آخرین اخبار

قطع شبانه درخت کهن‌سال یاسوج / لزوم برخورد با متخلفین

پریچهر زعیمی فعال اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد در مطلبی به قطع شدن درخت تنومند و چندین ساله به طور شبانه اشاره کرد و نوشت: این درختان متعلق به عموم مردم بوده و مدیریت شهری باید مدعی فرد متخلف شود..

اشتراک گذاری
۰۲ تیر ۱۴۰۰
کد مطلب : 64417

؛پریچهر زعیمی فعال اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد در مطلبی به قطع شدن درخت تنومند و چندین ساله به طور شبانه اشاره کرد و نوشت: این درختان متعلق به عموم مردم بوده و مدیریت شهری باید مدعی فرد متخلف شود..
به گزارش ۱۹ آبان ، این مطلب به شرح زیر است؛
تو قامت بلند تمنایی‌ ای درخت
همواره خفته در آغوشت آسمان
بالایی‌ ای درخت
درخت تنومند واقع در بلوار باقرخان شهر یاسوج در خیابان توحید ۱ شبانه قطع شده است.  پاسداری از محیط زیست و درختان به عنوان منابع ملی برعهده نهادهای دولتی و شهرداری در حوزه‌ی شهری است.  سیاستگذاری های کلان در حفظ و صیانت از محیط زیست و فضای سبز و میراث آیندگان برعهده دولت می‌باشد. اما نقش مردم و آگاهی بخشی و ایجاد بستر برای حضور و حساسیت مردم در قالب انجمن‌ها و سمن‌ها و نهادهای مدنی خودجوش را نبایست کم اثر دانست.
 احساس مسئولیت در برابر محیط زیست و طبیعت و فضای سبز، این منابع ارزشمند، نیازمند برنامه ریزی بیشتر و ایجاد فضای مناسب برای حضور بهتر سمن‌ها و ان جی اوهای (NGO) محیط زیستی و بالابردن آگاهی مردم و همچنین بالا بردن سطح مشارکت آحاد مردم می‌باشد. مجازات از بین بردن درختان در قوانین، مجازات سنگینی دارد و جرم محسوب می‌شود.
 درختان سطح شهر در صورتی مالکیت خصوصی نداشته باشند، متعلق به عموم مردم بوده و مدیریت شهری می‌تواند در صورت آسیب به درختان، مدعی فرد متخلف می‌شود.
مردم می‌توانند در صورت مشاهده تخلف قطع درختان در سطح شهر به شماره‌ی ۱۳۷ اطلاع دهند تا شهرداری به مساله وورد پیدا کند. قطع درختان صرف نظر از مثمر یا غیر مثمر بودن درخت،  توسط اداره حقوقی دادگستری جرم بوده و فرد مجرم در مراجع قانونی باید پاسخگو باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *