به گزارش وزارت راه و شهرسازی، امروز ۳ تیر، جلسه‌ای با موضوع مشکلات دریافت پروانه تخصصی معاملات املاک در ساختمان وزارت راه و شهرسازی با حضور نماینده اداره ثبت اسناد و املاک کشور، نماینده پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و اتحادیه‌های شهرستان‌های استان تهران برگزار شد.

یاسر دستمالچیان، دبیر کارگروه کنترل بازار املاک و مستغلات گفت: در جلسه امروز از اداره ثبت اسناد و املاک کشور، نماینده پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و اتحادیه‌های شهرستان‌های استان تهران حضور داشت و مسائل و مشکلات مشاوران املاک را برای دریافت پروانه‌های تخصصی اعلام کرد که در این جلسه نمایندگان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قوه قضاییه به سؤالات اتحادیه‌ها پاسخ دادند.

وی ادامه داد: اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران، آمادگی خود را برای دادن پاسخ مناسب به اتحادیه‌ها در خصوص معرفی مشاوران املاک برای اخذ پروانه تخصصی با معرفی مشاوران املاک به اداره ثبت اسناد و املاک کشور، و صدور پروانه تخصصی برای مشاوران املاکی که در آزمون پذیرفته می‌شوند اعلام کرد.

دبیر کارگروه کنترل بازار املاک و مستغلات کشور ادامه داد: طبق اسناد ارائه شده از سوی اداره املاک و اسناد کشور از ابتدای سال ۱۳۸۴ تاکنون ۶۱ هزار پروانه تخصصی بنگاه‌های معاملات املاک در سراسر کشور صادر شده است که این رقم در دو ماه ابتدای امسال در استان تهران، بالغ بر ۴۰۰ پروانه تخصصی بوده است.

دستمالچیان با اعلام اینکه در حوزه شمیرانات امروز آزمون پروانه تخصصی مشاور املاک برگزار شد، گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از افرادی که با تجربه کافی در این حوزه تخصصی فعالیت می‌کنند در آزمون پذیرفته نمی‌شوند بنابراین ضرورت دارد تا کلاس‌ها و مطالب آموزشی کلاس‌ها مورد توجه این صنف برای فعالیت حرفه‌ای قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: بنگاه‌های معاملات املاک استان تهران باید در ۱۵ روز آینده آماری از افرادی که پروانه کسب دارند اما پروانه تخصصی ندارند به دبیرخانه کارگروه اعلام کنند تا اداره ثبت برنامه‌ریزی مناسب برای آموزش تخصصی این افراد را برنامه قرار دهد.