داود شهرکی امروز دوشنبه در نشست یازدهمین کمیته تجارت مرزی ایران و پاکستان اظهار کرد: روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان روابط تاریخی و دیرینه ای است که باعث همگرایی و وحدت دو ملت در کنار یکدیگر شده است.

وی افزود: روابط اقتصادی ایران و پاکستان و ظرفیت تأمین نیازهای دو کشور یک مزیت بزرگی است که امکان توسعه روابط وجود دارد و در این زمینه باید به حوزه گردشگری و تبادلات علنی توجه کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: پاکستان برای ایران اهمیت بسیاری دارد، دیدار مشترک‌ میان مسوولان ارشد دو کشور، دیدار رئیس جمهور فقید ایران با نخست وزیر پاکستان و سفر شهید رئیسی به پاکستان نشان از اراده ایران برای گسترش روابط اقتصادی با پاکستان دارد.

وی ادامه داد: هدف دو کشور افزایش تبادلات تجاری به میزان ۱۰ میلیارد دلار در سال است، اکنون میزان تجارت ۲ کشور ۲.۵میلیارد دلار است که رضایت بخش نیست، ایران تمایل دارد که جمهوری اسلامی پاکستان اولویت اول کشور در تبادلات اقتصادی با همسایگان باشد.

شهرکی تاکید کرد: برای رسیدن به این سطح باید مسیرهای حمل و نقل جاده ای و ریلی را تسهیل کنیم تا بتوانیم ظرفیت های تجاری را ارتقا دهیم. برای رفع محدودیت های حوزه تجاری در این جلسات تصمیمات خوبی گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از موانع موجود مانند ساعت های کاری، تردد و تعرفه ها بسیار جزئی است و مسوولان دو کشور به راحتی می توانند آن موانع را رفع کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه رویکرد دولت ایران این است که دو ملت بتوانند روابط تجاری آزاد داشته باشند، افزود: امکانات خوبی مثل بنادر میان ایران و و پاکستان ایجاد شده که می توان به توسعه ترانزیت و تأمین کالاهای اساسی کشورهای آسیای مرکزی و اروپا تاثیر گذار باشد، ایران مناسب ترین و سهل ترین مسیر برای افزایش مناسبات تجاری پاکستان با سایر کشورهاست.

وی بیان کرد: آمادگی حضور هیات های تجاری پاکستان در نمایشگاه ها را داریم، برگزاری نمایشگاه های مشترک برای معرفی توانمندی دو کشور برای شناخت تجار و افزایش سطح تجارت حائز اهمیت است.