آخرین اخبار

جزئیات وضعیت بغرنج کرونا در کهگیلویه و بویراحمد / تجمعات ممنوع!

 پرویز یزدانپناه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در نشست ستاد مقابله با کرونا بیان داشت: طبق آخرین آمار در استان، کل مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی از زمان شروع کرونا تاکنون حدود ۹۷ هزار نفر می‌باشد که از این تعداد ۶ هزار و ۶۸۳ نفر بستری و ۶ هزار ۲۰۹ نفر آن‌ها […]

اشتراک گذاری
29 مهر 1399
کد مطلب : 56527

 پرویز یزدانپناه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در نشست ستاد مقابله با کرونا بیان داشت: طبق آخرین آمار در استان، کل مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی از زمان شروع کرونا تاکنون حدود ۹۷ هزار نفر می‌باشد که از این تعداد ۶ هزار و ۶۸۳ نفر بستری و ۶ هزار ۲۰۹ نفر آن‌ها ترخیص شده‌اند.

وی تصریح کرد: روز گذشته یک برابری بین تعداد ترخیصی‌ها و تعداد بستری‌ها وجود داشته و امروز ۴۶ نفر بستری و ۴۸ نفر ترخیصی بوده.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار کرد: کل بیماران موجود در بیمارستان‌های کرونایی استان ۳۱۴ نفر است که از این تعداد ۱۴۰ نفر کرونای قطعی و ۲۱ نفر در بخش‌های آی سی یو بستری هستند که حدود ۷ نفر از این تعداد زیر دستگاه ونتیلاتور می‌باشند.

یزدانپناه تاکید کرد: کل موارد مثبت کرونای استان از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون ۱۱ هزار و ۳۵۶ نفر می‌باشد و از این تعداد افرادی که با تست مثبت تاکنون در بیمارستان‌های استان بستری شدند ۲ هزار و ۲۰۶ نفر بستری شده‌اند که می‌توان گفت ۲۰ درصد از افراد با کرونای مثبت نیاز به خدمات بستری دارند.

وی ادامه داد: تعداد بهبود یافتگان کامل کرونا ۹ هزار و ۵۰۰ نفر می‌باشد و ۳۹ هزار تست تاکنون در استان انجام شده که شاخص نمونه گیری تست در کشور ۵.۳ درصد و در استان ۵.۶ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: شاخص مثبت بودن نمونه‌ها در کشور ۱۱.۷ درصد و در استان ۲۸.۶ درصد است.

یزدان پناه تصریح کرد: کل فوتی‌های ناشی از کرونا تاکنون در استان ۱۸۰ نفر بوده که از این تعداد ۱۰۳ نفر مرد و ۷۷ نفر زن بوده که ۱۵۹ نفر بیماری زمینه‌ای داشتند و ۲۱ نفر فاقد بیماری‌های زمینه‌ای بودند.

وی اظهار کرد: از کل تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا، بیشترین موارد در شهرستان بویراحمد با ۷۸ نفر، شهرستان گچساران ۴۵ نفر، شهرسان کهگیلویه ۲۶ نفر، چرام ۹ نفر، باشت ۸ نفر، دنا ۸ نفر، لنده ۳ نفر و بهمئی نیز ۳ نفر بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تاکید کرد: تعداد موارد مثبت در ماه‌های مختلف به شکل صعودی بوده که در اسفندماه ۵۰۳ نمونه، فروردین ۵ هزار و ۹۴، اردیبهشت ۳۳ هزار ۷۰، خرداد ۵ هزار و ۸۵۵، تیر ۵ هزار و ۴۳۳، مرداد ۵ هزار و ۷۶۲، شهریور ۷ هزار و ۷۳ و مهرماه تاکنون ۶ هزار و ۶۸۳ نمونهگرفته شده است.

یزدانپناه ادامه داد: میزان بروز بیماری در کشور ۶.۳ در هزار نفر و در استان ۱۵.۹ در هزار نفر جمعیت بوده و میزان کشندگی در کشور ۵.۷ درصد و در استان ۱.۶ درصد است.

وی بیان کرد: میزان مرگ و میر در کشور ۳۶ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و در استان ۲۵.۲ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: تعداد موارد مثبت کرونایی در اسفندماه ۶۰، فروردین ۲۹۰، اردیبهشت ۲۶۰، خرداد ۶۳۶، تیر یک هزار و ۶۳۲، مرداد ۲ هزار و ۷ نفر، شهریور ۳ هزار و ۲۰۸ نفر و مهرماه تاکنون ۳ هزار و ۲۶۰ نفر بوده است.

