کد خبر : 61184
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶

انتخاباتِ سرد با مشارکت پایین، استراتژی محافظه‌کاران!

انتخاباتِ سرد با مشارکت پایین، استراتژی محافظه‌کاران!

در نگاه انقلاب و رهبرانش این فرایند و رشد مردم و تلاش انقلابیها برای همراه‏کردن مردم اصالت دارد، حتی اگر این تلاش به شکست مقطعی بینجامد و مردم در کوتاه‌مدت انتخابهای درستی نکنند.

پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان؛

انتخاباتِ سرد با مشارکت پایین، استراتژی محافظه‌کاران!

محمدصادق شهبازی؛ محافطه‌کاران هیچگاه در تاریخ انقلاب نتوانسته‌اند از مردم رای بگیرند، جز با حذف رقیب. چراکه‌ حفظ وضع موجود برای هیچ‌کس جذابیت ندارد. چاره را درچه میبینند؟ انتخابات سرد با مشارکت پایین. به‌گونه‌ای که فردی که بارها نتوانستند از صندوق ‏بیرون بیاورند، به‌قیمت خارج کردن مردم از صحنه، پیروز شود. توجیه اینکه یک دوره کارآمدی ایجاد می‌کنیم دوره‌های بعد مشارکت ایجاد میشود.

علاقه‌مندان نامزد دیگری هم میگویند مهم مشارکت نیست، مهم اینست رییس‌جمهور نزدیک بیست میلیون رای داشته باشد ولو مشارکت فقط بیست‌وچند میلیون باشد.

غربگراها هم که بحران‌سازی کرده‌اند، و جذابیتی برای بدنه‌شان ندارند و بازی برایشان جذابیت ندارد، دغدغه مشارکت ندارند.

برخی مسئولین هم نگرانند اگر مشارکت باشد و فضای انتخابات گرم باشد ممکن است کار از کنترل خارج شود. لذا به‌دنبال محدود کردن انتخابها و گلخانه‌ای کردن فضای انتخاباتند.

خیل بیرون مانده‌های از دولت که در این هشت سال در نهادهای عمومی غیردولتی و فلان ستاد و بنیاد و قرارگاه و استان و نهاد عالی و… بوده‌اند با عجله میخواهند به دولت بروند بی‌آنکه زمینه مردمی اماده کنند یا برای آواربرداری از فاجعه هشت‌ساله ایده و برنامه داشته و زمینه‌سازی کنند.‏

همه منافع کوتاه‌مدت عمدتا جناحی را میبینند و از مسئله اهم و بلندمدت یعنی رشد مردم غافلند. میخواهند با دوپینگ و انتخابات کنترل‌شده و تک‌قطبی و از پیش‌معلوم، زحمت کار مردمی را کم کنند و کم‌کاریها و کمبودها را از سر بگذارنند. متوجه نیستند اگر مردم صدای خود را در انتخابات پیدا نکنند،‏ و به انتخابات و ماههای پس از آن برای تغییر دل نبندند، ممکن است نارضایتیها از ناکارامدیها تبدیل به اعتراضات شود.

اگر دولت بعدی بدون فرایند طبیعی و فراهم کردن زمینه‌ها و اقتصائات نارس سزارین شود، نه مردم را با خود خواهد داشت که از حل مشکلات ناتوان خواهد ماند.

بیرون کردن سلایق مختلف ‏از فرایند انتخابات اگر به ناهمراهی و غلیان اعتراضات در میان مدت نینجامد به همدلی هم نخواهد انجامید. تمام‌کنندگی انتخابات برای منازعات سیاسی و خدمت به مردم در دوره‌های چهارساله را هم با بحران مواجه خواهد کرد.

در نگاه انقلاب و رهبرانش این فرایند و رشد مردم و تلاش انقلابیها برای همراه‏کردن مردم اصالت دارد، حتی اگر این تلاش به شکست مقطعی بینجامد و مردم در کوتاه‌مدت انتخابهای درستی نکنند. اما در میان‌مدت و درازمدت به رشد جامعه خواهد انجامید و به‌صورت طبیعی با تلاش واقعی و مردمی ماجرا را به‌صورت طبیعی و نه نارس تغییر خواهد داد. جای دوپینگ رویه‌ها را اصلاح کنید!

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.