آخرین اخبار

نمایشگاه مطبوعات به نام رسانه ها،به کام مسئولان/بی خبرها فرصت های خبرنگاران را می سوزانند

نمایشگاه مطبوعات در حالی در تهران آغاز به کار کرد که سهم همه رسانه های استان کهگیلویه وبویراحمد از این نمایشگاه حتی یک غرفه هم نیست. نه اهالی رسانه و نه رسانه ها  حتی فرصت حضور در مهمترین رویداد رسانه ای کشور به عنوان بازدید کننده نیافتند. مشکلات این استان تاجایی است  که هر روز […]

اشتراک گذاری
17 آبان 1395
کد مطلب : 2712

نمایشگاه مطبوعات در حالی در تهران آغاز به کار کرد که سهم همه رسانه های استان کهگیلویه وبویراحمد از این نمایشگاه حتی یک غرفه هم نیست. نه اهالی رسانه و نه رسانه ها  حتی فرصت حضور در مهمترین رویداد رسانه ای کشور به عنوان بازدید کننده نیافتند.

fateme-rashidi

مشکلات این استان تاجایی است  که هر روز رسانه هایی قارچ گونه ایجاد می شوند ،مجوز می گیرند  تا شاید محرومیتهای این استان را فریاد بزنند اما همچون طفلان بی پدر و مادر به حال خود رها می شوند حتی در زمان محکومیت ها و گرفتاریها سر سوزنی نمی توانند روی ارشاد و حمایتش حساب باز کنند.

از آن سو ارشاد دم از ساماندهی همین فرزندان ناخواسته می زند و در گزارش عملکرد خود لیست بلند و بالایی از رسانه هایی ارایه می دهد که برخی از آنها در حد یک نام هستند.ازهمین لیستها برای خود لباسی دوخته و هر جا پای گزارش و عملکرد در میان است آن  را بر تن می کند و بدان فخر می فروشد.حالا بماند که بعضی اوقات این لباس به تنش زار می زند و برخی اوقات نیز اصلا لباسی نیست و بیشتر به توهم شبیه است.

امروز خبری در سایت ارشاد منتشر شد که برپایه این خبر و تصاویر موجود در آن، استان کهگیلویه وبویراحمد هم مانند سایر استان ها در نمایشگاه  مطبوعات در تهران غرفه ای دارد.عکسها اینگونه نشان می دهد که تعدادی از کارمندان ارشاد در غرفه ای محقر زیر پرچم رسانه های استان کهگیلویه وبویراحمد به لنز دوربین خیره شده اند.

هیچ نام و نشانی از رسانه های آنلاین استانی و همه آن نامها و مجوزهایی که ادعای صدورشان را دارند نیز در این کلبه درویشی نیست. البته در شرایط فعلی مشکلات رسانه ها آن چنان عمیق و جدی شده اند که حضور در نمایشگاه مطبوعات که مهمترین مکان برای تبادل اطلاعات و دانش رسانه ها ست موضوع بی اهمیتی جلوه می کند. و اهالی رسانه به خوبی می دانند مشکلاتشان عمیق تر و فراتر از این عکسها و نمایشهاست.

در ماه های گذشته هر بار رسانه ها پیگیر مسایل صنفی خود شدند ارشاد به بهانه تشکیل نشدن خانه مطبوعات از زیر مسئولیتهایش شانه خالی کرد. اما واقعیت این است مشکلات رسانه ها هیچ ارتباطی به خانه مطبوعات و تشکیل شدن یا نشدن آن ندارد.  چرا که این یتیم خانه نیز زاییده خود مجموعه ارشاد است و اگر غیر از این بود از تایید انتخابات تا تعیین هیات رئیسه شش ماه به طول نمی انجامید.

بی مسئولیتیها زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که ارشادی که حتی برای روز خبرنگار نمی تواند یک جشن ساده برای خبرنگارانش بگیرد امروزو در حالی که خانه مطبوعات تشکیل و اعضای آن هم مشخص شده، در تهران و در نمایشگاه مطبوعات بدون حضور وحتی اطلاع رسانه های استان و خانه مطبوعات غرفه ای برپا کرده است .

مسئولان استانی هم در حرکتی نمادین از غرفه بازدید می کنند و عکس های یادگاری خود از این سفر کاری را در فضای مجازی منتشر می کنند و انتظار انعکاس آن را در رسانه ها دارند.البته این عکسهای یادگاری و حتی حضور کم فروغ ارشاد استان در نمایشگاه نشان می دهد مطبوعات اگر سرکوب شوند و یا نتوانند همه حقایق موجود در جامعه را به هر دلیلی منتشر کنند بازهم برای دولت ها بسیار مهم هستند .

با همه این حرف ها این نمایشگاه هم به زودی تمام می شود و مجموعه ارشاد باید خودشان را برای پاسخگویی به رسانه ها آماده کنند که چطور در نمایشگاهی که ۹۰۰ رسانه فرصت حضور یافته اند برای حضور رسانه های این استان چاره ای نیندیشیده اند.

اگر این چاره اندیشی وظیفه خانه مطبوعات است پس چرا ارشاد در نمایشگاه به نام رسانه ها شرکت کرده و هزینه را در اختیار این تشکل نوپا نگذاشته است.

اگر هم وظیفه ارشاد است پس با چه دلیلی تاکنون چشمش را بر همه مشکلات رسانه ها بسته است و چرا اعتباری که متعلق به رسانه هاست خرج کارمندان ارشاد شده که حقوقشان را سر وقت دریافت می کنند و این نمایشگاه  برایشان دست آوردی  جز اضافه کاری ندارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.