آخرین اخبار

غبار محرومیت بر چهره روستائیان لنده ای+تصاویر

گویی در همين نزديکي، انسان هایی هستند که در سوز سرما، با چهره های رنگ پريده، مسيري صعب العبور را شبانه با چراغ های نفتی با نوري اندک با هزاران دره خطرناک طی می کنند چراکه تنها جاده ی روستاچندن ماه می باشد که به طور کامل قطع است.

اشتراک گذاری
29 آذر 1395
کد مطلب : 5537

باگذشت سالیان سال از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات قابل توجهی در برخی از روستاهای کشور صورت گرفته است که تا حدودی چهره محرومیت را از این روستاها زدوده است. اما در استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد به خصوص شهرستان های محرومی همچون لنده هنوز هستند روستاهایی که از حداقل امکانات بی بهره اند و خدمات بیشتر به آرزو برایشان تداعی خواهد شد.

اینجا ماه ها است که تنها جاده ارتباطی روستای گِرک از توابع بخش مرکزی شهرستان لنده قطع می باشد و مردم این روستاها با عبور از گذرگاه های و پرتگاه های سخت و خطرناک مایحتاج خود را با الاغ و قاطر جابجا می کنند.

.

مردم این روستا چند سال است که نوری روشن به جای مانده از کربلای پنج را در همسایگی خویش دارند. که سال ها است مزار شهید والامقام نردعلی نوری نیازمند ساماندهی است و تا کنون به دلیل مشکلات جاده ای ساماندهی نشده است.

مردم روستادر هوای بارانی کارشان سخت تر می شود چرا که عبور از تخته سنگ های لغزنده خطرسقوط را چند برابر کرده است و بازهم ردپای اداره راه و شهرسازی که اثری از خود برجای ندارد بیشتر هویدا می شود.

هیزم ها پس پلاش(تکه تکه) شدن یکی یکی گرمابخش فضای دودگرفته خانه و پخت و پزخانه روستایی می شود تا خلاً کمبود امکانات را به نحوی پُرکند.

نداشتن راه ارتباطی مناسب باعث شد جمعیت چندین خانواری روستای گرک، جمعیت خود را در این سالها تقلیل دهد و همین هایی که مانده اند تنها برای دامداری و از روی ناعلاجی است.

دانش آموزان روستای گِرک برای کسب علم رهسپار شهرلنده شده و روزهای پنج شنه و جمعه و شاید هم چندماهی یکبار به نزد خانواده های خود می آیند و شبی را به صبح می رسانند.

زمان برای ساکنین این روستا شاید چندان معنی و مفهومی نداشته باشد چرا که تنها ساعت یکی از منازل روستا گویی سال ها است که از کار افتاده است. هرچنداگر چاشنی زمان نزدشان از کارافتاده است ولی قلب های مهربانشان همانند تیک تیک ساعت هنوز درسینه پردردشان می تپد.

این بار میزبان شورای اداری جایی نیست جز کلبه سیاه و دود زده و رنگ و رو رفته ی مرضیه. دختر جوانی که به حکم قضا و قدر زمین گیر شده است و تنها سهم او از بیکرانه هستی نفس گرمی است که می ستاید خداوند را و دلخوش کرده به جوشش زندگی از قابلمه سیاهش بر سه پایه ای که بر آتش زمزمه میکند الفبای زیستن را.

فرماندار شهرستان لنده به همراه جمعی از مسئولان و اعضای شورای اداری شهرستان لنده در هوای بارانی با این روستا آمده اند تا مشکلات را از نزدیک مشاهده و تصمیماتی لازم را برای تنها مطالبه مردم که راه روستا بود را عملیاتی کند و سایر ادارات نیز به تناسب حوزه مسئولیتی خود خدمات ویژه ای برای ساکنین این روستا در نظر بگیرند.

آری وضعیت روستاهای بخش مرکزی به دلیل قطع راه های ارتباطی وضعیت چندان مناسبی ندارند و امیدواریم این سفر دروازه آرزوهای ساکنین روستاها که جاده ارتباطی است را باز کند و بیش از این مردم در آرزوی برطرف شدن نیازهای اولیه نباشد.

امیدواریم چتر توسعه عمرانی فرماندارشهرستان لنده این بار برای رفع همیشگی مشکلات جاده ای روستاهای شهرستان باز شود و شاهد آسفالت تک تک جاده های روستایی باشیم.

لازم به توضیح است که روستای گِرک در فاصله 30کیلیومتری شهرلنده و از توابع بخش مرکزی شهرستان لنده با بیش از 3خانوار می باشد.

تصاویر تکمیلی:

 گزارش و عکس:سیداسماعیل میری

منبع:پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.