به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی گفت: من از ابتکار صلح که اخیراً توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مطرح شد، استقبال می کنم و از همه طرف ها می خواهم که از این فرصت استفاده کرده و به توافق برسند.

گوترش تصریح کرد: « تنها راه پیش رو از طریق راه حل سیاسی است که مسیری را برای صلح پایدار باز می کند، بر اساس دو کشور فلسطین و اسرائیل که در کنار هم در صلح و امنیت زندگی می کنند، بر اساس خطوط مرزی مشخص شده قبل از سال ۱۹۶۷ و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل متحد، موافقتنامه های قبلی و قوانین بین المللی با بیت المقدس به عنوان پایتخت هر دو کشور.»

دبیرکل سازمان ملل افزود: من از همه طرف ها می خواهم که به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی بشردوستانه احترام بگذارند. این شامل تسهیل ارسال کمک های بشردوستانه هم به غزه و هم در داخل غزه است، همانطور که آنها متعهد شده اند.

گوترش تاکید کرد: تمام مسیرهای موجود به غزه باید عملیاتی باشد.مسیرهای زمینی کاملاً حیاتی هستند. امنیت آنروا و شرکای بشردوستانه ما برای انتقال کمک‌های حیاتی از مناطق مرز و ارسال آنها به سراسر غزه، بسیار مهم است.

او گفت: ارایه کمک به مسیرهای ایمن و مکانیسم‌های موثر رفع تعارض برای تضمین امنیت آنها نیاز دارد. فعالان حقوق بشری نیاز به دسترسی بدون مانع به تجهیزات امنیتی و ارتباطی، متناسب با خطرات کار در یک منطقه جنگی دارند.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: آنها نیازمند تلاش های فوری برای پاکسازی مسیرهای داخل غزه هستند که مملو از مین ها و بمب های منفجر نشده است.

گوترش اضافه کرد: من همچنین از جهان می‌خواهم تا برای محافظت از آنروا در برابر حملات ظالمانه و بی‌امان متحد شوند. نقش آنروا نه تنها در طول جنگ، بلکه پس از آن نیز حیاتی خواهد بود.

او یادآور شد: بیش از یک میلیون کودک آسیب دیده در غزه نیاز به حمایت روانی اجتماعی و ایمنی و امیدی دارند که مدارس آنروا پیش لز جنگ آنها را فراهم می کرد. حدود ۶۰ درصد از کل ساختمان های مسکونی و حداقل ۸۰ درصد از تأسیسات تجاری در اثر بمباران اسرائیل آسیب دیده اند. امکانات بهداشتی و موسسات آموزشی زیر آوار است.

گوترش گفت: «اکنون ۸ ماه از حملات تروریستی هولناک حماس در ۷ اکتبر و ربوده شدن مردان، زنان و کودکان اسرائیلی به غزه می گذرد. اما ۸ ماه رنج بی امان برای غیرنظامیان فلسطینی در غزه، سرعت و ابعاد کشتار و تلفات در غزه فراتر از هر بحران‌ها در سال های فعالیت من به عنوان دبیرکل است. »

او تصریح کرد: حداقل ۱.۷ میلیون نفر – ۷۵ درصد از جمعیت غزه – به دلیل حملات نظامی اسرائیل آواره شده اند. هیچ جا امن نیست. شرایط اسفناک است. وضعیت بهداشت عمومی فراتر از سطح بحران است. بیمارستان های غزه ویران شده است. تجهیزات پزشکی و سوخت کمیاب هستند یا وجود ندارند.

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد: بیش از یک میلیون فلسطینی در غزه آب آشامیدنی سالم کافی ندارند و با سطوح ناامید کننده گرسنگی روبرو هستند. بیش از ۵۰ هزار کودک برای سوء تغذیه حاد نیاز به درمان دارند.

او ادامه داد: با وجود نیازهای عظیم، حداقل نیمی از تمام ماموریت های کمک های بشردوستانه به دلایل عملیاتی یا امنیتی لغو می شوند یا از آنها جلوگیری می شود.

دبیرکل سازمان ملل خاطر نشان کرد: علاوه بر همه اینها، از زمان حمله به گذرگاه مرزی رفح در یک ماه پیش، جریان کمک‌های بشردوستانه حیاتی به مردم غزه – که قبلاً هم بسیار ناکافی بود – به میزان دو سوم کاهش یافته است.

او تاکید کرد: ستون فقرات این پاسخ بشردوستانه آنروا است که در کنار مردمی که از آنها حمایت می کند به طرز غیرقابل تحملی آسیب دیده است. من عمیق ترین تسلیت خود را به خانواده ها و دوستان ۱۹۳ کارمند آنروا که کشته شده اند ابراز می کنم.

گوترش گفت: باید پاسخگویی کامل برای تک تک این مرگ ها وجود داشته باشد. حملات به پرسنل و اماکن سازمان ملل غیرقابل قبول است. وحشت باید متوقف شود.

 سرانجام پس از هشت ماه از جنگ اسرائیل در غزه و برغم حمایت‌های همه جانبه واشنگتن از تل آویو و ناکامی در شکست جنبش حماس، طرح پیشنهادی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای برقراری آتش بس در غزه میان اسرائیل و حماس با عنوان قطعنامه ۲۷۳۵ در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مقر سازمان ملل، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۳۱ می ۲۰۲۴ برابر با ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ و در آستانه انتخابات ۵ نوامبر سال جاری (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جدیدی برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرد که از طریق قطر به حماس ارائه شده است و از طرفین خواست این فرصت را از دست ندهند و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری آتش بس در غزه و آزادی اسرا با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع (روسیه) و بدون هیچ رای مخالفی در نشست روز دوشنبه به وقت محلی (۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳) شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

تصویب این قطعنامه در حالی بود که در طول هشت ماه گذشته، آمریکا با حمایت قاطع از اسرائیل مانع تصویب هرگونه قطعنامه برقراری آتش بس در غزه و محکومیت حماس به دلیل عملیات نظامی طوفان الاقصی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ و همگام با اسرائیل برای شکست این جنبش بود.

در قطعنامه ۲۷۳۵ شورای امنیت که دارای هفت بند می باشد، آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه، از جمله موضوع فلسطین را یادآور می شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه که اسرائیل آن را پذیرفت استقبال می کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد، و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

این قطعنامه خاطرنشان می کند که اجرای این پیشنهاد می تواند نتایج زیر را در سه مرحله داشته باشد.

الف) مرحله ۱: آتش بس فوری، کامل با آزادی گروگان ها از جمله زنان، سالمندان و مجروحان، بازگرداندن اجساد برخی از گروگان های کشته شده، تبادل اسرای فلسطینی، عقب نشینی اسرائیلی ها از مناطق پرجمعیت غزه، بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به خانه ها و محله های خود در تمام مناطق غزه، از جمله در شمال، و همچنین توزیع ایمن و مؤثر کمک های بشردوستانه در مقیاس بزرگ در سراسر نوار غزه.

(ب) مرحله ۲: با توافق طرفین، پایان دائمی خصومت ها، در ازای آزادی همه گروگان هایی که هنوز در غزه هستند، و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه.

(ج) مرحله ۳: شروع یک طرح بازسازی چند ساله بزرگ برای غزه و بازگرداندن اجساد همه گروگان کشته شده که هنوز در غزه هستند به خانواده هایشان.

این قطعنامه تاکید می کند اگر مذاکرات برای مرحله اول بیش از شش هفته طول بکشد، آتش بس تا زمانی که مذاکرات در جریان است ادامه خواهد داشت و از آمادگی آمریکا، مصر و قطر برای برای اطمینان از ادامه مذاکرات تا زمانی که تمام توافقات حاصل شود و فاز دوم بتواند آغاز شود، خبر می دهد.

قطعنامه تصویب شده، بر اهمیت پایبندی طرفین به شرایط این پیشنهاد پس از توافق تاکید می کند و از همه کشورهای عضو و سازمان ملل می خواهد که از اجرای آن حمایت کنند.

این قطعنامه هرگونه تلاش برای تغییر جمعیتی یا سرزمینی در نوار غزه، از جمله هرگونه اقدامی که قلمرو غزه را کاهش دهد، رد می کند.

در این قطعنامه همچنین آمده است: این قطعنامه تعهد تزلزل ناپذیر خود را به چشم انداز راه کار دو کشوری که در آن دو کشور دموکراتیک، اسرائیل و فلسطین، در کنار هم در صلح در مرزهای امن و شناخته شده، مطابق با قوانین بین المللی و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل زندگی می کنند، تاکید می کند و در این راستا بر اهمیت اتحاد نوار غزه با کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید می کند.