آخرین اخبار

قتل‌عام بلوط‌ها

میلادعظیمی

اشتراک گذاری
۳۰ شهریور ۱۳۹۸
کد مطلب : 45710
بلوط درخت زیبایی است. میوۀ بلوط را آرد می‌کردند و از آن نان می‌پختند. در زمستان‌ها معیشت مردم کوچ‌نشین با بلوط تأمین می‌شد. بخصوص به روزگار تنگی نان بلوط قوت غالب مردمی بود که کنار بیشه‌های انبوه بلوط می‌زیستند. نان بلوط خوراک فقرا بود. غذای زحمتکشان بود.
از چوب درخت بلوط نیز به قدر ضرورت هیزم و زغال می‌ساختند. پس بلوط فقط زیبایی به مردم ما هدیه نکرده است. بر مجاوران خود حق حیات و معاش دارد. در سفرنامه‌ها از بیشه‌های بلوط ایران سخن‌ها آمده؛ از بلوط‌های لرستان، پشتکوه که همان صفحات ایلام باشد، کهگیلویه، فارس.
از بلوط‌های کازرون و دشت برم … از «هزاران هزار بلوطی که در دامنه و کمر و قلهٔ کوه‌ها روئیده» بود. بلوط‌های کهن. بلوط‌های سالدیدۀ بشکوه.
  در صفحه اول همشهری دیدم بلوط‌های سی‌سخت قتل‌عام شده‌اند. ده هزار بلوط را بریده‌اند. بهانه هر چه خواهد گو باش. چه فرقی می‌کند.

بر ریشه‌ام تیشه مزن حیف است افتادن من
 در خشک‌ساران شما سبزم  بلوطم کهنم
….

تا چندی دیگر باید بیشه‌های بلوط را به خواب ببینیم. بد هم نمی‌شود. قدما اعتقاد داشتند «دیدن بلوط در خواب بر سه وجه است: اول روزی حلال، دوم منفعت، سوم معیشت نیکو». باشد که در عصر عسرت و اختلاس، از راه دیدن بلوط در خواب، روی روزی حلال و منفعت و معیشت نیکو را ببینیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *