آخرین اخبار

مونه روستایی در قلب طبیعت زاگرس که بوم گردی میتواند آن را به ماسوله ی جنوب تبدیل کند/درخواست کمک از بنیاد علوی+تصاویر

  بی شک حاشیه‌نشینی یکی از مهمترین عوامل این حجم از ناهنجاریهای موجود در شهرها است. پدیده ای که آسیب‌های فراوانی را در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به کشور وارد کرده است و روز به روز گستره ی حاشیه نشینی در شهرها وسیع تر و به همان میزان روستاها خالی. مسلماً خود روستاییان می‌دانند […]

اشتراک گذاری
16 مهر 1399
کد مطلب : 56372
 

مونه روستایی در قلب طبیعت زاگرس که بوم گردی میتواند آن را به ماسوله ی جنوب تبدیل کند+تصاویر

بی شک حاشیه‌نشینی یکی از مهمترین عوامل این حجم از ناهنجاریهای موجود در شهرها است. پدیده ای که آسیب‌های فراوانی را در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به کشور وارد کرده است و روز به روز گستره ی حاشیه نشینی در شهرها وسیع تر و به همان میزان روستاها خالی.

مسلماً خود روستاییان می‌دانند که مهاجرت به شهر سبب از بین رفتن فرهنگ و نمادهای اصیل زندگی آنان می‌شود اما مهم‌ترین علت مهاجرت آنان به شهرها، اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی است درحالیکه فرصت‌های متنوعی برای ماندگاری، ایجاد اشتغال و حتی معرفی جاذبه‌های گوناگون روستاها وجود دارد و لازمه حفظ بسترهای اصلی زندگی روستایی اصل واقعی و نه در شعار، اصل حمایت است.

طی چند سال اخیر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به‌منظور ماندگاری روستاییان و رفع مشکل آسیب‌های اجتماعی کشور، مهاجرت‌ها و حاشیه‌نشینی طرح بوم گردی را مطرح کرده است، ایده‌ای که علاوه بر حفظ فرهنگ و تمدن هر منطقه، سبب معرفی آداب‌ و رسوم اقوام مختلف و جذب گردشگران شده و مهم‌ترین ویژگی آن اشتغال‌زایی و رسیدگی به بافت روستاها است.
این اقدام میراث فرهنگی و گردشگری اگر چه در مناطق از کشور اجرا ولی متاسفانه در شهرستان لنده خبری از توسعه صنعت تاثیرگذار بوم گردی دیده نمیشود.

توسعه بومگردی با توجه به علاقه‌مندی گردشگران به حضور در مناطق روستایی ازجمله اصول مورد توجه است و جای سوال است چرا در این شهرستان به این مهم توجهی نمیشود!!

مونه روستایی در قلب طبیعت زاگرس که بوم گردی میتواند آن را به ماسوله ی جنوب تبدیل کند+تصاویر

نگارنده این یادداشت بر این باور است که روستای مونه نمونه ای از مناطقی است که با داشتن چندین شاخص میتواند به منطقه هدف بوم گردی در این شهرستان تبدیل شود.

مونه از جمله روستاهای شهرستان لنده است که همچنان جمعیتی زیاد را در خود جایی داده است و کشاورزی و دامداری و صنایع دستی آن همچنان زنده و پویا در حرکت اند.

منطقه ای در قلب طبیعت بکر زاگرس با ویژگی های متفاوت که در صورت توجه میتواند به ماسوله ی جنوب کشور تبدیل گردد.

نمای زیبای ظاهری روستا

حفظ بافت سنتی روستای مونه با نمایی پلکانی خود از جمله زیبایی های است که چشم هر گردشگری را به خود جذب میکند.

بقعه متبرکه امامزاده عماد الدین ولی

آداب و سنن بسیاری از ایرانیان در انتخاب مقصد گردشگری روستاهای هستند که علاوه بر شرایط مساعد آب هوایی میزبان بقعه های متبرک امامزدگان هستند و روستای مونه از این حیث متفاوت از سایر مناطق میزبان امامزاده عمادالدین ولی از نوادگان امام چهارم شیعیان امام زین العابدین(ع) است که در طول سال شاهد حضور زوار زیادی از مناطق مختلف و زیارت از این امامزاده هستیم.

قلعه ی تاریخی مونه
ارتفاعات روستا قلعه ی تاریخی را دل خود جای داده است که مربوط به دوره ایلخانان می باشد و در صورت بازسازی و مرمت به قطب تاریخی شهرستان نیز مُبدّل شود.

کوه سفید
روستای مونه در دامنه سفید کوه زیبا قرار دارد.
کوهی که قطعا اگر یک بار پای به آن گذاشتید محال است بار دوم شما را به سوی خود نکشاند. منطقه ای زییا که سالانه محل قدوم کوهنوردان از جای جای کشورمان است.

باغات و قنات های قدیمی روستا
وجود باغات و قنات هایی در اطراف روستای مونه هستند از جمله دیگر زیبایی های است که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

اگر چه جای سوال است چرا تا به امروز در راستای توسعه زیر ساخت های گردشگری در چنین مناطق مستعدی اقدامی صورت نگرفته است علی ایحال امروزه با توجه به انتخاب شهرستان لنده به عنوان منطق هدف محرومیت زدایی از سوی بنیاد محترم علوی و دولت میطلبد این همه ظرفیت در یک روستا دیده شود و اجازه داده نشود روستای مونه نیز به مانند بسیاری از روستا های که خالی از سکنه شدند به سوی شهر لنده هجوم بیاورند.

امید است با همت و مجاهدت تیم محرومیت زدایی بنیاد علوی گامی بزرگ در پیشرفت و آبادانی شهرستان لنده برداشته شود.

با احترام
بهمن نعمت پور
۱۳۹۹/۷/۱۸

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.