آخرین اخبار

اسلامی: آژانس در بازرسی‌ها، در یک الی دو سایت آلودگی مشاهده کرده / آلودگی الزاما به معنای آن نیست که در آنجا «تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده» وجود داشته

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی پاسخ‌های مستند درباره آلودگی سایت‌ها را به آژانس انرژی اتمی فرستاده، اما آن‌ها قانع نشدند.

اشتراک گذاری
03 آذر 1401
کد مطلب : 115727
اسلامی گفت: سازمان انرژی اتمی پاسخ‌های مستند درباره آلودگی سایت‌ها را به آژانس انرژی اتمی فرستاده، اما آن‌ها قانع نشدند.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در بیست سال گذشته جریان صهیونیستی با آمریکا و ضد انقلاب اتهاماتی را متوجه برنامه هسته‌ای کشور کرده است.
وی ادامه داد: حاصل بیست سال مذاکره و بازرسی به سند برجام تبدیل شده که طبق آن موارد اتهامی در قالب PMD کنار گذاشته شد و در ازای آن ایران سرعت و ظرفیت هسته‌ای خود را محدود می‌کند تا از آن طریق اعتمادسازی کند و طرف مقابل هم تحریم‌ها را لغو می‌کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این تعهدات را ایران یک طرفه انجام داده، اما آن‌ها یک مدت کوتاهی انجام دادند و بعد آمریکا از برجام خارج شد و نگذاشت هیچ کشوری همکاری کند و حالا تحریم‌ها را تشدید کردند.
اسلامی اضافه کرد: الان که می‌خواهند به برجام برگردند دیگر نمی‌توانند PMD را باز کنند. بازرسی‌ها را طبق برجام انجام دادند و نمونه برداری کردند و در یک الی دو سایت آلودگی مشاهده کردند، اما آلودگی الزاما آن نیست که در آنجا تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده بوده؛ این مکان ها مربوط به بخش خصوصی بوده و برخی فعالیتهای صنعتی و فروش ضایعات فلزی در آنجا انجام می‌شده است.
وی بیان کرد: سازمان انرژی اتمی پاسخ‌های مستند را به آژانس انرژی اتمی فرستاده، اما آن‌ها قانع نشدند چون اراده‌ای برای قانع شدن نداشتند، اما اگر اراده‌ای برای قانع شدن باشد و از این اتهام به عنوان یک ابزار فشار استفاده نکنند با چند تا رفت و برگشت و بررسی‌های تکمیلی این پرونده بسته می‌شود. انتظار داریم آژانس بررسی تکمیلی برایش ملاک باشد و فشار سیاسی بر روی آن اثر نگذارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.