آخرین اخبار

سریال ادامه دار و بی نتیجه استیضاح شهردار دهدشت

جلسه طرح سئوال از شهردار دهدشت با حضور شهردار و هر ۹ عضو شورای شهر با حاشیه‌ها و تنش‌های زیاد، بی‌نتیجه برگزار و جلسه استیضاح شهردار به دو هفته آینده موکول شد.

اشتراک گذاری
11 آبان 1395
کد مطلب : 2578

جلسه طرح سئوال از شهردار دهدشت توسط اعضای شورای شهر با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات شورای شهر دهدشت برگزار شد.

این جلسه که در ادامه جلسات گذشته برگزار شده بود با حضور شهردار و هر ۹ عضو شورای شهر با حاشیه‌ها و تنش‌های زیادی همراه بود.
در آخرین نشست شورا که در ۵ آبان به صورت فوق‌العاده برگزار و پس از تنش‌های اعضا طرح استیضاح را با ۶ رای موافق به کمیته انطباق واگذار کرده بودند و به علت مخالفت رئیس و برخی از اعضای شورای شهر با طرح استیضاح و انتقاد به اینکه بدون سئوال از شهردار و دادن فرصت برای پاسخگویی، طرح استیضاح غیر قانونی است.

چرخش از قلیت به اکثریت

این نشست به منظور جلسه طرح سئوال مقدمه استیضاح برگزارش شد که در آن خداکرم جانجان و احسان رستگار با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای و پیوستن دوباره به گروه اکثریت شوک شدیدی را به گروه اقلیت وارد کردند.

 برای انجام روال قانونی استیضاح ابتدا رئیس شورا سئوالات اعضای را به طور شفاهی به شهردار اعلام و شهردار پاسخ دهد و اگر اعضای شورا به گفته‌های شهردار قانع نشدند در نامه رسمی از هیئت رئیسه درخواست طرح سئوال از شهردار کنند.

رئیس شورا نیز باید نامه طرح سئوال اعضای شورا را با پیوست سؤالات به اطلاع شهردار برساند و شهردار موظف است در جلسه شورا حضور و به سئوالات، جواب دهد.

شهردار دهدشت برای پاسخگویی به چهار سئوال که از طرف اعضای مخالف مطرح شده بود اما اعضای اقلیت تاکید داشتند که برخی سئوالات آنها حذف و به شهردار اعلام نشده است.

۴سوال از شهردار

چهار سئوال مطرح شده عبارتند از وضعیت نابسامان و نارضایتی مردم از فضای سبز و خدمات شهری، عدم اعلام لیست حساب‌های مالی و میزان درآمدهای شهرداری، بکارگیری نیروهای خلاف قانون استخدامی در شهرداری و عدم پاسخ قانع کننده به مکاتبات اداری شورای اسلامی شهر دهدشت.

شهردار دهدشت در پاسخ به سئولات مطرح شده از طرف اعضای شورای شهر، اظهار داشت: کل اعتبار فضای فضای سبز شهر دهدشت در هر سال نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان یعنی سهم هر شهروند بیش از یکصد و ۶۶ هزار تومان است.

جواد تخشا با افزود: سرانه فضای سبز قبل از این دوره به ازای هر نفر ۳ متر و ۹۰ سانتی مترمربع بوده و در این سه سال به ۴ متر و ۷۰ سانتی متر مربع افزایش یافته است.

دغدغه ۳۰۰ میلیونی شهرداری

وی با بیان اینکه زیرساخت‌ پارک‌ها نامناسب و پوسته داخلی بلوارها درزگیری نشده، تصریح کرد: انجام زیرساخت‌های مناسب و بازیافت بلوارهای اصلی شهر هزینه‌های گزافی را می‌طلبد که در حال حاضر دغدغه اصلی شهرداری پرداخت ماهیانه ۳۰۰ میلیون تومان حقوق پرسنل خود است.

تخشا به عدم آگاهی و آموزش کارگران فضای سبز نسبت به امور باغبانی اشاره کرد و افزود: برابر استاندارد ارائه خدمات شهری به ازای هر یک هزار شهروند به یک نفر کارگر خدمات شهری احتیاج داریم و تا الان نیروهای خدمات شهری ۳۶ نفر است که ۶ نفر جمع آوری زباله را بر عهده دارند و ۳۰ نفر دیگر باید ۳۰۰ کیلومتر جدول را لایروبی و معابر را نظافت کنند و با این تعداد نیرو نمی‌توان انتظار خدمات ایده آل را داشت.

وی با بیان اینکه عمر ۷۰ درصد از جداول شهر دهدشت بالای بیست سال است، گفت: بر اثر ایستایی لجن، کف آنها خراب و برای بازسازی و مرمت بیش از ۲ میلیارد تومان نیاز است که از توان شهرداری خارج است.

تخشا با بیان اینکه با وجود همکاری بخش خصوصی به صورت همیار حجمی اما باز هم شهرداری به رفته گر نیاز دارد، عنوان کرد: شورای شهر به کارگیری ۱۵ نفر کارگر برای تنظیف معابر و لایروبی جداول را مصوب اما کمیته انطباق فرمانداری با آن مخالفت کرد.

شهروندان در نظافت شهر همکاری نمی‌کنند

شهردار دهدشت با بیان اینکه شهروندان در نظافت شهر همکاری نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: در حالیکه استاندارد تولید زباله ۸۰۰ گرم است اما در شهر دهدشت میزان تولید زباله بیش از ۲ کیلوگرم و شهرداری روزانه ۶۰ تن زباله جمع آوری و حمل می‌کند.

تخشا در پاسخ به عدم اعلام لیست حسابهای مالی شهرداری دهدشت به شورای شهر گفت: در سال‌های گذشته بیلان درآمد و هزینه کرد به صورت ریز و شفاف به شورا ارسال و درآمد سه ماهه اول امسال با جداول و ترازهای بانکی به شورا ارسال و سه ماهه دوم نیز پس از ثبت در دفتر در اولین فرصت به شورا ارسال می‌شود.

وی در مورد بکارگیری نیروهای خلاف قانون استخدامی در شهرداری دهدشت بیان کرد: در مدت ۳ سال گذشته یک نفر نیرو که ارتباط استخدامی و بیمه‌ای ایجاد  کند وارد بدنه شهرداری نشده و فقط یک نفر راننده پایه یکم که در آزمون قبول شده و با مجوز شورای اسلامی شهر دوره سوم، تایید دفتر امور شهری بکار گرفته شده است.

شهردار دهدشت با بیان اینکه اعضای شورا مصداقی برای عدم پاسخ قانع کننده به مکاتبات اداری شورای اسلامی شهر ارائه نکرده‌اند، افزود: ارتباطات اداری و سیستم نظارتی در دو بخش مصوبات تایید شده از سوی کمیته ابلاغ انطباق فرمانداری و مکاتبات رسمی از طریق رئیس یا نائب رئیس شورای شهر با شهرداری انجام می‌گیرد.

وی در مورد عدم راه اندازی اتوماسیون اداری تا کنون گفت: پرداخت حقوق ۳۰۰ میلیون تومانی پرسنل در ماه سبب زمین‌گیر شدن خیلی از موارد خدمات رسانی شده که بحث اتوماسیون شهرسازی هم یکی از آنهاست.

 اتوماسیون اداری باید راه انداز شود/ شهردار: پول نداریم

حسین جهادگر رئیس شورا با بیان اینکه بحث اتوماسیون شهرداری به پرونده اتمی ایران شباهت دارد، افزود: این پاسخ در مورد اتوماسیون برای اعضای شورای شهر راضی کننده نیست و انجام اتوماسیون اداری جزو مصوبات اولین جلسه شورای شهر در سال اول بوده و در مدت این سه سال می‌توانستید این کار را انجام دهید.

امیررضا خوش آیین با بیان اینکه شهردار به سئولات پاسخ هایی داده‌اند که خیلی از آنها با واقعیت فاصله دارد، گفت: با یکی از اعضای شورا بررسی برخی از پرونده‌های شهرداری را انجام دادیم که از بررسی ۱۰ پرونده مشخص شد که شهرداری اجاره بهای مستغلات و املاک این نهاد را وصول نکرده و حتی قرارداد سال های ۹۳ و ۹۴ بازار روز دهدشت به امضاء مستاجرین نرسیده است.

تناقض در گفته‌های شهردار
وی با بیان اینکه در گفته‌های شهردار تناقضات زیادی وجود دارد، عنوان کرد: علت صدور آرای متعدد علیه شهردار در هیئت بدوی تخلفات چیست.

خوش آیین با بیان اینکه شورا باید بر شهرداری نظارت بیشتری داشته باشد، افزود: بر اساس اصل آیین نامه تصدی شهردار، یکی از مواردی که شورا می‌تواند شهردار را استیضاح یا برکنار کند فقدان هر یک از شرایط احراز سمت شهردار است و اگر شهردار بر اساس حکم دادگاه و یا حکم هیئت بدوی محکوم شد شورا می‌تواند بر اساس این ماده قانونی شهردار را استیضاح کند.

وی تصریح کرد: شهردار بارها وعده راه اندازی اتوماسیون اداری را داده بود که تا الان انجام نشده و الان برای انجام آن درخواست ۳۰۰ میلیون تومان دارد.

خوش آیین با بیان اینکه دو دستگی ایجاد شده در شورا و شهرداری با تاسی از حرکات و رفتار شخص شهردار بوده است، بیان کرد: در برخی از موارد نیروها را به مخالف و موافق تقسیم کرده و حتی تعدادی از پرونده‌ها در قسمت شهرسازی مفقود و در پرونده پرسنلی تعدادی از نیروهای شهرداری که مخالف شهردار بوده‌اند دستکاری انجام گرفته است.

همسر شهردار برایم پیامک ناسزا ارسال کرد!

وی با بیان اینکه من از این دوره شورای شهر دهدشت راضی نیستم، افزود: بدعت و خلاف گویی در این شورا بیداد می‌کند و همسر شهردار در پیامکی برای من ناسزا ارسال کرده است.

خوش آیین با بیان اینکه به علت اقدامات شهرداری و نامناسب بودن فضای شهری در هر سال بیش از ۳۰۰ خانوار از شهر دهدشت مهاجرت می‌کنند، افزود: مدیریت املاک و مستغلات، برنامه ریزی برای بنگاه‌های زود بازده، ساماندهی بازار روز دهدشت و کارخانه آسفالت می‌تواند درآمد زیادی برای شهرداری داشته باشد.

معضلات شورای شهر دهدشت؛ همسر شهردار است

وی با بیان اینکه یکی از معضلات شورای شهر دهدشت همسر شهردار است، تصریح کرد: مسائلی در شورای شهر دهدشت اتفاق می‌افتد که خلاف قانون و اخلاق است و لشکر کشی‌های قومی و قبیله‌ای برای تحت فشار گذاشتن کسی که استیضاح شهردار را امضاء نموده برای چیست.

جهادگر رئیس شورا نیز تاکید داشت که اعضای شورا فقط پیرامون سئولات صحبت کنند و حق صحبت نسبت به مسائل حاشیه‌ای را ندارند.

خوش آیین در پاسخ به رئیس شورا گفت: تعداد سئولات ۸ مورد بوده که آنها تحویل مسئول دفتر شورا داده‌ام اما الان فقط ۴ مورد از سئولات را برای شهرداری ارسال کرده‌اند.

این موضوع سبب تنش شدید بین اعضای شورا شد و آنها یکدیگر را به دروغگو بودن متهم می‌کردند.

علی محمد موسوی امجد یکی دیگر از اعضای شورای شهر دهدشت با بیان اینکه در کدام قسمت از شهر ما فضای سبز اضافه کرده‌ایم، تصریح کرد: هیچ گونه ترمیم و یا گسترشی در فضای شهر دهدشت وجود ندارد و بلوارخیابان‌های مدرس، چمران، شهید دادوند، گلزار و صداوسیما و … همه روح روستایی گرفته‌اند و خبری از فضای سبز در آنها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تاکنون حتی یک مشت چمن در شهر دهدشت کاشته نشده است، افزود: به دلیل وضعیت نامناسب شهر سر و صدای اعتراضات مردمی بلند شده است.

موسوی امجد افزود: شهردار از یکطرف می‌گوید ۱۴۰ نفر نیروی مازاد در شهرداری وجود دارد اما از طرف دیگر در قسمت فضای سبز و اجرائیات کارگر وجود ندارد.

این عضو شورا در حالی که با صدای بلند فریاد می‌کشید، گفت: بودجه ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیونی مصوب شورای شهر و مبلغ ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان واریزی به حساب شهرداری کجا رفته است؟

به استیضاح رای نمی‌دهم

خداکرم جانجان در حاشیه نشست با بیان اینکه حق ارائه سئوال و استیضاح شهردار برای هر کدام از اعضای شورا محفوظ است، عنوان کرد: من در ابتدا با استیضاح شهردار موافق بودم اما با ارائه پاسخ‌های شهردار قانع شده و به استیضاح رای نمی‌دهم.

در این نشست مقرر شد  جلسه استیضاح شهردار به دو هفته آینده موکول شود، هرچند از ظواهر امر مشخص بود که با پیوستن دوباره خداکرم جانجان و احسان رستگار به گروه اکثریت شورای شهر جلسه هفته آینده استیضاح شهردار رای لازم را نیاورد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *