آخرین اخبار

وقتی ۲۱۰۰ گونه گیاهی در اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد سهمی ندارد

۲۱۰۰ گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که بنابه گفته کارشناسان برخی از این گونه‌ها جزو گونه‌های نادر هستند ولی این سرمایه‌های ارزشمند در طبیعت زیبای این استان تاکنون به حال خود رها شده‌اند. بدون شک یکی از ظرفیت‌های که می‌تواند وابستگی اقتصاد ایران را به نفت کاهش دهد بحث استفاده مطلوب از […]

اشتراک گذاری
۰۵ آبان ۱۳۹۸
کد مطلب : 46796

۲۱۰۰ گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که بنابه گفته کارشناسان برخی از این گونه‌ها جزو گونه‌های نادر هستند ولی این سرمایه‌های ارزشمند در طبیعت زیبای این استان تاکنون به حال خود رها شده‌اند.

بدون شک یکی از ظرفیت‌های که می‌تواند وابستگی اقتصاد ایران را به نفت کاهش دهد بحث استفاده مطلوب از گیاهان دارویی است هر چند عوامل متعددی ظهور و بروز این توانمندی و ظرفیت بالقوه اقتصادی در این استان شده است.

بررسی‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد برخی کشورها از جمله آلمان که تبدیل به قطب تولید و صادرات محصولات گیاهان دارویی شده‌اند از حداقل ظرفیت تولید گیاهان دارویی بهره‌مند نبوده ولی با حرکت به سمت تولید صنعتی و فراوری گیاهان دارویی به این جایگاه رسیده‌اند.

ابلاغ سند توسعه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد

عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج از نهایی شدن و ابلاغ سند توسعه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت مناسبی در زمینه توسعه گیاهان دارویی دارد به‌گونه‌ای که می‌توان بخش اعظمی را در این بخش مشغول به‌کار کرد.

عزیزالله جعفری افزود: در برنامه اجرایی وظایف دستگاه‌های اجرایی برای رسیدن به اهداف مورد نظر مشخص شده و بر مبنای این سند باید فعالیت‌های خود را انجام دهند.

وی عنوان کرد: در صورت اجرایی شدن سند توسعه گیاهان دارویی استان شاهد اتفاقات خوبی از جمله رونق تولید، درآمد و اشتغال هستیم و سطح زیرکشت گیاهان دارویی توسعه می‌یابد.

مسئولان و متولیان امر نیز باید بدانند با خام‌فروشی گیاهان دارویی در استان به جایی نمی‌رسیم و باید از هم اکنون در پی چرخه‌ای از تولید و فرآوری و ارزش افزوده از گیاهان دارویی باشند و ضروری است تمام دستگاه‌های مرتبط دولتی، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی، بخش خصوصی و بانک‌های عامل با متقاضیان سرمایه‌گذاری برای ایجاد کارخانجات و کشاورزان، زارعین و متقاضیان کشت گیاهان دارویی را در سطح وسیعی حمایت و پشتیبانی کنند.

وعده استاندار برای بهره‌برداری از کارخانه گیاهان دارویی گچساران

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه کارخانه گیاهان دارویی گچساران با ظرفیت سالیانه ۱۶۰ تن به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های اقتصادی در دست اجرا است اظهار داشت: این کارخانه در زمینی به مساحت ۶ هزار متر مربع با زیربنای چهار هزار و ۵۰۰ مترمربع در دست اجرا است.

حسین کلانتری با بیان اینکه با بهره‌برداری از این طرح ۶۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به‌کار می‌شوند خاطرنشان کرد: طبق برنامه زمان‌بندی شده فاز اول این کارخانه شامل تولید دمنوش و اسانس تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: سرمایه این طرح از محل ستاد بنیاد برکت ۳۲۰ میلیارد ریال بوده که از این میزان ۷۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یافته است.

‌۳ هزار هکتار از اراضی کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت گیاهان دارویی می‌رود

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از کشت و توسعه گیاهان دارویی در ۳هزار و ۲۵۶ هکتار از اراضی این استان خبر داد و گفت: پروژه توسعه و کشت گیاهان دارویی از جمله مهم‌ترین پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان بوده که در سال ۹۸ اجرایی می‌شود.

غلام‌حسین حکمتیان اظهار داشت: در این راستا ۱۶ پروژه کشت و توسعه گیاهان دارویی در سطح سه هزار و ۲۵۶ هکتار از اراضی ملی در مناطق مختلف استان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه قرارداد این پروژه‌ها منعقد شده است، اضافه کرد: بخشی از کار در مناطق سردسیری شروع شده و در حوزه‌های گرمسیری استان نیز کار کشت و توسعه گیاهان دارویی از آبان‌ماه شروع می‌شود.

حکمتیان افزایش مشارکت مردم، اشتغال‌زایی و احیای عرصه‌های منابع طبیعی را از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه‌ها عنوان کرد و گفت: آنغوزه، کرفس و بادام از جمله گونه‌هایی است که برای کشت و توسعه در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد به جنبه مشارکتی کشت گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: مشارکت مردم در کشت گیاهان دارویی علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای آنها سبب حفظ و احیای منابع طبیعی می‌شود.

حکمتیان با اظهار اینکه استان ظرفیت و پتانسیل خوبی برای کشت گیاهان دارویی دارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، تجربه ثابت کرده که در مناطقی که پروژه‌های کشت و توسعه گیاهان دارویی اجرا می‌شود به‌‌دلیل فراهم شدن زمینه حفاظت مردم‌محور آتش‌سوزی‌ها به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *