به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جو بایدن که پس از عملکرد ضعیفش در مناظره با ترامپ، با فشار فزاینده هم حزبی هایش برای کناره گیری از ادامه رقابت ها روبروست، در یک گردهمایی انتخاباتی در پنسیلوانیا، تلاش کرد تا جریان به راه افتاده برای کناره گیری او از رقابت ها را مقابله کند.

وی که طی چند روز گذشته بارها اذعان کرده که از رقابت های انتخاباتی کناره گیری نمی کند، با ورود به فیلادلفیا، مورد استقبال گرم هوادارانش قرار گرفت و سپس برای شرکت در یک گردهمایی انتخاباتی به پنسیلوانیا رفت.

وی در یک سخنرانی کوتاه در کلیسایی در فیلادلفیا گفت: ما باید بار دیگر آمریکا را متحد کنیم و این کاری است که من می خواهم انجام دهم. کشیش کلیسا نیز بایدن را مردی با بینش و درستکار معرفی و از او خواست به رقابت های انتخاباتی ادامه دهد.  

بایدن در پنسیلوانیا در جمع هوادارانش اذعان کرد پنسیلوانیا یک ایالت بسیار مهم است. وی در این ایالت با فرماندار دموکرات آن نیز دیدار کوتاهی داشت.

پنسیلوانیا یکی از دهها ایالت آمریکاست که در کنار ویسکانسین و میشیگان جزو ایالت های چرخشی هستند و ممکن است آرا آن به نفع هر کدام از هر دو حزب باشد و انتظار می رود مشخص کننده نتیجه انتخابات باشد.

این در حالی است که یک منبع آگاه در گفتگو با رویترز اظهار کرد برخی دموکرات های ارشد کنگره در تماسی تلفنی با حکیم جفریس رهبر اقلیت دموکرات های کنگره خواستند تا بایدن از ادامه رقابت ها کناره گیری کند.   

نمایندگان دموکراتی مانند جرالد نادلر، آدام اسمیت، مارک تاکانو و جو مورلی از جمله دموکرات های ارشد عضو کمیته های قضایی، نیروهای مسلح، امور بازنشستگان و کمیته دولتی هستند که خواستار کناره گیری بایدن شدند.

بر این اساس، دموکرات های ارشد کنگره بیم آن دارند که مشکلات و معضلات کمپین بایدن، به شانس حزب آنها برای بدست آوردن اکثریت کرسی های کنگره در انتخابات ۵ نوامبر آسیب بزند. آنها قصد دارند تا پس از بازگشت به واشنگتن بعد از تعطیلات پایان هفته، تلاش کنند تا موافقت بایدن برای پایان دادن به رقابت های انتخاباتی را جلب کنند.

در همین حال، این دموکرات ها، کامالا هریس را مطلوب ترین نامزد دموکرات برای جایگزینی بایدن می دانند.

سناتور دموکرات کریس مورفی در گفتگو با سی ان ان اظهار کرد هفته آینده بسیار مهم است. او رئیس جمهور را متقاعد می کند که یک کنفرانس خبری برگزار و در آن رای دهندگان را متقاعد کند که او جو بایدن پیر است.

حالا می توان گفت در صورت کناره گیری بایدن از ادامه رقابت های انتخاباتی، رقابتی سخت بین دیگر دموکرات ها برای تصدی نامزدی حزب شکل می گیرد. در آن زمان در صورتی که حزب، نامزد دیگری به جز هریس را برای جایگزینی بایدن معرفی کند، به عقیده بسیاری از دموکرات ها، ممکن است حمایت بسیاری از رای دهندگان سیاه پوست را از دست بدهد. افرادی که نقش بسیار مهمی در پیروزی بایدن در انتخابات گذشته داشتند.

آلن کلندنین یکی از اعضای کمیته ملی دموکرات ها از فلوریدا نیز به جمع حامیان کناره گیری بایدن پیوست و گفت: جو بایدن به عنوان یکی از بهترین روسای جمهور در تاریخ آمریکا در یادها باقی می ماند اما این انتخابات برای ۴ سال آینده است نه سه سال و نیم گذشته.    

این در حالی است که جو بایدن پس از شکست در دوئل انتخاباتی در برابر ترامپ، در مصاحبه‌ای کوتاه با شبکه ای‌بی‌سی، اظهار کرد اگر خداوند متعال بیاید و بگوید که از رقابت های انتخاباتی کنار بروم، چنین می کنم.

وی در این مصاحبه ۲۲ دقیقه‌ای بر حضور قطعی خود در ادامه رقابت های انتخاباتی تاکید و بار دیگر خود را تنها فردی نامید که می تواند دونالد ترامپ جمهوری خواه را در انتخابات ماه نوامبر شکست دهد.

با وجود مصاحبه اخیر بایدن با شبکه ای بی سی، رئیس جمهور نتوانست تمام دموکرات ها از جمله قانون گذاران و اهداکنندگان کمک های مالی را متقاعد کند که برای ادامه رقابت با ترامپ و تصدی دوباره سمت ریاست جمهوری، متقاعد کند و حالا این افراد نیز خواستار کناره گیری بایدن هستند.

اما بایدن، در حالی که در معرض انتقادات شدید دموکرات‌ها در خصوص ناتوانی جسمی و ذهنی برای ادامه رقابت‌ها قرار گرفته است، در مراسمی مقابل کاخ سفید گفت که قصد کناره‌گیری ندارد.

رئیس‌جمهور آمریکا با وجود درخواست‌ها برای کناره‌گیری از رقابت‌های ریاست‌جمهوری، تأکید کرد که به مبارزه ادامه می‌دهد و در پاسخ به یکی از حامیان وی که از او خواست تا انتها ادامه دهد،گفت: «قرار نیست جایی بروم، هیچ جا نخواهم رفت».

همچنین بایدن در ایمیلی که توسط کارزار انتخاباتی او ارسال شده، گفته است که تا آخر در رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌ماند.

کارین ژان-پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا بایدن در حال بررسی کناره‌گیری از رقابت است یا خیر، گفت: «مطمئناً خیر.»

پیش‌تر رویترز در گزارشی اعلام کرده بود که از هر سه دموکرات، یک نفر خواهان کناره‌گیری بایدن و جایگزین شدن فرد دیگری به جای او در رقابت انتخاباتی هستند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا درحالی که حجم انتقادها از عملکرد رئیس جمهوری فعلی آمریکا در مبارزات انتخاباتی بالا گرفته، گفت که جو بایدن انتفادها را نادیده بگیرد و به رقابت ادامه دهد.

همچنین بر اساس نظرسنجی شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا که پس از اولین مناظره برای انتخابات 2024 انجام شده، 72 درصد از مردم این کشور جو بایدن را دارای توانایی شناختی برای ریاست جمهوری نمی‌دانند.

گفتنی است که مناظره بعدی ریاست جمهوری آمریکا برای تاریخ ۱۰ سپتامبر به میزبانی شبکه ای بی سی برنامه ریزی شده است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ۵ نوامبر سال جاری (۱۵ آبان) برگزار می شود در حالی که نتایج تازه ترین نظرسنجی ها نشان می‌دهد که دونالد ترامپ اکنون از جو بایدن جلوتر است و با محبوبیت 48 درصدی در مقابل مقبولیت 42 تا 43 درصدی رقیب دموکرات خود قرار دارد.