عدم صدور احکام با افزایش جدید در سال ۹۷ به صورت کم سابقه ای طولانی شده است و هر روز حواشی زیادی را هم در میان کارمندان ایجاد می کند و البته بازار شایعات هم رونق فراوانی دارد. این موضوع باعث شده است که خبرهای متعددی از زبان افراد مختلف در شبکه های مجازی منتشر شود و البته برخی افراد هم اقدام به گمانه زنی هایی نمایند . در این خصوص چند هفته پیش بخشنامه ای به ادارات ابلاغ شد که از فرمول افزایش حقوق پرده بر می داشت اما همه مسئولین ادارات منتظر ارسال یک “نرم افزار” هستند که مطابق معمول این نرم افزار میزان دقیق افزایش حقوق را محاسبه می کند!

 پایگاه خبری تحلیلی « صدای معلم » گفت و گویی را با ” ناصر سلیمان زاده ” سرپرست امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش انجام داده است که در این گفتگو علاوه بر بیان دلیل تاخیر در صدور احکام به برخی موضوعات مرتبط با حقوق پرداخته شده است.
سوال :در مورد صدور احکام فرهنگیان در سال ۹۷ شما قبلا فرموده بودید :” امسال شیوه پرداخت نسبت به سال‌های قبل متفاوت است كه نیاز به تهیه نرم‌افزار جدید دارد .
اگر میانگین افزایش حقوق مانند سال قبل و یا سال های قبل است دیگر چه نیازی به این نرم افزار و یا تاخیر در زدن احکام بود ؟سلیمان زاده :متاسفانه مثل سال های قبل نیست .امسال چون مجلس تصویب کرده است افزایش حقوق ” پلکانی ” باشد دولت آمده است و یک ضریب ثابت مثل هر سال ارائه کرده است .گفته است اول همه احکام را با این ” ضریب ثابت ” بزنید و با آن ضریب ثابت پشت سیستم بدون آن که پرینت بگیرید احکام صادر می شود بعد بر مبنای ” عددی ” که به دست می آید در یک ” فرمولی ” قرار می گیرد .بر اساس همان عددی که از فرمول بیرون می آید که به آن ” ضریب تعدیل ” می گویند افزایش قطعی هر فرد مشخص می شود .
افزایش همه افراد متاسفانه با هم ” متفاوت ” خواهد بود .اگر ضریب ثابتی که هر سال دولت به ما می داد ظرف مدت خیلی کوتاهی ما می توانستیم نرم افزار به  روز رسانی کنیم و احکام را صادر کنیم .اما آن فرمول و ضریب تعدیل که حقوق معلمان حالت پلکانی پیدا می کند و البته همه کارکنان دولت برای شرکت پشتیبان ما تهیه آن مشکل شد و زمان برد .
مجلس برای بار اول که تصویب کرد ما برای صدور پس از مصوبه دولت رفتیم اما به یک باره مجلس اعلام کرد که ما استفساریه می دهیم و درصد باید افزایش شود که متاسفانه حداقل حقوق ۲۰ درصد شد و ما بقی هیچ تغییری نکرد و یک زمانی را ما آن جا از دست دادیم و الان حداقل حقوق یک میلیون و دویست و چهل و دو هزار تومان است ولی میانگین افزایش حقوق کارمندان بین ۶ تا ۱۲ درصد است و متفاوت است .
سوال :در واقع منظور شما این است که هر معلم و یا کارمندی در آموزش و پرورش یک افزایش منحصر به فرد دارد و البته در دامنه بین ۶ تا ۱۲ درصد .

سلیمان زاده :دقیقا درست است .این فقط برای آموزش و پرورش و معلمان نیست و برای کل کارکنان دولت است .ممکن است یکی افزایشش ۶ درصد بشود و یکی ۲ / ۶ درصد و یکی ۷ درصد و…
پلکانی شدن تهیه نرم افزار را برای ما مشکل کرد .

جزئیات جدید از دلیل تاخیر در صدور احکام / همه کارمندان معطل یک نرم افزار! / واقعیاتی از موضوع کسری
سوال :شما اشاره کردید یک اسفساریه ای از مجلس داشته اید .قصه این چیست ؟
سلیمان زاده :مجلس پس از آن که افزایش حقوق به صورت پلکانی تصویب شد دولت باید این را مصوب کند و افزایش را به دستگاه های دولتی اعلام کند .
پس از این که این ضریب اعلام شد و فرمول هم اعلام شد مجلس گفت که شما قرار است افزایش حقوق شما ۲۰ درصد باشد چرا گفته اید ۶ تا ۱۲ درصد ؟یک استفساریه دارد و در آن فقط و فقط حداقل حقوق را افزایش داد و بقیه را تغییر نداد .بعد دوباره به هیات دولت رفت .
هیات دولت هم آن را به ما ابلاغ کرد و ما هم از آن تاریخی که به ما ابلاغ شد با شرکت پشتیبان مان که نرم افزارهای ما را پشتیبانی می کند صحبت کردیم که این نرم افزار را سریعا به ما بدهد که به احتمال ۹ / ۹۹ درصد و ان شاء الله افزایش حقوق سال ۹۷ را در تیرماه اعمال خواهیم کرد و زمان را از دست نمی دهیم و حقوق و معوقات را  یک جا در تیرماه  پرداخت می کنیم .
سوال :در مورد کسر مقرری ماه اول که البته ماده قانونی هم دارد :” بخشنامه شماره ۱۵۰۴۹ / ۲۰۰  مورخ ۳۱ / ۶ / ۱۳۹۰   معاون توسعه مدیریت مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور “که به حساب صندوق بازنشستگی واریز می شود .اما بحثی که وجود دارد این است :در فروردین ماه سال ۹۲ دستورالعملی دیگر از سوی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور صادر می شود:” در خصوص کسر مقرری ماه اول کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری اعلام می دارد:
بر اساس نظریه ی شماره  ۶۵ / ۲۰۲۰۰   ۲۰۲۰۰/۶۵ مورخ  ۳۰ / ۴ / ۱۳۸۷  اداره کل بررسی های امور حسابرسی وزارت خانه ها،‌ موسسات دولتی و نهادهای دیوان محاسبات کشور به عنوان اداره کل هزینه ی سازمان بازنشستگی کشوری،  افزایش ضریب سالانه حقوق کارکنان دولت که همه ساله پس از تصویب هیات وزیران اعلام می گردد،‌ جزو هیچ یک از عناوین احصاء شده در مواد قانونی از جمله ماده ۱۰۰ قانون استخدام کشوری نمی باشد و مشمول کسر مقرری ماه اول نیز نمی باشد.”
می شود این را توضیح دهید ؟
سلیمان زاده :روال اصلی کسر مقرری این بوده است که اگر هر فردی استخدام می شود اولین حقوقش باید به حساب صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان ” مقرری ماه اول ” واریز می شود .اما به مرور زمان هر افزایشی این اتفاق برایش افتاد .یعنی فرضا شما صاحب اولاد می شدید ، مدرک تحصیلی می گرفتید و… یک افزایش حقوقی به شما مترتب می شد .متاسفانه الان هر افزایشی را ماه اول  آن را به حساب صندوق بازنشستگی می ریزند .البته ما این را نپذیرفتیم .
سوال :پس این کسری ” غیرقانونی ” است ؟
سلیمان زاده :عرض کردم . یک زمانی این کسری را انجام ندادیم .یکی دو سالی این مقرری را کسر نکردیم و به حساب صندوق بازنشستگی واریز نکردیم .اما مورد مواخذه قرار گرفتیم . مراجع نظارتی ورود پیدا کردند .سازمان بازنشستگی به این مساله معترض شد و ما را مکلف کردند که دوباره این مقرری ماه اول را از حقوق همه کارکنان دولت کم کنیم .و الان هم این مقرری کم می شود .
سوال :صندوق بازنشستگی به استناد یک ماده قانونی معترض شده است .در حالی که شما تاکید کردید این طبق قانون فقط شامل همان افزایش ماه اول است .و بعدا به صورت غیرقانونی شامل هر گونه افزایش در حکم و حقوق شده است .
سلیمان زاده :بعدا در استعلام هایی که سازمان بازنشستگی گرفت این را انجام داد ؟
سوال :از کجا این استعلام ها را گرفته است ؟
سلیمان زاده :از سازمان امور اداری و استخدامی و دیوان محاسبات این استعلام ها را گرفت که آن روند و رویه ای که در طول زمان داشت اتفاق می افتاد انجام شود …
سوال :مگر نباید مرجع مجلس باشد ؟
سلیمان زاده :دیوان محاسبات در دریافت ها و پرداخت ها می تواند  ورود پیدا کند که آیا فرضا این دریافتی صحیح بوده است و یا در مورد پرداختی .از آن طرف سازمان امور اداری و استخدامی کشور بین دعاوی دو دستگاه به هر حال صاحب نظر است و قسمت حقوقی دارد .در اختلاف نظرهای بین دستگاهی آن ها می توانند صاحب نظر باشند .ما هم تابع دولت هستیم .
ما مکلف هستیم قوانین و آیین نامه هایی را دولت به ما ابلاغ می کند اجرا کنیم و این هم بر خلاف مصوبات مجلس نبوده است .
الان هم روند سابق طی می شود و ما مقرری ماه اول را با هر افزایشی کم می کنیم و به حساب صندوق بازنشستگی وازیر می کنیم .هر گونه افزایشی برای کارمند ( معلم ) باشد ماه اول به حساب صندوق بازنشستگی می رود .
سوال :آقای  بطحایی به عنوان معاون  توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش در سال ۹۴ و  در سفرش به خراسان شمالی در جمع فرهنگیان استان، کسر مقرری ماه اول را غیر قانونی دانسته و قول به اصلاح آن داده بود .آیا الان قانون  و یا حرفه ها عوض شده است ؟
سلیمان زاده :ما یک اختلاف نظری داشتیم .این اختلاف نظر از نظر ما ” منطقی ” بود  که ما نباید این پول بدهیم .اما مراجع نظارتی و ذی صلاح که باید در این مسائل نظر دهند ورود پیدا کردند و ما را مجاب کردند و ما را قانع کردند که شما باید این پول را پرداخت کنید .ما هم مکلف به اجرا هستیم .
سوال :آیا این کسر مقرری ماه اول در همه وزارتخانه ها و یا  نهادها انجام می شود ؟
سلیمان زاده :من همه وزارتخانه ها را واقعا بازدید نکرده ام ولی  طیق روندی که به ما کتبا اعلام کردند همه وزارتخانه ها و دستگاه هایی که زیرمجموعه دولت هستند ؛ مکلفند این کسری مقرری ماه اول را داشته باشند .