آخرین اخبار

توضیحات فرماندار باشت در خصوص شهر شدن بوستان/عده ای در این مسیر سنگ اندازی می کنند

در روزهای اخیر موضوع تبدیل دهستان بوستان باشت به شهر، یکی از موضوعات پربحث در سطح شهرستان و استان بوده است، این که آیا ظرفیت و قابلیت های شهر شدن در بوستان وجود دارد یا خیر.

از همین رو و به منظور روشن شدن بیشتر این قضیه در گفتگو با فرماندار شهرستان باشت درباره این مسائل صحبت کرده ایم که در ادامه آمده است.

اشتراک گذاری
16 تیر 1397
کد مطلب : 18571

 

سید مسعود حسینی گفت: بوستان شاخص هایی که وزارت کشور می خواست را دارد و بر اساس یک سری از آیتم ها به شهر تبدیل می شود  از جمله این که هم بر روی جاده ترانزیتی قرار دارد و هم مهاجرپذیر است  و با توجه به اینکه آینده خوبی نیز دارد نیاز شد که به عنوان یک شهر معرفی شود و استانداری و وزارت کشور شاخص ها و آیتم ها را بررسی کنند .

وی افزود: همه قابلیت ها به یکباره به شهرها داده نمی شود و باید 50 تا 60 درصد قابلیت ها را داشته باشد و هر ساله نیز به آن کمک شود تا نیازهای آن تامین شود .

فرماندار شهرستان باشت شاخص های لازم برای شهر شدن را مواردی از جمله جمعیت، وسعت، پتانسیل ها و موقعیت جغرافیایی عنوان کرد و گفت: بالاخره نیاز بود که یک شهرستان ظرفیت 2 الی 3 شهر را داشته باشد .

حسینی درباره زمان اجرای این طرح گفت: در حال آماده کردن مقدمات این کار هستیم که به صورت رسمی کار را شروع کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از تبدیل بوستان به شهر، تا چه اندازه به شهرستان باشت وابسته خواهد بود، بیان کرد:  در خیلی از شهرستان های استان هنوز ادارات به طور کامل مستقل نیستند از جمله اینکه باشت یک شهرستان است اما اداراتی هستند که هنوز هم امکان آوردن ان ها در شهرستان وجود ندارد و تنها به عنوان نمایندگی می توانیم نیرو داشته باشیم.

فرماندار باشت در خصوص جذب نیرو برای ادارات بوستان نیز گفت: هر اداره ای اگر نیرو داشته باشند خودشان معرفی می کنند که این موضوع به مدیران کل در سطح استان بستگی دارد ، در شهرداری نیز نیروهایی که در قالب دهیاری بودند هم ان جا مستقر می شوند و در صورتی که نیاز به نیروی دیگری داشته باشند از طریق دفتر امور شهری استانداری اقدام می شود.

حسینی در ادامه اظهار کرد: برخی می گویند اگر بوستان به شهر تبدیل شود مشکلاتی در صدور پروانه یا موارد دیگر به وجود می آید که قطعا چنین چیزی نیست و از هر کسی با توجه به ظرفیت شهر عوارض گرفته می شود به عنوان مثال باشت نسبت به گچساران و یاسوج و شهرهای بزرگتر به لحاظ اخذ مالیات، عوارض و صدور پروانه هزینه کمتری در بر دارد و برای بوستان نیز همین طور است، ذهن مردم را مسموم کرده اند که دردسر برای شما به وجود می اید در صورتی که این طور نیست.

وی افزود: بالاخره باید از یک نقطه ای شروع کرد که بتوان از ظرفیت بوستان استفاده کرد و این موضوع در آینده به نفع خود مردم است.

حسینی ادامه داد: در خیلی از نقاط کشور مسئولان تلاش می کنند روستاها را به شهر و شهر را به شهرستان تبدیل کنند و آن ظرفیت ها را همچنان ندارند اما با توجه به قابلیت هایی که در بوستان که وجود داشت این کار انجام شد امیدوارم مردم و رسانه های نیز کمک کنند که توسعه بیشتری داشته باشیم  نه اینکه در این مسیر سنگ اندازی شود و مشکلی پیش بیاید.

فرماندار باشت در پایان گفت: با این کار امکانت رفاهی و مسائل دیگری درنظرگرفته می شود، اعتبارات شهری برای بوستان تصویب خواهد شد و قطعا راه توسعه بوستان هموارتر می شود و سرعت بیشتری می گیرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *