آخرین اخبار

طعنه مشاور خاتمی به روحانی/ گزارش تاسف بار از نخبگانی که نه پول دارند نه خانه/ پاسخ حامیان صادقی به کرباسچی/ انتحاری بودن بدتر است یا مفسد اقتصادی؟!

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

اشتراک گذاری
13 دی 1395
کد مطلب : 6434

 روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.
*********
 کیهان
بخش عظیمی از رأی‌دهندگان روحانی ریزش کرده‌اند
عضو فراکسیون اصلاحات در مجلس ششم می‌گوید ارزش پول ملی ظرف 20 روز 20 درصد کاهش یافت.
ناصر قوامی به روزنامه اعتماد گفته است متاسفانه آقای روحانی نتوانسته در حوزه داخلی رضایت طرفداران و پایگاه رأی خودش را جلب کند. به عقیده من در حال حاضر ایشان بخش عظیمی از نیروهایی که به او رای داده بودند را بدون اینکه بتواند سر و سامانی بدهد از دست داده است.
قوامی همچنین گفت: تیم اقتصادی آقای روحانی تیم موفقی نبوده است. در حال حاضر قیمت دلار به بیش از چهار هزار و صد تومان افزایش پیدا کرده و این یعنی ارزش پول ملی ظرف چند روز 20 درصد کاهش پیدا کرده و رکود آسیب زیادی به جامعه زده و بیکاری و به ویژه بیکاری تحصیلکردگان صدمات جدی وارد کرده است.

طعنه مشاور خاتمی به روحانی /اعتدال، اسم بی‌مسماست
مشاور خاتمی در دولت اصلاحات برای چندمین‌بار گفت گفتمان اعتدال، یک اسم بی‌مسماست.
محمدرضا تاجیک به روزنامه شرق گفته است: من باور ندارم که اعتدال را بتوان در قاب و قالب یک گفتمان در معنای دقیق کلمه تعریف کرد. آنچه به عنوان گفتمان اعتدال نامیده می‌شود، در شرایط کنونی یک «نام» است، یک اسم است، یک اسم بی‌مسما، دقیق آن تعریف نشده است. عناصر مفهومی و نظری آن تعریف خاصی ندارد و حتی در مواضع اعتدالی که ایستاده است. دقیقا تعریف دقیقی از اعتدال ندارد؛ به این معنی که آیا اعتدال به معنی هم این و هم آن است؟ یا نه این و نه آن بودن؟  آیا قسمتی از راست و قسمتی از چپ یک جریان را معتدل می‌کند یا نه دوری از چپ و راست یک جریان را معتدل می‌کند؟ این دقیقا در فضای اعتدال‌گرایی مشخص نیست.
وی می‌افزاید: من قبلا هم گفته‌ام، جریان اعتدال از این استعداد و پتانسیل برخوردار نیست که بتواند اعتدال را در قامت یک گفتمان مفصل‌بندی، تدوین و تئوریزه کند و آن را به عنوان یک آلترناتیو گفتمانی در شرایط کنونی جامعه به نمایش بگذارد.
تاجیک در ادامه گفت: اگر بخواهم عریان‌تر بگویم خیلی جاها بین جریان کارگزاران و جریان اصلاح‌طلبی اصیل- نه جریان اصلاح‌طلبی دولتی شده و نه جریانی که حیات و ممات خود را در عرصه قدرت کلان تعریف می‌کند – جغرافیای متمایز وسیعی وجود دارد و در جاهای مختلف خود را نشان می‌دهد.

4 برابر شدن بدهی‌ها حاصل سوءتدبیرهای دولت
4 برابر شدن بدهی دولت یازدهم به بانک‌ها،‌ ارمغان جدید برجام و ناشی از سوءتدبیر دولت است.
به گزارش مشرق و براساس گزارش اخیر بانک مرکزی میزان رشد بدهی دولت به بانک‌های داخلی نسبت به دو دولت قبلی سه برابر شد و میزان بدهی خارجی کوتاه‌مدت کشور نیز 2/3 میلیارد دلار بیشتر شد. دولتی که می‌بایست با اصلاح الگوی مصرف، پیاده کردن اقتصاد مقاومتی را الگوی خود قرار می‌داد؛ با قروض داخلی و خارجی بر هزینه‌های جاری خود افزود. هزینه‌های جاری‌ای که بخش عمده آن به حقوق‌های مدیران دولت یازدهم و ولخرجی‌ها و ریخت‌و‌پاش‌های آنان اختصاص یافت.
مطابق آخرین آمار بانک مرکزی که در آبان‌ماه امسال منتشر شده بود، بدهی دولت به نظام بانکی افزایش یافته و به 150 هزار میلیارد تومان رسید.
دولت نهم در حالی در پاستور مستقر شد که دولت به بانک‌ها حدود سه هزار و 388 میلیارد تومان بدهی داشت. در طول هشت سال این بدهی به 61 هزار و 655 میلیارد تومان رسید. به‌طور میانگین در دولت نهم و دهم، هر سال 7283 میلیارد تومان به میزان بدهی دولت به بانک‌ها افزوده شد. ولی در پایان فصل اول سال آخر دولت یازدهم با بیش از سه و نیم برابر شدن بدهی دولت به بانک‌ها، افزایش بیش از 88000 میلیارد تومان بدهی دولت به بانک‌ها را شاهد بودیم که به‌طور میانگین سالانه 27000 میلیارد تومان به بدهی دولت به بانک‌ها افزوده شد.
همچنین براساس گزارش جدید بانک مرکزی از شاخص‌های اقتصادی کشور تا پایان مهر 1395، بدهی‌های خارجی کوتاه‌مدت با رشد جهشی همراه شده و  به 2 میلیارد و 751 میلیون دلار رسید. این در حالی است که در پایان سال 1393 بدهی‌های کوتاه‌مدت خارجی کشور فقط 432 میلیون دلار بود و تا پایان 1394 از 2 میلیارد دلار عبور کرده بود.
در پایان سال 1391 بدهی‌های خارجی کوتاه‌مدت کشور 943 میلیون  دلار و در پایان سال 1392 بالغ بر 777 میلیون دلار اعلام شده بود و در دولت یازدهم تا پایان مهر 95، یک میلیارد و 974 میلیون دلار به بدهی خارجی کوتاه‌مدت کشور افزوده شد و به 2 میلیارد و 751 میلیون دلار رسید، که به نظر می‌رسد مربوط به خریدهای هنگفت خارجی‌ای که دولت یازدهم در تور اروپایی فرانسه و ایتالیا خود داشته است می‌باشد.
در مجموع، در سال 1394 کل بدهی‌های خارجی کشور نسبت به سال قبل از آن، 2/3 میلیارد دلار بیشتر شد و از 5/1 میلیارد دلار به 7/4 میلیارد دلار رسید. این رقم در گزارش پایان مهر بانک مرکزی به 8 میلیارد و 94 میلیون دلار افزایش یافته است.
این در حالی است که با اجرای برجام در دی‌ماه سال گذشته انتظار می‌رفت میزان بدهی خارجی به خاطر آزاد شدن پول‌های بلوکه شده در بانک‌های خارجی کاهش یابد ولی در مقابل شاهد افزایش بدهی‌های کوتاه‌مدت خارجی کشور بوده‌ایم.
دولت با به ورشکستگی رساندن سرمایه‌های ملی که ناشی از رکود حاصله از سیاست‌های غلط اقتصادی‌اش بوده، با عدم تحقق میزان درآمد پیش‌بینی شده روبرو شده و در این میان به جای اصلاح الگوی مصرف، به ولخرجی و ریخت‌وپاش روی آورده و مدیرانش با سوءاستفاده از خلأهای قانونی به برداشت‌های غیرقانونی در قالب حقوق و… روی آوردند و با افزایش هزینه‌ها، دولت در یک روند سیستماتیک مجبور به افزایش بدهی‌های داخلی و خارجیش گردید.

آزادسازی حلب ادامه روند قدرت‌یابی ایران در منطقه است
«از زمان سقوط صدام حسین در عراق در سال 2003 میلادی ایران خود را به عنوان بازیگر مهم سیاسی در خاورمیانه معرفی کرد. نیروهای مورد حمایت ایران نقش تعیین کننده‌ای در عراق و سوریه بازی کردند.»
به گزارش نامه نیوز به نقل از تلویزیون تی‌آر‌تی ترکیه، حلب پرجمعیت‌ترین شهر سوریه پیش از آغاز جنگ داخلی در این کشور بود. در اختیار گرفتن کنترل این شهر نشان دهنده قدرت و دستاورد قابل توجه سیاسی از سوی کشورهای قدرتمند مسلمان در طول چند قرن اخیر بوده است.
سقوط صدام حسین در عراق در پی حمله نظامی ائتلاف نظامی آمریکا در سال 2003 منجر به بی‌ثباتی بخش گسترده‌ای از خاورمیانه شد. از آن زمان، ایران خود را به عنوان نیروی تأثیرگذار سیاسی در حال توسعه در خاورمیانه معرفی کرد. با سقوط صدام از قدرت، ایران به صورت تاکتیکی از نیروهای شیعه در عراق برای کسب نفوذ در کشوری که بیشترین جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، حمایت کرد. سقوط صدام همچنین موقعیتی را ایجاد کرد که ایران نفوذ خود را در خاورمیانه گسترش دهد.
افتادن کنترل حلب به دست نیروهای وفادار به بشار اسد، متحد ایران به گسترش نفوذ ایران از منطقه مدیترانه تا مرکز آسیا در افغانستان کمک کلیدی کرد.
قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پاسداران ایران مغز متفکر تشکیل نیروی دفاع ملی اسد است.

رشد 20 درصدی پایه پولی در یک سال زمینه‌ساز نقدینگی و تورم
پایه پولی در پایان نیمه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود 20/4 درصد افزایش یافت که علت اصلی آن رشد بدهی دولت به بانک مرکزی است.
پایه پولی به نسبت میان اسکناس عرضه شده توسط بانک مرکزی و مجموع دارایی‌های این بانک که به عنوان پشتوانه اسکناس قابل قبول باشد، گفته می‌شود. هرچه این نسبت بزرگتر باشد، میزان نقدینگی و بدنبال آن تورم بیشتر است. به عبارت دیگر بزرگ بودن این نسبت نشانگر پایین بودن ارزش پول است.
منابع پایه پولی همان دارایی‌های بانک مرکزی است که شامل ذخایر ارزی، استقراض دولت از بانک مرکزی، سایر دارایی‌ها و تسهیلات اعطایی به بانک‌های تجاری است؛ مصارف پایه پولی همان بدهی‌های پولی است که شامل نسبت ذخایر قانونی، ذخایر اضافی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و نسبت اسکناس و مسکوکات در دست مردم به شمار می‌رود.
یک بررسی اقتصادی از وضعیت رشد پایه پولی در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد پایه پولی در فصل‌های اول و دوم امسال به ترتیب 3/4 درصد و 4/4 درصد داشته است.
رشد پایه پولی در نیمه نخست امسال، منجر به رشد این متغیر در مدت یاد شده نسبت به پایان سال 1394 به میزان 7/9 درصد شد که 3/1 درصد بالاتر از رقم مشابه در نیمه نخست سال 1394 است.
مهمترین عامل رشد پایه پولی در 12 ماهه منتهی به شهریور 1395 افزایش 203/5 درصدی خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی است که سهمی 15/9 درصدی در رشد پایه پولی داشته است.
افزایش قابل توجه این جزء پایه پولی در این مدت ناشی از افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی (به ویژه بدهی دولت در مقایسه با بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی) به میزان 23/8 درصد و کاهش 23/6 درصدی سپرده‌های بخش دولتی در نزد بانک مرکزی بوده است.
با این حال همچنان خالص بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی حدود سه برابر خالص بدهی دولت به بانک مرکزی است.
عامل دوم، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به میزان 16/9 درصد و با سهمی در حدود 9/9 واحد درصد دومین عامل رشد پایه پولی در 12 ماه منتهی به شهریور امسال بوده است.
عامل سوم، افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی به میزان 5/1 درصد و با سهمی در حدود 6/5 واحد درصد به طور عمده به دلیل کاهش بدهی‌های ارزی بانک مرکزی، سومین عامل رشد پایه پولی کشور در دوره تابستان 1394 تا تابستان 1395 بوده است.

پاسخ حامیان صادقی به کرباسچی /انتحاری بودن بدتر است یا مفسد اقتصادی؟!
پس از روزنامه آفتاب یزد، دبیرکل حزب کارگزاران هم محمود صادقی عضو فراکسیون امید را «انتحاری» نامید.
به گزارش کانال مجمع اصلاح‌طلبان دبیرکل حزب کارگزاران اخیراً در مصاحبه‌ای مواضع محمود صادقی را تهییجی، شعارهایش را افراطی و رفتارش را انتحاری نامیده است.
مجمع اصلاح‌طلبان در واکنش به سخنان کرباسچی نوشت: آقای دبیرکل که زمانی کاندیدای معاون اولی شیخ اصلاحات بود و وقتی به مقصود نرسید، تقریباً دیگر نام محصورین را هم بر زبان نراند، اسم این هم صداییش با دلواپسان علیه صادقی را پختگی و بلوغ سیاسی‌ای می‌گذارد که از نظر او صادقی ندارد. اما به راستی هم‌قسم شدن با تندروها و تولید خوراک تبلیغاتی علیه متعهدترین نماینده لیستی که یک سوم آن الهه راستگو از آب درآمدند، پختگی سیاسی است؟
به راستی اگر جناب کرباسچی دلسوز و خیرخواه است، چرا گوشی را بر نداشت که برادرانه در خفا نصیحت‌هایش را بکند؟! اگر کرباسچی دبیرکل کارگزاران است، صادقی هم دبیرکل انجمن مدرسین دانشگاه‌هاست. البته نباید حمایت‌های پیشین آقای دبیرکل از لاریجانی را، خصوصاً در جریان انتخاب رئیس مجلس از یاد برد چرا که به سبب چنین 123رفتارهایی است که با مرعشی و اصلاح‌طلبان اصیل حزب هم دچار اختلاف شده‌اند.
مجمع اصلاح‌طلبان با کنایه به کرباسچی نوشت: صادقی افتخار می‌کند که هر اعلام جرمی که علیه‌اش شده، برخلاف برخی از مدعیان اصلاح‌طلبی نه به خاطر «تخلفات مالی»، بلکه صرفاً به دلیل اظهارنظرهایش است.
اما سؤال اینجاست که به راستی پرسش یک نماینده از مسئولان افراط است یا تیتر یک روزنامه کارگزارانی‌ها در حمایت از نشریه موهن و هتاک فرانسوی شارلی‌ابدو؟
یادآور می‌شود پیش از این، روزنامه آفتاب یزد تصریح کرده بود اصلاح‌طلبان، محمود صادقی را فردی انتحاری تلقی می‌کنند که «آب بر آسیاب رقیب می‌ریزد و کارها را خراب می‌کند. او هم خودش را نابود می‌کند و هم جناحش را».

نمایش حل مشکل گورخوابی در چند روز
روزنامه صبح نو نوشت: دو عضو دولت تدبیر و امید با گورخواب‌ها عکس یادگاری گرفته‌اند، چرا؟! اصلا چند روزی است که مسئولان دولتی همه عزم خود را متوجه حل مشکلات گورخواب‌ها کرده‌اند، از آن روزی که یک روزنامه دولتی گورخواب‌ها را کشف کرد تا یک کارگردان معروف سوژه‌ای پیدا کرد برای فیلم آینده‌اش و به رئیس‌جمهور نامه نوشت و رئیس‌جمهور داغ داغ نان را به تنور چسباند و باز از شرمساری سخن گفت و بهزیستی بلافاصله سوژه‌های مورد نظر را در کمپ ترک اعتیاد ساماندهی کرد و سرانجام رئیس دفتر رئیس‌جمهور به همراه وزیر رفاه و استاندار و چندین تن مقام دولتی به بازدید آنها رفتند و به آنها وعده وام اشتغال دادند و عکس یادگاری گرفتند و… همه این کارها هنوز به هفته نرسیده و فقط ظرف چند روز انجام شده است!
سرعت رسیدگی و حل مشکل واقعا کم‌نظیر که نه بلکه بی‌نظیر است! واقعا بدا به حال منتقدانی که دولت را به دلیل کم‌کاری و پیرسالی و بی‌توجهی به مشکلات بیکاری و اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی سرزنش می‌کنند! بدا به حال آنهایی که چشم دیدن توفیقات دولت را ندارند و فکر می‌کنند این سرعت عمل در حل تلخ‌ترین مشکلات اجتماعی به طرفهًْ العینی سناریو بوده است و نزدیک انتخابات همه چیز بوی بهره‌برداری سیاسی می‌دهد! وقتی شمایی که در برج عاج زندگی می‌کنی و دغدغه‌ات این است که خانه چند هزار متری‌ات را بزرگ‌تر کنی، بشنوی فقیری شب به خاطر فقرش برود در قبر زندگی کند تا از سرما نجات پیدا کند، خب احتمالا بغض گلویت را فشار می‌دهد و شرمساری در سیمایت آشکار می‌شود و دستور می‌دهی مشکل را حل کنند! به همین راحتی.

خراسان
گزارش تاسف بار از نخبگانی که نه پول دارند نه خانه
بر اساس گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران اجرایی، اعلام شده است علی رغم تلاش های دولت یازدهم برای ایجاد انگیزه و جذب و نگهداشت نخبگان و استعدادهای برتر داخلی، یکی از دغدغه‌ های اساسی و مهم این افراد برای ماندگاری، موضوع مسکن است که رقم آن در حال حاضر حداکثر 100 میلیون تومان با سود 18 درصد است که مبلغ فوق نه تنها تکافوی خرید مسکن را نمی دهد، بلکه بازپرداخت این تسهیلات با سود مذکور نیز با توجه به شرایط این افراد که اکثرا از سطح درآمدی پایینی برخوردارند، بسیار مشکل است.
دستور دولت به حجتی و ظریف درباره زیتون
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به حجتی و ظریف، وزارت جهادکشاورزی موظف شده با همکاری وزارت خارجه نسبت به امضای موقت «موافقتنامه بین المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون» ظرف 3 سال از تاریخ این ابلاغ اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری کند. طبق این مصوبه، 5 صدم درصد از بودجه شورای بین المللی زیتون توسط ایران تامین و پرداخت خواهد شد.
ایران
محاکمه امین اموال بابک زنجانی در ترکیه
دادگاه ترکیه برای رسیدگی به شکایت شرکت نفت «ایران» از «قدرت تنجل» امین اموال بابک زنجانی در این کشور و «باگانا» خریدار شرکت هواپیمایی «اونر ایر» متعلق به میلیاردر نفتی بزودی تشکیل جلسه خواهد داد. به گزارش تسنیم، زنجانی شرکت «اونور ایر» را از فردی به‌نام «باگانا»خریده بود، اما وقتی موضوع پرونده زنجانی در ایران مطرح شد، «باگانا» دوباره همین شرکت را بدون اطلاع زنجانی از امین وی در ترکیه (تنجل) خریداری کرد. به‌دنبال این معامله صوری و غیرقانونی، شرکت ملی نفت که طی وکالتنامه‌ای، اختیار اموال زنجانی در داخل ترکیه را به‌عهده گرفته، علیه این دو تبعه ترکیه (باگانا و تنجل) در دادگاه حقوقی ترکیه طرح دعوا کرد.

یک رسانه عربی: برجام و روحانی می‌مانند
« نشنال» روزنامه چاپ امارات در گزارشی نوشت: توافق هسته‌ای احتمالاً سر جای خود باقی می‌ماند حتی اگر دولت جدید امریکا با آن مشکل داشته باشد. دیگر کشورهای امضاکننده توافق به این قراداد هسته‌ای پایبند می‌مانند. کشورهای اروپایی مشتاقانه آماده افزایش تجارت با ایران بویژه در حوزه نفت و گازند. به گزارش انتخاب، به نوشته این رسانه عربی، تنها تغییر محتمل، تغییر در مناسبات ایران و امریکاست که احتمالاً به افزایش تنش‌های گفتاری خواهد انجامید. انتخابات ریاست جمهوری ایران بزودی برگزار خواهد شد و با وجود انتقادات تندروها، هنوز مردم از روحانی حمایت می‌کنند و این به وضوح به معنای دادن شانس دو دوره‌ای شدن به اواست.

دو عضو فراکسیون امید پیگیر پرونده آرش صادقی
سخنگوی فراکسیون امید مجلس گفت که دو عضو حقوقدان این فراکسیون  از طریق دستگاه قضایی پرونده آرش صادقی را مورد پیگیری قرار داده‌اند. بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه فراکسیون امید و بررسی موضوع آرش صادقی در این جلسه اظهار کرد: ما طبق وظیفه نمایندگی نسبت به همه مسائل در کشور مسئول هستیم و در مورد آرش صادقی نیز سعی ما بر این است که بدون هوچی‌گری و سیاسی‌کاری موضوع حل شود.  گفتنی است وکیل صادقی روز شنبه خبر داده بود که موکلش یکشنبه با تودیع وثیقه به همراه همسرش آزاد خواهد شد. تا زمان تنظیم این گزارش اما خبری از آزادی صادقی مخابره نشده است.

ادعای رویترز درباره تقسیم سوریه
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه نزدیک به توافق بین ایران، روسیه و ترکیه مدعی شد که سوریه قرار است بر مبنای توافقی مخفی بین این سه کشور به سه منطقه تحت نفوذ این قدرت‌ها تقسیم شود و بر مبنای این توافق با وجود مخالفت ترکیه، بشاراسد در قدرت باقی می‌ماند. به گزارش ایلنا، قدرت اسد در این توافق بین سه کشور تقسیم می‌شود. روسیه و ترکیه قبول کردند که او بر سر قدرت باقی بماند تا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. به ادعای این منبع آگاه، ایران هنوز متقاعد نشده اما با وجود این بشار اسد قرار است بتدریج حذف شود و این در شرایطی است که حفاظت از او و خانواده‌اش نیز ضمانت شده است.

آرمان

يادگار امام به ابوالفضل‌فاتح تسليت گفت

يادگار امام با صدور پيامي، درگذشت پدر ابوالفضل فاتح را تسليت گفت. متن پيام آيت‌ا… سيد حسن خميني در پي مي‌آيد: بسمه تعالى برادر بزرگوار جناب آقاى دكتر ابوالفضل فاتح درگذشت پدر بزرگوارتان را تسليت مى‌گويم و براى ايشان غفران واسع الهى را مسالت نموده، صحت و سلامت و توفيقات جنابعالى را آرزومندم.

آيت‌ا… شرعي درگذشت

آيت‌ا… شرعي، مدير سابق حوزه‌هاي علميه خواهران كشور، صبح ديروز به دليل عارضه بيماري درگذشت. حجت‌الاسلام علي مولايي، مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل مركز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران كشور گفت: متاسفانه باخبر شديم كه آيت‌ا… محمدعلي شرعي، مدير سابق حوزه‌هاي علميه خواهران كشور، صبح ديروز به رحمت خدا رفت. علي لاريجاني رئيس مجلس در پيامي ارتحال عالم رباني آيت‌ا… محمدعلي شرعي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم را تسليت گفت. در پيام لاريجاني آمده است:«آن روحاني وارسته عمر شريف خود را در مبارزه با رژيم ستمشاهي با به دوش كشيدن بار سنگين ساماندهي امور جامعه مدرسين و حضور فعال در رفع مشكلات حوزه علميه قم صرف نمود.»

بررسي حادثه استانبول در سفارت ايران

سخنگوي سفارت ايران در آنكارا اعلام كرد: مقامات ذي‌ربط سفارت در آنكارا و سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در استانبول در تماس مستمر با مسئولان ذي‌ربط تركيه براي دريافت جزئيات حادثه شب گذشته هستند. با توجه به پيگيري رسانه‌ها درباره وضعيت حضور ايرانيان در حادثه شب گذشته استانبول، سخنگوي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكارا اعلام كرد: مقامات ذي‌ربط سفارت در آنكارا و سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در استانبول در تماس مستمر با مسئولان ذي‌ربط تركيه براي دريافت جزئيات حادثه شب گذشته هستند. در صورت دريافت گزارش‌هاي تكميلي، هموطنان گرامي را در جريان جزئيات امر قرار خواهيم داد.

تكذيب خبر تذكر رهبری به ظريف

يك منبع در وزارت امور خارجه خبر تذكر رهبر انقلاب به ظريف درباره استفاده از زبان فارسي در نشست‌هاي خارجي را تكذيب كرد. يك منبع در وزارت امور خارجه خبر منتشر شده در فضاي مجازي درباره تذكر رهبر معظم انقلاب به وزير امور خارجه مبني بر اينكه در جلسات خارجي از زبان فارسي به جاي انگليسي استفاده كنند را تكذيب كرد. وي در واكنش به اين خبر گفت كه مقام معظم رهبري هيچ تذكري در اين باره به آقاي ظريف نداده و اين‌گونه اخبار تكذيب مي‌شود.

فيلتر تلگرام تصويب شده!

عبدالصمد خرم‌آبادي درباره فيلترينگ تلگرام گفت: مشكل اين است كه الان تلگرام كلا قوانين جمهوري اسلامي را رعايت نمي‌كند. در كارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه مصوب شد كه اگر تلگرام مقررات جمهوري اسلامي را رعايت نكند ظرف يك ماه كلا بسته شود. ولي در حال حاضر اين مصوبه اجرا نمي‌شود. شايد حدود ۴ ماه پيش بود كه اين تصميم گرفته شد، با حضور اعضاي دولت هم اين تصميم گرفته شد، ولي اجرا نشد.

دادستان قم بعد از یک دهه تغییر‌کرد

مصطفی برزگر گنجی دادستان قم جای خود را به مهدی‌کاهه داد. مصطفی برزگر گنجی که نزدیک به یک دهه دادستان شهرستان قم بود جای خود را به مهدی کاهه داد. مراسم تودیع دادستان سابق و معارفه مهدی کاهه دادستان جدید، سه‌شنبه ۱۴ دیماه در محل اداره کل دادگستری برگزار می‌شود. گنجی از جمله افراد باسابقه در دستگاه قضائي استان قم بود که در سمت دادستان به عنوان فردی مقتدر شناخته می‌شد.

جمهوری اسلامی
با عقیم‌سازی زنان کارتن خواب جلوی آسیب‌های اجتماعی گرفته می‌شود

* مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: باید با قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود. سیاوش شهریور در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره «عقیم‌سازی کارتن خواب‌ها» که این روزها انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است، گفت: چند موضوع را باید به عنوان پیش زمینه این اقدام در نظر گرفت؛ نخست آنکه براساس قوانین کشور و به لحاظ حقوقی هیچ کس اجازه ندارد این کار را انجام دهد. اگر خانم مولاوردی چنین بحثی را مطرح کرده که با رضایت زنان کارتن خواب این کار صورت بگیرد، به این دلیل است که در شهر تهران زنانی وجود دارند که معتاد، کارتن‌خواب و تن‌فروش هستند. مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با اشاره به اینکه این زنان علاوه بر توزیع مواد مخدر، خودشان هم مصرف می‌کنند و به روسپی گری هم مشغول هستند، افزود: بالای 20 درصد این زنان ایدز دارند و انواع و اقسام بیماری را گسترش می‌دهند. وی افزود: بعضی از این زنان، علاوه بر اعتیاد و کارتن خوابی و توسعه فحشا، مثل ماشین جوجه کشی بچه تولید می‌کنند و چون بچه‌ها سرپرست ندارند آنها را می‌فروشند!
فشار دامداران ایرلند برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران

* انجمن دامداران ایرلند به طور جدی پیگیر بازگشایی سفارت این کشور در تهران است. دامداران ایرلندی می‌خواهند بخشی از بازار مصرفی گوشت قرمز ایران را دردست بگیرند. به گزارش عصر ایران “پاتریک کنت” رئیس انجمن دامداران ایرلند در این باره گفته است انجمن تحت ریاست او از دولت ایرلند خواسته هرچه سریع‌تر اقدام به بازگشایی سفارت خود در تهران کند. دولت ایرلند در سال 1390 به منظور صرفه جویی در هزینه‌های مالی این کشور سفارت خود در تهران وچند کشور دیگر را تعطیل کرد. وزارت امور خارجه ایرلند در واکنش به درخواست انجمن دامداران ایرلند گفته است این موضوع را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.