آخرین اخبار

تلاش اتاق بازرگانی یاسوج برای کاهش چالش‌‌های حوزه تولید/ مشکلات بانکی سد راه سرمایه‌گذاران

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج پیشنهاد داد جلساتی با حضور بانک‌ها برگزار تا چالش‌های حوزه تولید با حضور بانک‌ها به حداقل برسد.

اشتراک گذاری
۰۸ تیر ۱۴۰۰
کد مطلب : 64795

 به گزارش پایگاه خبری 19 آبان به نقل از فارس ، شصت و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با دو دستور کار قوانین و مقررات بانکی در حوزه تولید از تصویب اجرا و  همسان‌سازی نرخ تسهیلات بانکی شهرک‌های صنعتی همجوار روستا با نرخ تسهیلات بانکی برگزار شد.

در ابتدای این نشست جبار کیانی‌پور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: مهمترین مشکلی که سرمایه‌گذاران با آن مواجه هستند مشکلات بانکی است.

وی بیان کرد: باورمان این است که در بسیاری از موارد  رفتار بانک‌ها متناسب با ظرفیت‌های قانونی ابلاغ شده توسط بانک مرکزی نیست و متاثر از بخش‌نامه‌های داخلی خود بانک‌ها و مشکلات و موانعی که در کشور به شکل قهرآمیز برای حوزه سرمایه‌گذاری ایجاد شده، است.

وی بیان کرد: برای کمک به حوزه تولید استان، در جلسه‌ای رئوس موضوعات دارای اختلاف مورد بررسی قرار گیرد و تا جایی که انعطاف‌پذیری وجود دارد از آن برخوردار  باشیم و شاهد رونق بخش تولید باشیم.

 

کیانی‌پور بیان کرد: این ساز و کار در استان با مدیریت معاون اقتصادی،  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی،مدیرکل اقتصادی و دارایی، صنعت و معدن و مدیر شعب بانک‌ها برگزار و روی موضوع مختلف کار کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج بیان  کرد: در جلسات و صبحانه کاری نظرات همه بانک‌ها اخذ و به صورت چکیده به دفترچه‌ای تبدیل شود و محورهای توافق و خطوط قرمز مشخص شود تا چالش‌ها به حداقل برسد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم اقبال سرمایه‌گذاری در استان نسبت به سایر استان‌ها کم است لذا برای حضور سرمایه‌گذار تسهیل‌گیری صورت گیرد.

در ادامه سید حشمت‌الله صمیمی‌دوست در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از عملکرد بانک‌ها در حمایت از تولید دفاع کرد و گفت: نسبت مصارف به منابع بانکی استان ۱۱۵ درصد است. این آمار نشان می‌دهد سیستم بانکی در راستای تولید و کمک به مردم گام برمی‌دارد.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با توصیه به بخش خصوصی استان گفت: بخش خصوصی نباید صرفا متکی به تسهیلات بانکی باشد، کارخانه فولاد بویراحمد به عنوان ابر واحد صنعتی استان بدهی‌هایی به سیستم بانکی داشت که خوشبختانه با پرداخت ۶۰ میلیارد  بدهی خود به سیستم بانکی را تسویه و خوشبختانه فعال شد، ضمن اینکه در ماه‌های آینده چند واحد بزرگ صنعتی استان بدهی‌ خود با بانک را تسویه می‌کنند.

 

وی در ادامه از بلوکه شدن بخشی از تسهیلات سرمایه‌گذاران در بانک انتقاد کرد و گفت: واقعیت موجود این است که اگر سرمایه‌گذاری برای ۵۰ میلیون تومان  سه نفر ضامن ببرد بازهم بانک بخشی از تسهیلات را بلوکه می‌کند که در کمیته‌ ویژه‌ای موارد این چنینی مورد بررسی قرار گیرد.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود از حذف ممنوعیت احداث واحد مرغداری در استان خبر داد و گفت: شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی  موجب شد خیلی از مشکلات از جمله ممنوعیت احداث واحد مرغداری گوشتی برداشته شده، لذا استان آماده همکاری با سرمایه‌گذاران در این زمینه است.

صمیمی‌دوست به کمک‌های فنی و اعتباری بخش جهش تولید هم اشاره‌ای داشت و گفت: در کمک‌های فنی و اعتباری، استان  پیشقدم بوده و از مجموعه ۷۴۵ میلیارد کمک فنی و اعتباری بخش جهش تولید که بخش عمدتا در حوزه کشاورزی بوده، تاکنون ۲۸۷ میلیارد اختصاص داده شده است، ضمن اینکه مصوب کنید دستگاه‌های اقتصادی و واحدهایی که نیاز به کمک‌های فنی و اعتباری در بخش زیرساخت‌ها دارند موارد را سریع به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابلاغ کنند تا واحدهایی که نیاز به کمک دارند از این محل به آنها کمک شود.

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: جلسات گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی  باعث شده ۱۳ طرح صنعتی و گردشگری با حجم ۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری فعال شود.

وی با بیان اینکه ۱۶ هزار میلیارد تومان  از میزان ۶۰ هزار میلیارد تومان مربوط به سرمایه‌گذاری هلدینگ‌ها است، افزود: به نتیجه رسیدین این طرح‌ها موجب اشتغال ۳ هزار و ۷۷۹ نفر  در کهگیلویه و بویراحمد می‌شود.

این مسئول در با اشاره به اختصاص تسهیلات به واحدها و شهرک‌های صنعتی در جوار روستاها گفت: قانون برای واحدها و شهرک‌های صنعتی در جوار روستاها تسهیلات در نظر گرفته شده است، مورد دیگری که نیاز است خودمان ایجاد کنیم ایجاد نواحی صنعتی در شهرستان‌ها است که بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

 

رضا بهنام‌پور مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به وجود ۱۴۳ واحد مرغداری گوشتی در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرفیت تولید این واحدها، دو میلیون و ۶۳۷ قطعه است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از تعداد ۱۴۳ واحد مرغداری ۱۰۲ واحد فعال هستند که ۳۰ واحد راکد قابل احیاء  و ۱۱ واحد غیرقابل احیاء هستند.

وی خاطرنشان کرد: از ۳۰ واحد راکد قابل احیاء سال گذشته ۴ واحد با ظرفیت تولید ۱۰۰ قطعه فعال و به چرخه تولید بازگشت.

این مسئول خاطرنشان کرد: عمده مشکلات واحدهای مرغداری،  فرسودگی کل ابنیه،ساختمان و تجهیزات بوده، ضمن اینکه نبود نقدینگی از دیگر مشکلات واحدها است که  با تزریق اعتبارات سرمایه‌ای و نقدینگی تعداد زیادی تا پایان سال فعال می‌شود.

بهنام‌پور با بیان اینکه مشکل واحدهای فعال و نیمه‌فعال نقدینگی است، افزود: ۱۱واحدی که قابل احیاء نیستند تعیین تکلیف شوند پروانه آنها ابطال و از جای دیگر مجوز اتخاذ کنند.

وی خاطرنشان کرد: از مرداد ۹۵ تا ۹۹ مجوز احداث واحدهای مرغداری گوشتی و تخم‌‌گذار ممنوع بوده اما سال گذشته استان نامه‌ای به وزارت جهاد کشاورزی ارسال کرد و ممنوعیت احداث واحدها مرغداری حذف شد و دیگر ممنوعیتی برای احداث واحد مرغداری نیست.

این مسئول خاطرنشان کرد: البته شهرستان گچساران جزء مناطق آلوده احداث واحد مرغداری محسوب می‌شوند که تقاضا داریم این محدودیت برای این شهرستان هم برداشته شود.

انتهای پیام/

 

 


این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *