آخرین اخبار

نوزدهم آبان روایتگر داستان حماسه و خون در گچساران

 ایرنا -روز نوزدهم آبان سال ۱۳۵۷ که ۶ نفر از جوانان گچسارانی در قیام خونین مسجد شهیدان به شهادت رسیدند یادآور دوران حماسه و خون در این شهرستان است. به گزارش ایرنا، این رویداد نام گچساران را در مبارزه با رژیم طاغوت ماندگار کرد و کشته و زخمی شدن ده ها  نفر حکایت از رشادت و آزادی خواهی […]

اشتراک گذاری
19 آبان 1399
کد مطلب : 56829

نوزدهم آبان روایتگر داستان حماسه و خون در گچساران

 ایرنا -روز نوزدهم آبان سال ۱۳۵۷ که ۶ نفر از جوانان گچسارانی در قیام خونین مسجد شهیدان به شهادت رسیدند یادآور دوران حماسه و خون در این شهرستان است.

به گزارش ایرنا، این رویداد نام گچساران را در مبارزه با رژیم طاغوت ماندگار کرد و کشته و زخمی شدن ده ها  نفر حکایت از رشادت و آزادی خواهی مردم این دیار دارد.

همزمان با سالروز نوزدهم آبان اگرچه بیماری ویروس کرونا مجالی برای برپایی آیین های گرامی داشت شهدای این حادثه  به مردم گچساران نداده اما بازنشر تصاویری از شهدای این روز تاریخی در شبکه های اجتماعی حکایت از وفاداری مردم به آرمان های این شهدا دارد.

برخی از شاهدان روز قیام نوزدهم آبان نیز در شبکه های مجازی خاطرات روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی را برای نسل جوان بازگو می کنند.

تشریح آبان ماندگار از زبان شهروندان

علیرضا کفایی از شهروندان گچسارانی می گوید: در روزهای قبل از نوزدهم آبان که همزمان با ماه رمضان بود تجمع هایی در نزدیکی مساجد شهیدان و صاحب الزمان (عج) شهر دوگنبدان انجام شده بود اما با دخالت نیروهای نظامی و ساواک این تجمع ها پایان یافت.

وی بیان کرد: آبان سال ۱۳۵۷ نخستین حرکت انقلابی مردم گچساران شکل گرفت که در آن مردم شعار مرگ بر شاه سر دادند.

وی ابراز داشت: در روز نوزدهم آبان پس از تجمع، مردم مشغول گوش دادن به بیانیه های بنیانگذار جمهوری اسلامی بودند که نماینده انقلابیون به شورای تامین احضار و از او خواسته شد که تجمع پایان داده شود به همین دلیل انقلابی ها برای راهپیمایی در عصر همان روز برنامه ریزی کردند.

یکی از شاهدان حادثه نوزدهم آبان گچساران گفت: صدای شهید بلادیان که با شور و هیجان خاصی شعار می داد و مردم را به ایستادگی فرا می خواند همیشه در خاطر مردم گچساران ماندگار است.

حسن رمضان زاده افزود:باز بودن در خانه بسیاری از شهروندان برای پناه گرفتن انقلابیون از خاطرات زیبای روزهای پاییز سال ۱۳۵۷ بود که نشان از همدلی مردم داشت.

وی عنوان کرد:توجه به شهدای روز نوزدهم آبان که در میان آنان از اقشار مختلف چون بازاری و دانش آموز وجود داشت روایت روشنی از انسجام و همدلی مردم برای پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

فعالیت های انقلابی آبان ۱۳۵۷ در گچساران

نیمه های ماه رمضان سال ۱۳۵۷ با پخش پیام های امام خمینی (ره) و سردادن شعارهای الله اکبر، لا اله الا الله و نهضت ما حسینی است رهبر ما خمینی است، در گچساران ساواک به وحشت افتاد.
مقاومت مردم به اندازه ای بود که نیروهای نظامی از استان های خوزستان و فارس به گچساران آمدند تا اوضاع را کنترل کنند.
در روز عید فطر ۱۳۵۷ جمعیت زیادی برای اقامه نماز عید در مسجد صاحب الزمان(عج) شهر دوگنبدان جمع شدند و عده ای از نیروهای مسلح ضد شورش مسجد را محاصره کردند تا مانع حرکت جمعی مردم شوند.
در چنین شرایطی نماز عیدفطر برگزار و جمعیت شروع به شعار دادن کردند و نیروهای نظامی با تعقیب جمعیت و تیراندازی هوایی مردم را متفرق کردند.
پس از این رخدادها، ۲ نفر از فرهنگیان مبارز که یکی از آنها بهرام تاجگردون بود دستگیر و به زندان کمیته مشترک تهران اعزام شدند.

با تلاش شخصیت‌های برجسته انقلابی این شهرستان نظیر بهرام تاجگردون، محمد زید بهبهانی، ابراهیم شریعتی، نصریان، مختاری و رمضان اسماعیلی تجمع مردمی جلوی مسجد شهیدان در روز نوزدهم آبان ماه سال ۱۳۵۷ شکل گرفت و مردم به بیانیه‌های ضد رژیم گوش فرا می‌دادند.
درگیری از ساعت ۱۵ در محل مسجد جامع شهر دوگنبدان که بعد از این حادثه خونین به نام مسجد شهیدان نام گرفت، آغاز شد.
حکومت مستبد ساواک در برابر این تجمع آرام ننشست و مردم را به گلوله بست. مردم در واکنش به خاک و خون کشیدن جوانان انقلابی خود را به خیابان اصلی شهر رساندند و با بشکه‌های نفت سیاه به طرف بانک‌ها و برخی اماکن دیگر هجوم بردند.
در ساعت‌های پایانی روز ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ شهردوگنبدان پر از آتش، دود و گلوله شد و ساعت‌ها درگیری ادامه داشت. در آن درگیری ده‌ها نفر از مردم انقلابی گچساران زخمی و ۶ جوان به شهادت رسیدند.
در روز نوزدهم آبان سال ۱۳۵۷ شهیدان سید نجف بلادیان از طبقه بازاریان، امیرحسین کیامرثی و شهید غریب پرویزی از طبقه کارگر، شهید سید مذکور پارسی دانشجو، شهید محمد فراشبندی دانش آموز و شهید حسین امینی دانش آموز به شهادت رسیدند.
بزرگ مردانی که نام آنان اکنون زینت بخش خیابان های اصلی شهر دوگنبدان است. دلاورمردانی که آرامگاه آنان در گلزار شهدای شهر دوگنبدان زیارتگاه عاشقان حسینی است.

نقش گچساران به این جنبش ها ختم نمی شود و کارگران صنعت نفت این شهرستان با اعتصاب  نه تنها کمر رژیم طاغوت را شکستند بلکه اتاق‌های فکر انگلیس و آمریکا را به کما بردند.
آن روزها از فروش میلیون‌ها بشکه نفت ایران تنها سهم ناچیزی عاید کشورمان می‌شد و بیگانگان در حال غارت ثروت ملی ایران بودند.
هر چند پیروزی انقلاب اسلامی ایران دستاورد پویشی فراگیر در تمام نقاط کشور و مربوط به همه اقشار جامعه است اما نمی توان از نقش اعتصاب کارگران صنعت نفت در پیروزی آن به سادگی گذشت.
موقعیت گچساران
میدان نفتی گچساران دومین میدان بزرگ نفتی ایران است که با مرکزیت شهرستان گچساران در استان های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر و فارس قرار دارد.
شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران زیرمجموعه‌ شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است و در زمینه استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز طبیعی و تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.