آخرین اخبار

ضرورت ورود شهرداری دوگنبدان به حوزه ورزش

در راستای توسعۀ ورزش، شهرداری بسیاری از شهرهای بزرگ، به دلیل گستردگی و حجم بالای فعالیت‌های ورزشی، دارای سازمان ورزش شهرداری هستند. هر چند تعدادی از شهرداری ها در سطح قهرمانی دارای تیم هستند ولی اکثر آنها در زمینۀ ورزش همگانی و توسعۀ آن فعالیت می کنند. به طوری که سازمان ورزش شهرداری بعضی شهرها، […]

اشتراک گذاری
01 مرداد 1396
کد مطلب : 9927

در راستای توسعۀ ورزش، شهرداری بسیاری از شهرهای بزرگ، به دلیل گستردگی و حجم بالای فعالیت‌های ورزشی، دارای سازمان ورزش شهرداری هستند. هر چند تعدادی از شهرداری ها در سطح قهرمانی دارای تیم هستند ولی اکثر آنها در زمینۀ ورزش همگانی و توسعۀ آن فعالیت می کنند. به طوری که سازمان ورزش شهرداری بعضی شهرها، مأموریت خود را «تأمین و توسعۀ ورزش همگانی» قرار داده است. ورزش همگانی، اولین و مؤثرترین امتیاز و حق اجتماعی است، که برای توسعۀ اجتماعی عموم جامعه از همه گروههای سنی، هر دو جنس، همۀ نژادها و با هر سطح توانایی جسمی و روانی، برنامه‌ریزی، سازماندهی و اجرا می شود. ورزش همگانی شکلی از فعالیت های جسمانی یا حضور منظم در فعالیت های جسمانی است که موجب تندرستی و سلامت بدنی و روانی شده، روابط اجتماعی را شکل داده و منجر به نتایج مثبت می گردد. از سوی دیگر، با تقویت بنیۀ جسمانی و پرورش ابعاد روانی و اجتماعی، به ورزش قهرمانی پیوند می  خورد و می تواند موجب پدید آمدن ارزش ها و افتخارات ملی و بین المللی گردد.

در کشور ما فراهم کردن زمینه ورزش فقط کار سازمان خاصی از جمله متولی اول آن سازمان تربیت بدنی نیست و یکی از دستگاه هایی که در راستای خدمت به مردم در حوزه ورزش نقش پررنگی دارد شهرداری می باشد. در همین راستا سازمان های ورزشی و فرهنگی شهرداری ها در اکثر  شهر های بزرگ کشور تاسیس و فعالیت می کنند و از جمله  کارهای مهم وتاثیر گذار شهرداری ها در این حوزه می توان به برگزاری جشنهای فرهنگی ورزشی و تفریحات سالم، راه انداری انجمن ها و هیات های ورزشی و تفریحی و همچنین توسعه فرهنگ عمومی با مشارکت همه سنین در ورزشهای همگانی اشاره کرد.

در بسیاری از استانها و شهرهای کشورمان شهرداری ها حتی پا را فراتر گذاشته و در حوزه قهرمانی در ورزش خدمات زیادی به جامعه ارائه می کنند. در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز تیم ها و باشگاه هایی هستند که با حمایت شهرداری ها حضور خوبی در مسابقات و لیگ های کشور داشتند و موجبات شادی و سرگرمی جوانان و آسودگی خیال خانواده ها را فراهم کردند از جمله تیم فوتبال شهرداری یاسوج در لیگ یک کشور و همچنین در جام حذفی افتخارات بزرگی کسب کردند.

امروزه نگاهی که مردم به خدمات شهرداری ها دارند نگاهی آکنده از یک خدمت همه جانبه است و رفاه و آسایش خود را تنها در جمع آوری زباله و آسفالت و نظافت شهری نمی دانند، از جمله تلاشهای نهادهای ورزشی در شهرداری های کشور: معرفی استعدادهای ورزشی، مدیریت فضاهای ورزش و بهره گیری از کلیه امکانات شهرداری برای ارتقای تندرستی شهروندان می باشد.

این کارها در حالی صورت می گیرد که شهرداری دغدغه های زیادی در خصوص دیگر فعالیتهای خود دارند، اما هیچ کدام از آنها موجب غفلت از ورزش نشده است.

شهرداری و شورای اسلامی شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می توانند نقش مهمی  در توسعه و پیشرفت ورزش قهرمانی و حرفه ای داشته باشند و انتظار داریم حضوری پر رنگ در حمایت از رشته های ورزشی داشته باشند.

متاسفانه ورزش حرفه ای در سطح شهر دوگنبدان به صورت تک قطبی و با ساز و کار های ناعادلانه در اختیار تعداد معدودی (مجموعه صنعت نفت گچساران) قرار گرفته که انگیزه لازم را برای ورزش قهرمانی ندارند و متاسفانه بچه‌های با استعداد سادات و لبنان و دیگر مناطق با وجود انگیزه بسیار بالا زمینه رشد در اختیار آنها قرار نگرفته است.

پیشنهاد بنده این است که ابتدا ورزش همگانی در سطح شهرداری دوگنبدان فعال گردد سپس به صورت حرفه ای روی  چند رشته خاص که در این منطقه زمینه رشد و قهرمانی دارد به عنوان مثال رشته فوتبال و فوتسال سرمایه‌گذاری گردد شک ندارم و شک نداشته باشید که ورزش گچساران از رکود خارج خواهد شد.

اولویت ها

توسعه ورزش همگانی در سطح شهر

تشکیل تیم فوتبال شهرداری دوگنبدان در رده های مختلف سنی

تاسیس مدرسه فوتبال شهرداری دوگنبدان با محوریت پرورش بازیکنان مستعد برای معرفی به تیم فوتبال شهرداری دوگنبدان

ساخت ورزشگاه اختصاصی شهرداری دوگنبدان

انشاءالله شورای اسلامی و شهردار جدید شهر دوگنبدان با لحاظ کردن مطالب فوق ورزش شهر دوگنبدان را از حالت کسالت بار کنونی با برنامه‌ریزی مناسب و مشورت با اهالی ورزش خصوصاً فعالین این عرصه خارج نمایند.

زنیرو بود مرد را راستی

زسستی کژی زاید و کاستی

نادر کاظمی – فرهنگی و مدیرعامل باشگاه و مدرسه فوتبال استقلال گچساران

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *