آخرین اخبار

توضیحات دادستان یاسوج در خصوص انتخابات شورای شهر/فسادهای میلیاردی برخی مدیران

به گزارش پایگاه خبری ۱۹آبان ؛ دادستان عمومی و انقلااب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص انتخابات شورای شهر و فسادهای میلیاردی برخی مدیران توضیحاتی ارائه کرد. سید علی ملک حسینی ظهر روز سه شنبه یکم تیرماه ۱۴۰۰ در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه در خصصو انتخابات شورای شهر […]

اشتراک گذاری
۰۱ تیر ۱۴۰۰
کد مطلب : 64370
توضیحات دادستان یاسوج در خصوص انتخابات شورای شهر/فسادهای میلیاردی برخی مدیران

به گزارش پایگاه خبری ۱۹آبان ؛ دادستان عمومی و انقلااب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص انتخابات شورای شهر و فسادهای میلیاردی برخی مدیران توضیحاتی ارائه کرد.

سید علی ملک حسینی ظهر روز سه شنبه یکم تیرماه ۱۴۰۰ در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه در خصصو انتخابات شورای شهر یاسوج افزود: دستگاه قضایی یک نقش پیشگیری از وقوع جرم داریم که سعی کردیم آن را به نحو احسن انجام دهیم که امیدواریم توانسته باشیم در این زمینه نمره قبولی داشته باشیم.

وی اظهار کرد: تخلفات انتخابات همیشه مطرح است و در ششمین دوره انتخابات شورای شهر یاسوج ۱۱۹ نفر کاندیدا داریم کسی نمی تواند ادعا کند که می توانم انتخاباتی برگزار کنم اما این تعداد راضی باشند.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج با بیان اینکه در اعلام نتایج انتخابات شوریا شهر یاسوج یک روز وقفه ایجاد شد که حساسیت هایی را ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: مشکل اول در این خصوص انتشار لیست بدون هویت، نامعتبر، بدون مجوز و زودتر از موعد صبح روز بعد از انتخابات بود که هنوز منشا این لیست مشخص نیست.

ملک حسینی تصریح کرد: مشکل بعد که فرماندار شهرستان بویراحمد و معاون سیاسی و امنیتی استاندار در شبکه استانی توضیح دادند و من هم طبق گفته های آنها مطرح می کنم، انچه که کارشناسان گزارش دادند این بود، ۹۵ صندوق بعد از پایان انتخابات اطلاعات آنها به وزارت کشور ارسال می شود و هیچ مشکلی هم نداشتند، یکی از صندوق های اخذ رای در سطح شهر یاسوج پس از اتمام انتخابات، اطلاعات این صندوق مستقیما به سامانه وزارت کشور ارسال می شود که برای تایید تیک قرمز می خورد و مغایرت آماری نشان می دهد.

وی ادامه داد: حدود ۱۸ ساعت طول می کشد برای آسیب شناسی و بررسی اشکال فنی اما نهایتا با حضور هیئت اجرایی، هیئت نظارت، نماینده شورای تامین شهرستان، دستگاههای امنیتی و نظارتی صندوق مذکور بررسی، رفع مشکل اماری و ارسال می شود. یک شبهه ای ایجاد شد که این صندوق نتیجه انتخابات را تغییر داده است که به هیچ وجه در تغییر نتیجه انتخابات تاثیری نداشت چراکه از هر کاندیدا بین ۴۰ تا ۱۰۰ رای در این صندوق بود. اختلاف لیستی که در فضای مجازی منتشر شد با لیست واقعی و رسمی که فرمانداری منتشر کرد برای هر کدام از ۱۰ کاندیدای اول بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰رای اضافه شده بود.

دادستان یاسوج تاکید کرد: سامانه انتخابات امنیت بالای دارد و اطلاعات ان از محل صندوق به سامانه وزارت کشور منتقل می شود و سطح دسترسی در استان در سطح مشاهده است.

ملک حسینی عنوان کرد: در خصوص چند شورای شهر استان کهگیلویه و بویراحمد پرونده هایی را مربوط به تخلفات قراردادها و برخی مسایل تشکیل داده ایم که دو شورای شهر استان حسابرسی نسبتا کلی انجام شد و پرونده آنها در حال رسیدگی است و تعدادی افراد بازداشت شدند و با قرار وثیقه تا اتمام تحقیقات آزاد هستند. در رابطه با شورای شهر یاسوج نیز پرونده های در مراجع نظارتی و سازمان بازرسی و سایر دستگاههای نظارتی مطرح و در حال پیگیری هستند و به محض اینکه به ما اعلام جرم شود رسیدگی می شوند. پرونده های خرد و جزئی نیز داشته ایم که اکثرا رسیدگی شده و به دادگاه ارسال شده اند اما آنچه که مهم است پیشگیری است که در این راستا اقدامات ارزشمندی شروع شده است.

وی گفت: از طریق کمیسیون ماده ۳۸ معاملات شهرداری که مربوط به آیین نامه معاملات شهرداری است، از ظرفیت ماده سه قانون ارتقا سلالمت استفاده شده و شهرداری را موکلف کردند که در سامانه شفافیت قراردادهای و معاملات خود را ثبت کنند که این کار شروع شده است.

دادستان یاسوج افزود: اقدامات دستگاه قضایی در کمیسیون ماده ۱۰۰ مربوط به ساخت و ساز شهرداری ها با قدرت ادامه خواهد یافت. تاکنون گزارش رسمی از دستگاههای متولی در خصوص اینکه فردی عمدا اقدام به آتش زدن منابع طبیعی و جنگل‌های استان کرده ارائه نشده است.

ملک حسینی تصریح کرد: در خصوص مبارزه با فساد در سطح استان بیان کرد: یک پرونده به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان، یک پرونده مربوط به حوزه آب و فاضلاب به مبلغ ۱۳ میلیارد تومان و پرونده مربوط به توزیع آرد به مبلغ ۴ میلیارد تومان در حال رسیدگی هستند.

وی خاطرنشان کرد: در مرجع قضایی یکی از عناصر جرم بحث سوء نیت است کسی که مجوز قانونی گرفته و اقدامی کرده قطعا در مراجع قضایی محکوم نخواهد شد اما گاهی موقع ممکن است که این مجوزها با زد و بند و خلاف قانون باشد که موضوع متفاوت است و دستگاه قضایی بعنوان فساد با این گونه موارد برخورد می کند.

دادستان یاسوج بیان کرد: در حوزه دادسراها و دادستانی‌ها یکی از وظایف و تکالیف ما احیاء حقوق عامه است که در همین راستا یکی از این وظایف این بود که طی سالهای اخیر انجام شد، آسیب شناسی در این زمینه کرده ایم.

خبر در حال تکمیل است. . .

منبع خبر

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *