آخرین اخبار

منطقه حفاظت شده دیل زیر کشت بلوط رفت

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: در چهار هکتار از منطقه حفاظت شده دیل از سوی این اداره و تشکل های مردمی بلوط کشت شد. ولی رمضانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خشکسالی ها و آتش سوزی های چند سال اخیر باعث شده ۱۰ درصد از درخت ها و […]

اشتراک گذاری
15 آذر 1399
کد مطلب : 57437

منطقه حفاظت  شده دیل زیر کشت بلوط رفت

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: در چهار هکتار از منطقه حفاظت شده دیل از سوی این اداره و تشکل های مردمی بلوط کشت شد.

ولی رمضانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خشکسالی ها و آتش سوزی های چند سال اخیر باعث شده ۱۰ درصد از درخت ها و درختچه های مناطق حفاظت شده دیل در گچساران خشک و نابود شوند.

وی مساحت منطقه حفاظت شده دیل را ۱۰ هزارو ۳۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: احیا و حفظ زیست بوم ها یکی از اصول اساسنامه تشکل های زیست محیطی است و به همین دلیل برای جبران درخت های  خشک شده، کاشت بذر گونه های بومی در مناطق حفاظت شده این شهرستان در دستور کار تشکل ها قرار گرفته است.

رمضانی اظهار داشت: کاشت بادام در منطقه حفاظت شده کوه سرخ  یکی دیگر از برنامه های محیط زیست این شهرستان در سالجاری است و این منطقه یکی از زیستگاه های اصلی درخت بادام می باشد که در چند سال گذشته عوامل طبیعی و انسانی باعث از بین رفتن این گونه ارزشمند شده است.

وی ابراز کرد: همچنین امسال برای نخستین بار در سه هکتار از منطقه حفاظت شده خامی گیاه بومی جاشیر از سوی این اداره و تشکل های مردمی کشت شد.

رمضانی  مساحت منطقه حفاظت شده خامی در این شهرستان را ۲۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: در منطقه حفاظت شده خامی گونه گیاه مرتعی جاشیر وجود نداشت این اداره با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه اقدام به کشت این گونه گیاهی کرد.

وی تصریح کرد: سه گونه گیاهی دارویی مناطق حفاظت شده این شهرستان بر اثر برداشت بی رویه در معرض انقراض است.

رمضانی اظهار داشت: ۱۰ درصد از گیاهان دارویی مناطق حفاظت شده این شهرستان بر اثر خشکسالی سالهای گذشته  خسارت دیده‌اند.

وی گفت: این شهرستان با ۵۲ هزار هکتار منطقه حفاظت شده با کمبود نیروهای محیط بان روبه روست.

رمضانی ابراز کرد: بر اساس استانداردهای بین المللی باید به ازای هر هزار هکتار یک محیط بان وجود داشته باشد که در گچساران به ازای هر پنج هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک محیط بان وجوددارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.