آخرین اخبار

ضربه کشاورزان باشتی به منابع زیرزمینی!!

کشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند مانند هندوانه و ذرت منجر به کاهش سفره آب‌های زیرزمینی می‌شود که با توجه به کم بارشی سال زراعی جاری مقرون به‌صرفه نیست.

اشتراک گذاری
11 خرداد 1396
کد مطلب : 9430
مدیر جهاد کشاورزی باشت گفت: امسال با وجود هشدارهای داده شده به کشاورزان 500 هکتار از زمین‌های این شهرستان زیر کشت هندوانه رفته است.

جواد شمشیری با اشاره به آغاز برداشت هندوانه در شهرستان باشت افزود که کشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند مانند هندوانه و ذرت منجر به کاهش سفره آب‌های زیرزمینی می‌شود که با توجه به کم بارشی سال زراعی جاری مقرون به‌صرفه نیست.وی افزود : برای تولید هر کیلوگرم هندوانه حداقل ۲۵۰ لیتر آب مصرف می‌شود که بر این اساس، یک هندوانه ۱۰ کیلویی اگر چنانچه بخواهد از آب زیرزمینی استفاده کند، ۲۵۰۰ لیتر آب مصرف می‌کند.

شمشیری اظهار داشت : بر اساس محاسبه صورت گرفته برای تأمین یک لیتر در ثانیه آب زیرزمینی به 10 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز است.

وی ابراز کرد: در صورت کشت محصولات پر آب از سوی کشاورزان سازمان جهاد کشاورزی هیچ گونه مسئولیتی در قبال میزان خسارت وارده به این محصولات ندارد.

شمشیری بیان کرد: کاهش کشت محصولات پرآب نیازمند مشارکت بیشتر رسانه‌های ارتباط جمعی و همکاری آنان برای تبلیغ در جهت گسترش این فکر است.

وی گفت: 22 هزار و 200 هکتار زمین کشاورزی در این شهرستان وجود دارد که از این میزان 12 هزار و 700 هکتار قابل کشت است.

این مسئول خاطرنشان کرد : 366 چاه کشاورزی در باشت وجود دارد که در سال گذشته به دلیل کاهش بارندگی و استفاده زیاد کشاورزان از آب‌های زیر زمینی، منابع آب چاه‌های عمیق و نیمه عمیق این شهرستان هشت متر افت کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *