف در صدد آگاهی بخشی و افزایش معرفت علمی و عملی دیگران هستند که این کار خوب و پسندیده و مطلوب است، لکن در همین فضا بیشترین چیزی که به چشم می خورد سخنان غیر عالمانه و غیر محققانه است. آنچه از وهم و خیال خویش بر آمده را به اسم مطلب علمی و معرفتی به خورد دیگران می دهند، در حالی خداوند همگان را از سخنان غیر عالمانه منع نموده و فرموده است: (و لا تقف ما لیس لک به علم – اسراء ۳۶).

۶- بعضی در فضای مجازی هر چه به ذهنشان می آید می نویسند و پخش می کنند گویا باور نکرده اند که مأموران ثبت اعمال از طرف خداوند همه جا حاضرند و همانگونه که فضای حقیقی را می بینند و زیر نظر دارند و ثبت می کنند در فضای مجازی نیز حاضر و شاهدند و همه را می دانند و به عنوان عملکرد او ثبت و ضبط می نمایند ( ان علیکم لحافظین – کراما کاتبین – یعلمون ما تفعلون. انفطار ۱۲-۱۰).

۷- یکی دیگر از معایب فضای مجازی فعلی توهین و تحقیر و مسخره نمودن دیگران است که از نظر عقلی و شرعی حرام و پیامد های ناگواری به عنوان حق الناس به دنبال دارد و خداوند نیز همگان را از مسخره کردن و القاب زشت و هر گونه بدزبانی و بداخلاقی نهی نموده است.(لا یسخر قوم من قوم … و لا تلمزوا انفسکم – و لا تنابزوا بالالقاب. حجرات ۱۱).

۸- در فضای مجازی عده ای با مأموریت ویژه از دشمنانی حمایت می کنند که بیشترین جنایت ها و خیانت ها را در حق ملت ایران روا داشتند، از پادشاهان و رژیم هایی (همانند پهلوی و قاجار) حمایت می نمایند که خائن به ملت بودند، از منافقینی که دستشان به خون هفده هزار شهید آغشته است، از فتنه گرانی که می خواستند ریشه نظام و ولایت را بزنند، از ملی گراها و روشنفکرانی که نه اسلام را شناخته اند و نه ارزش و عظمت ملت مسلمان را، اینها بدانند هر اندازه به کار و عملکرد این گروه ها راضی باشند از آن ها خواهند بود و با آن ها محشور خواهند شد چرا که (من رضی بفعل قوم فهو منهم).

۹- آنهایی که در فضای مجازی در صدد منحرف نمودن دل های پاک نوجوانان و جوانان هستند بدانند کاری که می کنند به طور قطع کاری شیطانی است که هم گام به گام در صدد بی دین نمودن مردم است (لا تتبعوا خطوات الشیطان) و هم بطور مداوم با وسوسه و تصرف در قوه ی وهم و خیال او را شیطانی انسانی می سازد که شیطنتش از شیطان های جنیّ بیشتراست.(الذی یوسوس فی صدور الناس – ناس۵). تلاش این گروه در فضای مجازی در راستای خوشحال نمودن شیطان اکبر و اصغر یعنی آمریکا و اسرائیل و آل سعود … می باشد.

۱۰- بعضی از افرادی که در فضای مجازی علیه دین و دین داران نشر اکاذیب می نمایند و فکر می کنند می توانند خدشه ای به حرکت پر شتاب و جهانی اسلام عزیز و مجاهدان راه خدا وارد کنند، یا محاسبات غلط و بی اساس آن ها را وادار به این اعمال زشت و بی شرمانه می کند و یا از آن جهت که مزدور و مواجب بگیر دشمنان اند می خواهند کاری انجام داده باشند. این گروه نادان بدانند وعده ی خداوند در نصرت و یاری مجاهدان و مومنان راه حق و همچنین در حفظ دین و قرآن حتمی و قطعی است ولو دشمنان از غیظ و کین ناراحت شوند و بمیرند.( ان جندنا لهم الغالبون – صافات۱۷۳).   ( یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم نوره و لو کره الکافرون. – صف۸).

 

۱۱- یکی از پایه های دین و دین داری در کنار عقیده ی صائب و رعایت احکام شرعی، داشتن اخلاق اسلامی و انسانی است که در فضای مجازی فعلی و در بعضی از سایت ها و شبکه های اجتماعی کمترین توجه به جایگاه اخلاق که نشانه ی نجابت، اصالت و کرامت انسانی است می شود. در حالی که خدای متعال از میان همه ی صفات و ویژگی های پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مسئله ی اخلاق ایشان را مورد تأکید قرار داده و همگان را به الگوپذیری از وی فراخوانده است. (و انک لعلی خلق عظیم – و لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه. احزاب ۲۱).

 

 

۱۲- قرآن کریم همگان را به جهاد کبیر یعنی عدم اطاعت و همراهی با دشمنان دعوت نموده است. آن کسانی که در فضای مجازی تلاش می کنند بنیان های اعتقادی مردم را سست، ارزشهای اسلامی و انقلابی را نادیده، خوراک تبلیغاتی برای دشمن فراهم ، اراجیف مزدوران خارج نشین را پخش، نا امیدی از آینده را برجسته ، اسلام آمریکایی را حمایت ، مقاومت اسلامی را تضعیف و نقطه ی مقابل اندیشه های امام و رهبری موضع بگیرند، از عوامل نفوذی دشمن اند ولو خود متوجه نباشند.

 

والعاقبه للمتّقین

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *