آخرین اخبار

 سیاست را ازفوتبال نفت وگازگچساران دورکنید

رضا عدالت نسب گچساران به عنوان یکی از شهرهای با استعداد در رشته ورزشی فوتبال دوران پرفراز و نشیبی را طی سالیان گذشته تاکنون پشت سر گذاشته است. در طی یک دهه گذشته فوتبال گچساران پس از یک دوره رکود با تشکیل تیم نفت و گاز گچساران مجددا احیا شد و مردم فوتبالدوست این شهر […]

اشتراک گذاری
18 مرداد 1396
کد مطلب : 10525

رضا عدالت نسب

گچساران به عنوان یکی از شهرهای با استعداد در رشته ورزشی فوتبال دوران پرفراز و نشیبی را طی سالیان گذشته تاکنون پشت سر گذاشته است.
در طی یک دهه گذشته فوتبال گچساران پس از یک دوره رکود با تشکیل تیم نفت و گاز گچساران مجددا احیا شد و مردم فوتبالدوست این شهر در سطح لیگ دسته دوم شاهد حضور تیم های مختلفی در شهر خود برای رویارویی با تنها نماینده فوتبال استان در لیگ فوتبال ایران بودند.
اتفاقی که برای یک شهر 90 هزار نفری به عنوان شروع اتفاقات خوب جهت رشدو معرفی استعدادهای این شهر به فوتبال کشور بود.
این اتفاق خوب همزمان بود با معرفی استعدادهای همچون محمدرشید مظاهری، میلاد غریبی، ایمان موسوی و بسیاری از جوانان این شهر به تیم های باشگاهی لیگ برتر و تیم ملی کشور، که این موضوع پنجره ای جدیدی را مقابل فوتبال گچساران به سوی ملی شدن و درخشش درفوتبال کشور باز کرد.
روند توسعه و رشد تیم فوتبال نفت و گاز گچساران تا آنجا ادامه پیدا کرد که این تیم موفق شد در اردیبهشت 92 با اقتدار به لیگ دسته اول صعود کند و فوتبال از دست رفته گچساران در این سال تولد دوباره ای پیدا کرد و بزرگان فوتبال این شهر یکبار دیگر خاطرات حضور در جام های معتبر کشور را لمس کردند.
فوتبال گچساران با حضور تیم فوتبال نفت و گاز این شهر در لیگ دسته اول، پس از انکه تیم شهردای یاسوج دوران پر تنشی را سپری کرد و در نهایت در فراز و نشیب لیگ دسته اول اسیر حاشیه های اطراف خود شد، به عنوان تیم دوم استان و تنها نماینده فوتبال گچساران با نظمی خوب استارت زد و نیم فصل اول لیگ یک را به خوبی پشت سر گذاشت.
اما تیم فوتبال نفت و گاز گچساران که تنها امید جوانان و علاقمندان این شهر بود از ابتدای نیم فصل دوم درسال ۹۲ با حواشی بسیاری همچون دیگر تیم هم استانی خود یعنی شهرداری یاسوج مواجه شد و تیمی که تا نیم فصل ادعای صعود به لیگ برتر را داشت به یکباره با حاشیه های بسیاری روبرو شد تا فقط برای ماندن در لیگ دسته اول دست وپابزند.
سال اول حضور تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در لیگ دسته اول در حالی سپری می شد که اتفاقات حاشیه ای و اختلافات مدیریتی وسیاسی این تیم را تا آستانه سقوط به لیگ دسته دوم پیش می برد.
سال نخست حضور تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در لیگ دسته اول را می توان به عنوان یکی از سال های سخت و البته مهم در فوتبال گچساران نام برد که در آن فوتبال در این شهر به سمت حرفه ای شدن پیش رفت اما بدلیل همان اشتباهاتی که شاید سالیان دورتر موجب شده بود که فوتبال گچساران از بین برود اینبار نیز این تیم را تا مرحله سقوط پیش برد.
اما در سال دوم با وجود اینکه در ابتدای کار همه چیز به شکلی کاملا خوب پیش می رفت و هدایت این تیم برعهده یک سرمربی بزرگ در فوتبال ایران یعنی عباس چمنیان قرارگرفته بود با زهم رنگ و بوی حاشیه ها در این تیم به خوبی قابل مشاهده بود به گونه ای که پس از نتایج نامطلوب این تیم در نیم فصل اول سرمربی این تیم استعفاء داد تا پرده از رازهایی در فوتبال گچساران برداشته شود و ماهیت پر رمز و راز این رشته ورزشی در این شهر برهمگان نمایان شود.
هرچند عباس چمنیان از این تیم رفت اما به گفته برخی از منابع آگاه و نزدیک به باشگاه این سرمربی با اخلاق و حرفه ای تحت فشار برخی گروه ها و افراد با نفوذ مجبور به جذب بازیکنانی شد که هیچ استفاده ای در طول فصل برای این تیم نداشته اند و زمانی این سرمربی به شناخت خوبی از محیط پیرامون خود رسید که دیگر ادامه کار برای وی سخت شده بود.
پس از رفتن چمنیان ، سنجری سرمربی قدیمی و نام آشنای فوتبال ایران به عنوان ناجی این تیم به کارگرفته شد که متاسفانه با وجود تلاشهای فراوان کادر فنی این تیم با کمال ناباوری به لیگ دسته دوم سقوط کرد تا مردم گچساران یکبار دیگر در حسرت حضور در لیگ دسته اول لحظه شماری کنند.
شاید با کمی بررسی کارشناسی به خوبی بتوان به دلایل سقوط آسانسوری تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در لیگ دسته اول پی برد و تیمی با بهترین امکانات و ظرفیت های مالی و پشتیبانی حتی نتوانست در مقابل تیم هایی که امکانات مالی بسیار کمی داشتند مقاومت کند و راه سقوط به لیگ دسته دوم را باسرعت به مراتب بیشتر از صعود طی کند.
یکی از مهمترین دلایل سقوط تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در یک بازه زمانی دو ساله به لیگ دسته دوم نبود توافق نظر و همدلی در این تیم به شمار می رود و همچنین فشارهای سیاسیدو طایفه ای در بکارگیری با زیکنان در این تیم بوده است.
مشکلی که شاید هیچگاه در فوتبال گچساران به پایان نرسد و خود به عنوان سمی برای نابودی ورزش در این شهر محسوب می شود که ریشه آن حتی در سایر رشته ها نیز نمود پیدا کرده است.

این مشکلات اگر چه در لیگ دسته اول بدلیل حرفه ای بودن و داشتن مخاطب بیشتر نمود بیشتری پیدا کرده بود اما پس از حضور مجدد این تیم در لیگ دسته دوم تجربه های گذشته برای این افراد مفید فایده نشد و مجددا فشار ها بر این تیم که به نوعی بار سنگین نبود تیم در این شهر و استان را به دوش می کشید، بیشتر و بیشتر شد تا کادر فنی و مسئولان باشگاه با مشکلاتی بسیار در بستن این تیم روبرو شوند.
هرچند بایستی پذیرفت که فوتبال در گچساران در یک حالت گذار از آماتور به حرفه ای شدن می رود اما نکته قابل تامل این است که این عبور تا چه زمان به طول می انجامد و این شهر چه زمان به یک تفکر حرفه ای در فوتبال مدرن امروز دنیا می رسد.
جواب دادن به این سوال اگر چه برای کارشناسان امر ساده است اما برای مردمی که تنها تفریحشان تماشای فوتبال و تنها امید رشد فرزندان با استعدادشان وجود یک تیم فوتبال در سطح لیگ دسته دوم است توجه به این امر بسیار سخت و البته کمی غیرقابل باور است.
وقتی در این شهر و استان لیگی برگزار نمی شود که بتوان از درون آن چند تیم خوب و با پشتوانه مالی محکم برای جذب این استعدادها ایجاد کرد توقعات از تیم فوتبال نفت و گاز گچساران بالا می رود و آن همه هزینه و امکانات و حضور این تیم تا مراحل نهایی و حتی پلی اف لیگ دسته دوم تحت تاثیر بسیاری از حاشیه های بیرونی کاری از پیش نمیبرد و چندسالی را در لیگ دسته دوم در جا می زند.
هرچند طی دوسال اخیر این تیم درخشش خوبی داشته وتیم هایی همچون پارس جنوبی جم و سپیدرود رشت از همین تیم نفت و گاز گچساران به سختی عبور کرده و راهی لیگ یک و سپس لیگ برتر شده اندودرجام حذفی شگفتی سازشدن اما بایستی از دلسوزان فوتبال این شهر پرسید که نفت و گاز چه چیزهایی از این تیم ها کم داشت که نتوانست این افتخار بزرگ را نصیب مردم این شهر کند.
همدلی و اتحاد را یکی از رمزهای موفقیت تیم های فوتبال است و تیم هایی که اسیر حاشیه های بیرونی می شوند هیچ گاه نمی توانند راه موفقیت را به خوبی طی کنند. و شاید همین فشارها و حتی تهمت ها و تهدیدها در سال های اخیر اگر چه در فوتبال کشور امری طبیعی شده اما در شهر کوچکی همانند گچساران که از نظر مذهبی و اخلاقی سرآمد است بوجود آمدن این اتفاقات موجب تاخیر در امر صعود این تیم خواهد شد.
هرچند مسئولان تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در فصل 97-96 دست به یک اقدام بزرگ زده اند و با استفاده از کادر فنی بومی ودعوت ازنسل جدید جوانان بومی ودراختیارگرفتن بازیکنان فنی وباتجربه غیربومی قصد بستن این تیم را دارند اما همچون سال های گذشته شنیده ها از تکرار مسائل سیاسی سال های پیش و حتی سال سقوط این تیم را خبر می دهد که البته با توجه به تجربه ای که از اتفاقات سنوات گذشته بدست آمده قطعا تکرار آن برای یک مجموعه بسیار گران تمام می شود.
البته نکته مهم در این خصوص عدم همکاری بسیاری از نهادهای مرتبط با امر ورزش است که راه را برای رشد و فضاسازی بسیاری از سوء استفاده کنندگان فراهم کرده است.
تحت فشار قراردادن کادر فنی بومی و تلاش های قومی،طایفه ای وحتی خانوادگی برای کسب سهمیه ای در این تیم منجر شده مدیران نفت تحت فشارهای زیاد اردوهای تیم را در خارج از گچساران هم به جهت فنی و هم دوری از حواشی برگزار کنند.
اما شاید آنچه مسئولان شهر گچساران بایستی به آن واقف باشند استفاده ازتجربیات گذشته برای جلوگیری از تکرار آن در فصل جدید است .
تجربیاتی که از تنش های قومی و سهم خواهی در این تیم آغاز می شود و به مشکلات بزرگتری ختم میشود .
هرچند تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در طی سال های گذشته در آتش حاشیه ها دوران طلایی را از دست داده است اما سال جدید را بایستی مردم و مسئولان شهر با همدلی و ابتکار عمل برای جلوگیری از این رفتار های آماتور و ایجاد محیطی حرفه ای آغاز کنند.
هرچند توجه به این مسائل می تواند موجب رشد و توسعه فوتبال در این شهر شود، برعکس آن نیز در یک بازه زمانی مشخص روند سقوط مجدد فوتبال گچساران و فرصت سوزی های بسیار را رقم خواهد زد.
جناب آقای دکترتاجگردون حال که مدیریت صنعت نفت گچساران به دست توانمند مدیران بومی سپرده شده ،باایجاد حریمی امن به همه ی دست اندرکاران توصیه اکید بفرمایید تا فضا را جهت پیشبرد برنامه ها براساس اصول فنی فراهم نمایندو سهم خواهی خانوادگی و طایفه ای وسیاسی دامن گیر فوتبال وسایر رشته ها نشود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *