کد خبر : 6430
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۹:۲۵

روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی: بیکاری جوانان نگران کننده است/ وزرا باهم دعوایی ندارند؛ اختلاف کارشناسی است/ باید سخت‌گیری برای شبکه‌های اجتماعی را کم کنیم

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بیکاری می‌تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور تمام شود، گفت: بسیار نگران‌‌کننده است در داخل یک خانه یک یا دو نفر یا بیشتر جوان بیکار داشته باشند.

پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان؛

 

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بیکاری می‌تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور تمام شود، گفت: بسیار نگران‌‌کننده است در داخل یک خانه یک یا دو نفر یا بیشتر جوان بیکار داشته باشند.

به گزارش مشرق، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان امشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم از شبکه اول سیما در پاسخ به سؤال مجری درباره موضوع اشتغال مبنی بر اینکه آمار نشان می‌دهد حجم بیکاری کشور زیاد شده و از طرفی نشان داده می‌شود میزان اشتغال هم در کشور زیاد شده است و خیلی با هم تطابق ندارد، در همه خانه‌ها هم یک یا دو بیکار وجود دارد از جمله خانه وزیر کشور شما، که گفته‌‌اند سه فرزند تحصیل‌کرده بیکار در خانه دارند وقتی وزیر کشور اینگونه است دیگر تکلیف بقیه مردم مشخص است؛ الان وضعیت اشتغال چگونه است و به مردم در این زمینه چه می‌خواهید بگویید، اظهارداشت:‌ مسئله اشتغال مهم‌ترین مسئله کشور است یعنی در میان همه مسائلی که حائز اهمیت است به نظر من اشتغال مهم‌ترین است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بیکاری می‌تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور تمام شود، افزود: بسیار نگران‌‌کننده است در داخل یک خانه یک یا دو نفر یا بیشتر جوان بیکار داشته باشند جوانی که در سن ۲۵ یا ۲۶ سال رسیده و هنوز توان مالی برای ازدواج ندارد و عمدتاً‌ به دلیل اینکه اشتغال و کار مناسب ندارد این مسئله برای همه ما حیاتی است برای اشتغال جامعه یک تلاش جدی انجام دهیم.

وی افزود:‌ از آغاز دولت در جلسات اقتصادی یکی از مسائلی که همواره مورد بحث ما بود بحث اشتغال بود و سرازیر شدن جوانان تحصیل‌کرده از دانشگاه‌ها، چون دانشگاه‌ها خودشان یک تأخیری را برای اشتغال ایجاد کرده‌‌اند به هر حال جمعیت مؤثر دانشگاهیان چند سال پیش حدود ۲ میلیون تا ۲میلیون و ۲۰۰ هزار بود و امروز به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار و نزدیک ۵ میلیون رسیده است و سالانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل می‌شوند که اینها نیاز به شغل دارند. به علاوه افرادی که در جامعه هستند و به دانشگاه نمی‌روند و باز هم به اشتغال نیاز دارند.

وی با بیان اینکه امروز کل شاغلان ما ۲۳ میلیون نفر هستند، گفت: در عین حال رقم بیکاری بیشتر شده است.

رئیس جمهور در ادامه اضافه کرد:‌ یک تراکمی از سال‌های گذشته وجود دارد شما از سال ۸۵ تا ۹۰ به آمار اشتغال نگاه کنید تقریباً اشتغال واقعی و خالص ما ثابت است یعنی سالانه حدود ۱۴ هزار شغل خالص ایجاد شده و موضوع بیکاران در جامعه متراکم شده و الان هم چه آنهایی که در دهه شصت و هفتاد متولد شده‌‌اند دیگر سال های اشتغال‌ها آن‌ها است و باید مشغول به کار شوند.

روحانی گفت:‌ ما در ۲ سال گذشته آمار نسبتاً مناسبی برای اشتغال داریم یعنی کل شاغلین در سال ۹۲، ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بوده که اگر نمودار هم نشان دهد مشخص می‌شود که وضع اشتغال ما چگونه بوده است و بعد از آن به تدریج در ۲ سال گذشته شرایط اشتغال شرایط بهتری شده امروز کل شاغلین ما ۲۳ میلیون نفر هستند یعنی از ۲ سال گذشته تقریباً یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اضافه شدند.

وی در پاسخ به این سؤال مجری که گفت در عین حال رقم بیکاری هم افزایش یافته است، تأکید کرد: بله. رقم بیکاری هم افزایش یافته است.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال دیگر مجری که آیا این افزایش به دلیل بیشتر شدن متقاضیان به کار است و آن میزان اشتغال جوابگوی این تعداد متقاضیان نیست، اظهار داشت: متقاضی ما تقریباً تابستان امسال یک رکورد بود یعنی یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر خواستار شغل بودند و در شرایطی بودند که می‌خواستند مشغول به کار شوند.

وی ادامه داد: ما در طول یک سال اشتغالی که از تابستان پارسال تا تابستان امسال به وجود آمده حدود ۷۰۴ هزار اشتغال است و سال قبل هم همین حدود ۷۰۰ هزار اشتغال بوده است، ۷۰۰ هزار اشتغال رقم بسیار بالایی است برای اینکه مردم ما به این مسئله توجه کنند باید تأکید کنم کشورهایی که در طول دهه گذشته به طور متوسط بالای ۶۰۰ هزار شغل توانسته‌اند ایجاد کنند ۵ کشور بودند. یعنی ۷۰۰ هزار شغل برای یک سال رقم بسیار بالایی است اما در عین حال بیکارهای قبلی هستند و بیکارهای جدید هم به آنها اضافه می‌شود.

روحانی ادامه داد: اگر در یک سالی یک میلیون نفر وارد بازار کار شوند و ما ۷۰۰ هزار شغل بتوانیم ایجاد کنیم یعنی ۳۰۰ هزار نفر به بیکارها اضافه می‌شوند.

یکی از فضاهای که می‌تواند ایجاد اشتغال کند فضای مجازی است

وی در پاسخ به این سؤال مجری که آیا این ۷۰۰ هزار شغل خالص است، گفت: بله. ۷۰۰ هزار شغل خالص ما است، این ۲ سال گذشته به طور نسبی وضع اشتغال ما خوب بوده اما نسبت به تقاضا باز هم فاصله داریم اشتغال ما باید حداقل یک میلیون و یا بالای یک میلیون شود، برای این کار همه باید دست به دست هم دهیم یعنی دولت،‌کارآفرینان، بخش خصوصی، قوا و نهادهای دیگر علت اینکه می‌گوییم سرمایه باید از خارج بیاید و سرمایه‌های داخل را باید جذب کنیم یکی از دلایلش بحث اشتغال است، زیرا اگر بخواهیم اشتغال ایجاد کنیم راهش چیست؟ یکی از راه‌ها سرمایه‌گذاری است. همچنین یکی دیگر از راه‌ها ایجاد فضای مناسب برای جوانان است.

رئیس‌جمهور افزود: یکی از فضاهای که می‌تواند ایجاد اشتغال کند فضای مجازی است. در فضای مجازی مردم می‌توانند شغل‌های مناسب داشته باشند در یک سال گذشته وزارت ارتباطات اعلام می‌کند ۱۰۰ هزار شغل در ICT و فناوری اطلاعات به وجود آورده است بنابراین فضای مناسبی برای اشتغال است.

قوای دیگر همکاری‌شان کمتر شود به بحث اشتغال صدمه می‌خورد

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: اگر کسی در جذب سرمایه اخلال به وجود بیاورد صدمه به بحث اشتغال زده است، اگر قوای دیگر همکاری‌شان کمتر شود به بحث اشتغال صدمه می‌خورد؛ همه باید تلاش کنیم تا اینکه اشتغال به وجود بیاوریم.

روحانی تصریح کرد: یک هدف مهم امروز ما رشد پایدار اشتغالزا است، رشد ما هم باید با محیط‌زیست سازگار و پایدار باشد و هم باید شغل مناسب برای جامعه‌ ما به وجود بیاورد، برای این کار ما باید فضای کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی را نسبت به گذشته آماده‌تر کنیم.

وی افزود: من از حرکت به سمت اشتغال خوشحالم اما به خاطر فاصله‌ای که با افرادی که جویای کار هستند داریم، نگرانم. اینکه در سال ۴۰۰-۳۰۰ هزار نفر بدون شغل بمانند. از قبل هم آمار بیکاری ما قابل ملاحظه بوده که بسیار نگران‌کننده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هم رشد اشتغال ما خوب بوده و هم متأسفانه بیکاری ما افزایش پیدا کرده است، گفت: یعنی اقتصاد ما به اندازه‌ای که توانسته اشتغال به وجود بیاورد، نتوانسته به‌اندازه کافی همه افرادی که جویای کار بوده‌اند را جذب بازار کار کند. بنابراین همه باید در این زمینه تلاش کنیم تا فضای مناسب‌تری را برای اشتغال به وجود بیاوریم.

روحانی در ادامه پیرامون این موضوع که کارشناسان شرایط کشور را شرایط رکود اعلام می‌کنند و معتقدند که رشد اقتصادی صورت نمی‌گیرد، اما رشد اقتصادی که از طرف دولت اعلام می‌شود ۶٫۵ درصد است، اظهار داشت: رشد اقتصادی را دو مرکز آمار ایران و بانک مرکزی معمولاً متکفل هستند و بررسی و اعلام می‌کنند. از ابتدای سال در پیام نوروزی‌ام به مردم گفتم امسال هدف‌گذاری کردیم که ۵ درصد رشد داشته باشیم، همان‌زمان برخی دوستان گفتند این اعلام زود بود، چون معلوم نیست ما امسال به رشد ۵ درصد برسیم، ولی از همان ماه‌های اولیه حرکت‌های در جامعه به ما نشان می‌داد که ما به سمت این رشد خواهیم رفت.

وی افزود: از یک طرف رشد تولیدات نفتی و گازی ما و میعانات ما بود، هم در کشاورزی شاهد رشد بودیم و از شرایط محصول گندم ما مشخص بود که در کشاورزی شاهد رشد هستیم. ستاد اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال تلاش کرد برای اینکه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط را و آنانی را که نیاز به تسهیلات بانکی دارند،‌ این تسهیلات را در اختیار آنان قرار دهد. تا دو ماه پیش آماری که در این خصوص وجود داشت این بود که ۱۵ هزار واحد از تسهیلات بانکی استفاده کردند که امروز این آمار بالاتر رفته است و حدود ۱۷ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط ما از تسهیلات بانکی استفاده کرده‌اند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ همه اینها علامتی بود که نشان دهد حرکت به سمت رشد اقتصادی است. صادرات نفتی و غیرنفتی ما، هردو افزایش پیدا کرد، لذا در سه ماهه اول، ما شاهد رشد بودیم. البته رشد سه ماهه‌ای که مرکز آمار ما اعلام کرد حدود ۴٫۵ درصد بود و ما انتظار داشتیم در سه ماهه دوم رشد بالاتری داشته باشیم.

روحانی با بیان اینکه ما امروز رشد ۶ ماهه را در اختیار داریم، گفت: این رشد ۶ ماهه اول امسال نسبت به ۶ ماهه اول سال پیش است. طبق محاسبات بانک مرکزی رشد ۶ ماهه ما ۷٫۴ درصد است و طبق محاسبات مرکز آمار رشد ۶ ماهه ما ۶٫۴ درصد است.

وی پیرامون تفاوت این آمارها گفت: معمولاً این آمارها سال پایه‌شان متفاوت است. یک مرکز سال پایه‌اش سال ۷۶ است، آن مرکز دیگر سال پایه‌اش سال ۸۳ است. علاوه‌بر این در برخی محاسبه‌ها نیز باهم اختلاف دارند. ما اگر سال پایه را یکی کنیم این اختلافات خیلی کمتر خواهد شد و من گفته‌ام تا پایان امسال هر دو مرکز سال پایه را سال واحد قرار دهند تا این اختلافات کمتر شود.

وی در ادامه با بیان اینکه مردم مطمئن باشند قیمت ارز به سمت افزایش نخواهد رفت، گفت: اصلا افزایش اخیر قیمت ارز دست دولت نبوده است.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دعوایی بین وزاری ما نیست، اختلاف کارشناسی وجود دارد که ممکن است روزنامه‌ها آن را به شکل دعوا ببینند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: با این حال وقتی رشد ۶٫۴ درصدی ما وقتی به بخش‌های نفتی و غیرنفتی تقسیم می‌شود، ما در ۶ ماهه اول در بخش کشاورزی طبق آمار مرکز آمار ۵٫۹ درصد رشد داشته‌ایم. این رشد اقتصادی در بخش کشاورزی به نظر من ملموس است. ما امسال برای گندم رقمی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان خریداری کردیم. ۱۱٫۵ میلیون تن گندم از کشاورزها خریداری کردیم. آنانی که گندم‌کار بودند این رشد اقتصادی را در بخش خودشان شاهدند.

وی ادامه داد: در بخش گردشگری ما دارای رشد بودیم، آنانی که در بخش گردشگری بودند این رشد را مشاهده می‌کنند. بعضی هتل‌های ما هستند که در گذشته نصف اتاق‌های هتل همیشه خالی بوده، اما الان برای ماه‌ها جا ندارند و از پیش رزرو شده است، آنان کاملاً این رشد را احساس می‌کنند.

روحانی پیرامون رشد صنعتی نیز گفت: رشد در این زمینه هم مناسب بوده اما نه به انداز کشاورزی. رشد صنعتی ما ۴٫۱ درصد است، رشد ما در خدمات ۴٫۸ درصد است، نفت ما نیز ۲٫۱ درصد است. مجموعاً رشد اقتصادی ما ۶٫۴ درصد می‌شود. این رشد اقتصادی بسیار خوب است، آن‌هم در شرایط منطقه‌ای ما و کشورهای دیگری که در کنار ما هستند.

پیش‌بینی بانک جهانی هم برای امسال رشد بالای ۶ درصد است

وی با اشاره به پیش‌بینی بانک جهانی در خصوص رشد اقتصادی ایران گفت: پیش‌بینی بانک جهانی هم برای امسال رشد بالای ۶ درصد است و ۶٫۶ درصد پیش‌بینی شده است. بنابراین رشد امسال ما بیش از آنچه که ما پایان سال پیش هدف‌گذاری کرده بودیم که ۵ درصد بود، شده است. حتماً تا پایان امسال بیشتر هم خواهد بود و بالای ۶ درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور در پاسخ این سوال که آنچه که از نرخ رشد مهم‌تر است تداوم نرخ رشد است. در ماه‌های اخیر اتفاقاتی در کشور افتاده که عده‌ای در مورد ادامه این نرخ رشد ابراز تردید می‌کنند که آن نیز متأثر از کاهش سرمایه‌گذاری، نوسانات نرخ ارز، دعوای وزرای اقتصادی و یا اینکه گفته می‌شود شما خیلی برای حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی وقت نمی‌گذارید و بیشتر با سیاست خارجی کار دارید، است، آیا این‌گونه است؟ و اینکه چه اطمینانی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌دهید هم از جهت مدیریتی و هم محیط سرمایه‌گذاری برای تداوم رشد اقتصاد، گفت: من معتقد به تداوم رشد هستم، اینکه رشد اقتصاد سال آینده ما باز ۶ درصد یا کمتر باشد، نیاز به کار بیشتری داریم.

وی افزود: ما باید جذب سرمایه کنیم، فضای کار را مناسب‌تر کنیم؛ چراکه رشدی که امسال در نفت داشتیم سال دیگر ادامه ندارد. البته کار بسیار بزرگی در نفت انجام گرفته است، من دیدم برخی نوشته‌اند این رشد مرهون نفت است. خب‌، نفت مرهون چیست؟ رشد نفت مرهون مهندسین و کارگران نفت ما است. نفتی که چاه‌های آن بسته شده باز شدن آن آسان نیست، راه‌اندازی آن آسان نیست. صادرات نفت ما در اواخر سال گذشته از یک میلیون تا ۱٫۱ بوده است.

روحانی در ادامه گفت: در یک سال گذشته که ۱۰ تا ۱۵ روز دیگر به سالروز اجرای برجام می‌رسیم که ۲۷ دی‌ماه است، ما در تعهداتی که در برابر برجام داریم آخرین قسمتش را در همین سالروز برجام نهایی می‌شود در فردو که یک بخشی تعهداتی دادیم که هنوز انجام نشده و در حال انجام است چون قول ما یک ساله است یعنی تا پایان سال ۲۷ دی‌ماه امسال اجرایی می‌شود، امیدواریم طرف مقابل به همه تعهدات خودشان در برجام عمل کنند و ما شاهد یک رونق اقتصادی در همه کشورها مخصوصاً آنهایی که در برجام با یکدیگر تعامل داشته‌اند، باشیم.

وی تأکید کرد: نتیجه برجام به نفع همه است زیرا نتیجه برجام برد برد است و همه ان‌شاءالله شاهد یک نتیجه خوب خواهیم بود.

رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال مجری که اخیراً‌ خبری مبنی بر وجود دعوا بین وزرای دولت مطرح شده است نظر شما در این باره چیست، گفت:‌ دعوایی نیست. بله ممکن است روزنامه‌ها یا رسانه‌ها یک مقداری مسئله را به صورت دعوا ببینند، اختلاف کارشناسی داریم بین وزرا طبیعی هم است. من گاهی اوقات تا موقع رأی‌گیری هم رأی خود را نمی‌دهم برای اینکه آزاد باشند و همه بتوانند حرف بزنند و نظرات‌شان را بدهند و رأی‌گیری شود.

روحانی تأکیدکرد: اگر در جایی اختلاف باشد حتماً مداخله می‌کنم این برعهده رئیس جمهور است، اگر جایی هماهنگی بین دو وزیر نباشد حتماً مداخله خواهم کرد  و هماهنگی به وجود می‌آورم، ما مشکل هماهنگی در دولت نداریم. ولی اختلاف و نظرات کارشناسی وجود دارد که این طبیعی است. ولی ما دعوا نداریم.

وی در پاسخ به این سؤال مجری برنامه که شما اشاره کردید می‌خواهید در نرخ ارز به یک نرخ متعادل برگردید، آقای سیف شب گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه خبر توضیحاتی درباره نرخ ارز گفتند و نرخی را برای همین ارز اعلام کردند و منظورشان این بود که آن نرخ می‌تواند نرخ متعادل باشد که بنده آن نظر را اعلام نمی‌کنم و سؤالم این است آیا آن نرخ متعادل چیزی نزدیک به این عددی است که الان در بازار وجود دارد یا ممکن است خیلی پایین‌تر باشد، گفت: نه. پایین‌تر خواهد بود در آینده. البته در محاسباتی که در جلسات اقتصادی در گذشته داشتیم رقمی که در آن جلسات بحث شد این رقم‌های موجود نبوده است.

رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که بودجه سال آینده براساس چه نرخ ارزی بسته شده است، گفت: البته ما در بودجه نمی‌آوریم که دلار به چه قیمتی خواهد بود ولی برمبنای محاسباتی که وجود دارد حدود ۳ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده است. بنابراین نرخ ارز این نرخ فعلی نیست و این نرخ کاهش پیدا خواهد کرد، اینکه شما اشاره کردید دولت مایل است نرخ ارز بالا رود اصلاً این‌طور نیست.

وی افزود: برای دولت ثبات بازار از هر چیزی مهم‌تر است. بله وقتی ارز بالا می‌رود درآمد ریالی ما افزایش می‌یابد اما مهم‌تر از درآمد ریالی ثبات بازار است و قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد است و خیلی برای‌مان مهم است مردم اعتماد داشته باشند چه آن کسی که صادر یا وارد می‌کند بدانند نرخ ارز چه مقدار است و حتی کسانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند و عده‌ای در خارج می‌خواهند سرمایه دلاری خود را وارد کنند و می‌خواهند تبدیلش به ریال چقدر است و یا سرمایه‌شان را می‌خواهند خارج کنند چه مقدار ریال بدهند که همه این مسائل مهم است برای ما ثبات بازار بسیار مهم است و نرخ ارز برمبنای همین روندی که در سال‌های گذشته بوده و البته در یورو و… چنین افزایشی نمی‌بینیم، لذا دلار به ارزهای وابسته به آن مثل درهم اصولاً در این ۸-۹ ماه یک رشدی داشته است مخصوصاً از مرداد به این طرف که رشد دلار خیلی زیاد بوده در برابر ارز‌ها و به طور طبیعی نرخ ارز مقداری بالا می‌رود اما این رشد فعلی رشدی نیست که دوام داشته باشد و به یک نرخ متعادل بازمی‌گردد.

روحانی در پاسخ به این سؤال مجری با توجه به اینکه در سالگرد اجرای برجام هستیم عده‌ای قبلاً می‌گفتند برجام تقریباً هیچ بود و الان با اتفاقاتی که افتاده می‌گویند نه تنها هیچ بود بلکه خیلی هم خسارت بود و در مقابل عده‌ای دیگر معقتدند که برجام اتفاق بسیار بزرگی در کشور بوده و عده‌ای هم بین این دو طیف قرار دارند. مردادماه که در حضور شما بودیم پرسیدم که اگر برجام اجرا نمی‌شد الان شرایط ما چه بود که شما توضیحاتی دادید و الان می‌خواهم بدانم پس از گذشت ۵ ماه در سالگرد برجام همچنان آن اعتقاد را دارید و همچنان فکر می‌کنید برجام دستاورد بزرگی بوده است، اظهار داشت: بنده هیچ تردیدی ندارم که برجام کار بزرگ ملت ایران بود این موضوع ملی است اشکال ندارد کسی نظری داشته باشد و نظرش را بگوید یا نقد کند. اینها در یک جامعه دموکراتیک طبیعی است به هر حال در جامعه ما همه آزادند که حرف بزنند.

آثار برجام امروز با گذشت تقریبا یک سال نشان داده می‌شود که چگونه است

وی افزود: برجام دستاوردی بود که مردم در سایه آن حماسه‌ای که در انتخابات ۹۲ آفریدند و توانستند فضای جهانی را برای مذاکره مناسب کنند و کار بزرگی در مذاکره با ۶ قدرت بزرگ انجام گرفت ما به نتیجه‌ای رسیدیم که هیچ‌کس در دنیا نیست که بگوید ایران در این معامله ضرر کرده، سرش کلاه رفته یا شکست خورده است آنهایی هم که مخالفند مثل اسرائیل، عربستان و امثال اینها آنها هم می‌گویند ایران سر طرف مقابل کلاه گذاشته است البته این حرف هم حرف نادرستی است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما از اول هم گفتیم این توافق و مذاکرات، مذاکرات برد برد خواهد بود. آثار برجام امروز با گذشت تقریبا یک سال نشان داده می‌شود که چگونه است. ما هم در صادرات غیر نفتی  و هم صادر نفتی داریم آثارش را می‌بینیم.

روحانی اضافه کرد: شما گفتید اگر برجام نبود چه می‌شد، اگر برجام نبود الان حتی اگر آن کاهشی که آنها تصویب کرده بودند به طور مداوم کاهش پیدا کند که طبق آن برنامه ما در سال ۹۵ صادرات نفت‌مان در روز ۲۵۰ هزار بشکه بود حالا فرض کنید آن هم اجرا نمی‌شد و همین یک میلیون بشکه بود درآمد ما نصف می‌شد، از نصف هم کمتر می‌شد الان با میعانات درآمد ما از دو برابر هم بیشتر است. آن زمان ما حداکثر می‌توانستیم حقوق کارمندان را بدهیم و دیگر کار دیگری نمی‌توانستیم بکنیم. الان در بخش بودجه عمرانی امیدواریم امسال بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان البته برنامه ما ۳۷ هزار میلیارد تومان است ولی خوب تلاش ما این است که بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان در بودجه عمرانی مصرف کنیم.

وی تأکید کرد: بسیاری از بدهی‌های گذشته را پرداخت کردیم البته نمی‌خواهم بگویم همه چیز ایده‌آل است اما نسبت به فرهنگی‌ها توانستیم بدهی‌ها را انجام دهیم، نسبت به ایثارگران اکثر بدهی‌ها را پرداخت کردیم، پول گندم بار سنگینی برای ما بود و ما توانستیم پول گندم را به کشاورزان پرداخت کنیم، در بیمه الان مقداری عقب هستیم و تلاش‌مان این است که در هفته‌های آینده مجموعاً ۸ هزار میلیارد تومان پول بیمه‌ها را پرداخت کنیم، به هر حال در این یکی ۲ سال حدود ۱۱ میلیون نفر زیر پوشش بیمه آمده‌اند و رقم بسیار بالایی است و هزینه سنگینی هم دارد.

رئیس جمهور ادامه داد:‌ تمام حاشیه‌نشین‌هایی که هیچ خدماتی به آنها نمی‌رسیدکه پیش این ۱۱ میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم و شرایط آنها از روستایی‌ها هم به مراتب برتر است که اینها زیر پوشش خدمات درمانی قرار گرفتند. پایگاه‌های درمانی ایجاد شده ، مراکز درست شده و پزشک فرستاده شده به این مناطق، اگر اینها نبود مسلماً ما نمی‌توانستیم این مقدار هزینه را پرداخت کنیم. و اگر آن شرایط قبلی اتفاق می‌یافت ما حداکثر می‌توانستیم حقوق کارمندان را پرداخت کنیم همچنین حتماً این رشد اقتصادی که امروز داریم را نمی‌داشتیم، این رشد اقتصادی یک بخشش برای نفت است درست است که بخش‌های دیگر داریم ولی بخش صنعت و مابقی وابسته به نفت است.

روحانی اضافه کرد: صادرات غیر نفتی بخشی از آن وابسته به نفت است بنابراین حرکت خوبی در طول این یک سال به وجود آمد همچنین ما در زمینه نفت، گاز و سرمایه‌گذاری در این دو بخش، حمل‌ونقل، بیمه، برجام دقیقاً اجرا شده و هیچ جایی نیست که بگوییم عملیاتی و اجرایی نشده فقط در بحث بانک است و در بحث هسته‌ای هم همه آنچه که ما می‌خواستیم عملیاتی شده ما مقداری کیک زرد می‌خواستیم وارد کنیم که بیش از ۲۰۰ تن کیک زرد وارد کردیم و ۱۲۰ تن دیگر هم وارد می‌کنیم.

وی گفت:‌ قراردادهایی که ما الان با خارج بستیم و یا در حال عقد آن هستیم که اگر برجام نبود همه اینها تعطیل می‌شد. مثلاً در حمل‌ونقل قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیما را منعقد کردیم که اگر برجام نبود اینها امکانپذیر نبود الان حدود ۴۰ سال است از انقلاب تا الان ناوگان ما کهنه شده و هواپیمای نو نداریم که برای سلامت مردم بسیار مهم است.

رئیس جمهور تأکید کرد: مردم ما در سال حدود ۴ میلیارد دلار پول بلیت می‌دهند برای خرید از شرکت‌های خارجی، چرا مردم ما ۴ میلیارد دلار به خارجی‌ها پول بدهند؟ این پول باید به خود ما برمی‌گردد البته نمی‌خواهم بگویم این هواپیماها یک روزه وارد می‌شود بلکه در سال‌‌های آینده وارد می‌شوند اما امیدوارم امسال یعنی تا پایان سال چند فروند هواپیما وارد شود و حرکت بسیار خوبی است بدون اینکه  بودجه این هواپیما را بر بودجه عمومی کشور و نفت تحمیل کنیم چون این هواپیماها را ما برمبنای اجاره به شرط تملیک می‌خریم و شرکت ایران‌ایر ما متعهد است که اینها را پرداخت کند و هواپیما را می‌گیرد و پرداخت می‌کند و پولی که بابت این هواپیماها با شرکت‌های دیگر قرارداد داریم یک قرارداد ۱۸ ساله است خود این قرارداد یعنی اعتماد دنیا به ایران و اعتماد دنیا به برجام. وقتی یک قراردادی بسته می‌شود که بازپرداخت آن حدود ۱۸ سال طول می‌کشد یعنی اعتماد دنیا دارد به روند سیاست خارجی ایران و ادامه این راه.

روحانی افزود: از همه مهم‌تر در برجام این است ما ایران‌هراسی را به شکست کشاندیم، مخالفین ما ایران‌هراسی را بر کرسی نشانده بودند و در سازمان ملل در شورای امنیت تصویب کرده بودند تحریم ایران را برمبنای اینکه ایران علیه صلح امنیت جهانی دارد کار می‌کند. امروز درست نقطه مقابل است یعنی دنیا معتقد است ایران نقش سازنده در منطقه و جهان دارد در قطعنامه دیروز شورای امنیت درباره سوریه در جایی اشاره شد که نقش مستقیم ایران برای مبارزه با تروریسم در منطقه، دنیا معتقد است که ما چه نقش مؤثری در منطقه و جهان داریم و خوشبختانه برای اولین‌بار در ۵۰ سال اخیر در شورای امنیت قطعنامه‌ای تصویب شد به محکومیت اسرائیل که شرایط به گونه‌ای بود که آمریکا هم وتو نکرد و نشان داده شده که آن کشوری که در منطقه واقعاً تجاوزگر است و زمین مردم را می‌گیرد برخلاف قانون خانه‌سازی می‌کند این اسرائیل است نه ایران. علت عصبانی بودن اسرائیل از توافق هسته‌ای این بود که ایران از لیست تهدید جهانی خارج می‌شد و این برای آنها مهم بود.

وی گفت: بنابراین به نظر من کاملا روشن است هر کسی بیاید و محاسبه کند آثار برجام و توافقاتی که ما داشتیم به خصوص امروز فعالیت هسته‌ای ما یک فعالیت قانونی است در حالی که قبلاً این فعالیت هسته‌ای ما به عنوان یک فعالیت غیرقانون و برخلاف مصوبات قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تلقی می‌شد و امروز کمک به ایران برای بخش هسته‌ای مطرح است یعنی در فناوری هسته‌ای و ساخت سوخت برای راکتور و در سایر بخش‌های هسته‌ای امروز کشورهای مختلف هستند که از اروپا، روسیه و دیگران که به ما کمک می‌کنند و این باعث رشد پیشرفت ما در بخش هسته‌ای خواهد شد.

روحانی در پاسخ به این سؤال مجری که سال جدید میلادی در حالی آغاز شد تدابیر شدید امنیتی در اغلب کشورهای دنیا به ویژه کشورهای اروپایی حاکم بود و اولین عملیات تروریستی دقایقی پس از آغاز سال جدید میلادی در کشور همسایه ما ترکیه افتاد که ۳۹ کشته و ۴۰ نفر زخمی برجای گذاشت موضع ایران در قبال این تحولات چیست و نشست آستانه قزاقستان را پیش‌رو داریم درباره تحولات سوریه پس از آزادسازی حلب که موفقیت بسیار بزرگی برای ارتش کشور و نیروی مقاومت قلمداد می‌شود به طور کلی اگر بخواهید همه این تحولات را کنار هم بگذارید و جایگاه ایران را به عنوان بازیگر اصلی در خاورمیانه چه چیزی را ارائه می‌کنید، گفت:‌ نقش ایران یک نقش مهم و سازنده در منطقه است، قبلاً برخی اعتراف نمی‌کردند به این نقش ولی فکر می‌کنم امروز اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان به نقش بسیار مهم ایران برای ثبات منطقه اعتراف دارند.

تجاوز کشوری به کشور دیگر می‌تواند بسیار خطرناک باشد

وی تأکید کرد: ما چند هدف در منطقه داریم که برای ما مهم است و آنها را دنبال می‌کنیم و این را به نفع کل منطقه می‌دانیم. اولین ثبات و امنیت در منطقه است. اگر کشورهای منطقه بخواهند رشد، توسعه و با یکدیگر تعامل داشته باشند راهی به جز ثبات وجود ندارد. ناامنی، جنگ داخلی و تجاوز کشوری به کشور دیگر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: مسئله دوم مبارزه با تروریسم است، تروریسم خطری بزرگ برای کل منطقه ما و جهان است. من بسیار خوشحالم و ملت بزرگ ما شاهد هستند که در ایران شاهد یک امنیت فوق‌العاده هستیم بنده تشکر می‌کنم از همه نیروهایی که این امنیت را برای مردم به وجود آوردند آن دو نعمتی که پیغمبر فرمود «نعمتان مجهولتان الصحه و الامان» الحمدالله دولت در این دو مقوله موفقیت بسیار چشمگیری داشته است. هم در زمینه امنیت، هم در زمینه مسئله سلامت موفقیت‌های بسیار خوبی داشته است.

روحانی تأکید کرد: در کشور ما بهترین امنیت را در این سه چهار سال شاهد بودیم حتی در سیستان و بلوچستان و غربی‌ترین نقاط و همه نقاط کشور شاهد بودیم که امینت کامل برقرار بود که در این راستا باید از نیروهای اطلاعاتی، امنیتی، مسلح،‌ارتش،‌سپاه، بسیج و نیروی انتظامی تشکر کنیم. کار بزرگ و بسیار عظیمی انجام دادند.

وی افزود:از مسئله دوم مبارزه با تروریسم است و در این زمینه هر کشوری که از ما کمک خواسته و درخواست کمک کرده برای مبارزه با تروریسم ما دریغ نداشتیم چه عراق، سوریه و دیگران و اگر کسی از ما کمک خواسته به آنها کمک کرده‌ایم. لذا تروریسم در منطقه در حال شکست است و این بسیار مهم است. در این یکی دو سال اخیر حرکت بسیار مهمی علیه تروریسم به وجود آمده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: مسئله سوم  عدم تغییر مرزهای جغرافیایی است یک عده‌ای می‌‌خواهند سوریه، عراق و یمن را تقسیم کنند که ما اساساً با تغییر مرزهای جغرافیایی کاملاً مخالف هستیم برای حل مسائل منطقه معتقدیم بر ایستادگی،‌ مقابله و مقاومت و دیپلماسی، دیپلماسی و مقاومت دو روی یک سکه هستند. مقاومت نباشد با دیپلماسی تنها کاری نمی شود کرد. مقاومت و ایستادگی بدون دیپلماسی باز هم کار نهایی نخواهد شد. ما در مسئله یمن، سوریه و در بسیاری از کشورهایی الان با معضل و مشکل مواجه هستند راه حل نهایی را دیپلماسی می‌دانیم اما برای اینکه زمینه آماده شود تروریسم هم به شکست کشانده شود.

روحانی تأکید کرد: ما در سوریه هم به ملت و ارتش سوریه کمک کردیم برای اینکه در برابر تروریسم ایستادگی و مقاومت کنند و شما پیروزیهای اخیر را در سوریه شاهد بودید و مردم ما هم شاهد بودند، و هم در دیپلماسی فعال بودیم ما به طور مداوم هم با سوریه، روسیه، ترکیه و دیگر کشورهای منطقه در تماسیم و اخیراً‌هم دیدید که روابط سه جانبه‌ای بین ایران، روسیه و ترکیه در کنار سوریه به وجود آمده و این کشورها توانسته‌اند قدم‌های خوبی بردارند و امیدواریم در اجلاس قزاقستان در آستانه بتوانیم شاهد یک قدم موفقیت در دیپلماسی در زمینه منطقه باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال مجری که عده‌ای تلاش می‌کردند بگویند این توافق آتش‌بس در سوریه هیچ ربطی به ایران ندارد و ترک‌ها و روس‌ها مبتکر و طرفین این توافق بودند آیا واقعاً‌اینگونه بوده است، با اینکه شما مرتباً در تماس هستید و دیروز هم با رئیس جمهور روسیه تماس تلفنی داشتید،‌گفت: ایران نقش بسیار مهمی هم در مبارزه با تروریسم و هم در شکست تروریست‌ها دارد و هم در دیپلماسی نقش بسیار فعالی دارد و این دو در کنار هم ان‌‌شاءالله به موفقیت خواهد رسید ما امیدواریم مردم سوریه، عراق و یمن، لیبی و بحرین و سایر کشورهایی که دچار مشکلند بتوانند از مشکلات نجات پیدا کنند و یک شرایط امن برای منطقه ایجاد شود. به هر حال ما می‌خواهیم با عراق، ترکیه کار اقتصادی کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: شما اشاره کردید به حادثه‌ای که در آغاز سال میلادی در ترکیه متأسفانه اتفاق افتاد و مردم در استامبول شاهد بودند کشتار عده‌آی انسان بی‌گناه و بی‌دفاع از هر نظر محکوم است و این نشان می‌دهد موضوع تروریسم به هیچ کس رحم نخواهد کرد و این ویروس همه را مبتلا می‌کند مگر اینکه بتوانیم با این ویروس مقابله کنیم در مجموع بنده از شرایط فعلی منطقه خوشحالم البته خیلی راه طولانی در پیش داریم تا به امنیت کامل دست پیدا کنیم.

روحانی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بیشتر وقت دولت صرف مسائل سیاست خارجی است و موضوعات فرهنگی و اجتماعی کمتر دیده می‌شود، اگر بخواهید به چند کار مهم دولت در حوزه فرهنگی و اجتماعی اشاره کنید چه خواهد بود، گفت: دولت اولین ترمیمی که در کابینه انجام داد نسبت به وزرای فرهنگی و اجتماعی خودش بود. این نشان می‌دهد دولت در مسائل اجتماعی و فرهنگی اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل است.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در زمینه علمی، فرهنگی و فناورِ‌ی‌های دانش‌بنیان کارهای بسیار بزرگی انجام داده‌ایم. ما از ۵۲ شرکت دانش‌بنیان به ۲۷۰۰ شرکت رسیدیم. صندوق نوآوری و شکوفایی فعال است و در زمینه رشد علمی حرکت خوبی داریم. تلاش دولت این بوده که بتواند مراحل علم و تحقیقات و تجاری‌سازی و شرکت‌های دانش‌بنیان را فعال کند.

وی افزود: در زمینه مسائل اجتماعی، مسئله اشتغال یکی از مسائل مهم برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است. فقر و بیکاری به‌عنوان بزرگ‌ترین پایه برای آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما وجود دارد. خوشبختانه از سال گذشته رهبری راهبری مسئله مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را خودشان شخصاً به‌عهده گرفتند. در همان جلسه اول هم ایشان فرمودند ما در این کار ۲۰ سال تأخیر داریم و این جلسه را باید ۲۰ سال پیش تشکیل می‌دادیم.

روحانی تصریح کرد: خود ایشان اهتمام ویژه‌ای به مسئله آسیب‌های اجتماعی دارند. در رأس آسیب‌های اجتماعی غیر از مسئله بیکاری که خود پایه‌ای برای آسیب‌ها است، مسئله اعتیاد بسیار مهم است، کودکانی که بی‌سرپرست هستند، معلولان جامعه ما، مشکلات و معضلاتی که در جامعه از جمله طلاق هست که بسیار مهم است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از لحاظ تشکیلاتی یک شورای اجتماعی بعد از آن جلساتی که رهبری تشکیل دادند، شکل گرفت که رئیس آن شورا، رئیس‌جمهور است و جلسات متعددی تشکیل شده است. این طور نیست که توجه بیشتر دولت به اقتصاد و سیاست خارجی باشد. ما هر دو هفته یکبار جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم، بعلاوه جلسات فراوانی دولت در مورد مسائل فرهنگی دارد، هر دو هفته یکبار جلسات شورای عالی فضای مجازی داریم که در آن هم  مسائل اخلاقی و اجتماعی مطرح است.

وی با تأکید بر اینکه بسیار مهم است که ما با این آسیب‌ها مقابله کنیم، گفت: در طول سه سال اخیر کار بسیار بزرگی در موضوع معتادان انجام گرفته است. مراکز نگهداری معتادان حدود ۵۲ درصد اضافه شده است، مراکز درمانی اضافه شده و حدود ۲۸ درصد افزایش پیدا کرده است. آمار و ارقام به ما می‌گوید آسیب‌های اجتماعی به سمت کاهش حرکت کرده است. البته خیلی مشکلات داریم، اما آمار و ارقام به ما می‌گوید از سال گذشته تا امروز به سمت کاهش این آسیب‌ها حرکت کرده‌ایم. به‌خاطر همین آسیب‌های اجتماعی در کشور وزیر کشور عضو شورای انقلاب فرهنگی شد.

روحانی اظهار داشت: در شورا جلسات متعددی در رابطه با موضوع طلاق تشکیل دادیم و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد. مسئله آسیب‌های اجتماعی و مسائل فرهنگی برای ما بسیار مهم است و این موارد کاملاً به هم ارتباط دارد. اگر ما می‌خواهیم اعتیاد نباشد باید جامعه را بانشاط نگه داریم. اینقدر سر مسائل جزئی ایراد نگیریم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بعد از ماه‌ها و سال‌ها در شهری می‌خواهد کنسرتی برگزار شود، با شرایط و مقرراتی که هست، مجوز می‌گیرد، اماکن یک‌جور، نیروی انتظامی یک‌جور و خود وزارت ارشاد یک‌جور رفتار می‌کند. درنهایت به‌خاطر یک بهانه‌ای به‌هم می‌خورد. نباید در این مسائل مردم را دچار مشکل کنیم. نمی‌خواهم بگویم نیروهای مختلف به وظایف ذاتی‌شان عمل نکنند، اما دو گونه می‌شود عمل کرد. نباید اینقدر سخت‌گیری کنیم. دین ما سهل و آسان است، اصلاً خدا حکمی که مشکل‌آفرین باشد وضع نکرده، اگر ما می‌بینیم مشکل است و نمی‌توانیم زندگی کنیم، معلوم است ما اسلام را درست تفسیر نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ما باید جامعه را با نشاط ببینیم و آزادی‌ها را بیشتر کنیم، گفت: ۱۶ آذر امسال بسیار خوشحال بودم. در دانشگاه‌های مختلف جناح‌های مختلف و افکار مختلف سخنرانی کردند و بیش از ۳۹۰ جلسه در دانشگاه‌های مختلف کشور در ۱۶ آذر برگزار شد. خود من در دانشگاه تهران حضور پیدا کردم. ۱۳ نفر بعنوان نماینده از تشکل های دانشجویی در حضور من سخنرانی و صحبت کردند. همه‌شان هم انتقادی صحبت کردند، ۱۰ نفر از آنان با لحن تند، ۳ نفر از آنان خیلی معتدل اما در عین حال فضا خوبی داریم.

گاهی نقدهایی که به دولت می‌شود غیرمنصفانه، بی‌رحمانه و تخریب است

روحانی افزود: فکر نمی‌کنم هیچ‌جای دنیا رئیس دستگاه اجرایی کشور بنشیند و دانشجویان در حضور او با هر لحن و شیوه‌ای نقد کنند و گاهی هم از حد نقد جلوتر بروند.گاهی نقدهایی که به دولت می‌شود غیرمنصفانه، بی‌رحمانه و تخریب است. اگر گاهی من از این تخریب‌ها ناراحت می‌شوم، نه به خاطر دولت است، چون مردم ما، مردم هوشیاری هستند و به‌خوبی تشخیص می‌دهند.

وی افزود: افرادی که این کارها را انجام می‌دهند، خودشان ضرر می‌کنند، اما نگرانی من برای این است که چرا اخلاق زیرپا گذاشته می‌شود و چرا دروغ و غیرواقع گفته می‌شود. چرا حرفی که کاملاً ناصحیح است علیه دولت یا علیه دستگاه‌های دیگر زده می‌شود. ما باید راستگویی را ترویج کنیم. باید وحدت و اتحاد را به‌وجود بیاوریم.

رئیس جمهور در ادامه پیرامون مشکل آلودگی هوا و راهکارهای دولت برای رفع آن گفت: مبارزه با آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی یک مسئله بسیار مهمی است. در زمان تحویل بودجه سال آینده در مجلس اعلام کردم که دولت به ۴ مسئله اهمیت ویژه می‌دهد؛ ازجمله آب، فاضلاب، محیط زیست و ریل که اولویت‌های دولت در سال ۹۶ است و در بودجه هم پیش‌بینی‌های ویژه‌ای در این خصوص صورت دادیم.

وی افزود: خیلی از کشورها با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند. ما راهی نداریم جز اینکه خودروها را اصلاح کنیم، موتورسیکلت‌ها، وسایل گرمایشی خانه‌ها را اصلاح کنیم. نیروگاه‌ها از گاز استفاده کنند. ما باید از وسایلی که برای آلوده کردن هواست ممانعت و جلوگیری کنیم. این کارها آغاز شده است. ما سوخت نیروگاه‌ها را عمدتاً از گاز تأمین می‌کنیم و نه از گازوئیل و نفت کوره که این خود یک قدم مهم است. ما داریم بنزین را اصلاح می‌کنیم و در ۷ کلان‌شهر بنزین اصلاح شده در اختیار مردم گذاشته می‌شود و این تأثیر‌گذار است.

روحانی تصریح کرد: یکی از دلایلی که به مسئله ریل اشاره می‌کنیم، به این‌خاطر است که آلودگی را کم کند. مجموعاً هوای سالم، بهتر از سال‌های گذشته است، اما همچنان مشکلات زیادی داریم که باید حل کنیم.

رئیس جمهور در ادامه در خصوص سوالی پیرامون حقوق شهروندی و اینکه عده‌ای آن را انتخاباتی قلمداد می‌کند و چرا از ابتدا نبوده است، گفت: حقوق شهروندی بسیار حائز اهمیت است و در دنیا هم نسبت به آن اهمیت قائل هستند و مردم باید به حقوق خودشان کاملاً آشنا شوند. حقوق هم دانستنی و هم خواستنی و هم گرفتنی است. مردم باید برای اجرای حقوق‌شان به صحنه بیایند، قانون اساسی داریم و بسیاری از حقوق شهروندی ما در قانون اساسی به آن اشاره شده است، اما نیاز داریم که آن را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: آن زمانی که قانون اساسی تدوین شد، فضای مجازی نبود، آن زمان مسئله شفافیت به این صورت مطرح نبود و مسئله اطلاع‌رسانی مانند وضعیت کنونی مطرح نبود. ما باید این موارد را باز کنیم و مردم باید به حقوق‌شان توجه کنند. مسئله استفاده از فضای مجازی در چارچوب قانون حق مشروع مردم است. این‌گونه نیست که هر کسی فردا صبح بگوید مردم از این فضا استفاده بکنند یا نکنند.

روحانی با تأکید بر اینکه مسئله شفافیت حق مردم است، گفت: مردم باید بدانند پول‌ها کجا خرج می‌شود و اینکه حقوق شهروندی را دیر گفتیم یا زود گفتیم، اولین مصاحبه من بعد از ۱۰۰ روز کاری دولت درخصوص مسئله حقوق شهروندی بود که پیش‌نویس حقوق شهروندی که تهیه شده بود را بر روی سایت قرار دادیم و به مردم گفتیم مراجعه کنند و نظر دهند.

رئیس جمهور افزود: خودم می‌خواستم به‌شخصه روی این مسائل وقت بگذارم، چندین جلسه با حقوق‌دانان داشتم. روی کلمات بحث کردیم و نهایی کردیم و دلم می‌خواست در ماه آذر از آن رونمایی کنیم چون ماه قانون اساسی و حقوق بشر است. ماهی است که امام(ره) آن فرمان ۸ ماده‌ای را ابلاغ کردند.

وی افزود: اینکه این کار برای انتخابات است، از آن حرف‌های عجیب و غربی است. هنوز ۹ ماه از دولت ما باقی مانده، آیا هر کاری امروز می‌کنیم برای انتخابات است؟ ۴۰ ماه از دولت گذشته و ۹ ماه تا پایان مرداد سال آینده دولت یازدهم مستقر است. می‌خواهیم راه‌آهن افتتاح کنیم می‌گویند برای انتخابات است، می‌خواهیم پروژه‌ای افتتاح کنیم می‌گویند برای انتخابات است، هواپیما می‌خریم می‌گویند برای انتخابات است.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت یک وظایفی دارد و باید آن وظایف را خوب انجام دهد. رهبری در سالروز دولت و یا در ماه رمضان که خدمت‌شان رسیدیم، فرمودند؛ بهترین تبلیغ برای دولتی که سرکار است عمل است و باید کار و تلاش کنند و آن بهترین تبلیغات برای انتخابات بعدی خواهد بود.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که برای دولت دوازدهم کاندیدا می‌شوید، گفت: الان که زود است و تا دولت دوازدهم فرصت زیادی باقی مانده است. با خود شما فرصت‌هایی خواهیم داشت و بنا شد هم قضا کنیم و هم کفاره بدهیم.

وی در ادامه پیرامون حقوق شهروندی اضافه کرد: حقوق شهروندی قدم اول است. ما در هفته آینده به تمام دستگاه‌ها مواد مربوطه را برای اجرا ابلاغ می‌کنیم، بنابراین دولت موظف به اجرا است. مردم باید این حقوق را بیاموزند و ما هم برای اجرا باید آن را دنبال کنیم، امیدواریم موجب فضای وحدت بیشتر در جامعه شود.

حقوق شهروندی اگر بخواهد موفق باشد باید سه قوه باهم همکاری کنند

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت:‌ حقوق شهروندی اگر بخواهد موفق باشد باید سه قوه باهم همکاری کنند. قوه مجریه به‌تنهایی نمی‌تواند این را پیش ببرد. قوه قضائیه باید حمایت کند، قوه مقننه باید کمک کند. هیچ اشکالی ندارد که اینها در مجلس هم تصویب شود. من برمبنای اصل ۱۳۴ قانون اساسی که رئیس‌جمهور یکی از وظایفش خط‌مشی و برنامه است، برنامه دولت در این زمینه را اعلام کردم. در ادامه می‌تواند به هیأت دولت بیاید و تبدیل به لایحه شده و به مجلس ارائه شود. اتفاقاً برای اجرای حقوق شهروندی در برخی موارد نیاز به لایحه داریم.

روحانی پیرامون تورم و افزایش قیمت‌ها گفت: بعضی کالاها ممکن است در بعضی مقاطع گران شود، آن‌هم بنابر دلایلی، دولت هم باید نسبت به همان کالا توجه کند و شرایط لازم را برای کاهش قیمت آن فراهم کند. چند قلم کالا این شرایط را دارند که در همین چند ماه هم افزایش قیمت داشتند.

وی افزود: معنای اینکه می‌گوییم تورم کاهش پیدا کرده، ارزانی نیست. رشد کمتر شده و یعنی آرام‌تر دارد گران می‌شود و آهسته آهسته گران می‌شود. یعنی روزانه گران نمی‌شود، ساعتی گران نمی‌شود. ما می‌گوییم تورم ۸-۷ درصد است و تک‌رقمی است، البته نسبت به ۱۲ ماه پیش بالاتر رفته، این یعنی قیمت جنس گران‌تر شده است. خیلی کم است که کشورهایی تورم نداشته باشند، منتها تورم‌ها یک‌رقمی بین یک تا ۴ درصد است. ما باید تورم را تک‌رقمی نگه داریم. در عین‌حال این نکته درست است کالاهایی که موردنیاز شدید مردم است، دولت باید حساب ویژه‌ای بر روی آن باز کند و نگذارد مردم در فشار قرار بگیرند.

رئیس جمهور پیرامون برگزاری جلسات ستاد تنظیم بازار نیز گفت: جلسات هست، من اخیراً به‌خاطر شکر در دولت، تأکید بیشتر بر اجرای آن کردم.

روحانی در پاسخ به این سوال که دولتی‌ها می‌گویند پرونده حقوق‌های نجومی بسته نشده، عده‌ای هم می‌گویند تقریباً هیچ‌کاری نشده، موضع رسمی دولت چیست؟ گفت: اگر حقوق غیرمتعارف یا غیرمنصفانه یا غیرعادلانه یا هرچه اسمش را بگذاریم، اگر می‌خواهیم مشکل حل شود، راه‌حل دارد و دولت قدم‌های بسیار مهمی در این زمینه برداشته است، اما اگر این را بخواهیم ابزار انتخاباتی کنیم، نهضت ادامه دارد و تا شب انتخابات آن را ادامه دهیم. عده‌ای می‌گویند حقوق نجومی، عده‌ای می‌گویند املاک نجومی و عده‌ای می‌گویند حساب‌های نجومی. اینها را همینجور می‌توانیم ادامه دهیم، اما باید اینان را حل‌وفصل کنیم.

وی با بیان اینکه اولین دستگاهی که شروع به بررسی حقوق‌های غیرمتعارف کرد خود دولت بود، گفت: این موضوع علل مختلفی دارد. در برخی موارد قانون ما ایراد دارد، در اجرا ایراد هست، در شفافیت ایراد داریم، در این میان موارد خصولتی داریم.

رئیس جمهور افزود: در خصوص آمار حقوق‌های نامتعارف دیوان محاسبات ابتدا ۳۹۷ نفر را اعلام کرد، در بررسی‌های اخیر نیز اعلام کرد ۳۰۰ نفر هستند. دولت بلافاصله در شورای حقوق و دستمزد اینکه حقوق‌ها چقدر باشند را تعیین کرد و آنانی که حقوق اضافه گرفته‌اند را گفت باید پس دهند.

روحانی در پاسخ به این سوال که هیچ‌کدام از حقوق‌های نجومی در بخش اجرایی و ستادی، دولتی نبودند و عمدتاً بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های نیمه‌دولتی بودند و اینکه خیلی از این پست‌ها سرقفلی دارد و طرف حاضر است چند برابر حقوقش را بدهد تا در این پست بماند، راه‌حل دولت در این خصوص چیست؟ گفت: ما می‌خواهیم دو لایحه به مجلس بدهیم، یک مسئله شفافیت است. در آن بیانیه هم به مردم گفتم که همه دستگاه‌های اجرایی مکلفند حداکثر و حداقل حقوق‌شان را اعلام کنند. در برنامه ششم نیز ماده‌ای تصویب شد که بسیار خوب است.

وی با بیان اینکه ما باید همه چیز را شفاف کنیم، گفت: در این مسئله و در میان قوای مختلف کشور دولت پیشقدم بود و مقرراتی را گذراند. حقوق‌های غیرمتعارف مخصوص قوه مجریه نیست، خیلی بیشتر از این ۳۰۰ نفر در جاهای دیگر هستند، حتی در نهادهای انقلابی و قوای دیگر.

جز یکی‌، دو نفر بقیه افراد پول‌ها را پس دادند

رئیس‌جمهور اظهار داشت: جز یکی‌، دو نفر بقیه افراد پول‌ها را پس دادند. اگر در موردی جرمی اتفاق افتاده، قوه قضائیه می‌تواند به آن رسیدگی کند، غیراز آن کار دیوان محاسبات است.

روحانی با بیان اینکه از دوستان می‌خواهیم این موضوع را جناحی و انتخاباتی نکنند، گفت: شما گفتید برخی می‌گویند حقوق شهروندی انتخاباتی است و برخی هم می‌گویند این حقوق‌ها انتخاباتی است، اما باید بدانیم این موارد نه جناحی و نه انتخاباتی است، بلکه ملی است.

وی با تأکید بر اینکه ما باید با فساد مبارزه کنیم، گفت: اگر اقتصاد مقاومتی و توسعه می‌خواهیم و اگر می‌خواهیم آسیب‌های اجتماعی را از بین ببریم باید با فساد مبارزه کنیم و در بحث حقوق و دستمزد موضوع را شفاف کنیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: بخشی از راه‌حل این است که تصدی‌گری دولت باید تمام شود. خصولتی بودن کار را بدتر می‌کند، اگر دولت کار را به بخش خصولتی دهد، همان دولت است با قدرت بیشتر و راه‌های خطرناک‌تر.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در مورد کاهش خرید مردم در بحث مسکن و افزایش اجاره‌نشینی و تذکرش به نوبخت و طیب‌نیا به‌خاطر رشد منفی در صنعت مسکن و موضوع مسکن مهر، خاطرنشان کرد: مسکن مهر یکی از مشکلات دولت بود؛ چراکه خانه‌هایی بدون آنکه تسهیلات لازم را داشته باشد، ساخته شده بود و این واحدهای مسکنی نه مسجدی، نه مدرسه‌ای و نه کلانتری داشت و آب و گاز و راه آن نیز موجود نبود و دولت در این رابطه بسیار دچار زحمت شد.

روحانی افزود: ان‌شاءالله تا پایان کار این دولت پرونده مسکن مهر بسته خواهد شد و ما مسکن مهر را در دولت یازدهم تمام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: مسکن یکی از مواردی است که ما در آن رشد منفی داریم، همان‌طور که در بعضی بخش‌ها رشد مثبت داریم، در بخش مسکن ما با رشد منفی مواجه هستیم و راه‌حل آن هم این است که مردم قدرت لازم برای خرید را پیدا کنند و بتوانند مسکن تهیه کنند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: وقتی مردم نتوانند خانه بخرند به‌دنبال اجاره‌نشینی می‌روند و به‌طور طبیعی نیز اجاره‌ها افزایش پیدا می‌کند.

روحانی خاطرنشان کرد: کاری که دولت در بحث مسکن می‌توانست انجام دهد،‌ بالا بردن وام بود و ما در ۲-۱ جلسه اقتصادی که بر سر موضوع بحث کردیم،‌ وام را در این بخش افزایش دادیم تا تحرکی در بخش مسکن ایجاد شود و در ماه‌های اخیر هم تحرکت کوچکی در بازار مسکن ایجاد شده است.

وی افزود: تحرکت در بخش مسکن بسیار اهمیت دارد؛ چراکه بسیاری از صنایع به مسئله ساخت مسکن وابسته است و بخش عمران و ساخت‌وساز نیز به همین شکل است و ما هرچه بتوانیم بودجه عمرانی را افزایش دهیم تا تحرکی در بحث اشتغال در حوزه مسکن و به‌طور کل بحث عمرانی ایجاد شود که دولت در حد توان خود این کار را انجام می‌دهد.

رئیس‌جمهور در پایان گفت: در ارتباط با جامعه معلولان نیز اقدامات خوبی در حال انجام است، اما در عین حال در کلیت بخش مسکن ما هنوز متأسفانه مشکلاتی داریم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.