یزدانپناه اظهار کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بعضی از ادارات استان وضعیت نامطلوبی دارند از جمله منایع طبیعی، بنیاد مسکن شهرستان و بعضی از شعبه‌های بانک ملی که با توجه به تذکراتی که داده شده تغییری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت قابل توجه به وجود نمی‌آید.

وی تاکید کرد: مشکل اصلی که در بیمارستان شهید جلیل داشتیم کمبود اکسیژن بود که تانک اکسیژنی که از اصفهان خریداری شد بالاخره تحویل گرفتیم و خوشبختانه به ظرفیت بیمارستان شهید جلیل اضافه شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد موارد طی چند روز گذشته افزایش داشت بخش عفونی بیمارستان شهید بهشتی را تعطیل کردیم و آماده شد برای اینکه اگر ظرفیت بیمارستان شهید جلیل پر شود از این قسمت استفاده کنیم و خوشبختانه تا به امروز نیاز نبوده.

یزدانپناه بیان کرد: تعداد ۳۰ پرستار را از بیمارستان‌های دیگر به بیمارستان شهید جلیل انتقال دادیم و همچنین تعداد تخت‌ها و تعداد آی سی یو را افزایش داده‌ایم.

وی تصریح کرد: روز گذشته کلینیک بیماری‌های تنفسی در بیمارستان شهید جلیل به کمک متخصصین داخلی و متخصصین عفونی راه اندازی شد این کلینیک ۱۶ ساعته است و افرادی که مشکل تنفسی دارند می‌تواند به آن جا مراجعه کنند که آن جا برای ارائه خدمات دستیاران تخصصی و متخصصین عفونی و داخلی حضور دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار کرد: قرار است که در شهرستان گچساران بخش جدید که بخش جراحی یک است به ظرفیت بیمارستان بیماران کرونایی اضافه کنیم که در صورت افزایش تعداد موارد بیماری کرونا یا انفلوآنزا از آن قسمت بتوان استفاده کرد.

یزدانپناه تاکید کرد: روز گذشته با کمک حوزه درمان، کلینیک اطفال را از کلینیک عفونی در بیمارستان شهید بهشتی جدا کردیم و به کلینیک شهید مفتح در خیابان سپاه انتقال دادیم.

وی ادامه داد: طی این چند روز وسایل و تجهیزاتی از وزارت خانه تحویل گرفتیم که ۱۳ دستگاه ونتیلاتور تحویل گرفته شده قرار است بین شهرستان‌ها تقسیم کنیم به خصوص شهرستان‌های گرمسیری که به ظرفیت آی سی یو اضافه شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به اینکه باید به آموزش و مسائل فرهنگی توجه کنیم بیان کرد: نمی‌شود که به مردم دستور داد که تغییر در رفتارشان به وجود بیاید می‌توان با کمک افرادی که گروه‌های مرجع جامعه هستند آموزش داده شود و این تغییر رفتار را به وجود آورد و از جمله افرادی که می‌توانند تاثیرگذار باشند روحانیون، هنرمندان، ورزشکاران و ریش سفیدان هستند.

یزدانپناه تصریح کرد: استان ما نسبت به میانگین کشوری تعداد تست‌های بیشتری انجام می‌دهد اما همچنان باید تست‌های وسیع‌تری در استان انجام دهیم.

وی با بیان اینکه باید از ایزوله و قرنطینه هوشمند استفاده کنیم اظهار کرد: شاید بزرگترین مشکل استان همین موضوع باشد که افرادی که مشکوک هستند و تست انجام می‌دهند باید قرنطینه شوند و یا افرادی که مثبت هستند و هنوز علائم شدید بالینی ندارند کنترل نمی‌شوند و بقیه افراد را آلوده می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به اینکه تمام شدم ماه محرم و صفر و شروع مراسمات و جشن‌ها می‌تواند عامل خطری برای استان باشد خاطرنشان کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد باید ایزوله و قرنطینه گروه‌های آسیب پذیر را در برنامه داشته باشیم و افرادی که به قرنطینه فرستاده می‌شوند در صورت نیاز حمایت شوند.

در همین حال استاندار نیز از لزوم محدودیت های جدی برای تجمعات، ممنوعیت مراسمات عمومی عروسی تا ۱۰ روز آینده، برخورد با صنوف پر خطری که پروتکل ها را رعایت نمی کنند و البته تعطیلی تجمعات و در صورت امکان نماز جمعه به ویژه در بویراحمد و مارگون گفت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.