آخرین اخبار

حمله پلنگ سرخه‌حصار به گربه‌ها و سگ‌ها!/ خطری متوجه شهروندان نیست

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پلنگ سرخه‌حصار، گربه‌ها و سگ‌های بلاصاحب را شکار می‌کند و حضور آن خطری را متوجه ساکنین منطقه نمی‌کند. حسن اکبری اظهار کرد: براساس بررسی‌ها مشخص شد که این پلنگ مدت نسبتاً طولانی است که وارد این پادگان‌ها و سایر محوطه‌های بزرگ مجاور پارک ملی شده و در مکان‌هایی که امکان اختفا داشته مستقر شده و از مواد غذایی دورریختنی پروتئینی و شکار گربه و سگ‌های بلاصاحبی که در آن محل بودند تغذیه می‌کرده است و با آن محیط به‌دلیل وجود مواد غذایی آسان، کنار آمده است.

اشتراک گذاری
14 آذر 1401
کد مطلب : 116501

تسنیم: وی افزود: در ابتدا تلاش شد با استفاده از سلاح بیهوشی نسبت به زنده‌گیری این حیوان اقدام شود که به‌دلیل بزرگ بودن فضا، موفقیت‌آمیز نبود و مجبور به تله‌گذاری شدیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش نیروهای حفاظت محیط زیست برای زنده‌گیری این گونه گفت: سه تله جعبه‌ای ضامن‌دار در محل با گذاشتن طعمه نصب شد اما پلنگ گرایشی به‌سمت تله‌ها نداشته است و به‌نظر می‌رسید که به‌دلیل در دسترس بودن غذا، سراغ تله‌ها نمی‌آید.

اکبری تصریح کرد: این پلنگ در چند روز گذشته مشاهده نشده بود که برداشت این بود که به‌سمت طبیعت رفته است اما در روز گذشته یک بار دیگر دوربین‌های مداربسته حضور این حیوان را در مراکز نظامی ثبت کرده‌اند.

وی ادامه داد: آخرین تصمیمی که کارشناسان فنی در این خصوص گرفته‌اند این است که اگر تله‌ها جواب ندهد از کومه سیار یا ابنیه موجود در مسیرهایی که دوربین این پلنگ را ثبت کرده است، برای دارت کردن حیوان با استفاده از اطلاعاتی که از دوربین‌ها استخراج شده است، استفاده شود که بتوانیم حیوان را بی‌هوش و از آن منطقه منتقل کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: تاکنون این حیوان به‌سمت شهر خارج نشده است و خطری ساکنان مناطق اطراف را تهدید نمی‌کند و خوشبختانه در مراکز نظامی نیز هیچ گونه حمله یا خطری برای پرسنل نداشته است. همکاری خوبی برای ورود همکاران محیط زیست و تلاش برای زنده‌گیری این گونه مهیا شده است اما چون محدوده وسیع و تقریباً خلوت است و فضاهایی برای اختفای این گونه وجود دارد، زنده‌گیری اندکی زمان‌بر شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *