آخرین اخبار

تغییر تاکتیک مدیران برای استخدام های فله ای / روزمزد به جای نیروی شرکتی

این روزها از یک سو برخی از مدیران برای فرار از پاسخگویی گارد خود را عوض کرده اند و عنوان « روزمزد» را برای بکارگیری فله ای نیرو بویژه در آستانه انتخابات ارائه نموده اند و از سوی دیگر زمزمه جذب نیروهای بکارگرفته شده فله ای و غیر قانونی گذشته  به گوش می رسد که  […]

اشتراک گذاری
۰۳ شهریور ۱۳۹۸
کد مطلب : 45131

این روزها از یک سو برخی از مدیران برای فرار از پاسخگویی گارد خود را عوض کرده اند و عنوان « روزمزد» را برای بکارگیری فله ای نیرو بویژه در آستانه انتخابات ارائه نموده اند و از سوی دیگر زمزمه جذب نیروهای بکارگرفته شده فله ای و غیر قانونی گذشته  به گوش می رسد که  نگرانی های را در افکار عمومی ایجاد نموده است.
چند سالی است که دردی دیگر به دردهای بی درمان کهگیلویه و بویراحمد اضافه شده است. دردی که برخلاف سایر دردها در این استان قابل تحمل نیست و داد همه را در آورده است. فقر، محرومیت و نداری هر چند که معیشت را بر مردم صبور کهگیلویه و بویراحمد تنگ کرده است اما این مردم با شرم و حیایی که در وجود خود دارند صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته اند تا لبخندی تلخ بر لبانشان نمایان شود و در برابر دیگران و خانواده زانو غم به بغل نگیرند و تسلیم سختی ها و مشقت های تحمیل شده بر خود نشوند.

درد نداری و محرومیت به هر صورت از سوی این مردم تحمل می شود و بار سنگین و گران آن را سالهاست که بر دوش می کشند و ناله می کنند اما چند سالی است که سرطان تبعیض و بی عدالتی در بکارگیری نیرو چنان به جان این مردم افتاده است که دیگر نای تحمل کردن نیز ندارند و در هر محفل و انجمنی داد بر می آورند که تبعیض ریشه صبر و تحمل این مردم را بریده است « اما آنچه به جایی نرسد فریاد است » .

هر چند که مسوولان و متولیان بارهای بار وعده دادند که به این وضعیت رسیدگی خواهند کرد و این معضل اساسی و مهم را حل می نمایند اما آنچه که تا امروز دیده شده است نتوانستن  و یا نخواستن برخورد قانونی با این درد غیر قابل تحمل بوده است.

از دانشگاههای استان و بیمارستان ها گرفته تا برخی دیگر از ادارات و شرکت هادر استان همه و همه درگیر تبعیض در بکارگیری نیرو در سالیان متمادی شده اند .

چه استعدادها که در این میان ضایع نگردید و چه حق هایی که در پی بی عدالتی از بین نرفت و چه شایستگانی که در زیر پای فامیل بازی، گروه بازی ، قوم و خویش سالاری له نشده اند و چه فریادهایی که از سوی رسانه ها در این میان به آسمان بلند نشده است اما هیچ کدام تا کنون کارگر نیفتاد و باعث شده است  تا مسولانی که دست به چنین اقدام زشت و ناپسندی زده اند و کسانی که از این راه به رانت و امتیازاتی رسیده اند به ریشه همه بخندند و به کار خود ادامه دهند.
نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد در روزهای گذشته و در دیدار هفته دولت اعضای شورای اداری استان با ایشان بار دیگر این موضوع را مطرح کرد و گفت: فساد هر چه که باشد در نظام جمهوری اسلامی ایران شرم‌آور بوده و به معنای عبور از قانون و به سمت تبعیض رفتن است.
آیت الله ملک حسینی با بیان اینکه تبعیض‌ها فساد را ایجاد می‌کند، گفت: مبارزه با فساد که رسالت همگانی است باید به هنگام باشد و برخورد با متخلف باید بدون تبعیض صورت گیرد.
ملک‌حسینی بیان کرد: بسیاری از کسانی که مدعی مبارزه با فساد هستند با فساد مبارزه نمی‌کنند بلکه با فاسد مبارزه می‌کنند و چون در این زمینه مسائلی از جمله دشمنی و نزاع باندی وجود دارد چنین کسانی خود مفسد هستند زیرا فساد را تشدید می‌کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع استخدام های فله ای اشاره کرد و گفت: گاهی بحث استخدام‌ها خیلی سر و صدا می‌کند و مدیران مورد حمله قرار می‌گیرند که باید به آنها گفت درست عمل کنید تا مورد حمله قرار نگیرید و اگر شما را به خویشاوندبازی متهم می‌کنند، این کار را نکنید تا شما را متهم نکنند.
ملک‌حسینی همچنین از اصحاب قلم خواست ضابطه‌ها و قوانینی را که چنین اختیاراتی به مدیران می‌دهد را نقد کنند و خطاب به مدیران هم گفت: حالا که چنین اختیاراتی به شما داده شده چیزی به نام رحم هم در دلتان باشد.
وی با اشاره به اینکه گاهی در بحث استخدام‌ها مبادله صورت می‌گیرد، افزود: اگرچه کسی متوجه این موضوع نمی‌شود اما خدا که می‌داند، بنابراین باید به گونه‌ای عمل کنیم که ظلم و تبعیضی نباشد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد که در سالن دولت به میان خبرنگاران آمده بود ، خواست ملت را اجرای عدالت و مبارزه با تبعیض و فساد و حاکمیت ارزش های اسلامی عنوان کرد.
حسین کلانتری موضوع بکارگیری غیر قانونی نیرو را مربوط به قبل از ورود خود عنوان کرد و افزود: با سازمان های بازرسی و نظارتی صحبت کردیم و در حال تحقیق و بررسی هستند.

البته حسین کلانتری به صورت ضمنی ضعف نظارت را در دستگاههای اجرایی ضعیف عنوان کرد و گفت: روش را تغییر می دهیم و حوزه نظارت را در دستگاههای اجرایی تقویت می کنیم تا این اتفاقات نیفتد یا کمتر بیفتد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر این که باید با متخلف برخورد قانونی صورت گیرد گفت: ما از مدیر متخلف دفاع نمی کنیم و هر کس باید پاسخگوی عملکرد خویش باشد.
اما با تمام این وجود سخنان متولیان و مسوولان در زمینه بکارگیری غیر قانونی نیرو تا کنون گفتار درمانی بوده است تا جایی که  نه از اخراج نیروهای بکارگرفته شده فله ای و غیر قانونی خبری منتشر شده است و نه از برخورد با متولیان و مدیرانی که باعث این اتفاق نامیمون شده اند.
البته این روزها برخی از مدیران برای فرار از پاسخگویی در زمینه بکارگیری غیرقانونی نیرو، گارد خود را عوض کرده اند و برای بکارگیری نیرو در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی  از عنوان روزمزد به جای نیروی شرکتی و … استفاده می کنند و شاید چنین در نظر دارند که چند ماه بعد از بکارگیری نیروی روزمزد او را به شرکت و یا هر جای دیگری معرفی نمایند و به عنوان نیروی با تجربه بکار گرفته شود.
اما این روزها خبرهای نا امید کننده تری نیز به گوش می رسد که نیروهای جذب شده فله ای و غیر قانونی که با ضایع شدن حق دیگران به کار گرفته شده اند جذب شوند تا از این به بعد به صورت کاملا قانونی به کار خود ادامه دهند و این امر چیزی نیست جز نهادینه فساد چرا که نیرویی که خود به صورت غیر قانونی و با استفاده از رانت و رابطه جای فرد شایسته دیگری را اشغال کرده است قطعا نمی تواند قانونی عمل کند و خود می تواند زمینه ساز فساد بعدی قرار گیرد. بنابراین مردم انتظار دارند متولیان و مسوولان استان از استاندار گرفته تا نیروهای نظارتی و بازرسی هر چه سریعتر موضوع بکارگیری غیر قانونی نیرو را با دقت و سرعت بررسی کرده و ضمن اخراج نیروهای بکارگرفته شده غیر قانونی، مدیران متخلف را به به دست قانونی بسپارند تا خواسته اصلی مردم از انقلاب و نظام که همانا مبارزه با فساد و بی عدالتی و تبعیض بود را عملی نمایند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *