آخرین اخبار

غیر قابل باور اما واقعی از سرگذشت مرد ۱۲۵ کیلویی یاسوجی+تصویر و فیلم

به روزهایی فکر می‌کنم که نمی‌توانستم حتی با خودروی شخصی دنده عقب بگیرم و به پشت سر خود نگاه کنم یا اینکه در مراسم صبحگاه در بین دوستان و همکاران خود سخت خجالت می‌کشیدم و پنهان می‌شدم.

اشتراک گذاری
۲۷ شهریور ۱۴۰۲
کد مطلب : 137147

 خبرگزاری فارس یاسوج- ترنم بهنیازاده- مردان و زنانی گاه پا به عرصه وجود می‌گذارند که اراده آنها سخت‌تر از فولاد و بلندتر از کوه دنا و دماوند است مردان و زنانی که در سخت‌ترین شرایط فعل خواستن و توانستن را صرف می‌کنند و برای رسیدن به مقصد خود هر سختی و ملایمتی را به جان می‌خرند از زخم زبان‌ها نمی‌هراسند تا اینکه به آمال و آرزو و رویاهای خود دست پیدا کنند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد از این دست زنان و مردان سخت اراده در طول تاریخ بسیار دیده شده است که یکی از آنها «زریر» داستان امروز ماست.

مردی که با اراده پولادین به خواسته‌اش رسید

شرح زندگی «زریر حسین‌زاده» هر چند در ابتدا تلخ و سخت به نظر می‌رسد ولی در انتها به سرنوشتی شیرین تبدیل می‌شود که برخاسته از همان اراده فولادین و به بلندای قله ستبر دناست.

زریر حسین‌زاده همان مرد ۱۲۵ کیلوگرمی است که تا قبل از سال ۹۵ روزگار سختی را سپری می‌کرد و به قول خودش نه لباسی برای پوشیدن به درستی پیدا می‌شد و نه نمی‌توانست برای جابجا شدن از خودروی شخصی به درستی استفاده کند.


زریر در روزهای ۱۲۵ کیلوگرمی

او می‌گوید؛ متولد اول مهرماه سال ۵۴ هستم یعنی چند روز دیگر پا به ۴۸ سالگی می‌گذارم. در یکی از روستاهای یاسوج یعنی بلوکو به دنیا آمده‌ام و از طایفه بزرگ تیرتاجی هستم پدر من از زمینداران منطقه بود و معمولاً همواره مشغول به کار کشاورزی بودیم و خودمان هم در دوران دبیرستان و دانشگاه معمولا همپای پدر کار می‌کردیم.

تجربه روزهای سخت و تلخ با رها کردن کار و کشاورزی و رسوخ تنبلی

زریر چنین تعریف می‌کند که روزگار به سمتی رفت تا زمین‌ها را به غیر بومی‌ها اجاره دهیم چرا که پدر سالخورده شده بود و ما به دنبال درس و بحث و مدرسه و دانشگاه و کار رفته بودیم مایی که تا پیش از این با کار عجین شده بودیم اما بعد از اینکه زمین‌ها را واگذار کردیم تنبلی و تن پروری بر همه مستولی شد.

سپس بعد از سال ۷۹ وارد نیروی انتظامی شدم و در کادر اداری صندلی نشینی را برگزیدم و بر اثر غفلت چاقی وحشتناکی ما را فرا گرفت و در سال ۱۳۹۵ تا وزن ۱۲۵ کیلوگرم هم پیش رفتم.

هنوز کابوس چاقی دست از سر زریر برنمی‌دارد

مرد ۱۲۵ کیلوگرمی دیروز و ورزشکار ۷۵ کیلوگرمی امروز می‌گوید حالا که روزهای سخت از سرم گذشته اما بعضی مواقع کابوس روزهای بد دیروز را می‌بینم و بسیار شده که در خواب روزهای سخت چاقی را دیده‌ام و اینگونه پریشان به صورت وحشتناکی از خواب بیدار شده و لحظات سختی را گذرانده‌ام.

به روزهایی فکر می‌کنم که نمی‌توانستم حتی با خودروی شخصی دنده عقب بگیرم و به پشت سر خود نگاه کنم یا اینکه در صبحگاه میان دوستان و همکاران خود سخت خجالت می‌کشیدم چرا که آن‌ها بدن‌های کشیده و صاف و خراشیده‌ای داشتند و من با این وزن و شکم مجبور بودم که خود را در میان دوستان و همکاران پنهان کنم.

از روزهای درناک چاقی تا ریاست بر هیئت کوهنوردی

حسین‌زاده دوباره به روزهای سخت گذشته برمی‌گردد آنجا که اصلاً به دلیل چاقی بیش از حد و  خر و پف‌های شبانه نمی‌توانسته حتی یک ساعت در منزل کسی بخوابد و استراحت کند اما او با اراده و توان پولادین روزهای سخت را پشت سر گذاشته و اکنون همه در شهر یاسوج به همت او غبطه می‌خورند.


چهره مغموم زریر در روزهای سخت چاقی

زریر حسین‌زاده به دلیل همت والایی که از خود نشان داد به عنوان رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان بویراحمد برگزیده شد.

او می‌گوید؛ شاید عده‌ای فکر کنند وزن ۱۲۵ کیلوگرم کجا و کوهنوردی و ریاست آن کجا؟ اما با همت و تلاش بسیار خواستن را صرف کردم و به عنوان رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان بویراحمد برگزیده شدم.

زریر حسین‌زاده مردی با اراده پولادین را در این کلیپ بیشتر و بهتر بشناسیم

 

در ابتدای کار وقتی که به هیئت ورود کردم تنها ۵ باشگاه ورزشی فعال بود که تعداد آنها را به ۲۲ باشگاه رساندم.

حسین‌زاده به دیگر اقدامات خود اشاره می‌کند و می‌گوید: بعد از اینکه این مسئولیت را به ما واگذار کردند ۲۵ تا ۲۶ قله بالای ۴۰۰۰ متر را فتح کردیم و تابلو زدیم.

یک کار بزرگ و تغییر چهره کوهنوردی در مرکز استان

او می‌گوید بزرگترین کاری که در کوهنوردی بویراحمد انجام دادیم کوهنوردی را از حالت سنتی خود خارج کرده و به کوهنوردی علمی تبدیل کردیم تا آن روز بسیاری با شلوار کردی و راحتی و کفش مجلسی به کوه می‌رفتند که ما آن را تخصصی کردیم شمای کوهنوردی تا قبل از آن بسیار زشت بود خیلی‌ها بیمه نبودند یا اینکه در هنگام کوهنوردی محیط زیست را تخریب می‌کردند هرجا که می‌خواستند آتش روشن می‌کردند و اگر در جایی هم آتش روشن شود تا ۴۰ سال دیگر در آنجا هیچ گونه سبزه‌ای نمی‌روید؛ مربی و راهنما همراه آنها نبود بسیاری ناشی بودند و باعث سقوط آنها شده بود که آنها را در قالب این ۲۵ تا ۲۶ باشگاه ساماندهی کردیم.

حسین‌زاده به عقب برمی‌گردد و روزهای تاریک با چاقی ۱۲۵ کیلوگرمی را به یاد می‌آورد و می‌گوید بیشتر چاقی‌ها ناشی از عدم تحرک و تغذیه نادرست است چاقی‌ها بیشتر در شکم و پهلو نقش می‌بندند بیشتر افرادی هم که در بدنسازی فعالیت می‌کنند همچنان شکم دارند یعنی اینکه باید رویه ورزش کردن خود را برای رهایی از چاقی تغییر دهند.

مرد ۱۲۵ کیلوگرمی دیروز و ۷۵ کیلوگرمی امروز می‌گوید؛ برای رهایی از چاقی ۵۰ درصد ورزش و ۵۰ درصد تغذیه مهم است رشته‌های ورزشی هوازی از جمله کوهنوردی و دومیدانی بهترین و کم هزینه‌ترین رشته‌ها برای رهایی از این درد بزرگ است و باعث می‌شود که از نظر روحی و روانی نیز به سرحد کمال برسند.


روزهای کمال و خوشبختی از راه می‌رسند

 

سرنوشت آن ۱۶۰ نفر 

او همت و خواستن و مداومت در کار را عامل موفقیت در سلامتی جسم و روح و خلاصی از چاقی می‌‌داند و می‌گوید: در این سال‌ها خیلی‌ها خواستند که پا به پای ما از این وضعیت خلاص شوند حداقل ۱۵۰ تا ۱۶۰ نفر از دوستان و فامیل برای خلاصی از چاقی با من مشورت کردند و وارد ورزش شدند که نام یکایک آنها را در دفترچه‌ای نوشتم اما امروز فقط ۱۰ نفر از آنها ورزش را ادامه می‌دهند یعنی اینکه خیلی‌ها از ابتدا با شور و هیجان وارد می‌شوند اما به آخر خط نمی‌رسند.

زریر حسین‌زاده این روزها حتی یک روز از عمر خود را بدون ورزش نمی‌گذراند و می‌گوید: امروز که در ورزشگاه ۱۵ هزار نفری یاسوج هستید خیلی‌ها در این هوای خوب شهریور ماه بعد از ظهرها به استادیوم می‌آیند و پیاده روی و دوندگی دارند اما از اول آبان ماه تا آخر اسفند دیگر شما کسی را اینجا نمی‌بینید و کار و زندگی و سرما و مدرسه و دانشگاه موجب می‌شود که ورزش را فراموش کنند و ما تنها ۵ یا ۶ نفر هستیم که در پیست ورزشگاه به کار خود ادامه می‌دهیم.

زریر حسین‌زاده مرد ۱۲۵ کیلوگرمی دیروز و ورزشکار دونده و و کوهنورد خوش استیل و شناخته شده امروز و رئیس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه و بویراحمد به آسیب‌های روانی ناشی از غفلت از ورزش و چاقی می‌گوید آنجا که در خوابیدن همواره دچار مشکل شده و یک روز بدون درد و مصیبت نداشت و لباس‌ها 5 تا 6 ایکس را باید از شیراز و تهران سفارش می‌داد.

او می‌گوید: در ورزش کردن هرگز نباید حسادت داشته باشیم این‌هایی را که در پیست می‌دوند هرگز ناامید نکرده‌ام خیلی از کسانی که وکیل و پزشک هستند امروزه می‌خواهند با من بدوند و تمرین کنند و برنامه‌هایشان را با من تنظیم می‌کنند داور لیگ‌های برتر کشور تمرین خود را با من هماهنگ می‌کند تماس می‌گیرند و می‌گویند اگر شما هستید می‌آییم و اگر نیستید به روز دیگری تمرین را موکول می‌کنیم.

عجیب اما واقعی از همت و تلاش یک شهروند یاسوجی

زریر حسین‌زاده به ساعات و نوع تمرین و اندازه آن هم اشاره می‌کند و می‌گوید: در ابتدا دو شیفت ورزش می‌کردم ۵ صبح و ۵ عصر ورزش‌ها به سختی و سنگینی امروز نبود بعد از آن به صورت آرام و پله به پله ساعات و زمان ورزش کردن بیشتر شد تا اینکه امروزه ۵۲ تا ۵۳ دور را روزانه در ورزشگاه می‌دوم یعنی اینکه روزی ۲۲ کیلومتر دوندگی دارم.

حسین‌زاده با بیان این که در شهر یاسوج و منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌کنیم و در روزهایی که برف و باران می‌بارد نمی‌توان در پیست ورزشگاه دوید به پیاده‌روی و دوندگی خود در سطح شهر اشاره می‌کند و می‌گوید در آن روزها از پلیس راه یاسوج تا تنگ‌سرخ در مرز استان فارس را پیاده‌روی و دوندگی داریم به همین خاطر در زمستان‌ها به جاده‌ها پناه می‌بریم گاه مسیر ما از پلیس راه یاسوج به سمت روستای وزگ است.

 

بیشترین مسیری را که دویده‌ام به صورت رفت و برگشت از یاسوج به روستای تنگ سرخ به مسافت ۴۵ کیلومتر بوده و دقیقاً آن را در دو ساعت و ۳۵ دقیقه دویده‌ام.

رفتارهای عجیب  و ناپسند از برخی رهگذران

او از نوع برخورد برخی از افراد با خودش و دوستانش در هنگام ورزش نیز سخت گلایه‌مند است و می‌گوید: گاهی به ما میوه گندیده یا تخم مرغ پرتاب می‌کنند و یا اینکه حرف‌های رکیک می‌زنند و می‌گویند خداوند به شما غضب کرده که در هوای سرد و برفی می‌دوید.

اراده خانم‌ها در ورزش چگونه است؟ 

حسین‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا خانم‌ها هم می‌توانند برای خلاصی از اضافه وزن کارهای شما را انجام دهند یادآور می‌شود: بسیاری از خانم‌ها با ما در ارتباط هستند و از ما برنامه می‌گیرند و خوشبختانه با تمرین و استمرار در کار به وضعیت خوبی رسیده‌اند اکنون خانم‌هایی داریم که ۲۵ دور به دور پیست استادیوم می‌دوند.

وی در ادامه به مشوق‌ها و افراد اثرگذار در این موفقیت خود اشاره می‌کند و می‌گوید: قبل از هر چیز باید از فرماندهان انتظامی خودم در ادوار مختلف قدردانی کنم که مشوق ما بودند فرماندهانی چون سردار غلام‌زاده، سردار انصاری و اکنون سردار مصطفایی که در برنامه‌های مختلف از ما تجلیل و قدردانی کرده‌اند ما را به پرسنل معرفی می‌کنند و از آنها می‌خواهند که مثل ما ورزشکار باشند.

از او می‌پرسیم آیا در طول این سال‌ها شده که ورزش را برای مدتی کنار بگذارید که در پاسخ می‌گوید حدوداً سال ۹۷ بود که مینیسک پایم پاره شد و عمل کردم وقفه‌ای چند ماهه در ورزش پیش آمد آنجا بود که به جای ورزش رژیم غذایی شدیدی را لحاظ کردم و فقط ۳ کیلوگرم اضافه وزن داشتم لذا رژیم و ورزش لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

اگر هزار کالری مصرف می‌کنیم باید ۸۰۰ تای آن را بسوزانید ورزش به تنهایی دیر جواب می‌دهد و باید در کنار هم وجود داشته باشند تا بدن دچار ضرر نشود.

شرحی از فعالیت‌های سخت و سنگین زریر حسین‌زاده/از این کارها تعجب نکنید!

او به فعالیت‌های سخت ورزشی خود در طول این سال‌ها اشاره می‌کند و چنین توضیح می‌دهد که برای مثال ۱۵ بار کوهنوردی سرعتی یکروزه  از بابامیدان به یاسوج داشته‌ام.

حسین‌زاده گفت: ۱۳ بار صعود یک روزه از راهداری کاکان به قله پازن پیر در سه ماه، پیمایش یکروزه خط الرس شرقی دنا از گردنه بیژن به راهداری کاکان سه بار، رکود دویدن قله دوگوش با زمان ۲۶ دقیقه و۱۲ ثانیه و رکورد ۸ بار رفت و برگشت از فلکه کوهنورد به قله دوگوش در یک روز بهمراه ۸ نفر همراه مختلف، صعودهای سرعتی به قلل دنا و تمرین دوی استقامت نیمه ماراتن هر روزه در پیست دومیدانی یاسوج.

او می‌گوید: تمرینات دوی استقامت از پلیس راه یاسوج شیراز به روستای گنجگان به صورت رفت و برگشت؛ تمرین دوی استقامت از پلیس راه قدیم یاسوج شیراز به روستای وزگ به صورت رفت و برگشت؛ دوی اسکای بالای ۵۰ بار از محیط زیست استان به قله دوریو بصورت رفت و برگشت از جمله این فعالیت‌های سنگین ورزشی بوده است.

پایان پیام/

 


این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *