آخرین اخبار

۳۲۴ گونه جانوری در محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد زندگی می کنند

در راس همه این ها پارک ملی دنا و منطقه حفاظت شده دناست که با وسعتی معادل 93 هزار و 660هکتار دارای155 گونه جانوری پرنده، 24 گونه جانوری پستاندار، 20 گونه آبزی و 39 خزنده است. منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و […]

اشتراک گذاری
04 بهمن 1395
کد مطلب : 7574

در راس همه این ها پارک ملی دنا و منطقه حفاظت شده دناست که با وسعتی معادل 93 هزار و 660هکتار دارای155 گونه جانوری پرنده، 24 گونه جانوری پستاندار، 20 گونه آبزی و 39 خزنده است.

منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و دنیاست که در سال 2010میلادی از سوی سازمان یونسکو به عنوان دهمین ذخیرگاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره‌گاه دنیا به ثبت رسید.

پیش از ثبت دنا در کهگیلیویه و بویراحمد، 9ذخیره گاه پارکهای ملی ارومیه، گلستان، کویر، مناطق حفاظت شده ارسباران در آذربایجان شرقی، توران در استان فارس، گنو و حرا در هرمزگان، ارژن و پریشان در استان فارس و پناهگاه حیات وحش میانکاله استان مازندران 34 سال پیش در فهرست ذخیرگاههای زیست کره ایران در یونسکو ثبت شده بودند.

ذخیره گاه زیست کره به زیستگاهی اطلاق می شود که از نظر تنوع زیستی، زیست محیطی، آب و هوا، بافت اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت باشد.

طمع شکارچیان به مناطق حفاظت شده

مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد و در راس آنها منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا همیشه مورد طمع شکارچیان بوده و آنها محیط زیست و گونه های نادر جانوری و گیاهی این منطقه را مورد تعرض قرار می دهند.

با این حال محیط بانان مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد در سرما و گرما با کمترین چشمداشتی پیوسته از این امانت نگهداری می کنند اگر چه گاهی مورد بی مهری قرار می گیرند.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به جایگاه ارزشمند دنا در جهان، گفت: یکی از دلایلی که دنا به عنوان دهمین ذخیره گاه زیست کره کشور و پارک ملی انتخاب شد، وجود پتانسیلهای بالایی همچون گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری و مناظر و چشم اندازهای بی نظیر این منطقه بوده است.

عطا پورشیرزاد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: یک هزار و256 گونه مهره دار در کشور وجود دارد که 300گونه از این تعداد در این استان زندگی می کنند.

وی اظهار داشت: پلنگ، کل وبز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، موش خرما، سنجاب جنگلی، خرگوش، سمور، راسو، گراز، خفاش نعل اسبی، گربه، کاراکال، گربه شنی، گربه پالاس، خفاش گوش بلند، سگ آبی، تشی و چندین گونه دیگر از مهمترین گونه های جانوری این منطقه است.

پورشیرزاد افزود: بیش از  77 گونه پرنده در منطقه حفاظت شده دنا زندگی می کنند که کبک معمولی، قرقاول، کبک دری، تیهو، بلدرچین، شاه بوف، جغد ماهی خوار، جغد گوش دراز، جغد جنگلی، عقاب، باز، پرپا، عقاب جنگلی، عقاب طلایی، کبوترجنگلی، کبوتر چاهی، سبز قبا، ماهی خورک، هدهد، دارکوب، چکاوک، سار، کلاغ و گنچشک مهمترین پرندگانی هستند که در این منطقه زیست می کنند.

12 گونه جانوری در معرض تهدید/ بیشترین جمعیت کل و بز کشور در استان

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد همچنین با بیان اینکه 79 گونه جانوری در کشور در معرض تهدید است، گفت: در کهگیلویه و بویراحمد 12 گونه جانوری در معرض تهدید قرار دارد.

وی بیان کرد: گوزن زرد، کل و بز، کرکس مصری، فاخته خاوری، خرس قهوه ای و …برخی از این گونه های در معرض تهدید هستند.

پورشیرزاد همچنین از سرشماری حیات وحش استان در سال گذشته خبرداد و بیان کرد: این سرشماری نشان داد که این استان وضعیت بسیار مطلوبی دارد.

این مسئول بیان داشت: مناطق حفاظت شده این استان بالاترین جمعیت کل و بز را در کشور دارند.

چهار گونه گیاهی در معرض خطر قرار دارد

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد همچنین گفت: هفت هزار و 576 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که بیش از دوهزار گونه از این تعداد در کهگیلویه وبویراحمد می روید.

وی افزود: 480گونه گیاهی نیز در کشور در معرض خطر است و در این استان چهار گونه گیاهی در معرض خطر قرار دارد.

پورشیرزاد، سیر و موسیر، کرفس کوهی، آنغوزه و بیلهر را از گونه های در معرض انقراض در کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد همچنین گفت: تعداد گیاهان اندومیک دنا از 45 کشور جهان بیشتر است به طوری که گونه های اندومیک گیاهی دنا ، 15 برابر سوئد و 20 برابر هلند و نروژ است.

وی افزود: ذخیره گاه زیستکره دنا حدود 15.6 درصد از کل تنوع گیاهی ایران را در خود جای داده است.

پورشیرزاد همچنین از ثبت مناطق حفاظت شده در این استان خبرداد و بیان داشت: کهگیلویه و بویراحمد دومین استانی است که اقدام به این کار کرده است.

وی تصریح کرد: این کار موجب جلوگیری از تجاوز و تصرف اراضی مناطق حفاظت شده می شود.

تعداد محیط بانان کمتر از استاندارد جهانی

پورشیرزاد تعداد محیط بانان در این استان را به نسبت وسعت مناطق حفاظت شده بسیار کم دانست و گفت: هم اکنون به ازای هر 10هزار هکتار منطقه حفاظت شده یک محیط بان در استان وجود دارد.

وی افزود: این در حالی است که طبق استانداردهای بین المللی برای هر دو تا سه هزار هکتار یک محیط بان باید مشغول فعالیت باشد.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه هم اکنون حفاظت از مناطق حفاظت شده در دنیا به سمت حفاظت الکترونیک می رود، بیان کرد: در این نوع حفاظت افرادی که وارد یک منطقه حفاظت شده می شوند ردیابی شده و تا خروج از منطقه تحت کنترل هستند.

پورشیرزاد با بیان اینکه توسعه حفاظت الکترونیک نیاز به اعتبار دارد، بیان داشت: اعتبارات محیط زیست بسیار کم است و سالانه نیز کاهش می یابد و این در حالی است که سال به سال انتظارات از محیط زیست افزایش می یابد.

تصریح کرد: محیط زیست استان حتی در تامین حقوق محیط بانان خود به مشکل مواجه است و محیط بانان استان به رغم مشکلات با غیرت مثال زدنی از محیط زیست حفاظت می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مناطق حفاظت شده استان ثروتی عظیم و نعمتی خدادادی هستند که باید همه مردم و مسئولین در حفاظت و صیانت از آن تلاش کنند. بی شک نسل آینده هر قصوری در این راستا را نخواهد بخشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.