آخرین اخبار

مسلوب شدن ۹۱ چاه آب غیرمجاز طی سال ۹۹ در کهگیلویه و بویراحمد/صرفه جویی ۲ میلیون متر مکعبی آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد از مسلوب شدن ۹۱ چاه غیر مجاز طی سال گذشته در استان خبر داد.

اشتراک گذاری
۰۵ تیر ۱۴۰۰
کد مطلب : 64587

رسول فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران به مناسبت هفته صرفه جویی در آب از ادامه اجرای جدی و گسترده پروژه پر و مسلوب المنفعه کردن چاه های غیر مجاز در سطح استان در سال جاری، خبر داد.

فرهادی افزود: با توجه به کم بارشی در سال زراعی جاری و بروز خشکسالی کم سابقه در سطح کشور و استان، اجرای برنامه های مربوط به طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی که همگی در راستای حفاظت و صیانت از منابع آبی و تلاش برای سازگاری با کم آبی می باشد، ضروری است.

وی بیان کرد: به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب (یکم تا هفتم تیرماه)، ادامه اجرای جدی و گسترده پروژه پر و مسلوب المنفعه کردن چاه های غیر مجاز در سطح استان در سال جاری ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برنامه های ابلاغی وزارت نیرو و اجرای آنها با قوت و سرعت بیشتر، تصریح کرد: با هماهنگی و هم اندیشی دستگاه‌های اجرایی مرتبط و تعامل بیشتر با بخش های خصوصی و‌ تاثیرگذار، برنامه ها و اقدامات عاجلی را با توجه به شرایط زمانی و مکانی استان، تدوین کرده تا مدیریت هرچه بهتر وضعیت پیش آمده برای منابع آبی استان و مقابله موفقیت آمیز با خشکسالی و کم بارشی بوجود آمده را شاهد باشیم.

فرهادی عنوان کرد: تعداد کل چاه های دارای پرونده در استان برای تمامی مصارف شامل شرب، صنعت وکشاورزی ۳ هزار و ۴۱۱ حلقه با حجم تخلیه ۱۸۵ میلیون متر مکعب است که از این تعداد افزون بر دو هزار و ۵۰۰ حلقه چاه حفر شده است.

وی گفت: تعداد کل چاه های غیرمجاز شناسایی شده نیز یک هزار و ۲۳۷حلقه چاه با حجم تخلیه ۶۵ میلیون متر مکعب می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد: در راستای صیانت از آبهای زیر زمینی از ابتدای سال ۱۳۸۵ تاکنون ۴۰۸ حلقه چاه غیر مجاز با حجم صرفه جویی ۱۱ میلیون متر مکعب، پر و مسلوب المنفعه شده است.

فرهادی بیان کرد: از این تعداد ۹۱ حلقه (معادل ۲۲ درصد کل چاههای پر شده) در سال ۱۳۹۹ با حجم صرفه جویی ۲ میلیون متر مکعب، مسلوب المنفعه گردیده است.

وی از همه کشاورزان و بهره برداران منابع آبی در سطح استان، درخواست کرد تا ضمن رعایت الگوی کشت مناسب و تعامل با شرکت آب منطقه ای، از هرگونه اضافه برداشت یا برداشت های غیرمجاز، خصوصا از منابع زیرزمینی، جدا خودداری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: کشاورزان و بهره‌برداران منابع آبی در سطح استان کمک کنند تا بتوانیم از شرایط بحرانی پیش آمده به سلامت عبور کرده و باعث ایجاد آسیب جبران ناپذیر به منابع آبی و به تبع آن باعث ایجاد فشارهای روانی به جامعه بخاطر قطعی های مکرر آب و دیگر مسایل، نشویم. 

انتهای پیام/


این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *